ongeluk plaats gehad. Men zou aldaar eene mijn laten springen, en hoe wel ér reeds twee uren waren verloopen sedert men er het vuur had inge- bragt, wilde zulks niet gelukken. Een werkman, Lefebvre genaamd, js..naderde toen de mijn, om de oorzaak van dit oponthoud op te sporen en juist op dat oogenblik ontvlamde het kruid. Eene zware uitbarsting deed zich hooren en de ongelukkige werkman werd op eenen kleinen afstand weggeslingerd. Toen men hem opnam was hij bijna onkenbaar, zijne armen waren deerlijk verminkt en twee vingers van de linkerhand werden gemist; echter waren de levensgeesten nog niet geheel uilgebluscht. In eene mijn te Seraing is een der opzigters jammerlijk omgekomen. Hij werd uit de mijn opgetrokken en was naauwelijks drie voet gerezen, toen het touw van de bak juist bovenaan brak, zoodat het ter lengte van 170 ellen hem op het lijf viel. ENCELAK». LONDEN24 Junij. Lord Malmesbury heeft in het hoogerhuis de officiële mededeelingen van de Fransche regering, betreffende de zaak van de Regina Coeli, voorgele zen. Frankrijk verzekert dat de negers aan boord van dat schip vrije lieden waren en voorzien van reispassen van het bestuur der republiek Li beria, en dat de moord alleen veroorzaakt is door een twist, ontslaan tusschen de negers en de bemanning van het vaartuig. Eenige leden gaven te kennen dat zij aan de opreglheid dezer verklaring twijfelden. In liet lagerhuis is de tweede lezing van het wetsontwerp omtrent het regeringsbeleid in Indië, na eenige woordenwisseling, doorgegaan. Bij het feestmaal dat gisteren door den lord-mayor werd gegeven heb ben de ministers, en ook de Fransche gezant, in de toespraken bij die gele genheid gehouden, zich op eene geruststellende en vredelievende wijze uit gelaten over de onderscheidene staalkundige aangelegenhedendie thans aan de orde zijn. Lord Derby en de heer Disraëli waren afwezig, de eerste wegens ongesteldheid. Uit Indië zijn wederom berigten aangebragt, waarvan den hoofdin houd, door den telegraaf overgemaakt, op het volgende nederkomt. De te Shahjehanpore ingesloten Engelschen zijn ontzet, maar Lucknow werd door de opstandelingen bedreigd met eene groole magt, die op 25,000 man ge- schat wordt. De Engelsche troepen in dc laatstgenoemde stad, ter sterkte van 2000 man, werden verschrikkelijk door ziekte geteisterd. Koer Singh stond aan het hoofd van 10,000 opstandelingen en bedreigde de Engelschen met nieuwe aanvallen. Onder het vierde regement, eene der weinige af- j deelingen van het inlandsche krijgsvolk, welke nog niet in openllijken opstand waren gekomen, was nu eene zamenzwering tegen de Engelschen ontdekt. Ook wordt melding gemaakt van oproerige bewegingen op eenige punten van Indië, met name in de Punjaub, welke landstreek lot nog toe voor de Engelschen in den strijd tegen den opstand een krachtige steun was. De hitte is zeer groot. Te Canton heerseht een algemeen wantrouwende inwoners verlaten in menigte die stad. Te Hong-Kong is door eene waterhoos eene zeer groote schade aangerigt. De Times berigt, dat zijn papierverbrttik in de afgeloopen week beeft i bedragen 1330 riemenberekend op 84 ffi per riemwaarvan aan belasting op die grondstof is betaald 732 of 3800 per jaar, hetgeen eene hoogst- belangrijke bijdrage is aan den staat, van e'e'n fabriekant, op een enkel artikel van algemeen nut. De schade, veroorzaakt door den brand op de scheepstimmerwerven van de heeren Forrest C°.in den nacht van 19 op 20 dezer, wordt op 100,000 geschat. In den loop dezer week is alhier een persoon, die gewoonlijk den Theems bevaart, aan de cholera overleden. Bij de lijkschouwing kreeg men daarvan de zekerheid. De aanleidende oorzaak is waarschijnlijk het inade men der schadelijke uitwasemingen van den Theems, die thans buitengemeen hinderlijk zijn, en waartegen men maatregelen zal moeten nemen. De zit tingen van het lager huis worden daardoor bemoeijelijkt en de ambtenaren bij dat huis hebben reeds uit dien hoofde hunne vertrekken moeten ruimen. Nabij Sherborne werd Zaturdag II. een grasmaaijer, die achter hoog gras in slaap was gevallen, door een zijner niets vermoedende makkers met de zeissen zoodanig getroffen, dat hij oogeublikkelijk dood was. In de Yereenigde Staten is het in de maand Mei zoo regenachtig geweest, als men in de laatste 60 jaren niet heeft bijgewoond. Langs de Mississippi staat alles onder water en de daardoor aangerigle schade is on berekenbaar; op vele spoorwegen moest de dienst gestaakt worden, omdat bruggen en andere werken waren weggespoeld. Op Zondag den 30sten Mei is het dorp Ellison, in het graafschap War ren (Illinois, Vercenigde Staten), door een orkaan genoegzaam geheel ver woest. Het Dagblad van Illinois deelt daaromtrent het volgende mede. Al i de huizen zijn vernield, 15 personen zijn omgekomen en een groot aantal I zwaar gekwetst. Van de 500 inwoners is niet een ongedeerd gebleven. Paardenhoornvee enz. werden door den wind opgenomen en weggeslingerd. Onder meer andere bijzonderheden wordt verhaald, dat eene ijzeren geldkist van den heer Johnsonter zwaarte van 900 1630 voeten van de plaats waar zij gewoonlijk stond, is teruggevonden. Een ooggetuige van de ver woesting schrijft daaromtrent nog het volgende. Toen wij de plaats be zochten, werd ons oog door een mocijelijk te beschrijven looneel getroffen. Planken, balken, ontwortelde boomen enz. bedekten den grond over eene uitgestrektheid van 2 mijlen. De vernieling was zoo volkomen dat het on mogelijk was eenig spoor van de huizen aan te wijzen. Men zag niets dan stukken hout, overblijfsels van huisraad en kleederen. Een inwoner die nog moeite deed om iets van zijn eigendom terug te vinden moest erken nen dat hij het onmogelijke beproefde. De twee geneesheeren van het j dorp waren beide zwaar gekwetst en konden geene hulp aan de slagtoffers j verleenen. Men heeft daarom hulp van het naburige Monmouth moeten vra- I gen, en van daar werden drie geneesheeren met 6 rijtuigen en 50 man te paard gezonden. Een zoodanige orkaan is in deze streken zonder voorbeeld. In den Carville Standard (Georgië) leest men het volgende: De ne gers van hel domein van John Russell zijn in het openbaar verkocht. Een man van 20 jaren is voor 1404 dollars verkocht, een ander van 22 jaren voor 1300 dolk, eene negerin met twee kinderen voor 1450 doll., een jon- gen van 6 jaren voor 500 doll.en een van 12 jaren voor 1000 doll.een meisje van 7 jaren voor 800 doll, en een van 13 jaren voor 1101 doll. de overigen naar evenredigheid. De verkooping had plaats met 8 maanden erediettegen rente van den dag der toewijzing af. FRANKRIJK. PARIJS 24 Junij. Bij keizerl. besluit van heden is prins Napoleon benoemd tot minister voor Algerië en Frankrijks overzeesche bezittingen. Hij zal zijn verblijf in het Palais Royal vestigen. Men ziel dus dat er van geen stedehouderschap meer sprake is. De prins kan nu te Parijs blijven en waarschijnlijk zal ook de maarschalk Randon zijne betrekking in Algerië behouden. Door deze schikking zijn de talrijke moeijelijkheden, die 's Keizers voornemen in den weg stonden, opgeruimd. Prins Napoleon zal ook, bij afwezigheid des Keizers, het voorzitterschap in den ministerraad waarnemen. De Moniteur bevat de benoeming van den heer Devienne tot voorzitter van hel keizerlijk hof, in de plaats van den heer Dclangle. De benoemde was onder de kandidaten niet genoemd geworden. De Turksche gezant Fuad-Pacha bevindt zich veel beter en waarschijn lijk zal dus de conferentie aansl. Dingsdag weder bijeenkomen. Het was te verwachten, dat de Engelsche dagbladen het artikel van den heer lleiie'e, in den Constitutioneelniet onbeantwoord zouden laten. De Times vat den handschoen op en beweert dal onderscheidene Parijsche bladen weinig vertrouwen verdienen. Uit het gebeurde op de Regina Coeli is, volgens dat blad, duidelijk op te maken, dat dit vaartuig den slaven handel uitoefende. Vervolgens werpt het, als naar gewoonteop minachten den loon de beschuldiging van de Engelsche natie af, dat zij zoo vele gru welen in Indië gepleegd heeft, en Ierland thans nog zoo stiefmoederlijk behandeltterwijl hel krachtig opkomt tegen de aanmatigingalsof de Fransche natie het model van alle andere zou zijn. Tegen over de beweringen van den heer Renée worden gesteld de grootheid van Engeland en het hooge standpunt, door dat land in den eerbied en de bewondering der wereld ingenomen. Deze dagblad-strijd, die men slechts als begonnen kan beschouwen, is betreurenswaardig. Waarschijnlijk zal hij met bitterheid gevoerd worden, vooral door de Engelsche bladendie er zich op toeleggen om zoo veel mo gelijk scherp te zijn en weinig geneigd zijn zich binnen de perken der ge matigdheid te houden. Dc luitenants Hyenne en Courtiel, de bekende tegenstanders van den heer de Péne, zullen voor den krijgsraad Ie Uijssel te regt slaan. De gemeenteraad van Rijssel heeft liet voorstel lot uitbreiding dier stad goedgekeurd, hetwelk in het opnemen der drie gemeenten Esquermes, Wazemmes en Moulins-Rijssel binnen den kring der stad bestaat. De uit gaven zijn op ongeveer 30 millioen fr. geraamd. De Eylau is uit de Adriatische zee te Toulon teruggekeerd. Gelijk men weet is dit vaartuig door de Impétueuse vervangen. Te Palma, op het eiland Majorka, is de schouwburg geheel afgebrand. Men berekent de schade op 500,000 fr. PRUIS SEN. BERLIJN, 24 Junij. Het vertrek van den koning naar Tcgernsec is thans op den 28stt0 dezer bepaald. j Prins Albrecht van Pruissen is voornemens eene langdurige reis door Europa te ondernemen. Bij den vroeger vermelden zwaren brand te Dantzig zijn, naar men verneemt, 5 menschen omgekomen. TURK YE. De commissarissen, door de regering naar het eiland Candia gezonden hebben aan de grieven van dc bevolking tegen het bestuur regt doen we- dervaren. Zij beloven dat de ambtenaren, die zich aan afpersing hebben schuldig gemaaktgestreng zullen gestraft wordenvoorts de volledige uil voering der wellende vrijstelling van nieuwe belastingen cn eene volko- J mene gelijkstelling der Christenen met de Muzelmannen. Het schijnt echter dat deze toegevendheid het misnoegen dezer laatsten heeft opgewekt, want j zij verkeeren thans in groole opgewondenheid, en de Christenenten getale van 3000 hebben de stellingen, die zij bij het uitbreken van den opstand innamen, nog niet verlaten. In Bosnië schijnt de Porte eene geheel andere gedragslijn te volgen, want op nieuw zijn 3000 man cn 3 generaals derwaarts gezonden. Te Belgrado zijn de belijders van de Augsbnrgsche confessie zoo talrijk gewordendat de Servische regering een subsidie van 5000 II. heeft aange wezen voor den bouw eener kerk en pastoriealsmede eene jaarlijksche bijdrage van 600 11. voor de kosten van de eeredienst, zoolang de gemeente zelve daarin niet kan voorzien. AKADEIWHTE-NIEUWS. PROMOTIEN AAN DE LEYDSCHE HOOGESCIIOOL. Den 26stcn Junij de heer C. P. E. Hahegraaff, van Rotterdam, in de Reg- tenmet Theses. Denzelfden dag de heer W. van Lennep, van Amsterdam, in de Regten, na openbare verdediging van zijn specimen: de jure asyli. Denzelfden dag de heer W. C. Schillemans, van Oosierhout, in de Ge neeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: drie keelkun-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2