LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 28 JUNIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven Bij deze Courant behoort Bijblad N'. 11. BINNENLANDSC1IE BËBIGTKN. LEYDEN, 26 Junij. Bij kon. besluit van den 23stcn dezer is lot griffier bij het kanlongeregt j te Noordwijk benoemd mr. H. P. van Kaalhovenadvocaat alhier. In den nacht van Donderdag op Vrijdag ontstond alhier brand in een pakhuis, toebehoorende aan en gelegen achter de woning van den smid en kagehelmakcr Blansjaar op de Haarlemmerstraat, die gelukkig tijdig door een der geburen werd ontdekt. De brandweer was dns ook terstond bij de hand, en men mogt er in slagen het vuur spoedig meester te worden. De j schade is betrekkelijk gering te achten. Het getal der in het Werkhuis alhier opgcnomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 82 lot 96 personen. Dezer dagen is uit dit land verwijderd een persoon, die geen papieren had en het doel zijner réis herwaarts niet kon opgeven. Hij was in het bezit van verscheidene gouden muntspeciën van 20 francs en zeer verdacht door zijne onrustige handelingen. Op het transport heeft hij verklaard, dal hij officier in Fransche dienst en wegens duël gevlugt was. Volgens bcrigten uil het VVeslland oefent de voortdurende droogte een' hoogst ongunstigen invloed uit op de gewassen. Vooral worden daar door de aardappelen in hunnen wasdom belet, zoodat het uilzigt op den oogst van dit zoo algemeen voedingsmiddel niet zeer bemoedigend is. Woensdag en Donderdag 11. is te Rotterdam de tiende algemeene ver gadering gehouden der Nederl. maatschappij tot bevordering der geneeskunst. De voorzitter, dr. J. N. Ramaer, van Zutphen heeft de bijeenkomst ge-' opend met eene belangrijke redevoering over het nut van eene weten-, schappelijke vereëniging voor de geneeskundigen, en den gunstigen invloed,** welken dergelijke vereer.iging op de maatschappij kan uitoefenen." Het door den secretaris, dp. J. P. Heije, uitgebragte verslag omtrent den toe stand der maatschappij en van hare afdeelingen, in het jaar 1857, luidde zeer gunstig. In deze bijeenkomsten werden gewiglige aangelegenheden besproken en bepalingen vastgesteldnuttig niet alleen voor de wetenschap en den stand der geneeskundigenmaar tevens strekkende tot bevordering van de algemeene belangen der maatschappij. Voorts werden er belangrijke we tenschappelijke mededeclingen en bijdragen geleverd. Op den eersten dag hebben de leden eene buitengewone les bijgewoond aan de inrigting voor doofstommen aldaar, en waren getuigen van de voortreffelijke resultaten dezer inrigting. Op den tweeden dag hebben zij een bezoek afgelegd in het stadsziekenhuis, dat uithoofde van de ingevoerde verbeteringen, aller goedkeuring mogt wegdragen. Na afloop der werkzaamheden vereenigden zich de leden aan een feestmaal in het gebouw der Kon. Nederl. Jagtclub. Te Zwijndrecht zijn Dingsdag 11. vier arbeiderswoningen afgebrand, welke brand in een dier woningen was ontslaan door de onvoorzigtigheid van kinderen die met vuur speelden. Op den volgenden dag is ook onder Tilburg een groot gebouwingerigt lot koehaarspinnerij en dat door 11 a 12 gezinnen werd bewoond, een prooi der vlammen geworden. Te Haarlem brak eergisteren avond een zware brand uit in de mee krap-fabriek van de hh. Zocher en C°.aan het Noorder Buiten-Spaam. Door den hevigen wind aangestooktis dat gebouw geheel vernielddoch de toegesnelde brandweer is er in geslaagd, het boven den wind liggende of noorder-gedeelte van de fabriek te behouden. Uit Arnhem schrijft men het volgende. Voor eenigen tijd is door de r. k. gemeente alhier, aangezien deze voor ée'ne parochie te groot werd, bepaalddat er in het vervolg twee zouden bestaanen dien ten gevolge een oud gebouw aangekocht, om tot eene tweede pastorij verbouwd te worden. Toen dat gebouw nu afgebroken werd, heeft men op den zolder in Ren muur eene vrij aanzienlijke som geld verborgen gevondenmeestal in oude speciën bestaande. Op 22 Junij werd in de algemeene vergadering der leden van het instituut voor doofstommen te Groningen het verslag over het afgeloopen schooljaar door het hoofdbestuur uitgebragt, en daarin, onder anderen, me- dedeeling gedaan omtrent de maatregelen welke weder genomen zijn tot verbetering van den financiëlen toestand der inrigting. Tevens werd gewe zen op de goede vruchten van het onderwijs en de opvoeding op dit insti tuut, blijkbaar in de omstandigheid, dat, ook in den laatsten lijd, ver scheidene ontslagen kweekelingen zich eene goede stelling in de maat schappij hebben weten te verwerven. Onder Appingadam is Dingsdag 11. eene woning afgebrand, die door twee gezinnen werd bewoond. Vermoedelijk is die brand moedwillig ge sticht en reeds is een persoon, als daarvan verdacht, gevangen genomen. Als een gevolg van de algemeene schaarschheid van het grasgewas wordt gemeld, dat een stuk hooiland, gelegen in de gemeente Zalk (Over ijssel) hetwelk het vorige jaar voor/521 om eenmaal te hooijen werd verpacht dezer dagen voor de som van /1036 is gegund, insgelijks om slechts een maal te hooijen. Ook te Barsingerhorn (Noordholland) zijn 7 bunders wei landvoor hooigewas en nagras, verpacht voor ƒ1115; in 1846 bragt hetzelfde stuk ƒ252.25 op, en in de laatste tien jaren, dooreen gerekend, was de opbrengst ƒ572.90 'sjaars, en onder Waalwijk zijn eenigc per ceeltjes zoogenaamde verdronken grasgronden, die voor 3 jaren voor ƒ100 werden gekocht, thans verpacht voor ƒ900. De N. R. C. deelt het volgende mede: Een nieuw voorbeeld van En- gelsche originaliteit heeft thans in onze nabijheid plaats gehad. i)c hh. W. T. Burgess, A. C. Schatten en W. J. C. Moens, allen leden van de London Roeiclub, hebben met geen ander voertuig dan een Engelsche twee mans wherry outriggeren geen andere bemanning dan zij zeiven, ver scheidene provinciën van ons land bezocht. Naar wij vernemen zijn deze heeren voornemens met dezelfde wherry een uitstapje langs den Rijn te doen, ja zelfs hun logt vooreerst lot Weenen voort te zetten en zoodoende een groot gedeelte van Europa te doorkruisen. Dal daartoe volharding ver- eischt zal worden, kan niemand betwijfelen, te meer daar het vaartuig, dat overigens net en doelmatig is gebouwd, zoo groot en zwaar is, dat één man het kan dragen. 's GRAVENHAGE, 26 Junij. Z. M. heeft het commandeurskruis der orde van de Eikenkroon geschon ken aan den baron Jerome von Reineck, kamerheer, majoor en adjudant van Z. II. den hertog van Nassau, die Z. II. den prins Nicolaas van Nassau op zijne reize naar Nederland heeft vergezeld. Ook verneemt men dat de hertog van Nassau het ridderkruis der Adolfsorde heeft geschonken aan den 1»'™ luit. jhp. C. II. F. du Jlonceau, adjudant van Z. 51. den koning. Bij kon. besluit is de heer C. Scheffer, eervol ontslagen hoofdingenieur der marine, benoemd tot hoofdingenieur-adviseur voor bet vak van scheeps bouw in Nederl.-Indië. levens is aan den Oost-lndisclien ambtenaar, met verlof in Europa, ,1. K. Hasskarl, laatstelijk in Nederl.-Indië met de kina cultuur belast geweest, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit 'slands dienst, onder toekenning van pensioen. Z. M. de keizer aller Russen beeft benoemd lol ridders der S'. Sta- nislas-orde de heeren Conimijs, Burnet en Modera, referendarissen bij het dep. van marine. 11. 51. de koningin heeft de internationale tentoonstelling alhier met een bezoek vereerd. II11. KK. IIII. prins en prinses Frederik en prinses Maria hebben eer gisteren een uitstapje naar Amsterdam gedaan en aldaar de Sophia-bewaar- schoolde tentoonstelling van oudheden in Arti et Amicitiae en den Zoölogischen tuin bezocht. De minister van binnenl. zaken heeft ingevolge art. 4 der overeen komst tusschen de Rijn oeversla ten nopens den bouw van de vaste brug te Keulen (in dé Staats-Cour. van heden opgenomen) alle belanghebbenden uit- genoodigd, om voor 31 December van dit jaar hunne vorderingen, ter ver krijging van schadevergoedingin te dienen bij het kon. Pruissisch commis sariaat voor de ijzeren spoorwegen te Keulen. Uit een bij het depart, van marine ontvangen telegrafisch berigl blijkt het dat 's lands fregat Admiraal van Wassenaer op den 22sten dezer ter reede van Spezia, een eiland nabij de Grieksche kust, is aangekomen. De hooge raad heeft den eisch ontzegd van den heer Nathan legen den slaat der Nederlanden, strekkende lot betaling eencr som van ƒ17,375, zijnde het restant eener schuldvordering ten laste van den staal, door den aannemer Rijke aan den heer Nathan overgedragen. Te Scheveningen is door de Johanna Gerardina, van den reeder L. de Jager, weder aangebragt 10 ton pekelharing. Op der. afslag van gisteren zag men slechts een enkelen vreemden koopman. Geen middel wordt onbeproefd gelalen om de haringvisseherij aldaar tegen te werken. BUITENLANDSCHE BKRIGTEN. BKLCIK BRUSSEL, 25 Junij. Het groole linnenmagazijn van den heer Zurstrassente Verviers, is eergisteren een prooi der vlammen geworden. 3Ien heeft slechts met moeite de belendende gebouwen kunnen beveiligen. Buiten het gebouw is er voor een som van 100.000 fr. aan linnen verbrand. Hel geheel was echter verzekerd. In de steengroeven van den lieer Févrierte Namen, heeft een groot

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1