LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 25 JUNIJ. N". 70. 1858. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. lèl'%^' C. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar f de afzonderlijke Nommers ivorden tegen 10 Centen afgegeven. BÏNNENLANDSCHH BE1UGÏO. LEYDEN24 Junij. Op het buiten-concert van Musis Sacrum morgen avond le 7 ureop Zomer- zorg te geven, zullen, naar wij vernemen, uitgevoerd worden eene Simfonie van J. Haydn; Ouvertures, Die Felscnmühle van Reissiger, La Muelte de Portici van Auber en Le Colporteur van Onslow; en de Pas de Soldats uit de Guillaume Tell van Rossini. Als solist zal zich laten hooren de heer Völlmar (clarinet) van 's llage, in eene Fantaisie van Reissiger, en eene Potpourri uit de Freisehiitz van C. Bentler. Wij meenen belanghebbenden of invloedrijke personen opmerkzaam te moeten maken op een hier achter geplaatst berigt van de commissie lot kolonisatie van jonge lieden als dienst- en werkboden naar de Kaap de Goede Hoop. De gunstige berigten ontvangen van de jongeliedendie reeds vroeger derwaarts zijn vertrokken en aldaar eene goede plaatsing moglen erlangen, geven ons vrijheid de zaak nader aan le bevelen. Aan ouders, die hier dikwijls slechts met moeite hunne kinderen tot eene maatschappe lijke betrekking kunnen opleiden, wordt daartoe elders eene geschikte ge legenheid aangeboden, en mogt soms de gedachte, dat de kinderen reeds zoo vroeg aan hun opzigt en hunne leiding worden onttrokken, een be zwaar zijn om aan de uitnoodiging gehoor te geven, de zekerheid die men heeft, dat zij onder het bestuur van regtschapen en godsdienstige mannen komen, zal ongetwijfeld aan dit bezwaar veel van zijne kracht ontnemen. De ouders, die de vooruitzigten hunner kinderen door eene verplaatsing naar de Kaap-kolonie zouden kunnen verbeteren, mogen in het welbegrepen be lang van hun kroost deze oproeping wel in ernstige overweging nemen. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen zal op Zalurdag aanst. eene gewone vergadering houden. De commissie tot het afnemen van de examens, volgens de bepalingen van de nieuwe wet op het lager onderwijs in Zuidhollandheeft hare eerste vergadering gehouden op den 14dtn, hare laatste op den 22slen dezer. Op den 14den en J5dcn zijn van de 75 verschenen candidatcn 40 als hulponder wijzer toegelaten en 35 afgewezen. Op den 16den zijn allen, die zich voor het examen voor hoofdonderwijzer hadden aangemeld, ten getale van 4, afgewezen. Op den 18den is aan de vrouwendie zich hadden aangemeld het examen afgenomen: 1°. in vrouwelijke handwerken, en zijn alle (8) toe gelaten; 2°. in de beginselen van de Italiaansche taal is e'én examen met goed gevolg afgenomengeene afgewezen3°. in de beginselen van de lloog- duitsche taal 2 toegelaten, 4 afgewezen; 4». in de beginselen van de En- gelsche taal 5 toegelaten (ée'ne van welke zich tot het examen, volgens art. 72 der wet, had aangemeld), en 6 afgewezen; 5". in de Fransche taal is het examenvolgens art. 72 van de welaan 3 afgenomendie alle toe gelaten zijn; en voor het onderwijs in de beginselen dier taal zijn 5 toegelaten en 10 afgewezen. Op den 19dcn heeft het examen van de hoofdonderwijzeressen plaats gehad van welke 3 zijn toegelaten en 2 afgewezenen van de hulpon derwijzeressenvan welke 8 zijn toegelaten en 2 afgewezen. Op den 215tcn is het examen afgenomen in de teckenkunde, ten gevolge waarvan deeenige candidaat afgewezen is; in de gymnastiek: 2 zijn toegelaten, geen afgewe zen; in de landbouwkunde, waarbij allen, 3 in getal, de gevraagde acte verkregen hebben, hetgeen ook het geval is geweest met het examen in de wiskunde, in welk vak 14 de acte, volgens art. 72 der wet, en 19 die voor het lager onderwijs verkregen hebbenook in de natuurkude hebben alle 3 de candidaten het examen met goed gevolg afgelegd. Op den 22sle" eindelijk is hel examen in de levende talen aan de onderwijzers afgenomen in het Franschvolgens art. 72 der wet, aan 6. waarvan 4 toegelaten zijn en de overige eene acte voor het onderwijs in de beginselen hebben verkre gen en volgens art. 1 der wet aan 34waarvan 20 zijn toegelaten14 afgewezen; in het Engelsch, volgens art. 72 der wet, aan 3, waarvan aan twee eene acte voor het onderwijs in de beginselen is toegekend en vol gens art. 1, aan 14, waarvan slechts 2 zijn toegelaten; in het Iloogduitsch hebben alle 5die zich volgens art. 72 der wet lieten examinerenslechts de acte voor de beginselen verkregen en van de 5 candidatcn voor het exa menvolgens art. 1, zijn 4 toegelaten; in de Italiaansche taal heeft de eenige candidaat de acte, volgens art. 72 der wet, verkregen. Bijzonder voldoende was vooral de bekwaamheid van hen, die in de wis kunde zijn geëxamineerd. Vooral hebben eenigen uitgemunt, die de niet gemakkelijke vragen grif beantwoordden en op eene wijze, die van lang durige en grondige studie en oefening getuigde. Iels geheel nieuws was het examen in de landbouwkunde. Verblijdend mag het heeten, dat zich reeds dadelijk 3 mannen, aan het hoofd van •dorpsscholen staande, daartoe hebben voorbereid, en een voldoend examen aiogten afleggen. Ook het examen in de gymnastiek deed blijken, dat dit leervak reeds beoefenaars telt, wier onderrigt goede vruchten dragen kan. De schaduwzijde van het examen lag in dat der levende talendoor Ne derlanders afgelegd. In het Fransch waren er echter zeer loffelijke uitzon deringen op den regel, zoodat aan enkelen eene acte volgens art. 72 dei- wet is kunnen uitgereikt worden, ten gevolge waarvan zij het regt verkrij gen om op inrigtingen van middelbaar onderwijs werkzaam te zijn. De meeste van die acten zijn echter verkregen door vreemdelingen, voor hel onderwijs in hunne moedertaal. Het resultaat van het examen der hulponderwijzers is zeker niet zoo Ircurig als het uit het groot getal der afgewezenen schijnen kan. De ver houding tot dat der toegelatenen is immers niet ongunstiger dan bij de examens in de provincie Zuidholland, onder de wet van 1806, terwijl velen genoodzaakt waren reeds nu zich te doen examineren, wilden zij als onder wijzer werkzaam blijven. Hel gering aantal van hen, die zich voor het examen als hoofdonderwijzer hadden aangemeld, is hieraan toe le schrijven, dat geen hulponderwijzer, die niet om bijzondere redenen nu reeds wenschte geëxamineerd te wordenzich had aangemelddaar de meesten liever het tweede examen af wilden wachten, dewijl zij toch op de scholen, waarop zij zijn geplaatst, kunnen werkzaam blijven. Bij de te Utrecht gehouden herslemming voor een lid van de tweede kamer der staten-generaal zijn ingekomen 1089 geldige stemmen. Gekozen de heer mr. N. P. J. Kien, aftredend lid, met 718 stemmen. De heer jlir. mr. J. L. R. de Muralt erlangde 371 stemmen. Ter zoo mogelijke aanvulling van hel corps mariniers zuilen naar de prov. Gelderland en Zuidholland wervers worden uitgezonden, welke aan vankelijk naar Arnhem en Gouda worden gedetacheerd. Met de Zephir, kapt. de Vries, is de heer J. P. C. Ruloffs, oud vice-president van den raad van Nederl. Indie in het vaderland teruggekeerd. In het Staphorsterveld is in de vorige week weder eene massa turf, ten waarde van p. m. ƒ4000door brand vernield. Door den gemeenteraad van 's llertogenbosch is beslolen om het tegen 1 Julij aanst. uitgeschreven vergelijkend examen tot benoeming van een directeur der koninkl. school voor nuttige en beeldende kunsten in te trek ken en tot die betrekking le benoemen den heer van der Ven, beeldhouwer aldaar. Voorts heeft de gemeenteraad nog besloten: 1°. lot eene heffing der directe belasting op hel gedistilleerd als eigen middel, gelijkstaande met 150 opcenten op den rijksaccijns; 2". tol liet zenden ecner commissie naar 's Gravenhage, bestaande uit hh. burg. en weth., om nader bij den minister aan te dringen op de goedkeuring van het besluit tot heffing eener plaatse lijke belasting op het gemaal. In den omtrek van Duizel, onder Eindhoven, woedde op den 15dcn dezer een zwaar onweder, vergezeld van regen, hagel en sterken wind. De liagclsleenen waren buitengemeen groot en daardoor werd veel schade te weeg gebragl. De rogge is voor het grootste gedeelte doorgeslagen; de boekweit geheel van den akker verdwenen, aardappelen van hun loof ont daan; haver, erwten en andere te veld staande vruchten zijn geheel plat ge slagen. Dc huizen hebben weinig geleden, maar de kerk is zwaar beschadigd. Te Maastricht is men van stadswege bezig met het leggen der buizen voor de gazverlichting. Dezer dagen vond men dat een dier buizen door eene misdadige hand was doorboord, waarschijnlijk met het doel om door het geboorde gat sloffen in de buis le brengen en daardoor hetzij eene ver- slopping of, erger nog, het springen te veroorzaken. Men huivert bij de gedachte, welke de gevolgen hadden kunnen zijn, daar er dan niet alleen eigendommen, maar welligt ook menschenlevens in gevaar hadden kunnen komen. De politic heeft de daders nog niet kunnen ontdekken. 's GRAVENHAGE, 24 Junij. De Stnati-Cour. deelt thans het kon. besluit mede houdende benoeming van: jhr. mr. M. J. L. J. II. A. Heldewier, secretaris van legatie te Parijs tot zaakgelasiigde bij het hof van Portugal, van mr. W. F. Rochussen secretaris van legatie te Berlijn, tot secretaris van legatie te Parijs, van jhr. mr. E. van den Bosch, attaché bij het gezantschap te Brussel, tot secretaris van legatie te YVeenen, van jhr. inr. F. P. van der Hoeven, attaché bij het gezantschap te Parijs, tot secretaris van legatie te Berlijn. Tot notaris te Mijnsheerenland (arrond. Dordrecht) is benoemd de heer mr. J. van Andel; en tol ontvangers der directe belastingen: te Domburg de heer C. Modera, thans te Sl. Laurens en te Maassluis de heer C. H. Smit, thans te Bleiswijk. Z. M. heeft aan lipt muziekkorps van het reg. gren. en jagers, onder de leiding van den heer Dunkier, een bnitenlandsch verlof voor den tijd van 8 dagen verleend, om zich naar Antwerpen, Gent en Ostende te bege ven. Dit verlof zal ingaan met 13 Julij a. s. 11. M. de koningin-moeder zal zich op 1 Julij naar Soesldijk begeven.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1