KORT VERSLAG ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEYDEN. USJBLA» IO. DER [Behoorende bij de Leydsche Courant van Hó Junij 6858Jf°. 74-). -o-oooo O-tz-ooo- Kitting van 17 Junij. Tegenwoordig de lieeren Huyser, Ysselsteyn, de Moen Kluit, Luzac, ten Sande, Tollens, Lisman, Olivier. Hubrecht, van der Hoeven, le Poole, du Rieu, Gevers en de Wethouder Stoffels, Voorzitter, bij afwezigheid van den Burgemeester en den oudsten Wethouder. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Siegenbeek heeft kennis gegeven, verhinderd te zijn deze vergadering bij te wonen. De aanteekeningen der vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld waarna de Voorzitter mededeeling doet van een besluit van gedeputeerde staten dezer provincie, dd. 1 Junij jl. n°. 6 (Prov. blad n°. 67), houdende bepaling van den maatstaf, waarnaar de voordeelen op de levering van schoolbehocften, voor de onderwijzeis van openbare scholen, waar geen tarief bestaat, behooren te worden berekend. Dit wordt aangenomen voor kennisgeving. Vervolgens heeft de Voorzitter overgelegd 1°. Rapporten van de commissie van finantiën op: a. een staat van af- en overschrijving op de begrooling 1857 der diaconie van de Ned. herv. gemeente; b. een gelijken slaat van het Minnehuis; c. een gelijken staat van het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis d. de rekening der dienstd. schutterij over 1857; e. de rekening van de onderwijzers-kweekschool over 1857/8; de rekeningen der vereeniging van de turfdragers en turftonsters. 2°. Rapporten van Burgemeester en Wethouders op a. de request en van C'. Fransen, T. van Egmond en C. Bronsgeest, om het gebruik van gemeentegrond; h. het request van 11. N. Bosman, om gebruik van gemeentegrond aan den Burg; c. het adres van W. van Geer, mede om gebruik van gemeentegrond; d. het verzoek van de commissie voor de Arrnenkerk om verzekering van het ongestoord gebruik van dit gebouw. 3°. Eene voordragt tot ondei handsche verhuring van de Stadsschool in dc Scheistraat. Conform de voordragt is besloten deze stukken ter inzage van de leden in de leeskamer neder te leggen. 4°. Adressen van: a. A. G. Mul ié, om gebruik van gemeentegrond b. J. J. Biljouw, inhoudende een gelijk verzoek, in verband met het voorgaande c. J. Kok, huurder van het logement den Burg, houdende verzoek tot vergrooting der aldaar aanwezige stalling d. F. Merz, waarbij deze teruggave verzoekt van betaalde plaatselijke belasting over 1857. Overeenkomstig de voordragt is beslotendeze te stellen in handen van Burgemeester en Wet bonders ter fine van berigt en raad, en het laatstge noemde tevens, tol gelijk einde, in die van de commissie van finantiën. 5°. Een adres van D. Barnsteyntot het plaatsen van een vast zonnescherm. Overeenkomstig de voordragt is besloten hierop over te gaan tot de orde van den dagals niet behoorende tot de bemoeijing dezer vergadering. 6°. Adressen van J. J. van Oyen en S. Rietveld, om tot ambtenaar bij de plaatselijke belastingen te worden benoemd. En is overeenkomstig de voordragt goedgevonden deze aan te houden, als behoorende tot een onderwerp op heden aan de orde van den dag gesteld. De voorzitter brengt in behandeling 1°. De benoeming van een commies bij de plaatselijke belastingen. En gelet op de aanbevelingslijst door Burgemeester en AVethouders over gelegd met de rapporten van den controleur. Zijn nadat de leden Luzac, van der Hoeven en du Rieu waren aange wezen om met den voorzitter het bureau van stemopneming uit te maken bij 15 stembillettenovereenkomende met het getal aanwezige leden, uitge- bragt op J. J. Brakel 7, J. G. van der Sloop 4 stemmen, J. de Tombe, F. A. Bourgeois, J. J. Genet en J. P. de AVater, ieder 1 stem. Niemand alzoo eene volstrekte meerderheid van stemmen op zich vereenigd hebbende, is tot eene tweede vrije stemming overgegaan, waarbij met 15 stembilletten, overeenkomende met het getal aanwezige leden, zijn uitge- bragt op J. J. Brakel 8J. G. van der Sloop 4 stemmenF. A. Bourgeois en J. J. Genet, ieder eene stem, blanco 1 billet. Is alzoo benoemd tot commies bij de plaatselijke belastingen Johannes Jacobus Brakel, adsistent cornmies-poitier bij de plaatselijke belastingen. 2°. De voordragt tot verhooging der begrooting van 1857, ter voldoening der uitgaaf voor plaatsing en verzorgingskosten in de koloniën der Maatschappij van weldadigheid en in de bedelaarsgestichlen over 1857, ten bedrage van 17832,245, welke uitgaaf gedekt kan worden door verhooging van den ontvang op het artikel Hoofdelijke omslaguitgetrokken tot 20000 en waarop ruim ƒ45000 reeds is ontvangen. Gelet op het rapport van de Commissie van Finantiëu, is na deliberatie dienovereenkomstig besloten en hel vereischte raadsbesluit vastgesteld. 3°. De aanvragen om teruggave van betaalde plaatselijke belastingen over 1857, bij wijze van subsidie, door gesubsidieerde instellingen van weldadig heid, naar aanleiding van de raadsbesluiten van 23 April en 24 Septem ber 1857, a. van diakenen der Nederduitsch-hervormde gemeente. Gezien hunne nadere opgave van den 2dcn Junij dezes jaars, waaruit blijkt dat hunne rekening over 1857 een goed slot oplevert van 3003,26. Gelet op het rapport van de commissie van finantiën Is na deliberatie met 13 stemmen tegen 1 stem, die van het lid de Moen (hebbende het lid Lisman zich builen stemming gehouden), besloten hun verzoek te wijzen van de hand. b. Van regenten van het minnehuis; Gezien hunne nadere opgave van den 4 Junij 1858, waaruit blijkt dat hunne rekening over 1857 een goed slot oplevert van 239.41. Gelet op het rapport der commissie van finantiën. Is na deliberatie met 13 tegen 2 stemmen, die van de leden de Moen en Lisman, besloten hun verzoek te wijzen van de hand. c. Van Regenten der R. C. armen. Gezien hunne nadere opgave van den 10 Junij dezes jaars waaruit blijkt, dat, bijaldien hun teruggave der plaatselijke belasting, bij wijze van ver hoogd subsidie wordt verleend tol een bedrag van 137.hunne rekening over het jaar 1857 een batig slot van ongeveer 16.zal opleveren. Gelet op het rapport van de commissie van finantiën. Is door het lid du Rieu als amendement voorgesteldhun op de bedoelde wijze die teruggave te verleenen onder korting van 16.doch is dit met 8 tegen 5 stemmen, die van de leden Tollens, Olivier, Hubrecht, du Rieu en Luzac, verworpen; de leden van der Hoeven en Ysselsteyn hielden zich buiten stemming. Voorts is na deliberatie in rondvraag gebragt het voorstel om hun de betaalde plaatselijke belasting voor rogge, tot eene som van 137.op de boven omschrevene wijze bij verhoogd subsidie le voldoen waartoe met 12 tegen 2 stemmen, die van de leden Gevers en Huyser is besloten; hebbende het lid Ysselsteyn zich buiten stemming gehouden en bij welke stemming tevens zijn vastgesteld de suppletoire begrooling, het tot deze vei hooging van subsidie bimoodigde raadsbesluit en de staat van af- en overschrijding om deze gelden uit de begrooting van 1857 le kunnen voldoen. d. Van regenten van het R. C. AVees- en Oudeliedenhuis. Gezien hunne nadere opgave van den 10 Junij dezes jaars, waaruit blijkt dat zelfs bij de teruggave der plaatselijke belasting, bij wijze van verhoogd subsidie, tot een bedrag van ƒ340, hunne rekening nog met een, hoezeer gering, nadeelig saldo zal sluiten. Gelet op het rapport, der commissie van finantiën. Is na deliberatie in rondvraag gebragthun de betaalde plaatselijke belasting voor rogge en tarwe, tot eene som van ƒ340, op de boven omschreven wijze, bij verhoogd subsidie te voldoen, waartoe met 12 tegen 2 stemmen, die van de leden Ge\ers en Huyser, besloten is, hebbende het lid Ysselsteyir zich buiten stemming gehouden bij welke stemming levens zijn vastgesteld de suppletoire begrooting, het tot deze \erhoogirig van subsidie benoodigde raads besluit en de staat van af- en overschrijving om deze gelden uit de begroo ting van 1857 le kunnen voldoen. 4°. Het raadsbesluit regelende de heffing eener plaatselijke directe belasting. En is, daar geen der leden eenige algemeene consideration had mede te deelen, dezen titel alzoo aangenomen. Aborts is, hij verschil van het rapport der commissie van finantiën met de voordragt, door het lid Olivier voorgesteld dat art. 3 iri de behandeling aan de andere artt. mogt voorafgaan, als op deze van belangrijken invloed zijnde, en hiertoe met algemeene stemmen besloten zijnde, is dit art. in behandeling gebragt, en na het wisselen van consideratiënzoodanig als het is voorgedragen in rondvraag gebragt en met 11 tegen 4 stemmen, die van de leden Olivier, van der Hoeven, du Rieu en Stoffels, verworpen. Vervolgens is het voorstel van de Commissie van Finantiën, om in dit art. voor vier en een vierde te lezen: vier, in rondvraag gebragt en met 13 tegen 2 stemmen, die van de leden Lisman en ten Sande, aangenomen. Dientengevolge wordt hel cijfer in art. 1 gebragt op ƒ69000 en, met deze wijziging dit art. in behandeling gebragt zijnde, wordt dit mede met 13 tegen 2 stemmen, die van de leden Lisman en ten Sande, aangenomen. Voorts worden de artt. 2 en 4 achtereenvolgens met algemeene stemmen aangenomen. Deze vier artikelen luiden als volgt: Art. 1. Over het jaar 1858 wordt, met inbegrip van 12 ten honderd voor kwade posten eene directe belasting, ten bedrage van ƒ69,000, gehe ven van het vermoedelijk inkomen der inwoners, naar de volgende regelen. Art. 2. Het vermoedelijk inkomen der belastingschuldigen wordt berekend naar het twintigvoudig bedrag van de hoofdsomvoor welke zij in de Rijks personele belasting zijn aangeslagen, met verlaging voor elk kind, dat zij boven de vier en ouder dan drie jaren ten hunnen laste hebben. Bij die berekening komen echter, wat de dienst- en werkhoden betreft, alleen die der eerste en tweede klassen, en wat de paarden betreft, alleen die der eerste klasse in aanmerking. Art. 3. Van dat inkomen wordt vier ten honderd betaald. Art. 4. Voor elk kind boven de vier en dat ouder dan drie jaren is, wordt de belasting met twee ten honderd verminderd. Eindelijk wordt het raadsbesluit regelende de heffing eener plaatselijke directe belasting in zijn geheel in rondvraag gebragt en met 13 tegen 2 stemmen, die van de leden Lisman en ten Sande, vastgesteld. De leden LismanGevers Lu/.ac en van der Hoeven verlaten de vergade ring, en hierdoor het vereischte getal leden, om le-mogen beraadslagen of he sluiten niet meer aanwezig zijnde, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 5