LEYDSCHE CO Uil A NT. MAANDAG 21 JUNIJ. N'. 74. A\0 De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven Bij deze Courant behoort Bijblad IV0. ÏO. BIXNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 19 Junij. In de zitting' van den gemeenteraad van eergisteren is besloten om over 1858 eene plaatselijke directe belasting te heffen van ƒ69,000, en wel vier ten honderd van liet vermoedelijk inkomen der inwoners, dit inkomen te berekenen naar het Iwinligvondig bedrag van de hoofdsom, voor welke zij in 's rijks personele belasting zijn aangeslagen. Naar wij vernemen zal aanstaanden Maandag J. van den Berg zijne vijf tigjarige dienst vieren als letterzetter ter boekdrukkerij van den lieer E. J. Brill. Als eene bijzonderheid mag vermeld worden, dat nu zes jaren geleden het zelfde voorregt ten deel viel aan J. H. Midderhof, die thans nog ijverig en krachtvol in zijn bedrijf, terzelfder drukkerijwerkzaam is. Het getal der in liet Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 82 tot 89 personen. - De commissie lot herstel en instandhouding van het weeshuis te kat wijk aan den Rijn heeft in een dankwoord, gerigl aan allen die tot genoemd doel hebben medegewerkt, bekend gemaakt dal bij haar is ontvangen ƒ7270, als van de verloting f 2920 en aan giften ƒ4350. Daar de verbouwing ruim ƒ5000 zal kostenkan het overige tot instandhouding van het gesticht worden aangewend. Met betrekking tot de in omloop gebragte valsche Nederlandschc bank biljetten van ƒ25, gedateerd 16 Febr. 1847, waaronder de handleekeningen van den heer Fockpresidentde heeren Crommelin en Melvildirecteuren en den heer Croockewit, secretaris, wordt medegedeeld, dat te dier zake zich in hechtenis bevinden de vermoedelijke vervaardiger, een lilhograaf, Dnilscher van geboorte, en een tweede persoon, verdacht die valsche bil jetten in omloop te hebben gebragU Het mag gelukkig genoemd worden dat de drukkende hitte, welke zich ged "rende eenige dagen heeft doen gevoelen, en die den thermometer van Fahrenheit tot 93 a 94 en op enkele plaatsen tot bijna 100 graden deed stijgenheeft opgehoudenwant uit verschillende plaatsen ontvangt men berigtcn omtrent personen, die dientengevolge hunnen dood vonden. Zoo zijn te Amsterdam daardoor 3 personen bezwekente Rotterdam een bakkers knecht en een meisje, dat eene meid onnadenkend in een wagentje aan de zonnestralen had blootgesteld; en nabij het dorp Twisk vond men een gras- inaaijer dood in het veld. Uit Rotterdam wordt gemeld dat het heele weder in de laatste dagen veel schade aan den handel heeft toegebragt. De gistdie in belangrijke hoeveelheid van Schiedam werd aangebragt en een groot gedeelte der ladin gen van verschillende sloomboolen, vooral op Huil, uitmaakte, komt in bedprven staat over en wordt bijna niet meer verzonden. Vele groole par- tjjen zijn zelfs teruggekomen, daar zij bedorven waren. Boter en kaas wordt slechts in kleine hoeveelheden verscheept. Van Schiermonnikoog wordt het volgende gemeldIn de vorige week begaf zich een krachtvol jongeling des avonds naar de duinenom eijeren te zoeken. Gekomen bij een konijnenhol, waarin op dit eiland eene zekere soort van eenden nestelt, groef hij het op, ten einde de eijeren, die hij ver moedde dat zich daarin bevondenweg te nemen. Uit dit hol mogl hij echter niet levend terugkeeren. Hij had zich te ver gewaagd en, met het hoofd geheel vooroverhangende, zich zeiven in een toestand verplaatst, dat hij, door het nederslortendc zand bedekt, geene voldoende pogingen tot zijne bevrijding meer kon aanwenden maar ten gevolge van bloedsaandrang en verstikking sterven moest. Den volgenden morgen werd het lijk gevonden bij hetwelk een getrouwe hond, die des avonds was medegenomen, nog als wachter zat. Van bet wrak van de Lutine, nabij Terschelling, zijn nu reeds ge borgen 31 gouden slaven, wegende 171.88 ned. 8, en 62 zilveren staven, -wegende 1561 8. De beroemde schilder Ary Scheffer is op den 15den dezer te Argenteuil nabij Parijs, in den ouderdom van 63 jaren overleden, aan de gevolgen eener kwaal, waaraan hij sedert geruimen lijd lijdende was. De heer Schef fer was den 10Je" Februarij 1795 te Dordrecht geboren. Men heeft hier te lande het berigt ontvangen dat de zendeling J. A. Jellesma, die met zooveel ijver en goed gevolg in onze O. I. bezittingen werRzaam was, aldaar is overleden. 's GRAVENHAGE, 19 Junij. Bij kon. besluit is aan jhp. W. G. van de Poll, minister van staat en voorzittend lid van den raad van state een pensioen verleend ten bedrage van ƒ3333. De verlichting eergisteren avond, van stadswege, ontstoken, ter ge legenheid der viering van de verjaardagen van Ril. MM. den koning en de koningin, heeft uitmuntend voldaan. Vooral leverde de Jacoba-laan en de eerste vijver een fraai gezigt op, daar de verlichting der beide eilanden en der brug als 't ware één geheel uitmaakten, 't welk in het water terugge kaatst eene goede uitwerking deed. De muziektempel in den groolen vijver was smaakvol verlicht; het corps muziekanten der jagers deed zich daarin van tijd lot tijd liooren, en de Bcngaalsche vuren van verschillende kleuren, welke op sommige punten ontstoken werden, bragten eene too- verachtige uitwerking voort. Schitterend was de verlichting der societeits- lent en ook het paviljoen was sierlijk verlicht. Aan het laatste deed zich de kapel van liet regiment dragonders, aan de eerste die van het regiment grenadiers en jagers hoorenterwijl aan den Bezuidenhontsclien weg het corps muziekanten der schutterij in eene rijk verlichte tent muziekstuk ken uitvoerde. In de stad waren de verschillende minisleriën cn het provin ciaal gouvernementsgebouw fraai door gas verlicht. Ten half 9 ure hebben de leden der typographische zangvereeniging zich naar het huis ten Bosch bege ven. Toen zij aldaar waren aangekomen werden de fakkels ontstoken, en de banier der vereeniging cn de nationale vlag ontrold. Na een kort verwijl verscheen II. M. de koningin, vergezeld van 1111. KK. HH. den prins van Oranje en prins Alexander op het hordes, waarop onmiddellijk de uitvoe ring een' aanvang nam. Bij het tweede couplet van hel //Ven Neêrlundscti bloed, werd Beiigaalsch vuur ontstoken, hetgeen een zeer schoon gezigt opleverde. Op verlangen van H. M. werden alle leden naar binnen genoo- digd cn werd hun aldaar wijn aangeboden. Nadat zij zich weder buiten vereenigd haddenwerd de togt vervolgd naar de sociëteit in het Bosch van wier bestunr de eervolle uitnoodiging was ontvangen bij den lerugtogl eenige zangstukken uit te voeren. Ontelbaar was de menigte ingezetenen en vreemdelingen, welke zich alhier bevond, om deze festiviteiten bij te wonen. Z. M. de koning is gisteren morgen ten 5 ure weder naar het Loo vertrokken. Z. II. prins Nicolaas van Nassau heeft mede de residentie verlaten. Niet de kroonprinses van Zweden, maar prinses Sophia, gemalin van Z. K. II. prins Oscar van Zweden, tweeden zoon des konings, is van een prins bevallen. De telegraaf, sprekende van een prince royal, bragt dit misverstand te weeg. Bij gelegenheid van den 43stc" verjaardag van den slag van Waterloo was op het standbeeld van koning Willem II, die een zoo roemrijk aan deel aan den slag heeft gehadeen bloemenkrans gelegd. Des middags heb ben zoo voor de caserne van het rcg. grenadiers cn jagers als voor die van het reg. dragonders, militaire feesten plaats gehad. Ook had er in eerst genoemde caserne een militair assaul plaats. Gisteren morgen is te Seheveniiigeii aangekomen de visschers-bomscliuit de vrome Pieternellaaanbrengende ongeveer zes ton nieuwen haring. De gewone geschenken aan H1I. MM. den koning en de koningin en de overige leden van bet koninklijk huis, alsmede aan de ministers en andere hooge staatsambtenaren, zijn onmiddelijk verzonden. Te Rotterdam was reeds den 16Jcn dezer de eerste nieuwe Schotschc haring in afslag gebragt door de hh. den Breems en Zonen, van Ylaardingenwelke slechts 100 per ton opbragt. Amsterdainsche cn Dordreehtsche kooplieden hebben er het meeste van gekocht. BU1TENLANDSCHE BEIUGTEN. ENGELA1S S>. LONDEN, 17 Junij. Eergisteren heeft de koningin haar voorgenomen bezoek aan de stad Birmingham gebragt. II. M. hield aldaar eenen feeslelijken inlogt en werd op eene plegtige wijze op het raadhuis ontvangen. Daarna bezigtigde 11. M. Ashton-hall, en het nieuw aangelegde park. Overal op den weg, langs welken de koningin ging, was eene talrijke menschenmassa op de heen, die hare vreugde over het bezoek op ondubbelzinnige wijze aan den dag legde. De koninklijke familie is over Warwick-Caslle naar Londen teruggekeerd. De koningin heeft de stad echter niet van hare eigenaardige zijde gezien. Door de tallooze schoorsteenen der groote fabrieken is de stad voortdurend als in een nevel gehuld. Als eene hulde aan de vorstin, waren de vuren dien dag uitgedoofd, en stonden alle fabrieken stil, een toestand waarin de stad nog nooit verkeerd heeft en die wel een bewijs was van buitengewone belangstelling der ingezetenen. In het hoogerhuis heeft lord Malmesbury thans verklaard dat de rege ring der Vereenigde Staten verklaard heeft dat zij liet onderzoeken van Amerikaanschc schepen niet langer wil toelaten, cn dat dien ten gevolge aan den bevelhebber onzer scheepsmagt bevel was gegeven dit na te laten.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1