BurgcrHjfcc Kolah bevel voerde, zal voor eenen krijgsraad le regl slaan, omdat hij de vijandelijke ruiterij niet heeft tegengehouden. De aanzienlijke verkoop van woldie nu een maand geleden alhier lot zeer lage prijzen was begonnenis ten gevolge van de groote aankoo- pen door Engelsche manufacturers gedaanmeL verhoogde prijzen gesloten en de laatste omzettingen wijzen eene belangrijke prijsverbetering aan. Uit gezonderd Frankrijk, waar de handelstoestand nog altijd bedroevend is waren kooplieden uit al de staten van het vasteland op onze markt tegen woordig. De laatste uitslag is een gunstig verschijnsel voor den handel en in 'l bijzonder voor de verkoopen die thans te Antwerpen begonnen zijn. Te Liverpool heeft Zaturdag 11. een verschrikkelijk onweder gewoed, verscheidene kerken en torens werden door den bliksem getroffen en enkele in brand gezet. Uit Schotland verneemt men dat ook daar zware onweders hebben plaats gehad. Tusschen Black Poinlbay en Loangaop de Westkust van Afrika, werd onlangs een slavenhaler door een Engelschen kruiser opgebragt. De jagt duurde geruimen tijd en al vlugtende heesch het slavenschip eerst de Fransche en daarna de Amerikaansche vlag. Ten laatste werd de vlag over boord geworpen. Dit vaartuig had geen scheepspapierenmaar wel eene menigte ketenen, ketels, watertonnen en slaven aan boord. De be manning bestond uit 25 man, waarvan 12 Spanjaarden, die zich, toen het schip onderzocht werd, verborgen hielden. Le bemanning had eene waarde van 1200 bij zich. Het schip werd naar Sierra Leone gebragt. Onze regering heeft thans aan die van Frankrijk voorgesteld wederzijds eenen commissaris naar Afrika te zendenom op de plaats onderzoek naar de uitwerking der zoogenaamde landverhuizing van Afrikanen te doen. Dit voorstel is aangenomen. Berigten uit Utah ontvangen melden dat de Mormonen thans den nieuwen gouverneur Cumming weder uit hun gebied verjaagd hebben en dat zij voornemens zijn zich legen de aanrukkende troepen tot op het laatste oogenblik te verdedigen. FBANHRUK. PARIJS, 15 Jiinij. Le geruchten, omtrent de aftreding van generaal Espinasse als minis ter van binnenl. zakenzijn thans bevestigd geworden. Eij besluit des keizers is het ontslag van dien heer aangenomen en in zijne plaats benoemd de heer Delangle, voorzitter van het keizerlijk gereglshof alhier. Le tegen woordige keuze is gelukkiger te noemen dan de voorgaande, want men ziet die betrekking niet gaarne in militaire handen. Men verwacht thans dat de heer Delangle den slechten indruk, door de maatregelen van zijnen voor ganger verwekt, zal weten uit le wisschen en daardoor de zedelijke kracht van het keizerrijk zal herstellen. De generaal Espinasse is tot senator benoemd. Men verzekert dat de generaal, in weerwil hij zijn ontslag had ingezonden, er stellig op rekende tot October aan het bewind te blijven. Hij had reeds eene memorie of circulaire gereed gemaaktom den slechten indruk, die zijne aanschrijving aan de instellingen van liefdadigheid had teweeg gebragt, weg le nemen, en die circulaire, waarin de colportage van bijbels door de evangelische maatschappij werd verboden, was een middel om de geestelijkheid, door het eerstgenoemde schrijven in het harnas gejaagd, te vrede le stellen. Maar ook deze circulaire was een misslag, als zijnde in strijd met de beginselen van 1789, waarbij vrijheid van gods dienst is gewaarborgd. Wil men den verkoop van bijbels verbieden, zoo moet men ook den verkoop van katholieke tractaatjes enz. verbieden. Zoo als de wet nu ligt hebben alle gelijke regten. Het heeft de opmerkzaamheid tot zich gelrokken dat de heer Delangle alleen benoemd is tol minister van binnenl. zaken, en dat er geene melding is gemaakt van het dep. van algemeene veiligheid. De reis des keizers naar Bretagne zal stellig in de eerste helft van Augustus plaats hebben. De prefecten der departementendie de keizer zal bezoeken, zijn herwaarts ontboden om de noodige schikkingen te maken. Het plan tol reorganisatie van het bestuur in Algerig is, van wege de menigvuldige zwarigheden van allerlei aard, voorloopig ter zijde gelegd. De conferentie heeft gisteren de vijfde bijeenkomst gehouden. Men verneemt dat, hoewel Turkye de vereeniging der Vorstendommen heeft weten legen le houdende zaken thans eene voor die mogendheid niet zeer gunstige wending nemen, en dat Frankrijk, op het punt der vereeniging schipbreuk geleden hebbende, echter zijne gevoelens ingang heeft doen vinden met betrekking tot de grondslagen der kieswet, waardoor aan de bevolking mildere instellingen zullen verschaft worden. De verkiezingen voor de algemeene en arrondissements-raden zijn in al de departementen gunstig voor de regering uitgevallen; maar het getal kiezers, dat zich van stemming heeft onthouden, is verbazend groot. Op den 8sten dezer heeft er over Amiens en omstreken een hevig onwe der gewoed. Bij die gelegenheid werd de postiljon eener tusschen Amiens en Lionet rijdende diligence op den bok door den bliksem getroffen. De straal trof de eene zijde van zijnen hals en verbrandde hem de haren en de kleederen. Zijn horologie was verpletterd en het geld dat hij in den zak had gesmolten. De electrische vloeistof ging langs de leidsels en doodde de twee paarden voor hel rijtuig. De reizigers bleven ongedeerd. Bij de opruiming van de puinhoopen van het magazijn Grand-Condé is de kas, die echter niet uit onbrandbare stoffen was zamengcsleldzwaar beschadigd teruggevonden. Er was geen spoor van bankpapier en van de geldswaarde meer in te vinden. Men heeft echter nog een aantal half ge smolten goudstukken opgedolven. Het fregat Impétueuse is naar de Adrialische zee vertrokken, ter vervanging van de Etjlau. Van 1835 tot 1856 zijn op onze spoorwegen vervoerd 224 millioen reizigers. Het getal der op de spoorwegen gedooden bedraagt gedurende dat tijdvak 999 en dat der gewonden 1979. Onder de eersten bevonden zich 594 en onder de laalsten 1336 spoorweg-beambten, waarvan 4/5 nog hun jj ongeluk aan onvoorzigtigheid of nalatigheid had te wijten. Na aftrek van hendie niet tot de vervoerde personen behoorden en verder van hen die de slagtofïers hunner onvoorzigtigheid werdenhoudt men voor bovenge noemd tijdvak slechts 111 gedoode en 402 gewonde reizigers over, dat is eene verhouding van 1 doode op de 2 millioen en 1 gewonde op de 558,000 reizigers. De beroemde brug van Alcantara, in de Spaansche provincie Estra- madura, met den Trajaansehen triumfboog, een der meest grootsche wer ken uit den tijd der Romeinen, wordt afgebroken, om de steenen te ge bruiken voor het bouwen van buizen. Deze Romeinsche brug was 670 voet lang, 28 voet breed en de triumfboog op de brug had eene hoogte van 40 voet. PK III S SEN. BERLIJN, 15 Junij. De reis, welke de prins-gemaal Albert van Engeland dezer dagen naar Dnitschland ondernomen heeft, is door sommige dagbladen in verband ge bragt met eene regeling der erfopvolging in het hertogdom Saksen-Koburg- Gotha. De Augsbnrger Alg. Zeitung spreekt dit legen in een berigt uit Golha, waarin levens herinnerd wordt dat de quaeslie dier erfopvolging reeds sedert 1852 bij de grondwet des hertogdoms geregeld is. Daarbij werd bepaald dat indien de tegenwoordige hertog zonder kinderen kwam te overlijden en prins Albert tot de regering werd geroepen hel aan hem bij wijze van uitzondering vergund zal zijn de regering door een stede houder te laten waarnemen. De Duilsche bondsvergadering heeft, op voorstel der commissie voor de militaire aangelegenheden, hare toestemming verleend tot den aanleg eener vaste brug over den Rijn bij Kehl, op den voet bepaald bij eene aan haar overgelegde tusschen Baden en Frankrijk gesloten overeenkomst. Te Bingen en omstreken zijn door een onweder en hevigen hagelslag groote verwoestingen aangerigt, vooral in de wijnbergen. Enkele grondbe zitters ondergaan hierdoor een verlies van vele duizenden. Ook sloeg de bliksem in den toren en een andere straal in het schip van de katho lieke kerk. De toren geraakte weldra in branddoch deze werd door eenige moedige personen gelukkig nog in lijds gebluscht. Volgens berigt uit Petersburg zou de inwijding van de Isaacskerk op 11 Junij plaats hebben, liet koor zou uit 1200 zangers bestaan en voor 20,000 personen waren tribnnes gebouwd. Bij die gelegenheid zou er eene wapenschouwing over 60,000 man worden gehouden. STABS - K E 5t T E NI. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de circulaire van den staatsraad gouverneur van Zuidholland van den 21steo Augustus 1831, Provinciaalblad N°. 110), Doen te weiendat ter voldoening aan het kon. besluit van den l81®" dier maar.d N°. 72, de Dankdag of Godsdienstige viering der overwinning van Waterloo, ditmaal op Zondag den 20sten dezer maand, zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 17 Junij 1858. van LIMBURG STIRUM, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, ontvangen heb bende eene circulaire van den Staatsraad Commissaris des Konings in de Provincie Zuidholland, van den 10'l!1 Februarij 1858, Provinciaal-Blad N°. 21, houdende, om, door het aansporen der Ingezetenen lot milddadigheid, zoo veel mogelijk mede te werken lot het wel doen slagen der jaarlijksche Collecte, welke, ten gevolge van Zijner Majesleits dispositie, van den lt>dcn November 1820, Nn. 81 door de Districts commissie tot aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Neder landen, zal worden gehouden, doen te weten dat, ingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gequaliliceerde personen, met geslolcne bussen, op Maandag en Dingsdagdie zijn zullen den 21stRB en 22sleB Junij aanstaande, aanvangende 's morgens ten negen ure, aan de huizen der Ingezetenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen bij dezen uit de Ingezetenen dezer Gemeente, orn, vol gens hunne bekende liefdadigheid, ook in deze Collecte rijkelijk van hel hunne bij te dragen, en meenen hierop hijzonder te mogen aandringen, uithoofde eene milde bijdrage voor deze Instelling hoogst belangrijk is. Hare opbrengst immers strekt eerst en vooral ter ondersteuning van de zoodanigendie in vroegere oorlogen ver minkt zijn; voorts voor hen die in den strijd in de Nederlandsche bezittingen, bui len Europa, gebreken hebben bekomen; terwijl het overschietende ten behoeve van de deelgeregtigden na 1813 en voor de slagtoffere uit den strijd legen oproer en geweld wordt gebruikt. -Vermits de uilgaven, zoowel van het primitive fonds, als van dat voor de slagtoffere uit den strijd met België, door de inkomsten niet meer kunnen worden bestreden, niettegenstaande de vele beperkingen, die in het opnemen van deelgeregtigden zijn ingevoerd, zoo volgt daaruit van zelf, dat het kapitaal jaarlijks vermindert; weshalve het fonds de milde bijdragen der Ingezetenen bij voortduring dringend blijft behoeven en Burgemeester en Wethouders zich al- zoo, steunende op de bekende liefdadigheid, van den goeden uitslag dezer inzame ling verzekerd houden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, van LIMBURG STIRUM, Burgemeester. Letden, 17 Junij 1858. v. PUTTK.AMMER, Secretaris. Van den ÏO tot en met den IS Junij 1§5§. BEVALLENF. M. Rietbergen geb. J,am boo. Z. J. M. Vijl briefgeb. de Iluu,Z. J. Stevens, geb. van den Rcrg Z., levenl. B. A. Korihals, geb. Uiller.bosehZ. W. Visser, geb. Feelix D. J. Korenhoff. geb. Vogel, Z. C. Cornet, geb. FrankhuizenZ. M. Schouten D. M. leeuwen geb. Brit- tij n D. J. van der Weegen geb. Bos, D. A. M van der Linden geb. Over- dijk, Z. A. M. de Bink, geb. Vlieland, D. W. Stol, geb. Cedron D. C. B. T. Heppenslrijdtgeb. van BijleveltZ. L de Graaf. geb. Carree, D. A. II. Schreuder, geb. Siems, Z. H. Cornelissen geb. Brugman Z. J. van Velsen D. F. H. Ter Laaggeb. Wijnstroom D. C. Dorsman geb. Snij derD. G. A. van der Velden Z. J. van Leeuwen, geb. van Ettingen, D. M. Koster, D. J.Brakel, D. J. Selier, geb. SiracliD. S. Doove.geb. Olivier, Z. M. l'Eelusegeb. PiketD.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3