LEYDSCHE COURANT 1838. MAANDAG 14 JUNIJ. &J2L De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N71. De Prijs der Courant is f 12 «w het jaar; de afzonderlijke Nonwiers worden tegen 10 Centen afgegeven. BWNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 12 Junij. Gisteren avond had op het zoo aangenaam gelegen Zomerzorg, nabij onze stad, de feestelijke bijeenkomst plaats, door hh. studenten onzer hoogeschool ter eere van Z. K. H. den prins van Oranje ontworpen. l)e studenten, ge voelig voor de bewijzen van genegenheid, gedurende den tijd dat Z. K. H. als akademiebiirger hier vertoefdevan zijnentwege ontvangenmeenden van hunne zijde een blijk te moeten gevenhoezeer zij de hun te beurt geval len onderscheiding op prijs stelden. Dien ten gevolge werd den vorst eene uitnoodiging lot het bijwonen eener feestelijke bijeenkomst gedaan en door hem welwillend aangenomen. Aan een groot aantal ingezetenen was tevens door hh. studenten de gelegenheid geschonken om dit feest bij te wonen, en overtuigd van den goeden smaak der akademische jongelingschap, zag men cenen genotrijken avond te gemoet. Die verwachting is dan ook niet te leur gesteld. In den namiddag begon men wel vrees te koesteren dat het weder voor de vervulling van veler wenschen eenen ongunsligen keer zoude nemen maar die vrees verdween al spoedigen onder begunstiging van eenen heer lijken zomeravond vereenigden zich de fceslgenooten ter aangewezen plaats. Z. K. 11. de prins van Oranje, vergezeld van I1D. gouverneur, jhr. de Ca- scmbroot, en adjudant, jhr. de Koek, werd bij zijne komst, die omstreeks ten 8 ure plaats had, door de leden van het collegium ontvangen en onder het spelen van het Wilhelmus naar eene voor hem bestemdemet het vaan- de! der voormalige vrijwillige jager-compagnie en de banieren der verschil lende faculteiten versierde, plaats geleid. Aldaar gekomen werd hij door den praeses van hel collegium, den heer Zilver Rupe, toegesproken, welke toespraak door Z. K. II. op eene gepaste wijze werd beantwoord. Te ge lijker tijd werd hem onder het aanheffen van fanfares een prachtig in pur per fluweel gebonden en met vergulde stempels versierd album aangeboden waarna de muziek met het Iö vivat.' inviel. Inmiddels bewoog zich eene golvende menigte door den voor deze gelegenheid smaakvol aangelcgden tuin en deed de fraaije muziek van het reg. grenadiers en jagersouder de lei ding van den verdienstelijken Dunkier zich hoorenterwijl de orde door een twintigtal commissarissen voorbeeldig gehandhaafd werd. Spoedig be gon men toebereidselen te maken lot verlichting van hel feestterrein en, al mogt de dag zijn gedaald, in den tuin kon men daarvan, door de menigte lampions en Chinesehe hallons, die ontstoken werden, weinig gewaar wor den. Omstreeks 10)- ure vereenigden de prins van Oranje en de hem ver gezellende heeren zich met de leden van het collegium (die den geheelen avond in 's vorsten tegenwoordigheid bleven) aan een collation, dat in eene aan den tuin grenzende en fraai gedecoreerde zaal was gereed gemaakt. De overige fecstgcnooten konden zich inlusschcn van alles voorzien en zich ver lustigen in de beschouwing van het hen omringende tooneeldat door de luisterrijke verlichting en de heerlijke loonen der muziek belooverend kon genoemd worden. Na afloop van het collation vertoefde de jeugdige vorst nog eenigeu tijd in den tuin en verliet omstreeks 1 tire het feest, blijkbaar getroffen door de hartelijke wijze, waarop hij door hh. studenten ontvangen was. Het is onnoodig hierbij te voegen, dat Z. K. H ook thans weder, door zijne bui tengewone minzaamheid, aller hart voor zich had ingenomen. Na het vertrek van den vorst werd het feest in eene opgewondene stem ming voortgezet, tot dat het aanbrekende morgenlicht de feestelingen te binnen bragt dat hel uur van scheiden daar was. Dit feest zal gewis bij allen die er bij tegenwoordig waren de aangenaamste herinneringen achterlaten. Het bovenvermelde album, aan de eene zijde versierd met de Leydselie Minerva en aan de andere met het koninklijke wapen, voert op de eerste bladzijde in gothische letters het opschriftAan Z. K. Ii. den Prins van Oranje het Leijdsche Studenten-corps. 11 Junij 1858, en houdt verder in de naamleekeningen der leden van het collegiumgevolgd van die der overige leden van het studenten-corps, faculleilsgewijze gerangschikt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende .deze week dagelijks van 86 tot 94 personen. De taal- en letterkundige afdeeling van de kon. academie van weten schappen zal op Maandag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. De Staats-Cour. van heden bevat het verslag, door de kon. akademie van wetenschappenovereenkomstig art. 14 van haar reglementaan den koning aangeboden. In het hoofdkiesdistrict Dokkum is lot lid van de tweede kamer der slaten-generaal herkozen de heer J. T. ter Bruggen Hugenholtz met 469 van de 597 stemmen, en in het hoofdkiesdistrict Alkmaar is herkozen de heer mr. K. A. Poortmanmet 700 van de 1095 uitgebragte stemmen. De herstemming in het hoofdkiesdistrict Ulrecht zal geschieden op den 22sten dezer. Uit Apeldoorn wordt gemeld dat Z. M. de koning den rijks-veldwachter J. Robert aldaar met de schenking van zijn portret heeft vereerd. r-Aan de gemeentebesturen is aangeschreven, om aan de commissarissen des konings hunner provinciën op te geven, of, ingeval de zaken der maat schappij van weldadigheid niet door minnelijke schikking mogten worden ten einde gebragt en er behoefte zou ontstaan aan lokalen ter verpleging van bedelaars, er zich in hunne gemeente rijks-provinciale, gemeentelijke of andere gebouwen bevinden, die geheel of ten deele, althans tijdelijk, voor de verpleging zouden kunnen worden bestemd en ingerigt, en, zoo ja, hoe veel personen in ieder dier gebouwen ongeveer zouden kunnen worden ge huisvest. De Amsl. Cour. berigt dal sedert eeltige dagen in omloop zijn gebragt bankbiljetten van de Ned. Hank van ƒ25, welke bankbiljetten valscli bleken te zijn. De tot heden ontdekte stukken bevatten alle de dagteekening van 16 Febr. 1847 en de handteekening der heeren Fock, pres., Crooimelin en Melvil, direct., en Croockewit, secret. Het nummer is verschillend, maai bij alle tnssehen 800 en 900. Tot het afleggen van het admissie-examen voor de kon. akademie te Delft hebben zich 80 jongelieden aangemeld. Dit getal is grooter dan in vorige jaren. Uit Nicuwveen wordt het volgende aan de N. R. C. gemeld: Wij vernemen, dat dezer dagen de volgende baldadigheid en diefstal onder de gemeente Mydrecht heeft plaats gehad. Zeker landbouwer, in den vroegen morgen naar zijn land gaande, miste eene koe, die hem al spoedig bleek ontvreemd en in zijn eigen land geslagt te zijn; want tot zijne niet gerinse verbazing zag hij de huid van dat dier om eene andere koe heen gehangen terwijl men de ingewanden otn de horens gebonden had. Dienzelfdcn nacht is er bovendien nog uil een aangrenzend stuk land, vermoedelijk door den zelfden persoon of personen, eene andere koe weggenomen, die op de markt te Utrecht gebragt is en aldaar verkocht moet zijn voor 70. De kooper meende echter argwaan te mogen voeden en stelde den verkooper vooreerst ƒ30 ter hand, onder voorgeven van niet meer bij zich te hebben, en verzocht hem een oogenblik te wachten, daar hij de ontbrekende 40 van een zijner kennissen zou leenen. De verkooper, wegens het lange weg blijven var. den ander zich niet veel goeds voorspellende, verwijderde zich nu zoo spoedig hij kon naar zijne woning, waar hij echter niet lang daarna door de van Ulrecht afgezondenc politie gearresteerd is. Bij nader onder zoek werd ook het vleesch der geslagle koe ten zijnent gevonden. In ons vorig nommer is melding gemaakt van de gevangenneming van den timmerman B. V. te Meppel, beschuldigd eene poging tot moord gepleegd te hebben op den burgemeester van Dwingeloo. Hieromtrent verneemt men nog het volgende. V. was ecnige dagen vroeger, tijdens hij te Dwingeloo werkzaam was, op last van den burgemeester, wegens verregaande dron kenschap in verzekerde bewaring genomen, en nadat hij zijne roes had uil- geslapen weder los gelalen. Op den dag van het voorval dronk hij weder een vrij stevigen borrel, sleep zijn zakmes, en begaf zich daarop naar het gemeentehuis, waar de burgemeester twee andere personen bij zich had en vroeg den burgemeester te spreken. Binnengelaten zijnde, verlangde hij, zich alleen met den burgemeester te onderhouden. De burgemeester stond hem dit evenwel niet toe, zeggende, dat hij voor de bij hem zittende per sonen geene geheimen had. V. trok daarop zijn mes en viel op den burge meester aan, onder den uitroep: Nu zult gij er aan." De burgemeester greep echter een stoel en weerde daarmede den Item tocgedachlcn stoot af, terwijl de tegenwoordig zijnde personen onmiddellijk toesprongen en V. gre pen. Het mes is door de zitting van de stoel heengedrongen. V. ontkent de daad niet, maar zegt, dat hij door zijne dronkenschap daarvan niets weet. De heer B, geneesheer te Groolegast (Groningen), is, toen hij naar de jongste stemming reed, door het schrikken van het paard met zijn rij tuig omgeslagen, en aan de gevolgen van zijn val overleden. Omtrent den brand, die nabij Oosterhout in het gehucht Steenoven heeft plaats gehad, wordt nog gemeld dat bij onderzoek gebleken is dat hij door hel 10-jarig dochtertje van W. van den Broekeigenaar van het huis, is geslicht, hetwelk in den stal, waarin vele brandbare stoffen voor handen wareneen vuurtje had gestookt. Den 23slen Sept. jl. stichtte het broertje van dit kind insgelijks brand in de woning zijner ouders, ten ge volge waarvan het thans in het gesticht voor j'ugdigc veroordeelden te Alkmaar is opgenomen.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1