heeft steeds aftrek en de vlaggedoekfabriekcn blijven niettegenstaande den invoer uit Duitschland door hunne meerdere deugdzaamheid hun debiet be houden. De dekenfabrieken en de saaijen- en wollegarenfabrieken hebben goed doorgewerkt, en de kousenfabrieken hebben een tamelijk debiet ge had. De loonspirinerijen en de saaifabrieken waren geregeld werkzaam. De katoendrukkerij en Adrianopelroodverwerij nam in vertier en uitgebreid heid toe, zoodat het getal werklieden met een 100-tal kon vermeerderd worden. De hoedenfabrieken namen in uitbreiding toe en hadden zoowel voor het binnenland als voor de O. I. koloniën een groot vertier. De kotïijsiroopbranderij had toenemend debiet. De maroquin en gekleurd leder fabrieken hadden een goed debiet. De lijmziederij ondervond goeden aftrek en was in de gelegenheid den prijs van het fabriekaat te verhoogen. De zeemtraankokerij en touwerijen bleven steeds werkzaamzoo ook de leer- looijerijenmaar de vachtenbloterij was door de schaarschte van vellen zeer gedrukt. In de behangselfabriek hebben de werkzaamheden geregeld plaats gehad. De spiegel- en lijstenfabriek breidt zich meer en meer uit. Van de twee pottenfabrieken is eene buiten werking, maar de andere is naauwe- lijks in staat aan de veelvuldige aanvragen te voldoen. De meubelfabrieken bleven geregeld voortwerken. De tras- en pleisterfabrieken hadden een ruim debiet, maar de waltenfabrieken waren niet zoo druk werkzaam als vroe ger. De stedelijke gazfabriek nam, ten gevolge van het groote verbruik, steeds in uitbreiding toe. De ijzergieterij en fabriek van werktuigen wordt steeds uitgebreid en is met een stoomwerktuig vermeerderd en de kon. Ned. grofsmederij had steeds voldoend werk in stafijzerfabriekaat, en hoewel zij minder werkte voor koopvaardijschepenwerd dit door anderen arbeid voor het buitenland vergoed. Bij de bestaande branderijen van de l!le klasse werden nog twee nieuwe aangebouwdook die der 6df klasse hebben hun debiet staande gehouden. De bierbrouwerijen vinden geregeld aftrek. De kuiperijen bleven op gelijke hoogte als vroeger. Om geijkt te worden wer den in 1857 591 kwartvalen, 26,572 achtsten en 6,164 zestienden, dus 33,327 stuks botergoed ter ijk aangeboden.De boekdrukkerijen breidden zich uit, maar de steendrukkerijen konden, uithoofde dat zij niet genoeg werkzaam warenniet die hoogte van vooruitgang bereikenwaarvoor zij vatbaar zijn. De zeepziederijen van zachte en harde zeep mogten zich in toenemenden bloei verheugenen van de zoutziederijen nam het debiet toe. De wolhandel is in de 10 eerste maanden niet onbelangrijk geweest en de veemarkt blijft steeds druk bezocht. De handel in brandstoffen is betref fende de steenkolen toenemende, van wege de uitbreiding der fabrieken; de handel in turf en hout is echter niet vermeerderd. liet getal afgegeven certificaten voor goederen tot uitvoer naar Ned. Indië bedroeg 176, waar van 138 voor wolien en katoenen manufacturen. Aan de halle van manu facturen werden geviseerd en geregistreerd 1,990 weef-atlesten voor fijne lakens en casimieren, 4,161 voor greinen, 1,236 voor vlaggedoeken1,381 voor dekens en duffels en 842 voor baaijen, saaijen enz. Onlangs heeft het prov. geregtshof in Zuidholland Schiedamsche bran ders vrijgesproken, aangeklaagd van meerder meel te hebben beslagen, dan zij in hunne aangifte tot stoking hadden opgegeven. Tegen dit arrest heeft het bestuur zich voorzien in cassatie, op grond, dat het hof door deze uit spraak heeft geschonden artt. 28 en 29 der wet van 28 Dec. 1855 [Stbl. n°. 193). Aan het Kralingsche Veer zijn op twee dagen 500 stuks zalmen aan- gebragt, die voor hooge prijzen werden verkocht, vooral ter verzending naar de Duitsche badplaatsen. Door den proc.-generaal bij het prov. geregtshof in Overijssel is mag- tiging verleend, op grond van art. 10 der wet van 10 Sept. 1853 op de kerkgenootschappen, tot vervolging van J. Geerdink, r. k. pastoor, en F. Nieuwenhuis, kapellaan, ter zake van op Sacramentsdag (3 Junij 1858) eene ongeoorloofde processie te hebben gehouden in de buurschap Lutlen, gemeente Losser. Te Assen is dezer dagen een persoon uit Meppel gevankelijk binnen- gebragt, beschuldigd van poging lol moord op den burgemeester van Dwin- geloo gepleegd. Nabij Oosterhout is op den 8slen dezer eene arbeiderswoning afgebrand. Van den inboedel werd niets geborgen. Dit onheil wordt aan onvoorzig- tigheid toegeschreven en het is opmerkelijk dal dit nu reeds de derde maal is binnen den lijd van 11 maandendat deze woning een prooi der vlam men wordt. Nabij Stadskanaal heeft Zaturdag II. weder een zware veenbrand ge woed, waardoor tevens groote hoeveelheden turf zijn vernield. Voor ecnige jaren had in de herberg de Koning van Pmissen, in het dorp Dinther (Noordbrabanl)het volgende voorval plaats. Twee personen kregen twist, welke zoo hoog liep, dal zij elkander te lijf vielen; met meer anderen schoot ook de kastelein der herberg, Schellings geheelen, toe, om de vechtenden te scheiden. In de verwarring van den strijd ont ving een der twistenden eenige messneden over het gezigt. De zaak werd bij de justitie aangegeven die een onderzoek instelde, ten gevolge waarvan het vermoeden der verwonding op Schellings viel. De schijn was zoo zeer tegen hemdat de officier meende hem gevangen te moeten doen nemen. De zaak werd nu verder onderzocht en Schellings werd schuldig verklaard en tot tuchthuisstraf veroordeeld. Het gebeurde echter dezer dagen, dat de geestelijke van het dorp aan het sterfbed van een zijner gemcenlenaren werd geroepen. Daar klaagde de stervende (een der bovenbedoelde twistenden) zich zeiven aan wegens het misdrijf, waarvoor Schellings had geboet, en verzocht den geestelijke dit openbaar te maken, tevens, tot vergoeding van het aan Schellings aangedane onregt, hem tot den erfgenaam makende van zijne met spaarzaamheid bijeengegaarde nalatenschap. Uit berigten van de Kaap de Goede Hoop blijkt het dat de Engelsche gouverneur, hoewel hij verklaard had in den oorlog der boeren met de Kaffers onzijdig te zullen blijven, oogluikend had toegelaten dat eenige personen over de Oranjerivier waren gegaan en vorst Moshesh tegen den Vrijstaat hadden opgehist, aan welke inblazingen de Kaffers maar al te spoe dig het oor hadden geleend. Door deze en meer andere handelingen is de gouverneur thans weinig gezien. Naar men zegt zou het Kaflferhoofd Moshesh in den strijd tegen de boeren zijn omgekomen. 's GRAVENIIAGE, 10 Junij. Z. M. heeft benoemd tot ridders der Milit. Willemsorde 4de klasse: den kapitein E. W. T. F. Preusser, den sergeant J. F. Berriotte en de korpo raals J. Mathezing en A. F. Abels, allen van het leger in Nederl. Indië, ter belooning van hunne bewezene diensten bij de krijgsverriglingen aldaar. Door Z. M. is de heer W. J. van de Graafif, thans algemeen secretaris van het bestuur van Ned. Indië, benoemd tot lid in den raad van Ned. Indië. Tot kapitein-directeur van het garnizoens-hospitaal te Bergen op Zoom is benoemd de lste luitenant B. van Rijswijk, van het lsle reg. infanterie. Bij kon. besluit is aan den heer J. W. llachmeester Eekhout, op zijn verzoekontslag verleend als directeur van het postkantoor te Amsterdam. Voorts zijn benoemd: tot directeur van het postkantoor te Amsterdam, de heer W. Hordijk, thans hoofdcommies der posterijen; tot directeur van het postkantoor te Beverwijk, de heer A. Stumphius, commies van de 3de klasse; tot hoofdcommies der posterijen, de heer B. A. Jansseu, thans commies van de lste kl.tot commiesen der posterijen van de lsle kl.de heeren R. C. Ramaer en E. van den Brandeler, thans van de 2de kl. tot commiesen van de 2de kl.de heeren J. H. Higly en A. W. van der Boon Mesch, thans van de 3dc kl.tot commiesen van de 3dekl., de heeren G. P. E. de Lang, L. R. baron Taets van Amerongen en B. L. C. van den Heuvel, thans surnumerairenen tot surnumerairen bij het vak der poste rijen, de heeren J. M. Gevers Leuven, W. E. C. Lans en C. Pfister. Ook is bij kon. besluit benoemd tot hoofdcontroleur van de directe be lastingen te Amsterdamde heer A. Volkmaarsthans controleur der ls,« kl. te Zwolle. Voorts zijn de onderstaande controleurs der directe belas tingen verplaatst, te weten: naar Alkmaar, de heer L. R. Wentholt, thans te Zaandam; naar Zaandam, de heer J. Burgerhoudt, thans te Axel; naar Utrecht, de heer jhr. L. Stern, thans te Nijmegen; naar Venlo, de lieer H. C. Hanewinckel, thans te Gennep; naar Roermond, de heer P. A. F. J. Sassen, thans te Tielnaar Tiel, de heer J. Dufour, thans te Weesp; naar Rotterdam, de heer J. A. Nuyts, thans te Roosendaal; naar Bath, de heer J. Goossens, thans te Purmerende; naar Purmerende, de heer G. P. van Vladerackenthans te Bedumnaar Roosendaalde heer C. M. van der lleyden, thans te Venlo, en zijn bevorderd: tot controleurs van de lste kl. de heeren L. van Tengnagell de Raadte 's Boschjhr. L. Sternte Nij megen; J. R. Ruylers, te Maastricht; P. A. F. J. Sassen, te Tiel, en C. M. van der Heyden, te Venlo, thans allen van de 2de kl.en tot con troleurs van de 2de kl.de heeren G. M. Tetrode, te Meppel; H. Byleveld, te Zevenbergen; W. F. Vertholen, te Oud-BeijerlandH. C. Hanewinckel, te Gennep, en J. W. E. de Groot, te Dordrecht, thans allen van de 3dekl. Bij kon. besluit zijn: 1°. eervol ontslagen op zijn verzoek de kapitein ter zee A. A. Bolken, als directeur der marine te Amsterdam, onder toe kenning van pensioen van ƒ1,800; 2°. aan de directie der marine te Amster dam (van 1° Januarij aanstaande af) verbonden het kommandement voor de zeemagt aldaar; 3°. opgeheven de betrekking van equipagemeester der marine te Amsterdam en vervangen door die van onder-directeur der marine; 4°. de kapt.-luit. S. Faber Heys met Augustus aanst. gedetacheerd naar Amsterdam om voorloopig waar te nemen de betrekking van directeur der marine aldaar; en 5°. eervol ontslagen de gepens. kapt.-luit. J. H. Volmer Knollaert, als equipagemeester der marine bij 's rijks werf ie Amsterdam. Alhier is aangekomen en aan het hotel Fuhri afgestapt de graaf von Blankensee, van Berlijn. Dadelijk na zijne aankomst heeft de graaf zjjne opwachting gemaakt bij den Pruissischcn gezant bij ons hof. Eergisteren zijn de zittingen van de synode der evangelisch-luthersche gemeente gesloten. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BBLGI K. BRUSSEL, 9 Junij. De hertog van Brabant, reizende onder den naam van Vicomlc d'Ardenne, heeft zich van Lubeck naar Kopenhagen begeven en in die stad twee dagen doorgebragt. Nu is hij weder te Hamburg teruggekeerd. Tegen het einde der week zal Z. K. H. weder hier zijn. De Indép. Beige berigt thans ook aan hare lezers, dat zij in Frankrijk verboden is, hetgeen daaruit blijkt dat, hoewel de termijn van eene maand, gedurende welke zij geschorst was, verstreken is, het blad echter niet aan de geabonneerden wordt rondgedeeld. Wat de redenen van deze handeling betreft, daaromtrent is de redactie even onkundig als hare lezers, en wat er gesproken is van voorwaarden, waarop hel blad weder in Frankrijk zou toegelaten worden, de redactie wil aan niemand voorwaarden opleggen, maar die ook van niemand ontvangen. De redactie verklaart tevens dat zij in niets za) afwijken van hare staatkundige gedragslijn en onpartijdigheid. ENGELAND. LONDEN, 8 Junij. Het bezoek van II. M. de koningin aan de stad Birmingham is op den 15den dezer bepaald. De gemeenteraad van die stad heeft, ten einde de ontvangst van H. M. op eene waardige wijze moge plaats hebben, daartoe 3000 beschikbaar gesteld. De prins-gemaal is van zijne reize naar Duitschland in welstand terug gekeerd. In het hoogerhnis heeft lord Clarendonde gewezen minister van buitenl. zaken, op eene interpellatie van lord Brougham verklaard, dat de door hem gegevenc inslructiën de bevelhebbers van de in de Amerikaansche wateren gestationeerde Brilsche schepen nimmer gemagtigd hebben om ge-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2