LEYDSCHE C O U R A N MAANDAG 7 JUNIJ. N". 08. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het Jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij dc/.e Courant behoort Bijblad W°. O. BIMNENLANDSCHK BERIGTEN. LEYDEN5 Junij. Tot lector in de Engelsclie taal- en letterkunde aan de hoogeschool alhier is benoemd de heer llenry Attwell, een der onderwijzers van Z. K. 11. den prins van Oranje. Gisteren is nabij de Heerenpoort alhier een zevenjarig knaapje leven loos uit het water gehaaldwaarin het zich moedwillig had gewaagd. In de maand Mei 1858 zijn binnen deze gemeente overleden 80 perso nenals: 20 mannen, 23 vrouwen, 18 zoons en 25 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 4. Geboren 97 kinderenals52 zoons en 45 doch ters. Voltrokken 47 huwelijken. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 84 tot 99 personen. De Ned. vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal hare alge- gemeene vergadering houden te Haarlem, op Donderdag 8 en Vrijdag 9JuliJ aanst. Op den eersten dag, des avonds ten 0 ure, zal de openbare bijeen komst der afgevaardigden In de Doopsgezinde kerk plaats hebben. Na afloop daarvan gezellige bijeenkomst in den llout. Den volgenden dag wordt de vergadering, voor de behandeling van zaken bestemd, in den Doelen gehou den en met eenen vriendschappelijken maaltijd besloten. De vereeniging telt thans 11701 leden. Van wege het ministerie van oorlog zal op 8 Jul ij aanst. de aanbe steding plaats hebben der leverantie van 97 remontpaarden voor de cavalerie en de artillerie, als: te Haarlem 19, te Arnhem 19, te Zutphen 19, te 'sGravenhage 19 en te Utrecht 21. Uit de gemeente Haarlemmermeer schrijft men hel volgende. De toe stand der te veld slaande gewassen is in dit jaar middelmatig. De rogge staat vrij goed, de weiden zijn echter schraal en hebben behoefte aan water. In het midden van hel meer staat alles veel minder dan aan de kanten. De verkoopen van landerijen brengen thans minder op dan er primitief voor betaald is. De bevolking neemt zeer toe. De paardenmarkt te Delft op Woensdag 11. werd druk bezocht. Er waren ongeveer 450 paarden aan de lijn, en de handel was levendig. Aan de harddraverij, des namiddags gehouden, namen 11 paarden deel. De prijs, een prachtig zilveren presenteerblad met zilveren trommels, is behaald door liet paard Nobel van den heer N. Wafelbakker, te Amsterdam, be reden door den pikeur A. Hontman, en de premie, een vruchtenschaal met zilveren voet, door het paard de Paauw van den heer II. Eskes, te Kol- lumbereden door den pikeur H. Lnurs. Door den gemeenteraad van Gouda is tot 2,lc" praeceplor aan het gymnasium aldaar benoemd de heer J. D. Homan, lilt. doet. te Groningen. Te Heerjansdam heeft gisteren een zware brand plaats gehad, waar door 18 woningen vernield en 27 gezinnen zonder huisvesting zijn. De brand moet door ongebluschte kalk zijn veroorzaakt. Dezer dagen zijn de pogingen lot berging van de waarden uit het wrak der Luiinenabij Terschellingweder aangevangen. Reeds zijn 2 Spaansche mallen en 5 zilveren staven, wegende 128 Ned. ffi, naar boven gebragl. liet prov. hof van Friesland heeft A. P. B., arbeider, te Franeker woonachtig, wegens mishandeling van den dienaar van politie, Ferwerda, ten gevolge waarvan hij binnen 40 dagen overleedtot de straf des doods veroordeeld. Na de uitspraak van het vonnis hield de voorzitter van het hof, mr. Speelman Wobma, eene treffende aanspraak lol den veroordeelde, waarin hij o. a. wees op de groole rol, die de sterke drank ook weder in dit noodlottig geval heeft gespeeld. De algemeene vergadering van het prov. genootschap van kunsten en wetenschappen in Noordbrabant zal op 8 Julij aanst. te 's Hertogenbosch worden gehouden. Uit 's Hertogenbosch schrijft men dat aldaar met zekerheid vernomen is, dat het depót van discipline of straf-bataillon spoedig van Medemblik derwaarts zal overgeplaatst worden. Volgens berigt uit Paramaribo waren aldaar door de Neder!, schepen Minister Pahud en de Twee Gezusters 488 Chinesche emigranten aange- bragt. Onder deze lieden heerscht cene huidziekte, tot welker spoe dige genezing bereids de noodige maatregelen genomen zijn. Op de Minister Pahud hebben gedurende de reis herwaarts 2 sterfgevallen plaats gehad, namelijk een ten gevolge van de longtering en een van het over matig gebruik van opiumterwijl op de Twee Gezusters 8 emigranten ge storven en 2 over boord zijn gevallen en verdronken. 's GRAVENI1AGE5 Junij. II. M. de koningin is gisteren middag, met prins Alexander, in.deze residentie teruggekeerd. Z. K. II. de prins van Oranje bevond zich aan het station van den IIolI. spoorweg, om II. M. te verwelkomen. 11. M. heeft zich onmiddellijk naar het paleis het Huis ten Bosch begeven. Z. D. II. de hertog Nicolaas van Nassau, broeder van den regerenden hertog, wordt in deze residentie verwacht. De minister van binnenl. zaken, daartoe gemagtigd bij kou. besluit van 29 Mei jl.heeft goedgevonden, elf premiën uit te loven ten behoeve der schippers van haringschependie in 1858 de beste waarnemingen zullen hebben geleverd aan het kon. Nederl. meteorologisch instituut te Utrecht. Aan hemwiens waarnemingen het gunstigst worden beoordeeldzal eene premie van 50 worden uitgekeerd, terwijl de tien schippers, wier werk daarna de meeste waarde heeft, elk cene premie van 20 zullen genieten. Men verneemt met genoegen, dat door welwillende medewerking der regering de voorwerpen, door den keizer van Japan onlangs ten geschenke gezonden, op de internationale tentoonstelling, welke hier gehouden wordt, zullen te bezigtigen zijn. Het badsaizoen te Scheveningcn zal op den 14dcn dezer geopend worden. UTRECHT, 4 Junij. Gisteren ondervond het kerkgenootschap der oud-bisschoppelijke clcrezy een smartelijk verlies, door het overlijden van den aartsbisschop van Utrecht, den heer Johannes van Santen, in den hoogen ouderdom van 85 jaren en C maanden. Bijna 33 jaren mogt hij de bisschoppelijke waardigheid beklee- den. Hij was geacht om zijne deugden, en voor weinige jaren viel hem de onderscheiding te beurt door Z. M. den koning tol ridder der orde van den Nederl. Leeuw benoemd te worden. Door de leerlingen aan het scheikundig laboratorium alhier is bij ge legenheid van het 12J-jarig bestaan dier inrigting, aan den hoogleeraar Mulder een prachtig geschenk vereerdbestaande in een zilveren schenk blad waarop de afbeelding van hel gebouw is gegraveerden een kristallen schenkkan. Beide stukken zijn bewerkt in de fabriek van den heer van Kempen. Gisteren heeft op de fabriek llhijnhovenonder Jutphaas, een aller treurigst ongeval plaats gehad. Omstreeks 3 ure na den middag waren 8 man bezig aan het inrijden der sleencn uil de vormvelden in den oven, 5 hunner zijn juist daarmede in den oven bezig, toen de meesterknecht, op de hoogste plaats ter inzetting der stecnen in den oven staande, bemerkt dat eenige tassen van de bereids ingezette steenen plotseling zooveel afwij ken, dat de val van deze onvermijdelijk is. Hij waarschuwt de niet hem werkende lieden. Drie hunner en de meesterknecht redden zich ter naauwer- nood; de vijfde echter, Jan Verkroozen, heeft helaas het ongeluk onder de vallende steenen te geraken, waaronder hij bijna is verplet. (U. C.) BUITENLANDSCIIE BEltlGTEN. SSELGI1B. Omtrent het spoorwegongeluk, in Henegouwen voorgevallen, verneemt men dat het getal dooden thans 22 bedraagt en dal der gekwetsten 50. De twee eerste wagens werden geheel vernielden de schok was zoo hevig dal de kleederen der slagloffers als met cene schaar aan stukken zijn gesneden. ENGELANI». LONDEN, 3 Junij. De regering heeft het stuk gronds van Longwoodalsmede het graf van Napoleon op hel eiland St. Helena voor 5100 aangekocht, om dat. aan den tegenwoordigen keizer van Frankrijk en zijne nakomelingen ten eeuwigen dage te schenken. De lijdingen, uit lndie ontvangen, zijn weder niet zeer gunstig. De dood van kapitein Peel en de verdelging van het door den kapitein Legrand aangevoerde corps worden bevestigd. De Engelschen hebben voor Bareilly alle beschikbare slrijdmagt vereenigd, maar de inlanders hebben maatrege len genomen voor een veiligen aftogt. De generaals Rose en Whitelock, alsmede de brigadier Macduff rukten naar Calpee, waar de vijand sterk is. De generaal Lugard blijft Kooer-Sing vervolgen, doch zonder hem te kun nen bereiken. Overal zijn de troepen uitgeput en aan de grootste ontmoe diging ten prooi. De tegenwoordige veldtogt heeft geen enkel resultaat te weeg gebragt. De proclamatie van den gouverneur-generaal heeft niet de minste uitwerking gehad op de grondeigenaren in Oude, waar 200,000 opstandelingen onder de wapens zijn, met welke nog geen enkel ernstig gevecht gevoerd is. Overal zetten de rajah's tot den opstand aan. liet aantal Engelschen, die in staat zijn om de vermoeijenissen van een veldtogt door te slaan, is onvoldoende, om iels van gewigt legen deze opstandelin gen te ondernemen. Dc nota van lord Ellenborough (waarin de door lord

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1