Nehemia met de vlugt te nemen. Zoo ging hel vervolgens dag aan dag, met geen verlies aan de zijde van den vrijstaat, maar met meer of minder verlies aan de zijde der Kaffersdie weldra meer dan 2000 stuks hoornvee en 1500 schapen en geiten in handen van den overwinnaar achter lieten. Den 23slen Maart werd Zeven-Fontein aangevallen. De magt der boeren was 300 a 350 man te paard en die van den vijand omtrent 2000 man sterk. Toen de aanval geschiedde, door het geschut ondersteund, geraakten zij weldra in de war. Met den middag was de overwinning behaald en de Basjoetos namen aan alle kanten de vlugt. Ongeveer 4000 stuks hoornvee, 300 paar den en 3000 schapen en geitenvielen den boeren in handen. Yan de zijde der Kaffers vielen tussehen 30 en 50 manvan de boeren werden maar 2 man gewond. Yan toen af ging hel alle dagen voorwaarts en had men ontmoetingen met onderscheidene Kafferhoofden. Over den moed van Nehe mia kan men oordeelen, wanneer men hoort dat hij met circa 200 man te paard, met geweren gewapend, tussehen TienFontein en Vechtkop, een aanval scheen te willen wagen, doch dat hij, toen er een commando van 30 man in galop op hem kwam aanstormen, terugtrok, 6 man op het slag veld achterlatende. Op 26 Maart kwamen de Kaffers, 600 man sterk, om 150 boeren aan te tastenzij werden zoo wel ontvangendat zij met verlies van een 20-tal dooden op de vlugt togen. 's GRAVENHAGE, 3 Junij. Z. M. heeft goedgevonden te agreëren de door het kapittel der Duitsche Orde, Balye van Utrecht, gedane keuze van den kommandeur F. L. YY. baron van Brakell, lot coadjutor der orde, ten gevolge van het overlijden van den coadjutor G. D. W. H. C. L. graaf von der Recke Volmerstein. Tot burgemeester van Elburg is benoemd de lieer A. J. Krudop. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen bij den plaatselijken staf tot 2dcn luit. en plaatselijken adjudant te Nijmegen, den sergeant-majoor C. van Lemmerenvan het 7de reg.hij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, tot apotheker 3dc kl. den heer YY. Wolthuis; en op non activiteit te stellen, den kapitein C. E. Eraser, plaatselijken adjudant der lslc kl. te Kaarden. Z. M. is gisteren morgen ten 5 ure naar het Loo vertrokkenen wordt den 12dett alhier terug verwacht. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren is de nieuw benoemde burgemeester, jhp. mp. F. G. A. Gevers Deynoot, als zoodanig geïnstalleerd. Des avonds is hem eene serenade gebragt door de muziek van de schutterij. Door den hoogen raad is de zaak behandeld van J. F. Pronk, die bij arrest van het prov. geregtshof in Utrecht is veroordeeld tot 12 jaren tucht huisstraf, ter zake van moedwilligen doodslag op zijne huisvrouw. Vree- selijk zijn de bijzonderheden, die uit het ten deze door den raadsheer Yoordnin uitgebragt rapport waren gebleken nopens de verregaande mis handelingen en de reeks van folteringendoor den requirant op zijne vrouw gepleegd, wel in een' staat van beschonkenheid, doch terwijl hij zeer goed wist, wat hij deed. De heer adv.-gen. Römer heeft de aangevoerde mid delen van cassatie onaannemelijk geacht en geconcludeerd lol verwerping der ingestelde voorziening. De uitspraak is bepaald op 15 Junij. Te beginnen met Zondag aanst. zullen er van hier op Scheveningen veerschuiten varen, en wel om het half uur, van hier des namiddags van 5J. lot 7J ure, en van Scheveningen van 8 tot 9£ ure. De plaatsen van afvaart en aankomst zullen zijn bij de derde Boschbrug en aan het einde van het Kanaal bij den korenmolen. De vracht is bepaald in de roef op 15 en in het ruim op 10 centen. Eerste Kamer der Staten-Gcneraal. Zitting van Woensdag 2 Junij. Na eenige beraadslaging is hel ontwerp van instructie voor den commies griffier met algemeene stemmen goedgekeurdwaarop men tot de benoeming is overgegaan. Bij de derde stemming verkregen de hh. mr. W. P. C. Knuyse de Mey en jhr. m1'. J. K. J. de Jonge ieder 17 stemmen. Met het lot is toen beslist dat jhr. mr. de Jonge, lijdelijk ambtenaar bij 's rijks archief, tot commies-grillier der eerste kamer werd benoemd. Vervolgens heeft de kamer de volgende wets-out\yerpen aangenomen 1». tot vaststelling van hoofdstuk X oorlogder staalsbegrooting voor 1858; 2°. dat, houdende eenige maatregelen van bezuiniging met opzigt tot het hoog militair geregtshof; 3°. dat, regelende de benoembaarheid van vreemde lingen lot landsbedieningen, en 4°. dat tot vestiging van eene enlrepot- inrigting te Rotterdam. Zitting van Donderdag 3 Junij. Aan de orde van den dag zijn de beraadslagingen over het ontwerp van wet tot verhooging van het Vdc hoofdstuk der staalsbegrooting voor 1858 (uilgaven voor lijdelijke instandhouding van de koloniale instellingen der maatschappij van weldadigheid). Hierover voerden eenige leden het woord, vooral over de houding der regering tegenover de schnldeischers van die maatschappij. De minister van binnenl. zaken verklaarde dat de staat niet verpligt was de schuld der maatschappij te voldoen en dat men door de aanneming van dit voorstel in de verdere regeling der zaak geheel vrij bleef. Ten slotte werd dit ont werp alsmede dal tot verhooging van hoofdst. V der begrooting van 1858 (verlenging van het Apeldoornsche kanaal) met algemeene stemmen aangenomen. De heer mr. J. K. J. de Jonge, benoemd tot commies griffier der kamer, leide de gevorderde eeden af en werd door den voorzitter toegesprokeu. Daarna werd de vergadering lot nadere bijeenroeping gescheiden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BEBGIE. Te Antwerpen is men niet zeer ingenomen met het regerings-ontwerp tot uitlegging der stadomdat daarbij slechts voorgesteld wordt de stad aan de noordzijde 200 bunders te vergroolenterwijl men op eene geheele uitlegging, waarbij de stad zes malen grooler zou worden dan thans, ge rekend had. De gemeenteraad heeft uit dien hoofde het volgende besluit genomen. Overwegende dat alleen dc algemeene uitlegging van Antwerpen II kan dienen om alle belangen des handels en der bevolking veilig te stellen, en de stad met hare voorsledenin geval van belegeringvoor onherstel bare rampen te behoeden, en dat de algemeene uitlegging door de regering uit het militaire oogpunt voor uitvoerbaar erkend is, zoo besluit de gemeente raad zich tot de wetgevende kamers te wenden met verzoekdat zij niet het wets ontwerp der regeringmaar het plan tot algemeene uitlegging van Antwerpen aannemen. In Henegouwen heeft een groot ongeluk op den spoorweg plaats ge had. Een kleine trein met steenkolen geladen is tegen een passagiers- trein aangeloopen. Men telt 8 dooden en 30 gekwetsten. ENfGElGABÏÏB. LONDEN, 1 Junij. De wijziging van het ministerie, ten gevolge van de aftreding van lord Ellenboronghheeft thans plaats gehad. Lord Stanley is lot voorzitter van den raad van Indië benoemd en sir Bulwer Lytton is hem als secretaris van het dep. van koloniën opgevolgd. Ten gevolge dezer benoemingen moeten de beide heeren zich als leden van het lagerhuis aan eer.e herkiezing onder werpen. De verkiezing van den eerstgenoemde staat vast, maar die van sir Bulwer is twijfelachtig. Men wil dat deze laatste, ingeval hij niet wordt herkozentot pair zal worden verheven. In het lagerhuis heeft de heer Disraëli op eene interpellatie van den heer Headlam geantwoord, dat de Engelsche machinisten van de Cagliari onvoorwaardelijk waren in vrijheid gesteld. Eene schadeloosstelling was hun niet toegestaan, doch de aanvraag was billijk en de regering hoopte die te verkrijgen. De heer Roebuck kondigde aan, dat hij eene motie zou indienen, strekkende om door het huis te doen verklaren, dat Engelands magt en invloed niet behooren te worden gebruikt, om den Sultan te be wegen de vergunning voor het Suez-kanaal te weigeren. [Volgens een later berigt is de motie van den heer Roebuck ondersteund door de I1I1. Gibson, Gladstone en lord Russellen bestreden door lord Palmerslon en den heer Disraëli. Ten slotte heeft het huis haar verworpen met 290 tegen 62 stemmen]. Daarna werd de heer Disraëli, niet zonder hevigheid, aangevallen door lord Palmerslon, over zijne onlangs gehoudene rede. Palmerston verzekerde, dat toen hij aftrad, de betrekkingen met Frankrijk op den meest vriend- schappelijken voet stonden. Lord John Russell sprak in geljjken geest. De heer Disraëli gaf dit toe, doch zeide, dat men het land aan den oorlog blootstelde, toen men de depêche aan graaf Walcwski beantwoordde en het wets-ontwerp op de zamenzwering introk. Thans echter was de goede ver standhouding volkomen hersteld. In het hoogerhuis heeft lord Derby de redevoering van den heer Disraëli op het feestmaal te Slough verdedigden de zinsnede omtrent liet dreigende gevaar van een oorlog opgehelderd, door de verklaring dat hier eene zin speling gemaakt is op de opgewondheid, die destijds tussehen twee natiën beslaan heeft, maar niet op een misverstand tussehen de beide regeringen. Lord Lucan stelde voor te besluiten dat ieder huis de bevoegdheid had de bewoordingen van den eeddoor de leden af te leggenbij wijze van resolutie vast te stellen. Hij trok later zijn voorstel inomdat er een wets ontwerp in gelijken zin werd aangekondigd. Op die wijze hoopt men aan het geschil omtrent de toelating der israëliten voor goed een einde te maken. De Times deelt nog omtrent den staat van zaken in China het vol gende berigt mede: Lord Elgin heeft de weinige schepen, waarover hij be schikken kan, in de noordelijke wateren van China vereenigd, en hij maakt aanstalten om zich met een klein eskader naar de golf van Pecheli te bege ven ten einde de vaartuigendie rijst naar de hoofdstad brengente onderscheppen en, zoo mogelijk, tot de groote stad Teen-tsin door te drin gen. Het is te vreezendal de mogendheden tot nabij Peking zullen moeten doordringen om de Chineschc regering lot het onderteekenen van een nieuw verdrag te bewegen. Dat barbaarsche hof volhardt bij zijne hoogmoedige stijfhoofdigheid. Op hel schrijven van lord Elgin, werd de gouverneur der provincie Soochow van wege den keizer gelast hem te kennen te geven dat het innemen van Canton eene zeer onbehoorlijke daad was en dat zekere mandarijn, Hwang-Tsung-tlannaar die stad was gezonden om er de orde te herstellen, weshalve aan al de gezanten aanbevolen werd zich naar Canton te begeven en met dien staatsdienaar vreedzame schikkingen te maken. Lord Elgin heeft dit antwoord aan den gouverneur terug gezonden onder verklaring dat, daar het Pekingsche hof in strijd met het verdrag weigerde met hem in diplomatieke gedachtenwisseüng te tredenhij het in zijn vorig schrijven aangeduide voornemen uitvoeren en zich naar Peking begeven zou. Nabij Manchester is een goederentrein uit het spoor geslagen, waarbij de machinist het leven heeft verloren. De schade berekent men op 2000 Te Belfast hebben op 29 Mei op nieuw ongeregeldheden plaats gehad en wel naar aanleiding van de begrafenisplegtigheid eener r. k. vrouw. De protestanten meenden in sommige zinnebeelden eene beleediging te zien en men raakte handgemeenwaardoor een aantal personen gekwetst werd. Toen men de vechtenden wilde scheidenontstond er verzet tegen de over heid, zóó zelfs dat ook verscheidene agenten van policie en 2 regeringsper sonen gewond werden. De troepen kregen toen bevel om op het volk te vuren, hetgeen eene goede uitwerking had. FRANKRIJK. PARIJS, 1 Junij. Be koningin der Nederlanden heeft heden deze hoofdstad verlaten. De keizer was van Fontainebleau gekomen om van II. M. afscheid te nemen. Daarna heeft de keizer nog in den ministerraad voorgezetenwaarinnaar men verneemt, de reorganisatie van Algiers is vastgesteld. In de kapel van S'. Ferdinand heeft eenO mis plaats gehad voor dc zielrust van de overleden vorsten en vorstinnen uit het huis Orleans. Om trent 1500 personenwaaronder de hh. Thiers, Guizot, Cousin, Casimir Pcrierwoonden deze plegtigheid bij.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2