LEYDSCHE COURANT. 1858. VRIJDAG 4 JUIVIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar y afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN3 Junij. Als eenc bijzonderheid kunnen wij mededcelen, dat de Paulonia impe rialis in den hortus hier Ier slede bloeit. Dc bloemknoppen van dezen Japanschen boom, gedurende den zomer gevormd, sterven in ons klimaat gedurende den winter gewoonlijk af, zonder zich te openen. Ditmaal echter zijn die bloemknoppen ten deele in leven gebleven, en dragen de bloesem- trossen enkele van de groote, blaauwc bloemen, welke aan deze boom soort eigen zijn. Bij de verkiezing van een lid voor de provinciale stalen in het kies district Leyderdorp zijn ingeleverd 387 geldende stembriefjes, waarvan zijn nilgebragt op mr. C. YV. Hubrecht 156, jhr. H. A. C. dc la Bassecour Caen 92, mr. W. Wynaéndts 81, 0. baron van Wassenaer Catwijk 37, en verder op onderscheidene personen. Daar niemand de volstrekte meerder heid heeft verkregenzoo moet er eene herslemming plaats hebben tusschen de beide eerstgenoemde hecren, die bepaald is op den 15Jfn aanst. In het hoofdkiesdislrict 's Gravcnhage heeft de stemming voor een lid van de prov. stalen mede geene volstrekte meerderheid opgeleverd. Er moet aldaar overgestemd worden tusschen de hh. O. baron van Wassenaer Catwijk en W. D. A. M. baron van Brienen. Te Amsterdam is tot lid van de prov. staten van Noordholland gekozen de heer mr. J. M. van Maanen. Dc faculteit van wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool alhier zal vaceren tot het afnemen van het admissie-examen, ingesteld bij kon. besluit van 4 Augustus 1853, vooreerst op Vrijdag den 18den dezer en daarna op Vrijdag den 17Jcn September. Belanghebbenden moeten zich daartoe aan melden bij den secretaris der faculteit, den hoogl. C. G. Cobet. Uit het jaarlijksch verslag omtrent den toestand onzer gemeente, on langs door burgemeester en wethouders aan den gemeenteraad ingediend, deelen wij de volgende hoofdbijzonderheden mede: (Vervolg.) Hoofdstuk X. Armwezen. Het mag een gunstig teeken genoemd worden dat de plaatselijke uitgaven voor kosten van het armwezen ook dit jaar weder zijn verminderd, daar die ƒ71,959 hebben bedragen tegen ƒ76,133 in 1856, zoodat de burgerlijke gemeente meer en meer wordt ontlast en het besluit lot jaarlijksche vermindering van de subsidie aan armbesturen, in zijne toepassing, geen bezwaar ontmoet. Daarentegen nemen dc kosten voor de plaatsing van bedelaars in de koloniën der maatschappij van weldadig heid toe. De bestaande vercenigingen tot leniging en vermindering der armoede blijven gunstig werken. Van wege de verecr.iging Tot heil der armen wordt op 30 scholen godsdienstig onderwijs gegeven en 89 medewerkers bezochten bij afwisseling 1500 a 1600 huisgezinnen. De vereeniging van den II. Fincentius a Paulo bezocht en ondersteunde ongeveer 70 huisgezinnen en door hare zorg ontvangen 250 kinderen geregeld onderwijs. Het getal der door de gesubsidieerde instellingen ondersteunde personen is geweest: doorgaande 2573, tijdelijk 2628. Door de niet gesubsidieerde in stellingen doorgaande 289tijdelijk 140. Het volgende is eene opgave van het bedrag der collecteninschrijvingen en vrijwillige bijdragen door elk der gesubsidieerde en niet gesubsidieerde armbesturen onder de inkomsten van 1857 vermeld: Ned. herv. /10,657.25£, roomsch-kalh. 3,148.23waalsch-herv. 2,204.27, evang. luth. 1,067.65J, israelitisch ƒ982,50, christ. afgescheiden 1,772.11remonstranlsch ƒ545.30, doopsgezind ƒ255.80, oud-katholiek ƒ16.20. Onder het bedrag der 5 eerst genoemde armbesturen is ook begrepen het beloop der voor- en najaars collecten aan de huizen der ingezetenen. In het H. G. of armen wees- en kinderhuis waren in 1857 339 kinderen aanwezig. Het geref. minnen- of armen oude mannen- en vrouwenhuis lelde 375 bewoners. In het r. k. wees- en oude liedenhuis waren 110 oude lieden en 102 kinderen; in het evang. lulli. wees- en oude liedenbuis 27 oude lieden en 20 kinderenin het waalsche wees- en oude liedenhuis 3 oude lieden en 16 kinderen en in het diaconiehuis der christelijk afgesch. gemeente 3 oude lieden en 7 kinderen. In het werkbuis werden gedurende het jaar 1857 opgenomen 44,490 vol wassen personen en 13,113 kinderen (wel te verslaan, dagelijks grooi.cn- deels hetzelfde personeel)aan wie, behalve voeding en verblijf gedurende den dag, voor loon werd uitbetaald 3180.82j. liet getal der opgenomenen was dus weder een vierde minder dan in 1856 en het uitbetaalde loon 50 pCt. meer. De subsidie uit de gemeentekas bedroeg ƒ7000, zijnde dus weder 1500 minder dan in het vorige jaar. In de koloniën der maatschappij van weldadigheid waren op 31 Dec. 1857 voor rekening der gemeente aanwezig 26 weezen en verlatene kinderen en 284 bedelaars. In de bank van leening werden gedurende 1857 beleend of in beleening vernieuwd 74,555 panden, gelost 70,514 en verkocht 2291. Hel beschik baar gestelde kapitaal groot 172,772.70 leverde eene winst op van 5016.41 De afdeeling van het Ned. genootschap tot zedelijke verbetering der ge vangenen zorgde, dat bij afwisseling aan 321 gevangenen in het huis van arrest godsdienst-onderwijs en aan 32 onderrigt in het lezen en schrij ven werd gegeven. De afdeeling Leyden van de stichting te Montfoort bekostigde de verpleging van 2 kinderen de afdeeling van Nederl. Mettray zorgde voor de verpleging van 4 jongelingende eerste lelt 47 en dc tweede 43 leden. Het Leydsche departement van bet instituut voor doofstommen te Groningen telt 95 leden. Vier kinderen worden van wege de afdeeling kosteloos verpleegd. Het invalidenhuis lelde aan het einde des jaars 74 verminkte en infirmc militairen. De kosten der instelling beliepen over 1856 ƒ22,310.75. Ten slotte wordt vermeld dat door Dirk Weyers aan de diaconie der herv. gemeente is besproken een legaat van ƒ300, en door mej. C. M. M. van der Rijk een legaat van ƒ1000 aan de remonstrantsche gemeente. Hoofdstuk XII. Landbouw. De IIoIImaatschappij van landbouw, afdee ling Leyden en omstreken, lelde in 1857 151 leden. Het volgende is eene opgave van het alhier in 1857 ter markt gebragte vee, waarachter gevoegd is de gemiddelde prijs, waarvoor het in dit jaar verkocht is. Paarden 230 (ƒ130)veulens 34 (ƒ95) runderen 10,735 (ƒ203), kalveren 3682 (ƒ73), schapen 12,939 (ƒ21), lammeren 26,490 (ƒ7.75), varkens 25 (ƒ55), biggen 5686 (ƒ13.50). Het hof in Zuidholland heeft, ten opzigle van de heffing der belasting op het binnenl. gedistilleerd, eene voor de branders gewiglige beslissing ge nomen. Aan de ambtenaren van 's rijks belastingen is bij de wet van 28 Dec. 1855 de bevoegdheid toegekend tot afstoking der kuipenten einde daardoor te onderzoekenof er meer meel beslagen is dan door den fabrikant is aan gegeven. De administratie beweert, dat zij, van die bevoegdheid gebruik makende, slechts behoeft af te stoken tot op het verkrijgen van ruw nat, om dan dit ruw nat te wegen met den Nederl. vochtweger, en alzoo door herleiding en berekening te komen tot liet besluit over het aantal ponden meel per vat, dat beslagen is. Bij vonnis der regtbank was dienovereenkom stig ook beslist en de firma S. en van P. te Schiedam tot boete veroordeeld. In hooger beroep is echter voor die firma, bij monde van mr. G. M. van dei- Linden, o. a. beweerd, dat. de wet, in verband met art. 6 van hel kon. besluit van 29 Dec., vordert, dat indien van die bevoegdheid tol afstoken wordt gebruik gemaakt, zij dan niet halverwege mag blijven staan, om dan verder, door weging en berekening, tot een resultaat te komen, maar het beslag lot het einde toe moet worden afgestookt, en derhalve door de ad ministratie moet worden gehandeld, even als de fabrikant doen moet om het beoogde fabrikaat, dat is moutwijn, te verkrijgen. Het hof heeft dit stelsel aangenomen, het vonnis der regtbank vernietigd en aan dc admi nistratie haren eisch ontzegd. {Whl.v.h.R.) Uit Schiedam meldt men het volgende. Daar het stoken van jenever aanmerkelijk is afgenomen en de afzet van gemest vee naar Engeland zeer is verminderd, is de spoeling zoodanig in prijs gestegen, dat er vijf of zesmaal zoo veel voor betaald wordt als in liet voorjaar van 1857. Een ketel spoeling, die toen 30 ets. kostte, kost r.u ƒ1.50 a 1.80. Te Haarlem is in den nacht van Dingsdag op Woensdag een lievige brand uilgebroken in de woning van den smid Kuijke, in de Kleine-llont- straat nabij de poort. Toen de brandweer werd opgeroepenhad de brand reeds zoo groote vorderingen gemaakt, dat aan het behouden van liet huis niet meer te denken was: het gebouw is dan ook in korten tijd eene prooi der vlammen geworden. De nevensstaande huizen hebben weinig schade geleden. Uit Assen wordt gemeld dat in het 2jc gesticht Veenhuizen een kolo nist brand heeft willen stichten, maar dat zijn voornemen gelukkig bij tijds ontdekt is. In de vorige week is te Tilburg eene 82-jarige weduwe, die op 20-jarige leeftijd aan de kinderziekte had geleden en alzoo ruim 61 jaren de teekenen daarvan op het aangezigt heeft gedragen, thans aan die ziekte overleden. De bergwerkvereeniging voor Nederland beeft in Limburg weder 2 kolenlagen ontdekt, eene te Spekholzerheidcgemeente Kerkrade, en eene in de gemeente Simpelveld. Omtrent de krijgsverrigtingen der lloll. boeren tegen de Basjoetas, eene roofzuchtige Kafferstam, waarvan vroeger reeds korlclijk melding is gemaakt, wordt uit dc Kaapstad o. a. het volgende gemeld. Neheinia Mosheshzoon van den Basjocto-Koniugwas den strijd begonnen, door een inval te doen met 300 man, allen te paard. Reeds bij de eerste out moeting met een kommando van de Winbnrg-divisie, sterk 60 man, eindigde

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1