Zitting van Dingsdag 1 Junij. lil deze zitting zijn achtereenvolgens behandeld en aangenomen de ve gende wets-ontwerpen1°. tot vaststelling der raming van uitgaven weges verstrekkingen door het dep. van oorlog, dienst 1858; 2°. tot wijziging va hoofdstuk VIII der staatsbegrooting voor 1857; 3°. tot vaststelling der r- ming van uitgaven wegens verstrekkingen door het dep. van marinedien 1858; 4°. tot regeling van het gebruik van het kol. batig slot over 1851 5°. tot bekrachtiging der ordonnantie van den gouv.-generaal van Ned. Indit, houdende vernieuwing van het verbod van vuurwapenen 'en buskruid in c havens van Palembang, enz.; 6°. tot verhooging van hoofdst. V der staat: begrooting voor 1858, en 7°. lot verhooging van het Vde hoofdst. der staal begrootingen voor 1857 en 1858 (onderstand aan de gemeente Haarlemmermeer. AMSTERDAM31 Mei. Eergisteren hield de wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akadem: van wetenschappen eene gewone vergadering. Daartoe waren opgekome de hh.Simons, W. Vrolik, van der Boon Mesch, Dclprat, Oudemans Buys Ballot, van Hasselt, van Gocli, Schroeder van der Kolk, van Rees Verloren, Uarting, Mulder, Donders, Matthes, von Baumhauer, Elias Stamkart, van Geuns, van Breda en Voorhelm Schneevoogt. De heer van Geuns bragt, ook namens de hh. Mulder en van den Bosch rapport nit in zake eener missive van Z. Exe. den minister van koloniën nopens cene door den heer Tama te Suriname aangeprezen geneeswijze der ii de kolonie Suriname heersehende elephantiasis. Het oordeel dier commissi' was ongunstig. Vervolgens werd door dert heer Vrolik eene bijdrage geleverd over den i) Pompeji Opgegraven schedel, in eene vorige vergadering door den heer vai der Boon Mesch vertoond onder meer andere voorwerpenaldaar in tegen woordigheid van Z. K. 11. den prins van Oranje opgedolven. Daarna werden de spreekbeurten vervuld door de hh. Schroeder van de Kolk, Mulder en Matthes. De eerste sprak over den uitslag van een dooi hem gedaan onderzoek omtrent de structuur van de long der vogels; d< tweede over den veenmol (het insect); de derde omtrent cene nieuwe methode van onderzoek der kfomine lijnen. De beide eerstgenoemde stukken zullen worden opgenomen in de versla gen en mededeelingen. Van de werf der kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen van dê hh. van Vlissingen en Dudok van Heel is te water gelaten een voor reke ning van den onderkoning van Egypte gebouwd ijzeren stoomschip. In de Lauriergracht sloeg gisteren een vaartuig om, waarop G3 vaten suiker waren geladen. De schuitenvoerder is, hoewel gekwetst, gelukkig gered. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 30 Mei. De berigten uit Indië vermelden niets belangrijks. Sir Campbell kan moeijclijk kiezen tusschen twee middelen om de opstandelingen in Rohilcund ten onder te brengennamelijk om ben aan te vallen of hen door een cor don van troepen te omringen en op die wijze ulx ie nongeicir. llci laaiste middel zou in het warme jaargetijde verkieslijk zijn, maar is moeijelijk ten uitvoer te leggen, omdat Rohilcund eene oppervlakte van 3,119 vierkante mijlen beslaat, en 1,500,000 inwoners telt, die hoofdzakelijk van den land bouw leven. De opstandelingen zonden op die wijze niet spoedig uitgeput zijn. De regering doet een naauwkeurig onderzoek naar de schade, door de inboorlingen gedurende den oorlog geleden en regtmatige eischen worden bevredigd. De Europeanen kunnen niet op eene gelijke edelmoedigheid van den gouverneur-generaal roemen. Bij de regering zijn berigten ontvangen uit Bombay van 9 Mei, te Suez op den 26stcn aangebragt. Daaruit blijkt dat de toestand onzer zaak weinig gunstiger is. Onderscheidene generaals hebben hunne magt kunnen vereeni gen. Generaal Walpole heeft op 15 April eene nederlaag geleden, waarbij generaal Hope en 4 officieren sneuvelden. Op den 23sten ondergingen wij op nieuw eene nederlaag, met een aanzienlijk verlies gepaard. Be overige operatiën zijn gelukkig geslaagd, in 14 ontmoetingen werden de onzen slechts tweemaal geslagen, maar over 't algemeen is d^ zomer-veldtogt nadeelig voor de troepen. De bevrediging van Oude gaal op eene voldoende wijze voort. De koningin heeft zich op de vlugt begevenvergezeld van den Moulvie, een aanzienlijk persoon van het voormalig hof van Lucknow, en een der voornaamste hoofden van den opstand. Men geloofde dat Kooer- j Singh, een der beste bondgenooten van Nena-Sahib, was overleden. Aan de proclamatie van lord Canning was in Oude geen gevolg gegeven. Omtrent de zaken in China verneemt men dat de keizer voorgesteld heeft de onderhandelingen Ie Canton te voerendat door de Europesche commis sarissen is afgewezen. Deze laatsten hebben dus besloten onmiddellijk naar Teen-lsin te vertrekken. Hwang, de nieuwe onderkoning van Canton, dien de commissarissen in het Noorden dachten te ontmoeten, bevindt zich reeds nabij Canton. Hij heeft zijne reis door het binnenland gedaan. Uit Singapore wordt gemeld dat men aldaar verontrustende berigten uit Sarawak (Borneo) heeft ontvangen. De rajah is met eene groole krijgs- g magt de rivier afgezakt om de Europeanen te verdrijven. De gebeurtenissen in Indië oefenen ook daar invloed uiten zendelingen der Muzelmannen doorloopen het land om de bewoners tegen de Engelsehen op te zetten. De gouverneur heeft reeds hulp gevraagd aan den bevelhebber der scheeps- magt in die streken kruisende. Meu vreest cene herhaling van het treur- tooneel te Cawnpore. Tegen het einde van Junij en voorts gedurende JulijAugustus en September, zullen 7000 man voet- en ruim 700 man paardenvolk en artillerie naar Indië worden ingescheept ter versterking der troepen aldaar. Volgens de United service Gaz. zouden 150 officieren van ons leger in Indië hun ontslag aan lord Canning ingediend hebben. Een blad uit Cheltenham deelt mededat aldaar cene dame uit Indië is teruggekeerd, die verschrikkelijk verminkt is. De Cipayers hebben haar i de ooren en de vingers afgesneden, nadat haar man, een officier, door die monsters was gedood. De kiezers van Buckinghamshire hebben in de vorige week een feest maal aan den heer Disraëli aangebodenbij welke gelegenheid deze minister eene krachtige rede uitsprak, over de optreding en de houding van het ministerie, en tevens de pogingen orn den val daarvan te bgwerken met den naam van kabaal bestempelde. De minister verklaarde ook dat er bij de optreding van dit ministerie gevaar bestond voor eenen oorlog met Frankrijk. Dit laatste heeft aan lord Russell aanleiding gegeven om in het lagerhuis daaromtrent ophelderingen te vragen, want volgens de verklaring van lord Clarendon bestond daarvoor niet de minste vrees, en moest men dus des ministers woorden als overdreven aanmerken. De heer Disraëli heeft daarop in algemeene bewoordingen geantwoorddat de betrekkingen met Frankrijk, bij het optreden van het tegenwoordige ministerie, van een be- i denkelijken aard geworden warenen ten blijke daarvan aangevoerddat de Fransehe gezant de Persigny plotseling uit Engeland vertrokken was. De zaken waren, zooals de minister er bijvoegde, van dien aard geworden, i dat zelfs lord Palmerslon maatregelen van voorzigtigheid had aanbevolen. Te Glasgow zijn 39 lamaas aangebragt, waarvan 16 van het manne lijk geslacht. De rijzing in den prijs der wol van dat dier heeft tot de poging geleid om te beproeven het in Engeland te doen voortlcelcn. Van Shanghae wordt van 3 April gemeld, dat op het schip Gallant, kapitein Moorevan daar naar Bangkok bestemdbij het eiland Blockhouse ten anker liggendeeene vreeselijke misdaad is bedreven. De gezagvoerder, eerste stuurman en een der matrozen zijn door een gedeelte der bemanning, uit inboorlingen van Canton bestaande, vermoord, waarna de schuldigen zich met een schat van 12,000 verwijderd hebben. Met de Europa zijn berigten ontvangen uit New-York van 18 Mei, waarbij de onderwerping der Mormonen wordt aangekondigd. De gouver neur van het grondgebied van Utah, de heer Cummingo, had op 1 April zijnen inlogt in hunne hoofdstad gedaan. Zij hadden de wapenen ncderge- legd en vele hunner verhuisden naar het Witte gebergte. Men scheen zich te willen verzetten tegen het onderzoek der Amcrikaansche schepen door de Engclsehen bij Cuba: want 3 fregatten waren naar de golf van Mexico afgezonden. FRANKRUH. PARIJS30 Mei. Gisteren is II. M. de koningin der Nederlanden uit Fontainebleau alhier teruggekeerd. Aan het prachtig versierde spoorwegstation was een bataillon infanterie met de muziek geplaatst, terwijl een detachement gereed stond de hof-rijtuigen te begeleiden. De koningin was vergezeld van prinses Mathiide, met welke zij zich terstond naar de Tuileriën begaf. De 300,000 fr.welke de republiek en het keizerrijk jaarlijks aan de hertogin van Orleans uitbetaaldenkomen nu weder ten bate der schatkist daar deze som aan de hertogin persoonlijk, maar niet aan hare kinderen toegelegd was. Dij Tuuiiduring ondervinden dc ambtenaren bij het ministerie van openbaar onderwijs, die aan de Revue des deux Dlondes artikelen leveren, moeijelijkheden van de zijde der regering. In het zuiden van Frankrijk heeft een ontzetlende storm groole ver woestingen aangerigt; de ooflboomen hebben zeer veel geleden; ook aan de wijngaarden en graanvelden werd schade toegebragt, doch in mindere mate, zoodat de oogst, over het algemeen genomendie van de twee vorige jaren ver zal overtreffen. PRUIS SENT. BERLIJN, 30 Mei. De hertog van Brabant heeft een bezoek afgelegd bij dén grijzen Alex. von Humboldt. Heden morgen heeft de hertog afscheid genomen van den prins van Pruissen en van prins Fredcrik Wilhelm en zijne gemalin. Daarna is de vorst over Stettin naar Slraalsund vertrokken. Van daar zal hij, zoo mogelijk, hel eiland Ragusa bezoeken, en vervolgens Mecklenburg doorrei zen, om Rostock en Wismar in oogenschouw te nemen. .Voorts zal hij zich nog te LubeckHamburg eu Hanover ophouden en den IlJen Junij te Brussel lerugkeercn. In sommige streken van den Rijngau heeft men sedert eenige dagen reeds bloeijende druiven. Uit Golha wordt berigt, dal de boekverkooper en uitgever, Hugo Scheube aldaar, niet van de Leipziger mis is teruggekeerd, maar, naar men gelooft, naar Engeland is gevlugt, met achterlating van schulden, ten bedrage van 100,000 th. OOSTENRIJK. WEENEN29 Mei. De algemeene vergadering van Duilsche oriëntalistenphilologèn en schoolonderwijzers zal in de maand September alhier worden gehouden. liet dagblad le Nord is door het gehcele rijk verboden. Alhier is eene moeder, die haar eenig dochtertje, tot straf barer ongehoorzaamheid de voeten vastgebonden2 steenen aan den hals gehan gen en 5 dagen en nachten lang niet anders dan slechte koffij tol voedsel gegeven heeft, ten gevolge van welke mishandelingen hel kind den zesden dag bezweek, tol 10 jaren zware gevangenisstraf veroordeeld. Bij de in den loop dezer week te Pottendorf gehouden wedrennen, reden aartshertog Wilhelm en graaf de Zichy zoo geweldig legen elkander in, dal beide ruiters met de paarden nederstorttèn. De aartshertog bleef gedurende ongeveer 10 minuten bewusteloos iiggen. Graaf Zichy werd ligt gewond, doch zijn paard bleef dood op de plaats liggen. Bl'üUAN De keizer heeft eene commissie benoemd lot herziening van al de regle menten, betreffende de Israëliten en hun verblijf in het rijk. Uit den Kaukasus wordt gemeld dat de 15,000 inwoners van Klein- Tsjetschina, onder bescherming der Russische troepen, naar Rusland zijn

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2