LEYDSCHE COURANT. 1858. WOENSDAG 2 JUNIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N". f De Prijs der Courant is f 12 in het jaar j de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN1 Junij. Iiij de aanslaande verkiezing van een lid voor de tweede kamer zijn I als kandidaten voorgestelddoor de kiesverceniging Grondwet en Koning de heer mp. A. J. Duymaer van Twist, oud-gouverneur-generaal van Nederl.- Indië, en door de kiesvereeiliging Nederland en Oranje de heer mr. J. J. Teding van Berkhout, wethouder te Amsterdam. Gisteren zijn door het prov. geregtshof in Zuidholland als candidaat-nola- risscn aangesteld: de hh. J. A. Sperna Weiland, van Leyden; J. C. Wilier, van Woerden; B. A. Verhcy, van Sliedrechten mr. L. Reeser, van Maassluis. In de provincie Znidholland verwacht men, dat een zeer groot getal personen zich zal aanmelden, om voor de commissie lot het examineren van onderwijzers en onderwijzeressen examen af te leggen. Inzonderheid moet het getal secondanten, zoo vreemdelingen als Nederlanders, hetwelk zich heeft aangegevenom voor hel middelbaar onderwijs geëxamineerd te worden, aanmerkelijk zijn. Zoo komen er van e'e'n instituut 5 personen, als 1 Franschman1 Duitscher en 1 Engelschmandie ieder in hunne land taal examen wenselien af te leggenten einde hier toegelaten te kunnen worden tot het geven van onderwijs, en 2 Nederlanders, die in de wis kunde examen willen afleggenom zoodoende bevoegdheid te erlangen lol hel geven van onderwijs in dat vak. Hbl Voor de betrekking van gemeente-architect te Schiedam hebben zich reeds 29 sollicitanten aangemeld. Gisteren had te Brielle bij de inklaring van de stoomboot de Batavier, van Londen naar Rotterdameen droevig ongeluk plaats. De stokervan Pelt genaamd, wilde cenige werkzaamheden aan de machine verriglén, toen deze, nog niet geheel in rust zijnde, hem het achterhoofd verbrijzelde, zoo dat hij cenige oogenblikken daarna had opgehouden te leven: de man laat cene vrouw en 2 kinderen achter. De Arnh. C. deelt het volgende mede. Dezer dagen heeft in de ge meente den Ham het volgende voorval plaats gehad. Zekere S. K., die cene landloopster met haar kind had gehuisvest was zoo edelmoedig om zijne loge', die de pokken kreeg, tijdens hare ziekte voor de deur in cene sloot te zetten. Een paar dagen later kreeg hij zelf die ziekte, waaraan hij spoedig daarna is overleden. Daar nu een ieder over zijne onmeedoogende handelwijze verontwaardigd was, wilde zich niemand over hem bekomme ren ten gevolge waarvan hem de eervolle begrafenis is te beurt gevallen dat hij op een kruiwagen, gevolgd door slechts 2 vrouwen, naar zijne laatste rustplaats is vervoerd. Het prov. geregtshof van Noordbrabant heeft den plaalselijken ont vanger der gemeente Boekei, C. Geerts, in aanmerking genomen diens he krompen verstandelijke vermogens en goede antecedenten, veroordeeld tot C maanden gevangenisstraf, wegens een tekort in de gemeentekas van ƒ2307. De gemeenteraad van Tilburg heeft den verkoop der kazerne aldaar voor ƒ17,220 niet goedgekeurd. Naar men verneemt hebben de graaf du Hamel en zijne deelgenootcn te Parijs bepaaldelijk afgezien van de door hen gevraagde vergunning voor den aanleg van spoorwegen hier te lande en hunne aanvrage, daartoe ge daan ingetrokken. Het volgende is de hoofdinhoud van het programma voor het XIIIde Nederl. Iandhuishoudkundig congres, dat in het laatst dezer maand en in het begin van Julij te Nijmegen zal worden gehouden. Dingsdag den 29stc" Junij. Des avonds ten 6 ure, ontvangst van de leden, in het stedcljjk gebouw tot Nut en Genoegen; ten 7 ure, vergade ring van de commission en afdeelingenin het gebouw van het gymnasium ten 8 ure, feestelijke ontvangst van de leden op het Valkhof. Woensdag den 30slen Junij. Des voormiddags ten 9 ure, vergadering van de afdeelingenten 11 ureopening van het congresin het gebouw tot Nut en Genoegen; des avonds ten 5j- ure, vergadering van de afdeelingen; ten 7 ure, concert op het Valkhof. Donderdag den l5lcn Julij. Des voormiddags ten 9 ure, vergadering van de afdeelingen; van 11 ure lot des namiddags 3 ure, tentoonstelling van paarden; des namiddags ten 5 ure, het gewoon diner voor de leden. Vrijdag den 2dcn Julij. Des voormiddags ten 9 ure, vergadering van de afdeelingen; van 11 ure tot des namiddags 3 ure, tentoonstelling van vee en pluimgedierte; ten 12 ure, vergadering van het congres; des avonds ten 7 ure, soire'e musicale, daarna bal. Zaturdag den 3dcn Julij. Des voormiddags ten 9 ure, vergadering van de afdeelingendes middags ten 12 urevergadering en sluiting van het congres; des namiddags ten 4 ure, volksfeesten, enz. op het terrein bij de nieuwe Haven, huilen de Hezelpoort; des avonds ten 7 urefeestelijke zamen- komst van de leden op hel Valkhof; soiree musicale ct dansante; vauxhal. Bij gelegenheid van het congres zullen gehouden worden: algemeene ten- oonstellingen van paarden; van vee en pluimgedierte; van landbouw-werk- uigenvan bloemen en gewassen; en van naturalien, enz. van den hoog ,vel-geboren heer P. M. E. Gevers Deynoot. Voor de drie eerste tentoon- tellingen zijn uitgeloofd aan geldprijzen ruim ƒ1500; 20 zilveren en 17 ironzen medailles, en bijna 200 getuigschriften. Voorts zullen er volksfeesten jegeven worden op het terrein hij de nieuwe Haven, terwijl dagelijks 'ctinie van de leden met hunne dames zal plaats hebben, des middags van l tot half 4 ure, en des avonds ten 8 ure, in het daartoe doelmatig in te rigten gebouw op hel Valkhof, waar een beroemd bnitenlandsch muziek korps zich zal laten hooren. 's GRAVENnAGE, 1 Junij. L. D. II. de keurvorst van Hessen heeft Z. M. den koning benoemd tol grootkruis der orde van den Leeuw van Hessen. De heer A. von Baum- bacligezant van den keurvorst van Hessen bij het Nederl. hof, heeft reeds de versierselen dier orde aan Z. M. overhandigd. Door Z. M. zijn benoemd: tot procureur bij het prov. geregtshof in Noordbrabant en bij de arrond.-reglbank te 's Herlogcnboschmr. J. W. L. Sassen, advocaat aldaar, en tot substituut-officier van justitie hij de arr.- rcglbank te Alkmaar, mr. A. J. Glanl, advocaat te 's Gravenhage. Bij kon. besluit is de afdeeling 's rijks schatkist bij het depart, van finanliën opgeheven en vereenigd met de afdeeling generale thesaurie. Voorts is aan den staatsraad in buitengewone dienstden heer L. W. van Mesritz met 1 October aanst.op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van inspecteur-generaal van 'srijks schatkist; en benoemd lot referendaris bij hel depart, van finanliën, de heer mr. J. A. Fruin, regtcr- plaatsvervangerlid van den gemeenteraad en advocaat te Rotterdam. Het diner, dat gisteren ten hove heeft plaats gehad, werd bijgewoond <iuur it. M. Oc Koiiiiigtu-uiucderHH. KK. 1111. prins en prinses F red er ik en prinses Maria der Nederlanden en II liDD. 1111. den hertog Bernhanl en de hertogin Anna van Saksen-Weimar. Verder namen daaraan deel de groot- oificieren van 's kouings huis, de ministers, de voorzitter van de eerste kamer de heer Gevers Deynoot, burgemeester, en jlir. Hooft, oud-burgemeester der residentie, enz. enz. Z. M. vertrek naar heL Loo blijft bepaald op aanst. Woensdag. De koning zal zich des morgens ten 5 ure met een extra-spoortrein naar Rot terdam begeven. II. K. H. prinses Marianne der Nederlanden is op haar buitenverblijf onder Voorburg aangekomen. Z. K. 11. prins Frederik heeft heden aan verschillende autoriteiten au diëntie verleend. Eergisteren is in het locaal der vrijmetselaren alhier gehouden de algemeene bijeenkomst van hel Groot-Oosten, onder voorzitterschap van den grootmeester nationaal, Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden. Na afloop der werkzamheden heeft men zich aan een broederlijken maaltijd vereenigd. De minister van finanliën zal op Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij den minister van finanliën is ontvangen ƒ40, door een onbekende, onder het postmerk 's Gravenhagelot voldoening van te min betaald succes- sieregtingezonden. De hooge raad der Nederlanden heeft heden uitspraak gedaan in de bekende zaak der vier Maleijers. De raad heeft het beroep verworpen en mitsdien bevestigd het veroordeelend arrest van het hof in Gelderland. Donderdag avond zal door de leden van het orkest van den koninklijken Franschen schouwburg eene luisterrijke serenade bij fakkellicht worden gc- bragt aan den nieuw benoemden burgemeester. Volgens een brief, uit Batavia ontvangen, zouden de bemoeijingen van den heer Schetter, predikant aldaar, om gelden te verzamelen ten behoeve van het idioten-gesticht alhier, aanvankelijk met een verblijdend gevolg worden bekroond. Men zegt, dat zijn weleerwaarde ongeveer 2000 heeft bijeengezameld. Eerste Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Maandag 31 Mei. De voorzittter deelt mede dat lot rapporteurs voor het ontwerp van instructie voor den commies-griffier zijn benoemd de lilt, van Nispen van PannerdenHartevelt, van Beeck Vollenhovett en van Meeuwen. Vervolgens zijn na eenige beraadslagingen met algemeene stemmen dc volgende wets-onlwerpen aangenomendat tot goedkeuring van een met Guatemala gesloten verdragdat tot amortisatie van schuldingekocht krachtens de wet van 13 Aug. 1857dat tot inkoop en amortisatie van rentegevende nationale schuld; dat tot goedkeuring eener tusschen den staat en de gemeente Utrecht gesloten overeenkomst; dat tol bekrachtiging van den onderhandschcn verkoop van rijksgrond aan den polder Haarlemmermeer. De beraadslagingen over de instructie van den commies-griffier zijn be paald op Woensdag aanst., en onmiddellijk na de vaststelling zal dc benoe ming plaats hebben.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1