LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 31 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag 2iitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f12 in het jaar; de afzonderlijke Nonwiers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN29 Hei. In ons nommcr van Maandag 11. vermeldden wij dat de verzameling geologische en mineralogisehc voorwerpen, lot de nalatenschap van prof. Brugmans behoord hebbende, voor 's rijks museum van natuurlijke historie alhier was aangekocht. Nu kunnen wij mededeelen dat het kabinet van prenten, teckeningen, enz. bij de hoogeschool te dezer plaatse uit dezelfde nalatenschap eenc belangrijke aanwinst gedaan heeft. Dit kabinet toch is in het bezit gekomen van eenige uitmuntende teekeningenzijnde afbeeldin gen van fossiliën, enz. (in den catalogus op bl. 37 onder n°. 608 vermeld), naar exemplaren in bovengenoemde verzameling voorkomende, door wijlen D. P. G. Humbert de Superville, eersten directeur van het kabinet en schrij ver van het niet genoeg gekende Essai sur les signes inconditionnels dans l'art, in der tijd voor Brugmans vervaardigd. Deze teekeningen, welke nu met vele andere van geheel verschillenden aardvan dezelfde bekwame hand afkomstig, vereenigd zijn, getuigen van Humbert's veelzijdige verdiensten, ook als practisch beoefenaar der kunst, en leveren een bewijs dat, hoe velen er ook in dit opzigt te kort schietenhel niet onmogelijk is in zoo danige werken aan de eischcn der wetenschap en tegelijk aan die der kunst te voldoen. Door de kiesvereeniging Vaderland en Oranje alhier is, bij de aan staande verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-gencraal het aftredend lid P. 11. baron Taels van Amerongen op nieuw als kandi daat voorgesteld. De maatschappij der Nederl. letterkunde zal op den 17den Junij alhier hare jaarlijksche vergadering houden. De jaarlijksehe vergadering van het prov. Utrechtsch genootschap van kunsten en wetenschappen zal op 29 Junij te Utrecht plaats hebben. Voor de levering van 12,000 illumineerglazenten behoeve der illumi natie in het 's Gravcnhaagsche Bosch, op 17 Junij, waren de laagste in schrijvers de heeren Meerburg en Das alhier, voor 7| ets per lampion. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 91 lot 102 personen. Iedereen, die eenigzins op de hoogte is van al wat vuurwapens aan gaat, weel, dat vroeger, zoowel voor geweren als pistolen, ronde kogels werden gebruikt, die, nadat zij sinds onheugelijke jaren als de eenige goede waren aangemerkt, sedert eenigen tijd vervangen zijn door de zooge naamde spits- of puntkogels. Die wijziging moest dienen, om den tegen stand der lucht zoo veel mogelijk te overwinnen. Thans wordt in den Militairen Spectator gewag gemaakt van een nieuw projectiel'l welk dat doel veel zekerder schijnt te zullen bereiken dan alle andere. Het leidende beginsel daarbij is, de lucht zeer weinig gelegenheid tot tegenstand te ge ven, namelijk door den kogel te doorboren in zijne lengte en zoo doende aan de lucht een vrijen doortogt te verschaffen. De praktijk zal moeten leerenin hoeverre die nieuwe soort van kogels aanwendbaar isde proeven, welke tot nog toe door den uitvinder, den luitenant der jagers, Melvill van Carnbeegenomen zijnschijnen eenen gunstigen uitslag te voor spellen. Indien de later te nemen proeven daaraan blijven beantwoorden, zal de Melvill-kogel eene geheele omwenteling in de vuurwapen-praktijk kunnen brengen. Door kerkvoogden der Ned. herv. gemeente te Vlaardingen was dezer dagen eene inschrijving opengesteld ter verkrijging van vrijwillige bijdra gen voor de herstelling van het kerkgebouw. Deze inschrijving bedraagt nu reeds 14,000. Wij vernemen dat door vrouwe A. M. Munter, douairière van den heer E. L. baron van Hardenbroek van Loekhorst, onlangs overleden op den huize Heiligenberg nabij Amersfoort, is gelegateerd ten behoeve van de armen der herv. gemeenten: te Amsterdam 15,000, te Utrecht ƒ15,000 te Amersfoort 6000 en tc Leusden ƒ6000, vrij van successieregten. U.C Te Gameren (Gelderland) hadden Woensdag II. 2 kinderen het ongeluk al spelende in een modderpoel te vallen. Eerst een kwartier uurs nadat het gebeurd was werden zij ontdekt, en de pogingen om hen in het leven terug te roepen waren vruchteloos. De moeder was radeloos, en haren man, die afwezig was, niet durvende afwachten, sprong zij in dcnzelfden poel, maar werd terstond daaruit gered. Uit Zalt-Bommel wordt gemeld dat in den tuin van het kasteel te Ncder-Uemert thans dc Paulowna Imperialis met ruim 100 bloemtrossen in bloei staat. De bloemtrossen zijn gaaf ontwikkeld. Door het prov. gereglshof van Friesland werd Woensdag 11. de zaak behandeld van een arbeider uit Francker, beschuldigd: van het toebrengen Van slagen en stooten aan P. G. Ferwerda, dienaar van policic aldaar, onder de uitoefening zijner bediening, ten gevolge waarvan deze in den morgen van 10 Maart, en dus binnen de 40 dagen, is overleden, en het toebrengen van gewelddadigheden en van eene bloedende wonde aan Y. Dei- nema, slads-majoor en rijks-veldwachter te Franeker, mede onder de uit oefening zijner bediening. De besch. heeft in zijne verhooren de voorschre ven mishandelingen noch erkendnoch ontkend bewerende in zooda- nigen staat van dronkenschap te hebben verkeerd, dat hij zich van het voorgevallene niets herinnert. Na afloop van het verhoor der getuigen heeft de procureur-generaal de doodstraf geëiseht. De verdediging van den beschuldigde werd voorgedragen door mr. E. Auema, waarna de uitspraak door het hof werd bepaald op 2 Junij. Naar men verneemt zullen de ingezetenen van Koevorden aan Z. M. den koning en de staten-gencraal een adres indienen, om te mogen worden afgescheiden van Drenthe en vereenigd te worden met dc provincie Overijssel, waardoor voor die stad en omstreken meer gunstige vooruitzigten bestaan. Het Nieuws- en Advertentieblad van Zeeuwscli-Vlaanderen komt op tegen het beweren, dat de menigte ziektegevallen, onder de bezetting van Leeuwarden voorkomende, aan de ongezondheid van Zeeland, waar die troepen vroeger verblijf hielden, zou toe te schrijven zijn. Volgens dat blad is de oorzaak veeleer daarin te zoeken, dat de meeste der in April ingelijfde lotelingen, zonder voorzien te zijn van den kapotjas, per stoomboot vervoerd zijn geworden en in dien toestand zich op het verdek hebben moeten op houden, waardoor zij geheel en al zonder eenige beschutting aan den na- deeligcn invloed van de destijds hcerschcnde gure weersgesteldheid waren blootgesteld. Dingsdag II. heeft te Tilburg de aangekondigde verkoop plaats gehad van de cavalerie-kazerncn. Deze gebouwen hebben ƒ17,200 opgebragt. 's GRAVENHAGE29 Mei. Z. M. heeft benoemd tot officier van de orde der Eikenkroon den kapitein M. D. graaf van Limburg Slirum, van het corps ingenieurs mineurs en sapcurs, 's konings adjudant in buitengewone dienst. Naar men verneemt hebben Z. M. de koning en Z. D. II. de hertog van Nassau tot grootkruizen der orde van den Gouden Leeuw van Nassau benoemd HH. MJ1. Alexander II, keizer aller Bussen, en Frans Joseph, keizer van Oostenrijk. Tot burgemeesters zijn benoemd: te Berkenvvoudede heer J. A. Snel, en te Ouderkerk aan de lJssel de heer W. van Waning. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der successieregten te Am sterdam de heer U. van Goudoeverthans ontvanger der registratie van de burgerlijke acten aldaar, en tot directeur van het postkantoor te Winscho ten de heer J. E. Tulleken, commies der posterijen van de lslc klasse. Z. M. heeft benoemd bij hel 5de reg. infanterie, tot kapitein 3de kl. den lstcn luit.-adjudant P. F. L. G. Plaat, van het 8slc reg. Z. M. de koning zal zich aanst. Woensdag voor korten tijd naar het Loo begeven. H. M. de koningin zal nadat zij van hare builenlandschc reis in de resi dentie zal teruggekeerd zijn, dadelijk het palcis het Huis ten Bosch betrek ken, alwaar alles voor Ur. Ms. ontvangst in gereedheid wordt gebragt. De baron Dujardin, nieuw benoemd Belgisch gezant bij het Ned. Ilof, wordt in de helft der volgende maand alhier verwacht cn zal in het hotel Paulez zijn intrek nemen. Naar men verneemt houdt de minister van binnen), zaken zich thans bezig met de herziening der tabel, regelende de verdeeliug des rijks iu kiesdistricten. Aanstaanden Dingsdag zullen de leden van de eerste kamer der sta ten-gencraal, iu hel hotel Paulez, aan hunnen voorzitter, den heer mr. J. A. Philipse, een diner aanbieden. De eerste kamer heeft in hare zitting van gisteren tot voorzitters der afdeelingen gekozen de lib. van RyckevorscI, Cost Jordens, Insinger cn Borski, en lot ondervoorzitters dc hh. van Nispen van Pannerden, van Sassc van Ysselt, van Royen cn van Swinderen. Door de kamer is tevens beslo ten om, alvorens tot de benoeming van een commiesgriffier over te gaan, diens instructie tc herzien. In de zitting van heden heeft de kamer de bij haar aanhangige naturalisatie-wetten behandeld. Be volgende zitting is op Maandag aanst. bepaald. In deze week zijn de eerste nieuwe aardappelen uit het Weslland alhier aaiigcbragt. De berigten uit het Weslland, omtrent den staat der vruchten, zijn zeer gunstig, vooral wat betreft de appelen en de druiven. Ook het koren cn de aardappelen beloven cencn ruimen oogst. Dc wei landen hebben hier en daar nog al te lijden van den eitner en de mui zen. Wat betreft de bolerprijzendaarin verwacht men in dit jaar gccue daling.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1