Blijkens eene officiële opgave zijn sedert liet jaar 1844 tot nu toe in de Vereenigde Staten 3,907,018 landverhuizers aangekomen. Het jaar 1854 leverde het grootste getal, namelijk 460,474. FRANKRIJK. PARIJS25 Mei. Een onzer voornaamste schilders arbeidt thans aan het portret van II. M. de koningin der Nederlanden, dat in het museum van Versailles geplaatst zal worden. Men verzekert dat de keizer gaarne den natuuronderzoeker Agassiz, thans hoogleeraar te New-Cambridgebij Bostonaar. het hoofd van het museum van natuurlijke historie zou geplaatst zien, en dat aan dien geleerde reeds eene bezoldiging van 60,000 fr. is aangeboden. Zijn tegenwoordig inkomen is echter nog veel grooter. Van regeringswege is bij de besturen der liefdadige instellingen krach tig aangedrongen om hunne vaste goederen te verkoopen en de kooppennin gen in Fransche staatsschuldbrieven te beleggen. De waarde dezer goederen rekent men op 500 millioen fr. De regering wil daardoor de inkomsten dier inrigtingen doen toenemen, aangezien de vaste goederen tot hiertoe slechts gemiddeld 2 pCt. opleveren. Indien de besturen weigerachtig blij ven hebben zijingeval hunne inkomsten ontoereikend wordengeene sub sidie te verwachten. Deze maatregel wordt ten hoogste afgekeurdmen spreekt van een protest var. wege de administrative commissie van de Seine en van het ontslag van een aantal personenaan wie het beheer der armen- goederen is toevertrouwd. Men verneemt thans dat de wijziging en herziening van hel tractaat betreffende de Donau-vaart, waarover de conferentie thans beslissen moet, eene vreedzame oplossing te gemoet gaat. Oostenrijk zouzonder in alles toe te geven, er in toegestemd hebben om bij eene afzonderlijke acte de overeenkomst, vroeger te Weenen gesloten, in overeenstemming le brengen met de bepalingen van het vredes-vcrdrag van Maart 1856 en de beginselen reeds in 1815 vastgesteld. Hierdoor wordt thans de opperste regtsmagt der conferentie erkend, zooals die door Frankrijk, Rusland en Engeland wordt verlangd. Naar men zegt zullen ook de eischen der Montenegrijnenlot uitbreiding van hun grondgebied, en die van Turkye, om paal en perk te stellen aan de invallen van den genoemden volksstambij de conferentie niet ter sprake komen, maar door eene commissie geregeld worden, die te Konstantinopel hare zittingen zal houden. Dezer dagen is de Times alhier in beslag genomenwegens een arti kel over de verkiezing van den heer Migeon tot lid van het wetgevend ligchaam. Ofschoon in den Iaatslen tijd zeer vele dagbladen in beslag wer den genomenhad dusdanige maatregel dit blad sedert jaren niet getroffen en het scheen dat de regering de schrijvers van dat invloedrijke blad naai de oogen zag. In de kelders van het Pantheon alhier is een museum van het Heilige Land geopend. Dit museumhet eenige van dien aard van Europabestaat uit verschillende verzamelingen in Palestina bijeengebragt op de weten schappelijke reis, in 1850 cn 1851 door den heer de Sauley, lid van het instituut, volbragt. Een der belangrijkste voorwerpen is een uitvoerige plattegrond, verheven gewerkt, van Jeruzalem, welks naauwkeurigheid en getrouwheid door Fransche en Engelsche geleerden zijn erkend. De uitvinder van het machinale papier, dat zoo algemeen gebruikt wordt, Robert genaamd, was bij zijn overlijden tot de grootste armoede vervallengelijk zulks meermalen te beurt valt aan mannendie zich door de eene of andere uitvinding hebben onderscheiden. Thans is ook zijne dochter, eene 65-jarige vrouw, te Dreux, in volslagen armoede gedompeld, omdat zij door ziekte eene kinderschool, waarmede zij haar brood ver diende, moet opgeven. Eenige industriëlen willen haar thans levenslang een klein inkomen verzekerenen hebben daartoe eene inschrijving opengesteld bij de hh. Lafilte en gebroeders üidot. PORTUGAL.. Den 18den Mei is te Lissabon met veel plegtigheid het huwelijk gesloten tussehen den koning en prinses Stephanievroeger reeds bij procuratie le Berlijn voltrokken. Des morgens ten 9 ure begaf de koning zich met eenen luisterrijken stoet naar het sloomvaartuigom de koningin af le halen. Op de aanlegplaats aangekomen werd hij door het gejuich der menigte en de salvo's uit het geschut der forten en schepen begroet. Met de koningin van het vaartuig teruggekeerd ontvingen HH. MM. de gelukwenschcn van den gemeenteraaddie hun de sleutels der stad aanbood. Later ving de togt naar de kerk van S'. Dominicus aan, door de prachtige wijk der stad welke na de aardbeving van 1755 door den minister de Pombal herbouwd is en thans, op verschillende wijzen versierd, een allerschitterendst cn be- valligst gezigt opleverde. Aan den ingang van het kerkgebouw werd het vorstelijk echtpaar door eene talrijke geestelijkheidmet den aartsbisschop van Lissabon aan het hoofdontvangen en plaatste zich onder een verhe melte, waarna de kerkelijke plegligheden terstond aanvingen. Na de mis plaatsten 11II. MM. zich legen over den aartsbisschop, die, na de gebruike lijke formulieren en verklaringenden huwelijkszegen uitsprak. De plegtig heid eindigde met hel Te Deum. HH. MM. werden bij hel verlaten der kerk door den patriarch uitgeleid er, begaven zich met denzelfden trein waarmede zij gekomen waren naar het paleis der Necessidadas. De kroon der koningin heeft, naar men zegt, eene waarde van 540,000 fr. Men lelt daaraan 4000 stuks edelgesteenten. ITALIË. De Paus is thans weder in zijne hoofdstad teruggekeerd. Er is weder sprake van de aftreding van kardinaal Antonelliomdat hij zich niet met den minister van openbare werken kan verslaan. Ten dienste van den Paus wordt thans een prachtig versierd spoorweg rijtuig vervaardigd, waarvan de kosten ƒ50,000 zullen bedragen. Dit rij tuig zal bij de opening van de Romeinsche spoorwegen door Z. H. gebruikt worden. In dit rijtuig is ook een bidvertrek aangebragt. PRUTSSEN. BERLIJN, 25 Mei. De gewone lijfartsen des konings hebben een consult gehouden met eenige andere geneesheerentot dat einde opgeroepen, ten einde te beslui ten welke geneeswijze gedurende den zomer voor Zr. Ms. toestand de ver- kieslijkste is. De stad Danlzig zal, bij gelegenheid dat prins Frederik Wilhelm en zijne gemalin in den loop van den zomer die stad bezoeken, aan die hooge personen een prachtig geschenk aanbieden, namelijk een zilveren schip, ter lengte van 2 voet. Men berekent, dat het hooger leggen van de vaste brug bij Keulen 800,000 th. zal kosten, terwijl de schadeloosstelling, aan de schippers te betalen, op meer dan een millioen th. wordt begroot. Uit Eisenach wordt gemeld dat de herstellingen van den beroemden Wartburg, de bekende verblijfplaats van Luther, geheel voltooid zijn. Uit Genève wordt bcrigt dat nabij Collonges een trein uit het spoor is geraakt, waarbij de machinist en de stoker werden gedood. Het hoofd van den laatsten werd van de romp gescheiden en op 100 voeten afstands teruggevonden. Van de reizigers zijn slechts 6 personen gewond. TURKYE. Volgens berigt uil Alexandrië heeft aldaar een treurig onheil plaats gehad. De zoon van den onderkoning, vermoedelijk troonopvolger, en de minister van koophandel zijn in den Nijl verdronken, ten gevolge van een spoorweg-ongeluk. Het rijtuig, waarin zij zich bevonden, was uit het spoor geraakt en in den vloed gestort. 235stc Staats-Loterij. Trekking der Vijfde Klasse. 9de Trekking. N°s. 3167, 3975, 10016 en 16883 iedereen prijs van ƒ1,000. 10de N°. 18591 een prijs van ƒ50,000. Nos. 13154 en 19245 ieder een prijs van 1,000. STARS - KERS GTE N. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien hebhende de No tificatie van Gedeputeerde Stalen van Znidholland, in dato den 12 Jannarij jl., (Prov.-Blad N°. 7) betreffende den Herijk der Maten en Gewigten in Znidholland, en gelet op de voordragt van den Arrondissements-IJker alhier, van den 23 dezer maand, herinneren bij deze den Ingezetenen dezer Gemeente hunne verpligling, tot het doen herijken van alle de bereids te voren geijkte Lengte- en Inhouds maten cn Gewigtenbenevens de bij de Inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijksels, waarmede deze, overeenkomstig Art. 8 van Z. M. Besluit van den 21 Decem ber 1822 Staatsblad N°. 54), moeien worden afgestreken. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde Maten en Gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, in de Lange Schoolsteeg zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor AVijk I, op den 12 en 13 April. II, 14 en 15 April. III, 1G, 19. 20 en 21 April. IV. 22, 23 j 26, 27 en 28 April. V, 29, 30 April 3, 4, en 5 Mei. VI, 6, 7. 10, 11, 12. 14 en 17 Mei. VII, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 27 en 28 Mei. VIII, 31 Mei, 1 2, 3 en 4 Junij. de Buitenwijk op den 7 Junij. met uitzondering echter van de Goud- en Zilversmids-, benevens de Apothekers-, of Medicinale-gewigten, voor welker herijking afzonderlijk zitting zal gehouden worden, te weten Voor de Goud- en Zilvcrsmids-gewigtenvoor AVijk I, II, III en IV op den 1 April. V, VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 6 April. Voor de Medicinale-gewigten, voor AVijk 1, It, III en IV, op den 7 April. V en A'Iop den 8 April. VII, VIII en de Buitenwijk, op den 9 April, telken dage des morgens van 9 tot des namiddags 1 ure. En waarschuwen Burgemeester en AVethouders voornoemd, allen wie liet aan gaat, met herinnering tevens aan Art. 2 van Zijner Majesteits Besluit, in dato 30 Maart 1827 [Staatshl. N°. 13), om op bovengemelde dagen, na welke de Arrondis sementsijker zich, overeenkomstig Art. 10 der Notificatie van Gedep. Staten van Zuidholland, in dato 18 Januarij 1822, lot het verrigten van den Herijk naar de Buitengemeenten van zijn Ressort moet begeven, en alzoo huiten de mogelijkheid is, om gereedefijk aan het verlangen van hen die verzuimd hebben te voldoen, zich over eenkomstig hunne verpligting omtrent dezen Herijk stiptelijk te gedragen, ten einde buiten bekeuring te blijven; zullende er, na den bepaalden termijn, ingevolge dispositie van Gedep. Staten van Zuidholland, in dato 22 November 1831, geene verlenging van tijd, of zoogenaamde nadagen, gegeven worden. AVordende aan de belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd de Notificatie van Gedep. Staten van Zuidholland in dato 4 Augustus 1820, volgens welke de ijkpligtigheid zich uitstrekt tot alle handel en neringdoende lieden, Fabriekeurs en Ambachtslieden, die in hunnen handel of hun bedrijf, eenige maten of gewigten gebruiken, en de Apothekers of Medicijnbereiders in het bijzonder, aan Art. 3 en 5 van Zr. Ms. Besluit dato 21 October 1819 StaatshlN°. 52), bepalende hunne gehoudenheid tot het bezit van een vol stel gewigten, en medeverpligting lot den jaarlijkschen Herijk daarvan, alsmede aan het Koninkl. Besluit van den 5 Fe bruary 1826, N°. 153, volgens hetwelk de, bij den eersten Ijk gestempelde greingewigten, zonder die eene nadere stempeling te doen ondergaan, jaarlijks door den Ijker moeten worden nagezien en onderzocht. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dal tot jaarletter gedurende 1858 voor den Ijk der Maten cn Gewigten bepaald is de letter©. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsche Cour. w orden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden. 27 Maart 1858. VAN LIMBURG STIRUM, Burgemeester. v. PUTTK.AMMERSecretaris.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3