van wetenschappen het plan gevormd van cene nieuwe uitgave van het Charterboek van van Mieris en van de voortzetting daarvan lot op het jaar 1482. De akademie lieeft tot de uitvoering van dit plan eene commissie benoemd, bestaande uil de heeren dr. R. C. Bakhuizen van den Brink, mr. L. Ph. C. van den Bergh, mr. J. de Wal, mr. G. de Vries Az. en G. H. M. Delprat, met regt zich zoodanige personen, zoo binnen als buiten de aka demie toe te voegenals zij wenscbelijk zou achten. Die commissie heeft reeds onderscheidene zittingen gehouden en nu onlangs den heer mr. P. A. S. van Limburg Brouwer, ambtenaar bij het rijks-archief, uitgenoodigd aan hare werkzaamheden deel te nemen en zich met het secretariaat en de directie van het bureau te belasten. Verder is besloten, dat de bewerking der Charters uit liet Hollandsche huis aan den lieer mr. L. Ph. C. van den Berghdie van de Charters uit het Henegouwsche en Beijersche huis aan den heer dr. R. C. Bakhuizen van den Brink, van die uit hetBoergoensche huis, sedert 1428, en alzoo ook van het vervolg van van Mieris aan den heer mr. P. A. S. van Limburg Brouwer zal worden opgedragen. Bij het besef van den omvang van hare taak, acht zij het zeer wenschelijk, dat ook wetenschappelijke en andere vereenigingen, evenzeer als bijzondere per sonen door de mededeeling of aanwijzing van oorkonden, onder haar be rustende, haren arbeid ondersteunen. De toezending van zulke stukken aan de commissie kan plaats hebben onder het adres van het departement van binnenl. zaken. 's GRAVENIIAGE27 Mei. Z. M. heeft benoemd tot ridders der 4de klasse van de Militaire Willems orde: den lsten luit. A. Knoote en den sergeant A. F. Drino, beiden van het wapen der infanterie in Oost-Indië, lot belooning van hun gehouden gedrag bij de op den 4den Junij 1857 in hel Palembangsche plaats gehad hebbende krijgsverriglingen. Door Z. M. is tot burgemeester dezer gemeente benoemd jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot, thans wethouder. Tot notaris te Amsterdam is benoemd de heer W. Klinkhamer, cand.- nolaris aldaar. Z. M. heeft aan den gepens. luit.-kolonel J. II. Salomon den rang verleend van kolonel. De 40stc vergadering der evang. luth. synode is gisteren alhier geopend. Door de kiesvereeniging Nederland is, bij de aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer, op nieuw mr. L. Metman als kandidaat voor gedragen. De persoon, in de vorige week b(j het afbreken van de tent van Courlois gevallen, is overleden. Eerste Hamer der Staten-Generaal. Zitting van Woensdag 26 Mei. In deze zitting is jhr. mr. J. Huydecoper van Maarsseveen als lid der kamer opgetreden, ter vervanging van den heer mr. E. van Voorlhuysen, tot lid der tweede kamer benoemd. Aan jhr. mr. H. J. van der Heimbenoemd tot prov. inspecteur van het lager onderwijs in Zuidholland is op zijn verzoek ontslag verleend als commies-griffier der kamer, omdat hij geen verlof heeft kunnen verkrijgen tot de waarneming van beide betrekkingen. Reeds zijn 17 adressen ingeko men om bij het doen van eene nieuwe keuze voor die betrekking in aan merking te komen. De kamer zal later den dag bepalen, waarop tot de benoeming zal worden overgegaan. Van de tweede kamer zijn ontvangen een aantal ontwerpen van wet, welke door die vergadering zijn aangenomen. Na de zamenstelling der afdeelingen is de vergadering gescheiden. AMSTERDAM, 26 Mei. Door den gemeenteraad is in zijne jongste zitting besloten tot de oprig- ling van een leerstoel voor de physiologie aan het athenaeum alhier. De voor genoemd vak aan te stellen hoogleeraar zal eene bezoldiging genieten van ƒ1600. Hier ter slede heeft zich eene sub-commissie gevormd van de kweek school voor zeevaart te Leydenten einde aan knapendie lust en geschikt heid voor de zeedienst hebbenkosteloos voorbereidend onderwijs in de kennis van de zeevaart te geven. Die sub-commissie bestaat uit de bh. G. D. Uhlenbroek, P. Huidekoper, A. W. van EeghenJ. Boelen J.Rzn., W. H. Suringar, mr. F. Th. Westerwoudt, J. G. Jager, B. A. van Doorn en J. C. Zimmerman. Door de kiesvereeniging de Grondwet alhier is bij de aanstaande ver kiezingen voor de Tweede Kamer de herkiezing aanbevolen van de hli. van Reenen en van Franck, en voor de derde vacature als kandidaat gekozen de heer mr. Duymaer van Twist. De vrouw, onlangs bij de kruidontploffing aan de Weesperzijde zoo ernstig gewond, is aan de gevolgen bezweken. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. B «S L. *S I tS. BRUSSEL, 26 Mei. Zondag middag, lusschen twaalf en half e'e'n ure, brak boven de stad Mechelen een ongemeen zwaar onweder los, terwijl de regen in stroomen nederviel en de wind zoo hevig was, dat verscheidene'menschen ter aarde geworpen werden. Voor een bierhuis zijn de tafels en stevige houten ban ken door den wind opgenomen en ver weg geslingerd. Terwijl dit onweder te Mechelen naauwelijks een kwartier duurde, hield het te Lierre," waar de straten letterlijk door den regen in beken herschapen werden, ruim een uur aan. Thans worden hier nieuwe aardappelenbloemkool enz. uit Engeland aangevoerd. De aardappelen worden voor 75 centimes per ffi en de bloem kool voor 75 centimes per stuk verkocht. De uit Frankrijk en Algerie aangebragte aardappelen gelden 1 fr. 50 centimes. ENCiELAJVD. LONDEN25 Mei. Donderdag aanst. zal Z. K. II. de prins-gemaal zich over Coburg naar Berlijn begeventen einde zrjne dochterPrinses Frederik Wilhelmte ontmoeten. De uit Indië ontvangen berigten loopen nu tot 24 April. Zij melden dat sir E. Lugard den 15deo de stelling des vijands te Azimghur heeft over rompeld, waarna de vervolgende Engelsche troepen onder den brigadier Douglas de opstandelingen uit de stad verdreven hebben. Een standaard én veel krijgsvoorraad is daarbij buit gemaakt. Het verlies aan den kant der Engelschen bedroeg 10 dooden en 37 gekwetsten. Men dacht niet dat de vijand de Gogra zou kunnen overtrekken. Te Cawnpore liep het gerucht, dat de oproerige pacha van Mynporee met eenige troepen te Onegas was aangekomenook dacht men dat de muitelingen beproeven zonden te Calpee tegenstand te bieden. Kooersingh wendde po gingen aan om in de districten van Behar door te dringen. Voor zijne in hechtenisneming was eene belooning van 25,000 ropijen uitgeloofd. Het hoofdkwartier en de staf van sir Colin Campbell hebben Cawnpore den 19den April verlaten en zijn in de rigling van Rohilcund te Futtyghur door getrokken. Den 14den April heeft de brigade-generaal Walpole het fort Raxour, in het koningrijk Oude, aangetast en daarbij 100 man, waaron der 4 officierenverloren. Het fort is gedurende den nacht door den vijand ontruimd. Men zeide dat de koningin van Oude zich met 3000 man in een fort nabij Khyrabad bevond. De brigade-generaal Jones heeft, nabij Kukul, een corps van 2000 muitelingen verslagen, en daarbij vier hunner zes kanonnen buit gemaakt. Een groot aantal dier muitelingen is naar hunne haardsteden teruggekeerd, terwijl de overigen, met de twee overge bleven kanonnen, naar Nujee Badad zijn afgetrokken. Over den voorgenomen zomer-veldtogt zegt de Bombay Advertiser het volgende. Men weet nog r.ict of een veldtogt gednrende het heete jaarge tijde zal worden ondernomen, dan of de oorlog zal worden geschorst, om niet voor in October hervat en alsdan tot in Mei 1859 voortgezet te wor den. Wij hebben nog 150,000 man tegen ons over slaan en overal laat de bevolking het ons aan bijstand en inlichtingen ontbreken. Van nu af tot over twee jaren zullen wij nog 40,000 man versterking uit Engeland behoeven. Rohilcund is geheel in de handen des vijands. De generaals Roberts, sir Hugh Rose en Whillock worden onophoudelijk verontrust en ofschoon altijd overwinnaars, hebben wij eene uiterst zware laak voor ons. Uit China wordt gemeld, dat lord Elgin en zijne mede-gcvolmagtigden op het punt zijn van Shanghai te verlaten en zich naar Teensing te bege ven. Zij zullen door de eskaders der bondgenoolen gevolgd worden. De keizerlijke commissaris was op weg naar Canton. Lord Elgin zou aan eenige te Sanghai woonachtige Europesche kooplieden verklaard hebben dat hij niet het minst zou afwijken van de eischendie hij lot de Chi- ncesche regering gerigt heeft. Hij moet er nog bijgevoegd hebben, dat hij des noods den oorlog zou hervatten en den strijd tot voor de poorten van Peking zou doorzetten. Door het ministerie van marine is bevel uitgevaardigdalle schepen die op de onderscheiden werven uitgerust worden, met allen spoed gereed te maken om zee te kiezen. Ook is bevel uitgevaardigd om op de onder scheiden werfplaalsen volleerde en gewone zeelieden aan te nemenen zullen gepensioneerde zeelieden, die bij geneeskundig onderzoek sterk ge noeg bevonden worden, weder in dienst kunnen treden. Op de onderschei dene werven wordt ongemeen druk gewerkt om de schroefstoomliniesche- pen en andere vaartuigen voor de voorgenomene vertooning der zeemagt gereed te maken. Men verwacht dat al die schepen zich bij Duins zullen vereenigen tegen den tijd waarop men te Cherbourg een groot deel van de Fransche oorlogsvloot vereenigd zal zien. De Times en de Morning Post zijn beide zeer ontevreden over den afloop der beraadslagingen in het parlement ten opzigte van de motie van lord Cardwell, en geven aan hunnen wrevel in de hatelijkste bewoordingen lucht. Eerstgenoemd blad zegt dal die afloop echter nog eene gunstige zijde heeftwant daardoor is de regering gedrongen geworden om aan lord Canning hare ondersteuning te schenkenen ten andere is het land verlost geworden van het beheer van lord Ellenborotighmeer dan eenig ander een gevaarlijk man. Wij kunnenzegt bet bladons thans gerust nedcrleggen zonder te vreezen dat men 's morgens bij het ontbijt zal vernemen dat de onvoorzigtigste man in de gewigtigste gevallen, op nieuw eenen dwazen slap heeft gedaan. Deze uilslag is wel eene week beraadslagens waardig. De Times zegt te wetendat de koning van Najtels de verlangde schadevergoeding aan de machinisten van de Cagliari niet wil verleenen, en schrijft dientengevolge aan de regering hare gedragslijn voor, namelijk, om zich voldoening te verschaffen door de wajienen, al loopt men daardoor gevaar een opstand in Italië en, als gevolg, eenen Europeschen oorlog uit te lokken. Onze regering zal verstandig genoeg zijn om deze geringe zaak niet zoo hoog op te nemen. Genoemd blad zegt ook dat de Franschen zich toerusten tot cene expeditie naar Marocco. In de vorige week heeft er in een der buskruidmolens van Argylshire eene ontploffing plaats gehad, waardoor 6 arbeiders het leven hebben verloren. Omtrent de expeditie tegen de Mormonen wordt uit de Vereenigde Stalen gemeld, dat de troepen cene goede gezondheid genoten, maar ge brek hadden aan levensmiddelen. De generaal Jackson werd door gebrek aan hoornvee opgehouden, terwijl het zeker was dat kapitein Marcy, uit hoofde der groote menigte sneeuw die de bergen bedekteniet vóór in de maand Junij het kamp zou kunnen bereiken. Terwijl dus de wegen en het weder den marsch der troepen niet begunstigdenbereidden zich de Mormo nen tot tegenweer voor.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2