den 19ien April met veel plegtigheid geopend. Aangenaam was men verrast door het aantal eti de treffende schoonheid der voorwerpen. Er waren ruim 1100 voorwerpen ingekomen. De uitgeloofde prijzen zijn ook op pleglige wijze uitgereikt. UC.) 'sGRAVENHAGE, 22 Hei. Tot ontvanger der in- en uitgaande regten en entreproseur te Maastricht is benoemd de heer E. B. J. Moïse de Chateleux, controleur van de lste kl. te Rotterdam. Tot notaris te Axel, arrond. Goes, is benoemd mr. H. C. van Dig gelen eandidaat-notaris aldaar. Door Z. BI. is de officier van gezondheid 3de kl. bij de landmagt, P. van Weel, bevorderd tot officier van gezondheid 2de kl. en die van de 2de kl. H. G. Caudri, thans op non-activiteitweder in active dienst geplaatst. Bij den minister van flnantiën is van een onbekende, onder het post merk 's Gravenhageƒ60 ten behoeve van het rijk ontvangen. Door den minister van finanliën is vastgesteld het plan der 236ste staals-loterij. Die loterij zal bestaan uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premiën. De trekking zal beginnen op 12 Julij en eindigen op 2 Oct. aanst. Volgens resolutie van den minister van finanliën zijn de huisjes der wachters, die met hel dagelijksch toezigt over de spoorwegbaan belast zijn, voor zooverre gedachte gebouwen niet anders zijn dan wachthuisjes of cene soort van schilderhuisjes, meer bepaald dienende tot schuilplaats en niet lot eigenlijke woning, niet onderworpen aan de personele belasting. Blijkens resolutie van denzelfden minister moeten aardbeziën, meloenen, ananassen en dergelijke vruchten en gewassen, voor zooveel de toepassing van het tarief van regten aangaat, worden gerangschikt onder den post: vruchten, versche of gedroogde boomvruchten, niet afzonderlijk beiast, waarvan bij invoer een regt is verschuldigd van 3 pCt. der waarde. Blen verneemt, dat de heer mr. A. J. Duymaer van Twist, vroeger lid van de tweede kamer en laatstelijk gouverneur-generaal van Ned.-Indië, wien door eenige kiezers in het hoofdkiesdislrict Dordrecht het mandaat van volksvertegenwoordiger is aangebodenverklaard heeft bij eene eventuele benoeming zich die keuze te zullen laten welgevallen. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. El'GELASD. LONDEN, 21 Blei. H. M. de koningin heeft, vergezeld door Z. K. H. den prins gemaal, en prinses Alice, een bezoek van rouwbeklag afgelegd op het paleis van Twickenham, bij den hertog en de hertogin van Aumale en bij den graaf van Parijs en den hertog van Chartres. Door sir Ch. Napier, die in hopen en vreezen altijd even overdreven is, is in het lagerhuis voorgesteld om een adres aan de koningin te rigtenen II. BI. uit te noodigen cene commissie te belasten met het opsporen van de beste middelenom de vloot te bemannen en de organisatie er van te ver beteren met het oog op eene vermindering van de daarvoor vereischte uit gavendoch zonder de kracht van de vloot te verzwakken. Tot aandrang van zijn voorstel bragt hij o. a. het volgende in: Ik wil niet beweren, dat keizer Napoleon voornemens is een inval in Engeland te doen, maar die vorst kon wel eens niet bij magte zijn zoo te handelen, als hij wilde. Het Fransche leger is onlangs met 40,000 man vermeerderd en telt thans een half millioen soldaten. En in weik een toestand zoude Engeland verkeeren als het morgen vernam, dat 14 linieschepen te Cherbourg ten anker zijn en dat 40 a 50,000 man troepen langs de spoorwegen derwaarts gezonden werden; want wij zijn inderdaad zonder verdediging. Wij moeten dan ook onze marine in een voldoenden staat brengen. Indien Frankrijk eene lan ding op de Engelsche kusten beproefde, zoude onze opperbevelhebber met niet meer dan 30,000 man te veld kunnen trekken, terwijl Frankrijk een leger van 500,000 si rijders bezit en wij zouden niet eens eene vloot aan de Fransche kunnen te gemoet zenden. In weerwil dat de beweringen van sir Napier door sommige leden werden wederlegdis het voorstel toch aangenomen. Het huis heeft de behandeling der motie van den heer Cardwell, die door de wedrennen van Epsom was afgebroken, weder opgevat. De rege ring werd o. a. krachtig ondersteund door de bh. Bright en Graham, ter wijl de hh. Godcrich, Labouehère en Bethell voor de motie spraken. De kansen van de twee partijen, zoo ongelijk bij den aanvang van den strijd, beginnen tegen elkander op te wegen, en de einduitslag wordt meer en meer onzeker. Blen zegt zelfs, en dat wel van eene niel-minisleriële zijde, dat de regering op eene meerderheid van 25 stemmen kan rekenenhoewel men overtuigd was dat zij in de vorige week eene minderheid van 40 stemmen had. De heer Disraëli heeft aan het huis medegedeeld, dat er onder de stuk ken, door hem uit Indië ontvangen, eenige opmerkingen voorkomen, door generaal Outram aan lord Canning ingediendten opzigte van de bekende proclamatie. Dit stuk zouvolgens den generaaleenen algemeenen opstand uitlokken. Lord Canning had geantwoord door eene nieuwe paragraaf bij zijne proclamatie te voegenvolgens welke de bepalingen met toegevendheid zullen ten uitvoer gebragt worden. De verbeurdverklaring is echter door den gouverneur-generaal volgehouden. Lord Palmerston heeft thans ook aan het huis mcdedeeling gedaan van den brief, door hem en den heer Vernon Smith vroeger uit Indië ontvan genen tol nu toe achtergehouden. Hij is daartoe overgegaan, omdat deze handelwijze aan zijne tegenstanders een wapen in de hand gaf om hem van laagheid te beschuldigen. Omtrent het overlijden van de hertogin van Orleans wordt het vol gende medegedeeld. Reeds sedert eenigen tijd leed de vorstin aan eene ziekte der ingewandendie hare krachten verzwakteen nu eenige maan den geleden was cene ongeregelde werking der ademhalingsorganen daarbij gekomen. De geneesheeren hoopten nogtans op hare herstelling, maar die hoop werd teleurgesteld en na hare terugkomst te Richmond was haar toestand verergerdzonder dat iemand echter een plotselingen dood voor zag. Haar geneesheer, de heer de Blussy, had het noodig geacht den nacht bij haar door te brengen. Des morgens ten 4 ure zeide zij nog tegen dien heer, dat zij zich beter gevoelde en vroeg waarom hij bij haar was geble ven. Daarop sluimerde zij in en slechts weinige oogenblikken later vond men haar dood. De graaf van Parijs en zijnen broeder hebben de tijding van het overlijden aan de koningin Bïaria Amelia overgebragt. De koningin die ongesteld washeeft dezen voor het huis Orleans zoo smartelijken slag met onderwerping vernomen. Het stoffelijk overschot van de hertogin zal Blaandag of Dingsdag te Weybridge, naast dat van de hertogin van Nemours, bijgezet worden. Dezer dagen is alhier het standbeeld onthuld van den beroemden Jenner, den uitvinder der koepok-inenting. Z. R. H. prins Albert hield daarbij cene rede; hij roemde de verdiensten van dr. Jenner, maar hetreurde het, dat er door de verwaarloozing van diens uitvinding in Engeland jaarlijks nog omstreeks 5000 menschen het slagtoffer der pokziekte worden. De kolonel Blansfield is, van wege zijne verrigtingen in Indië, tot generaal-majoor bevorderd. Volgens den Times zullen er vóór het einde van Junij of het begin van Julij geene troepen uit Engeland naar Indië worden afgezonden, tenzij er in Indië vóór dat tijdstip behoefte aan vermeerdering der krijgsmagt mogt zijn. Op dien tijd zal er, naar men berekent, omstreeks 10,000 man ruiterij en voetvolk ter inscheping gereed zijn. De gewaande Borromeo, alias Tucker, die, gelijk men zich herinneren zal, in der tijd aan sommige bladen tegen betaling verslagen heeft geleverd van de conferentiënwelke hij zeide dat alhier gehouden werden door afge vaardigden van de lialiaansche constitutionnele partij, is door de regtbank ter zake van opligterij veroordeeld lot 12 jaren gevangenisstraf. In Ilydepark zal een gedenkteeken worden opgerigt voor de wereld tentoonstelling van 1851. Uit de ingekomene teekeningen is die van mr. Durhammet 10 tegen 2 stemmengekozen. Het gedenkteeken stelt voor het beeld van Brittannië, ter hoogte van 11 voet, op een voetstuk, dat aan de vier hoeken is versierd met beelden, ter hoogte van 8j voet, die de vier werelddeelen voorstellen, en van geheel nieuwe vinding zijn. Dit ge denkstuk zal worden vervaardigd van brons en graniet of marmer. FKANHR1JH. PARIJS20 Mei. De koningin der Nederlanden heeft een tweede bezoek aan Versailles ge bragt en de schilderstukken aldaar, vooral die van Horace Vernet, met belangstelling bezigtigd. Daarna begaf II. BI. zich naar de porselein-fabriek te Sèvres. Heden morgen reeds vroegtijdig bezocht de koningin het Hölel- Dieuhet gezigt van zooveel ellende en smarten in eene zoo beperkte ruimte maakte op H. M. een diepen indruk. In den loop van den dag woonde de koningin eene wapenschouwing bij in het boseh van Boulogne. Eene onbeduidende omstandigheid, maar die telkens plaats heeft, als een nieuwe gast in het paleis der Tuileriën intrek neemt, heeft aan de koningin der Nederlanden veel genoegen gedaan. Bij hare komst vond zij in hare vertrekken een kompleet en keurig toilet-servies van porselein van Sèvres. Eene zoodanige verrassing is altijd een geschenk van den keizer. Deze gewoonte dagteekent van het eerste keizerrijkonder Napoleon I werden 74 zoodanige geschenken gedaan. De opening der conferentie is, naar men verneemt, nu op Zaturdag aanst. vastgesteld; maar de eerste zitting' zal weinig te beduiden hebben, aangezien hel hof des Zondags naar Fontainebleau vertrekt, en zoowel graaf Walewski als lord Cowley in den rij der genoodigden de eerste plaats bekleeden; die uitnoodigingen zijn gewoonlijk voor 14 dagen. De confe rentie zal oin den anderen dag worden gehoudenen aldus zullen de werk zaamheden door uitspanning afgewisseld, en niet met overhaasting ten uit voer gebragt worden. Volgens een ander berigt zou de bijeenkomst der conferentie weder voor eenen onbepaalden tijd zijn uitgesteld, omdat men gaarne eerst den uitslag wilde weten van den parlementairen strijd in Engeland; ook zou de zaak van Blontenegro tot dit besluit aanleiding hebben gegeven. Blorgen zal het huwelijk plaats hebben van den zoon van graaf Orloff, dezelfde die voor Silistria gekwetst werd, met prinses Troubetzky. Gelijk men weet is zijn vader uit dien hoofde herwaarts gekomen. De vrienden van het huis Orleans hebben hunne paspoorten aan de prefectuur van policie doen viserenten einde naar Londen te gaanter bijwoning van de begrafenis van de overledene hertogin. Ook een aantal officieren, en eenige voormalige aides-de-camp van den hertog van Orleans hebben voor hetzelfde einde verlof gevraagd. Bijna al de dagbladen brengen eene welverdiende hulde aan de overledene vorstin. De toestand van den heer de Pene blijft altijd hoogst zorgelijk. Te Brest wordt een uit de Oostzee komende Russische vloot van 22 bodems, waaronder 5 of 6 linieschepen, verwacht. Zes linieschepen hebben de haven van Toulon verlaten om in de Blid- dellandsche zee oefeningen te houden. Blen verneemt thans dat het berigt omtrent de uitgave der gedenk schriften van den heer Thiers, ongegrond is. P3EUISSE1V. BERLIJN, 20 Mei. In het vorige jaar werden aan keizer Alexander eenige herten uit het park hij Potsdam lei; geschenke gezonden. Thans zijn alhier uit Petersburg aangekomen 8 6-jarige Siberische herten van de fraaiste soort, begeleid door twee Russische beambtendie in last hebben ze den koning van wege den Russischen keizer aan te bieden.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2