LEYDSCHE COURANT. 1858. MAANDAG 24 MEI. N°. 02. De Courant wordt Maandag7 Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond, De Prijs der Courant is 12 in het jaar) de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN22 Mei. Bij kon. besluit, is op verzoek eervol ontslag verleend aan den 2Jcn luit. by dc dienstdoende schutterij alhier J. W. F. baron Collol d'Escury, en levens als zoodanig benoemd de heer J. A. KoKT. Wij vernemen met genoegen, dat de geologische en mineralogische voorwerpen, behoord hebbende tot de nalatenschap van wijlen den hoogl. S. J. Brugmansten behoeve van 's rijks museum van natuurlijke historie alhier zijn aangekocht. Men berigt ons dat de heeren de Breuk en Smits, drukkers van het gedicht van den heer Dercksenbij het overlijden van ds. II. T. de Blaanw, reeds nu aan de bestuurders der bewaarschool voor arme en havelooze kin derenop de Langegracht alhier, hebben ter hand gesteld eene som van vijftig gulden, als eerste en voorloopt ge uitkeering van de opbrengst dier uitgave. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 85 tot 98 personen. Wij vernemen nader dat de kooper van het badhuis te Katwijk aan Zee, in ons vorig nommer vermeld, is de heer O. baron van Wassenaer Catwyck, bttrgemeeslcr van Voorburg. Uit het jaarlijksch verslag omtrent den toestand onzer gemeenteon langs door burgemeester en wethouders aan den gemeenteraad ingediend deelen wij de volgende hoofdbijzonderheden mede Hoofdstuk I. Bevolking. De wettig gedomicilieerde bevolking bedroeg op 1 Jan. 1857 een getal van 36,108 zielen't welk gedurende dat jaar ver meerderd werd door de geboorte van 1,430 en door de vestiging in de ge meente van 1,329, maar verminderd door de sterfte van 1,128 en het vertrek uit de gemeente van 1,373, zoodat op 31 Dec. 1857 de bevolking weder is geklommen tot 36,366zijnde eene vermeerdering van 258. Feitelijk waren op dat tijdstip aanwezig 36,470 personen. Zoover men weet zijn uit dc ge meente vijf personen tot vestiging in de overzeesche bezittingen vertrokken zonder daarom gezegd te kunnen worden tot de zoogenaamde landverhuizers te behooren. Hoofdstuk II. Verkiezingen en gemeentebestuur. Blijkens de kiezerslijsten was het getal der kiesgeregtigden voor de tweede kamer der staten-generaal 1,002, voor de provinciale stalen 1,001 en voor den gemeenteraad 1,435. Daar de lieer mr. G. Groen van Prinslerer, die in de tweede kamer voor het district Leydcn zitting had, zijn ontslag ingezonden had, zoo werd door de kiezers, bij eene herslemming tusschen de hh. mr. N. Olivier en mr. R. J. Schimmelpennincklaatstgenoemde verkozenmet 909 van de 1,560 geldige stemmen. Bij dc gewone verkiezingen van leden van den gemeenteraad die volgens de wet moesten aftredenwerden gekozen de hh. prof. J. van der Hoeven, mr. D. Tieboel Siegenbeekmr. C. J. Luzac, P. II. baron Taels van Amerongen, M. G. ten Sande, mr. II. Gevers, mr. H. C. Huyser, mr. II. P. J. Tollens en mr. N. Olivier. Hoofdstuk III. Beheer der gemeente. De gemeenteraad heeft aan jhr. W. J. C. Rammelman Elsevier wederom voor 2 jaren opgedragen de hem in 1855 toevertrouwde commissie, om een volledig en beredeneerd register aan den raad over te leggenvan de boekencharters en papieren lot het archief der gemeente behoorende en verder datgene nader aan te duiden of te beschrijven, wat voor het regt en de geschiedenis, in het bijzonder dezer stad en van het vaderland in het algemeen, belangrijk is. Hij heeft als zoodanig in den loop dezes jaars overgelegd: 1°. een register van stukken aangaande de heerlijkheden, op het archief der gemeente aanwezig, en 2°. een register der brieven geschreven aar. regenten van het stalen-collegie van 1595 tot den dood van Johannes Kuchlinus in 1606le deel. Hoofdstuk IV. De rekening en verantwoording over de dienst van 1856 ^bedroeg in ontvangst ƒ349,735.35i en in uilgaaf 335,545.08;, en leverde een batig slot van ƒ14,190.27 op. De begrooting voor de dienst van 1858 werd vastgesteld in ontvangst tot 363,188.45} en in uitgaaf tot 362,975.27, en dus met een vermoedelijk batig slot van ƒ213.18;. Door den gemeente raad werden vastgesteld de verordeningen betreffende de heffing van eene plaatselijke belasting op den turf, op de steenkolen en cokes en op het brandhout, maar werd besloten tot het heffen van eene belasting op de boter niet over te gaan. Ook werd nog vastgesteld de verordening regelende de hellingen eener plaatselijke belasting op de honden en eene voor het ge bruik van openbare gemeentewerken en bezittingen. Later werden nog vast gesteld de verordeningen op de helling eener plaatselijke directe belasting ten bedrage van ƒ48,000, maar ten gevolge van de gemaakte aanmerkingen van den minister van binnenl. zaken werd eene nieuwe verordening vastge steld, die de heffing regelde eener plaatselijke directe belasting ten bedrage van 57,000. Bij de vaststelling van de begrooting der gemeente voor de dienst van 1858, werd levens besloten die plaatselijke belasting voor dat jaar le heffen tot een bedrag van ƒ65,000 en ƒ500 voor de suppleloire kohieren. Hoofdstuk V. Gemeente-eigendommen enz. De gebouwen der gemeente werden in behoorlijken staat onderhouden. De kosten daarvan beliepen ƒ14,208.16. liet aan de gemeente toebehoorende landwaarvan de termijn van verhuring geëindigd was, werd weder tot hoogeren prijs in het open baar verhuurd. Op last van dc politie le Rotterdam is naar Emmerik verwijderd een persoon, die voorgaf naar Amerika te willen reizen, waartoe hem het noo- dige reisgeld ontbrak. Bij zijne aanhouding was hij o. a. in het bezit van 2 zwaar geladen en van percussions voorziene pistolen met dubbele loopen, welke hij voorgaf le hebben geladen, om die, als hij in Amerika kwam, te kunnen gebruiken. Hij had het voorkomen van een gevaarlijk persoon, en erkende dan ookdal hij reeds vroeger eens 7 en eens 8 jaren gevange nisstraf in zijn vaderland had ondergaan en eerst onlangs was ontslagen. Ten vervolge op een vroeger berigt over eene aanhaling van kievils- eijeren wordt medegedeeld, dat de heer mr. Grcvelink dadelijk op de ont vangst van het berigt dat de afzending van die eijeren aan hem zoude geschiedenen alzoo vóór dat hij kennis kon dragen van het gebeurde te Meppelden burgemeester Van Ruinen heeft geschrevendat zoodanige toezending door hem niet zou worden ontvangen en bij de bezorging afgewezen. Te Amsterdam werd eergisteren de 34slc algemeene vergadering gehou den van het Nederl. genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen, onder voorzitting van den heer mr. A. de Vries, die de vergadering opende met eene toespraak, waarbij ook eene waardige hulde werd gebragt aan de verdiensten van de heeren mr. M. C. van Hall en W. II. Warnsinck, die beide gedurende eene reeks van jaren de belangen van het genootschap en het gevangeniswezen hebben voorgestaan. De algemeene secretaris, d'. A. A. Stuart, bragt het verslag uit van den staal en de handelingen van hel genootschap. De staat van het genootschap bleek allezins gunstig le zijn; veelvuldig waren de werkzaamheden in het afgeloopen jaar, en weldadig in menigerlei opzigt de bemoeijingen. Vooral werd dc inrigting le Leyden bij vernieuwing met lof vermeld. Nog werd in deze vergadering verslag uitgebragt over de bijwoning van het congres te Frankfort in Sept. jl. gehouden, werwaarts het genootschap twee leden had afgevaardigd. Een nieuw reglement voor het genootschap werd ook in deze vergadering in behandeling gebragt. Uit Assen wordt gemeld dat eergisteren in de vecnen van Buinerveen een zware brand heeft gewoed, veroorzaakt door het branden van boekweiten- veen. Voortgezweept door den hevigen wind heeft de brand zich over 15 veenplaalsen uitgebreid en zijn er honderden, naar men zegt, 600 a 700 dagwerken turf verbrand. De gemeenteraad van Middelburg heeft besloten de kermis, vroeger van twee weken tot op eene week ingekortweder op 14 dagen le brengen aan te vangen den vierden Maandag van Juli). Eene commissie van zeven leden, uit den genoemden gemeenteraad, belast met het onderzoek van een voorstel van burgemeester en wethoudersom ter gedeeltelijke vervanging van den hoofdelijken omslag, met 1859 eene plaatselijke belasting op het gemaal in te voerenheeft zich met dit voorstel vereenigd, onder bepaling den hoofdelijken omslag met 60 pCt. te verminde ren, en al diegenen vrjj te stellen, wier inkomen minder dan 900 'sjaars bedraagt. Een detachement artillerie is sedert eenige dagen ijverig bezig met het in orde brengen van een gedeelte der heide onder Teleringen lot een kamp voor de kadels der militaire akademie te Breda. Men verneemt, dat die van het 3dc en 4dc studiejaar den lslcn Junij e. k.. wanneer de examens voor die studiejaren zijn afgeloopen, zullen gaan kamperen. Uit Tilburg wordt gemeld dat in den nacht van Dingsdag op Woens dag 11. in de nabijheid der Herlsehestraatonder de gemeente Udenhout, eene groole boerenwoning, bewoond door en in eigendom toebehoorende aan J. Verhoeven, met den zich daarin bevindenden voorraad, meubelen, enz. geheel door brand is vernield. De mandie naar Oirschot ter markt was geweest, kwam na 2 ure thuis en vond zijne woning in de aschen zijne echtgenoot omgekomen. De vrouw had namelijk eerst hare 9 kinde ren uit het brandende gebouw gered, en begaf zich toen, ondanks het drin gend afraden barer dochter, weder in het huis, om ook nog iets van haar goed te redden, doch zij kwam niet terug; later vond men hel verkoolde ligchaam. Volgens berigt uit Curacao van den 24sten April was aldaar de ten toonstelling van voorwerpen van nijverheid, van dames handwerken enz.,

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1