LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 19 MEI. m'8. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nonwier s tv or den tegen 10 Centen afgegeven. bwnenlandschf; beristbr. LEY DEN 18 Mei. De verwachting in het ingezonden artikel van ons vorig nommcr, betref fende hel afsterven van den wef-eerw. heer II. T. de Blaauw, uitgesproken, dat er eerlang iets ter zijner nagedachtenis zou in het licht verschijnen, zal, blijkens cene hierachter volgende advertentie, spoedig vervuld werden. De hh. Schreuder en van Baak, boek- en kunsthandelaars alhier, hebben ccnc inlcckening opengesteld opEen aandenken aan den wel-eerw. heer Henri Thierry de Rlaauwdat, behalve het portret van den overledene, o. a. zal bevatten de aanspraken door de hh. Moltzer en Laurillard bij het graf gehouden. Wij gelooven dat deze uitgave aan velen welkom zal zijn en geeue aanprijzing zal behoeventol welke veronderstelling de algemecne belangstelling, bij de begrafenis van den geachlen leeraar zoo treilend ge bleken, ons gegronde aanleiding geeft, 's Mans verdiensten, gedurende zijn leven te weinig gewaardeerd, zijn bij zijn verscheiden te duidelijk in 'tlicht gesteld, om niet velen, vooral onder de gemeente, aan wier opbonwing hij zoo ijverig werkzaam is geweest, aan te sporen zijne gedachtenis levendig te houden, waartoe de aangekondige uitgave allezins geschikt is. De St.-Cour. bevat een overzig't van de opbrengst van 's Lands mid delen over de vier eerste maanden van 1858, waaruil blijkt, dat die be dragen heeft 18,698,021.29, zgnde 152,540.52J minder dan in genoemd tijdvak van 1857. Door de Ned. handelmaatschappij zijn bevracht 30 schepen, als: voor Amsterdam 15, voor Rotterdam 11voor Middelburg 3 en voor Schiedam 1. De miliciens van de ligting van 1856welke thans nog bij verschil lende korpsen van het leger in active dienst zijn, zullen met den laatsten Junij aanst. met groot verlof naar hunne haardsteden worden teruggezonden. Het tweede gedeelte van den catalogus der tentoonstelling van vaderland- sclic oudheden, die te Amsterdam door de maatschappij Arti et Amicitiae gehouden wordt, is thans verkrijgbaar gesteld. Volgens liet H. en Eff. lil. hebben de heeren Visser, van Sliedrccht, het metselwerk voor het nieuwe drooge dok te Willemsoord aangenomen voor de som van 704,300, onder voorwaarde, dat het rijk zich verant woordelijk stelle voor latere onverhoopte ongevallendoor wellen als an derszins ontstaande, terwijl ook door het rijk de machines zullen worden geleverd, bcnoodigd tot het droogmalcn van den verleden jaar gegraven put. Op den 10Jen dezer heeft er te Norden, Oost-Friesland, een hevige brand gewoed, waardoor 13 huizen in de asch zijn gelegd. De schade aan gebouwen wordt op ƒ16,000, aan goederen op ƒ11,200 geschat. De burgemeesters in de provincie Utrecht hebben den heer commissaris deskonings, baron van Heemstra, een prachtig geschenk aangebodenbe staande uit twee zilveren schalen met kristallen kannenvoorzien van op schriften en wapenen, lot aandenken hij zijn vertrek uit die provincie. Bij het instituut voor doofstommen te Groningen worden thans wéder de noodige maatregelen genomen voor de opneming van nieuwe kwcekelin- genbij het begin van den aanstaanden cursus. Dit jaar kunnen geplaatst worden alle doofstommen, geboren in hel tijdvak van 1 Augustus 1843 tot 31 December 1849; jongere kinderen mógen wel tot het Onderwijs toegela ten, maar nog niet in het kosthuis opgenomen worden. Onvermogende kweekelingen worden gratis gehuisvest, gevoed en onderwezen. In hel belang dier ongclukkigenvoor wie elk jaar verzuim een onherstelbaar nadeel iswordt elkdie met hun beslaan bekend isverzocht om het zijne toe te brengen, ten einde zij niet langer van hel hun zoo noodig onderwijs verstoken blijven. Eene kennisgeving aan de directeuren der departementen van het instituut, of aan de hoofd directie zelve, is voldoen de, om de noodige inlichting, aangaande hetgeen er verder vereischt wordt, te ontvangen. In de Prov. Dr. Cour. leest men het volgende: Ten bewijze hoe beroemd de «duivelbanner" te Knijpe (Friesland) is, kan men berigten, dat de vorige week in cene herberg te Blesse iemand vernachtte, komende uit Nieuhuis (Hanover), ongeveer 40 uur gaans van daar, om raad voor eene aldaar wonende betooverde" vrouw, bij genoemden «duivelbanner" te vragen. Bij de terugkomst vernam men voornamelijkdat de man voor ƒ4.aan kruiden ter genezing der vrouw had ontvangen. Overigens was lijj gratis bediend. Uit Breda wordt gemeld dat bij het examen van de kadcis van het 4llc studiejaar al de gecxamiueerden voor den rang van officier bekwaam zijn bevonden. Den lslc" Julij aanst. zal te 's Bosch een vergelijkend examen plaats hebben van adspiranten naar de opengevallen betrekking van directeur der koninklijke school voor nuttige en beeldende kunstenaan welke betrek king verbonden is cene jaarwedde van ƒ600, met vrije woning enz. Naar men verneemt, werd door een jong mensch uit den behoeftigen stand in de gemeente Bruten, ccnc portefeuille gevonden, welke bij onder zoek bleek aan verschillend papier te bevatten de som van ƒ17,000. Al zeer spoedig werd de eigenaar dezer belangrijke som bekend, en de eerlijke vin der heeft zich hierop gehaasthet gevondene aan den reglbebhenden ter hand te stellen. 's GRAVENI1AGE, 18 Mei. Z. M. heeft den heer G. P. Wilmcr, deken van 's Hertogenbosch en pastoor der S'. Janskerk aldaar, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft eene commissie benoemd tot vorming van oen centraal bureau van statistiek. Tol leden dier commissie heeft Z. M. gekozen mr. J. Ackersdijck te Utrecht, mr. P. W. A 1storphins Grevclink te 'silage, mr. G. A. Tobben te Middelburg, mr. L. A. J. W. baron Sloel tc Arnhem en mr. S. Vissering te Leyden. Mr. M. M. von Baumhauer, referendaris hij het depart, van binncnl. zaken is aan die commissie toegevoegdten einde deze de noodige inlichtingen Cn bescheiden te doen geworden. liet bevestigt zieli dat de baron Forstner van Dambcnoy, die zijn pensioen beeft aangevraagd als minister van oorlog en luit.-generaalzijn ontslag heeft gevraagd als adjudant-generaal des konings. In de zitting van den hoogen raad van gisteren heeft de lieer adv.- generaal Romer zijne conclusie genomen in de zaak van den Maleijer Sidin c. s., en wel tol afwijzing van het beroep in cassatie legen het arrest van het prov. hof van Gelderland. De baron von Doblhofl', gevolmagtigd minister van Z. M. den keizer van Oostenrijk bij ons hof, is heden uit deze residentie naar Weencn ver trokken. De luit.-generaal Mansouroff, gevolmagtigd minister van Z. M. den keizer aller Bussenheeft zich, vergezeld van zijne familie, naar Parijs be geven, om aldaar de voltrekking hij te wonen van het huwelijk van zijne nicht, de dochter van den prins Troubilzkoy met een zoon van prins OiIolE Ook de baron von Lmsingèn, gevolmagtigd minister van den koning van Ilanover alhier, verlaat deze hofstad om ecnigen tijd in Hanover door te brengen. BU1TENLANDSCUE BERIGTEN. SS sa <L, G EK. BRUSSEL, 17 Mei. De hertog van Brabant, heeft dezer dagen eene reis naar Dnilsehland ondernomen en bevindt zich thans te Dresden, alwaar hij een drietal dagen denkt, door te brengen. Naar men zegt zal de koning zich met den hertog van Brabant in de volgende maand naar Weenen begeven. EiWGEVATS SS. LONDEN 16 Mei. De koningin heeft aan den koning van Portugal, bij gelegenheid van zijn huwelijkde orde van den kousenband toegezonden. De aandacht is natuurlijk onverdeeld gevestigd op de beraadslagingen in het parlement, over de ingediende moties betrekkelijk de proclamatie van lord Canning, waarvan het voortdurend bestaan van liet ministerie afhankelijk is. In hel hoogerliuis heeft de regering de overwinning be haald, die evenwel met eene nederlaag gelijk staat, daar de motie van afkeuring door lord Schaftcsbury ingediend met 167 legen 158 stemmen werd verworpen. In het lagerhuis heeft de lieer Cardwell zijne gelijkluidende motie ont wikkeld. Ilij deed uitkomen, dat het gcheele kabinet verantwoordelijk was voor de openbaarmaking der depêche aan lord Canning, waarvan bij ove rigens den stijl cn de bewoordingen ten hoogste afkeurde. Onderscheidene leden hebben ter gunste van de motie gesproken, o. a. ook lord Bussel!, waaruit duidelijk te zien is dat hij zich met zijnen tegenstander, lord Pal- merston, heeft verzoend. Lord Piiissell verklaarde dat. men óf de handel wijze der regering óf het gedrag van lord Canning moest afkeuren, cn dat eene vrijspraak der regering onmogelijk was, zonder levens lord Canning voor zijne betrekking onbekwaam te verklaren. Lord Palmerston stelt al liet mogelijke in liet werk om de zoogenaamde onafhankelijke leden op zijne zijde te krijgen, hetgeen hem ten deele moet gelukt zijn, en tevens om zich op nieuw ccncn weg tot den ministeriëleii zetel tc hanen. Het baart veel opzien dat de regering de oprigting niet wil toestaan eener uit veroverde Russische kanonnen gegoten pyramidc, op welke do namen van alle in den Ki'im-veldlogt gesneuvelde Britschc artillerie-officieren zouden vermeld slaan. De 15 voel liooge gedenkzuil is reeds lang gereed en zou dezer dagen in hel tuighuis te Woolwich worden opgerigl. liet schijnt, dat dit. verbod eene inschikkelijkheid jegens Rusland in zich sluit;

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1