LEYDSCHE COURANT. 1858. N T<> 58. ^Y"v VRIJDAG 14 MEI. De Courant wordt MaandagWoe7isdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond r .7 r -I: 1 •1 De Prijs der Courant is f 12 «V» het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 12 Mei. Gisteren had in hel hoofdkiesdistrict Leeuwarden de verkiezing plaats van een lid voor de tweede kamer der staien-generaaluithoofde de heer Bieritma Oosting, door zijne benoeming tot kantonregterzijn ontslag had moeten nemen. Er werden 831 geldige stemmen uitgebragt, waarvan 401 op den heer ldzerda en 382 op den heer Bieruma Oosting. Er moet dus eene herstemming plaats hebben. De verkiezingen voor de tweede kamer der staten generaalzullen in dit jaar op 8 Junij plaats hebben. Be volgende leden moeten in dit jaar aftre den: In de hoofdkiesdistricten Zuidhorn, G. Keinders; Appingadam, J. F. Zijlker; Assen, mr. P. v. d. Veen; Leeuwarden, tnr. J. Bieruma Oosting of de heer ldzerda; Sneek, jhr. mr. P. B. J. Vegelin v. ClacrbergenDokkum, J. F. ter Bruggen llugenboltz; Zwolle, mr. J. P. P. baron van Zttylcn van Nyevelt; Almelo, mr. G. M. v. d. Linden; Zulphcn, mr. W. 11. Dullert; Arnhem, mr. A3, baron Maekay; Nijmegen, jhr. A. C. A. van Nispen van Sevenaer; Tielmr. J. M. de Kempenaer; Amersfoort, jhr. mr. II. A. M. van Ascli van Wyck; Utrecht, mr. N. P. J. Kien; Hoorn, jhr. mr. D. van Akerlaken; Alkmaar, mr. K. A. Poortman; Haarlem, mr. J. HeemskerkBz. AmsterdamS. R. v. Franck mr. G. C. J. v. Reenen en J. C. Baud Lcyden P. H. baron Taets van Amerongen; Gouda, M. A. F. U. Hoffmann; Delft, mr. W. Wintgens; Rotterdam, mr. A. lloynck van Papendrechl; 's Graven- liage, een der beide heeren die den 18dcn Mei zal gekozen worden, zijnde de heeren inr. L. Meiman of J. P. Delprat; Dordrecht, mr. P. A. Sander; Middelburg, mp. J. J. Siicher van Domburg; Zierikzee, mr. S. 11. Anemaet; Breda, mr. K. A. Meeussen; Tilburg, mr. F. J. Jespers; Eindhoven, mr. A. A. J. Meylink; Maastricht, Ch. de Limpens; Roermond, mr. P. L. de Lom de Berg; 's Boschntr. J. L. A. Ltiyben. De aftredende leden zijn echter herkiesbaar. In de berigten uit Parijs aangaande het verblijf van II. M. de koningin komt voor, dat het muziekkorps van het reg. grenadiers en jagers het orkest in den Pré-Catalan heeft bezet. Men kan echter melden, dat dit corps de residentie niet heeft verlaten. Wel bestond het voornemen dat het naar Parijs zou vertrekken, doch aan dat plan is geen gevolg gegeven. De commissie, belast met het examineren der aspiranten naar de kon. akademie te Delft, bestaat voor dil jaar uit de bh. R. Lobalto, hooglceraar in de wiskunde aan de koninkl. academie te Delft, voorzitter; dr. M. C. Mensingarrondissement-ijker der malen en gewigten Ie Rotterdam; dr. C. P. Burger, leeraar in de wiskunde aan het gymnasium te Dordrecht; dr. G. v. Wieringhen Borskileeraar in de Nederl. taal en letterkunde aan de academie te Delft; M. J. A. Maslhoff, praeceptor voor de nieuwe talen aan het gymnasium te Delft; dr. J. Pijnappel, leeraar in de taal- en volkenkunde van Nederl. Indid aan de academie te Delft. In den A. K. en L. Bode leest men het volgendeMet genoegen ont waren wijdat men ook buiten 's lands allengs meer en meer regt doet wedervaren aan ons Ulrechtsch meteorologisch observatorium, en de goede diensten, door die inrigting aan de meteorologie bewezen, op den waren prijs begint te stellen. Zoo is heto. a.door den geleerden abt Moigno onlangs niet onopgemerkt gebleven, dat de heer Buys Ballot, den 21sten Jan. 11., den heer Poey opmerkzaam maakte, dat het uit de medegedeelde waarnemingen te Utrecht gebleken was, dat de te Napole'on-Vendée ge bruikte barometer te hooge aanwijzingen geeft; dat die te Avignon voort durend 3 a 4 millim. te laag wijst en bovendien onnaauwkeurig isdat de barometer te Lyon vroeger te lage, thans te hooge standen aangeeft, enz. De gegrondheid dezer aanmerkingen erkennendeen hulde doende aan de te Utrecht gevolgde methode, voegt Moigno er in zijn Cosmos te regt bij: »il est curieux de voir le savant méle'orologiste hollandais corriger de son observatoire d'Utrecht nos baromètres!" Naar men verneemt zullen met den lsten Julij aanst. de soldijen der schepelingen van 's lands zeemagt maandelijks worden uitbetaald. Tot nu toe geschiedde die uitbetaling om de 3 maanden. Indien deze nieuwe rege ling aan de verwachting beantwoordt, dan zou bij den minister van marine het voornemen bestaanom deze uitbetalingen telken 14 dagen te doen plaats hebben. Door het dep. van marine is thans omtrent het maken van bet nieuwe drooge dok le Willemsoord eene overeenkomst gesloten met den heer J. Vis ser, te Sliedrecht, dezelfde, die in het vorige jaar het maken van de funde- ringsput voor dat dok bij publieke aanbesteding had aangenomen. Met de heeren Christie en Zoon te Schoonderloo, bij Rotterdam, is voor de water- maling bij den bouw van het nieuwe dok, afzonderlijk contract gesloten. Te Tilburg is Zondag avond II. brand ontslaan in een werkhuis, be lendende aan de stoomfabriek van den heer Teurlings; in een oogenblik was dat huis eene prooi der vlammen, terwijl het vuur zich ook aan de genoemde fabriek mededeelde, doch gelukkig heeft men dat uitgestrekte gebouw kunnen behouden, daar anders de schade aanzienlijk ware geweest. Ook zijn onder Megen op dien dag 3 boerenwoningen afgebrand, waarbij, naar men verneemt, eene aanzienlijke som in bankpapier door het vuur is vernield. 'sGRAVENHAGE, 12 Mei. Bij kon. beslnit zijn mp. A. J. 1). graaf van Rechteren en mr. D. Everwijn aangesteld tot attache' bij het Nederl. corps diplomatique, ten gevolge van het in den loop der maand April jl. aan het depart, van builen), zaken afgelegd examen voor de commissie, door den koning benoemd. - Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij den plaatselijken staf, tot kapitein en plaalsel. adjudant lsle kl., de lstc luit8. A. van Tuinen en W. Pordon, plaatsel. adjudanten 2dc kl.; bij het wapen der infanterie, bij den staf, lot majoor, den kapitein lstc kl. B. C. Winkel, van dien staf; bij het lste reg. tot kapitein 3de kl., de lstc luit8.-adjudant J. de Vries en jhr. W. F. G. L. van der Dussen, beiden van het corps; bij het 2de reg. tot kapitein 3de kl.den l8lCD luit. G. D. van der Mey, van het corps; bij het 3de reg. tot majoor de kapiteins lstc kl. J. P. Doelen, van het lstc reg. en K. W. A. von Leschen, van het reg. grenadiers en jagers; tot kapitein 3de kl. den l8tcn luit.-adjudant H. Engelen, van het corps, en den l8tc" luit. A. A. des Tombe, van het reg. grenadiers en jagers; bij bet 4de reg. tot kapitein 3dc kl. den lsten luit.-adjudant L. J. G. Gysen, van het corps; bij heL 5dc reg. tot majoor den kapitein lste kl. II. J. van Nouhuys.van bet 3de reg.; tot kapitein 3di: kl. den l8lcn luit.-adjudant J. B. R. Prevot, van het corps, en den lstcn luit. J. A. Schagen van Leeuwen, van het reg. grena diers en jagers; bij liet Gdc reg. tot kapitein 3dc kl. den lstcn luit. E. M. van Rille, van het corps; bij het 7dc reg. tot kapitein 3dc kl. den lslcn luit. G. A. Hopmans, van het corps; bij het 8sle reg. tot kapitein 3de kl. den lslcn luit.-adjudant F. II. Dinkelman, van bet corps; bij het wapen der artil lerie, bij het 3dc reg. vesting artillerie tot majoor, den kapitein lsle kl. jhr. F. Wllewaall van Stoetwegen, van het reg. rijdende artillerie; bij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, tot kapitein 3dc kl. den lslcn luit. W. F. G. L. van Hooff, van het corps; over te plaatsen bij het reg. grenadiers en jagers, den majoor N. Mac Leod, van den staf der infanterie, mitsgaders de ka piteins M. van Doorninckvan den staf der infanterie, en J. K. Buhler, van het 7de reg., en toe te voegen aan den inspecteur vau het wapen der infanterie, den kapitein islc kl. J. C. P. Hamminck Schepel, van den staf van het wapen. De 2dc luitenant II. Borvier, van het 83le reg. infanterie, isvooröjaren gedetacheerd bij bet leger in Oost-lndiö. Door den minister van oorlog zijn overgeplaatst: de 2dc luit. W. J. von Leschen van het l3le reg. infanterie naar het instruclie-battaillon; en de paardenarts der 2dc klasse J. E. C. Schrook van het 2de reg. dragonders, bij het 5dc reg. van genoemd corps. Tot adjunct-commies bij het depart, van binnenl. zaken is benoemd de heer L. Beyerinck. Z. K. II. de prins van Oranje zal na zijne meerderjarigverklaring bet benedengedeelte van het paleis van wijlen Z. M. koning Willem II gaan betrekken, dat teeds lot dat doel in gereedheid wordt gebragt. Naar men verneemt zullen 1111. KK. 1111. prins en prinses Frederik in den loop van deze week het buitengoed Bakkershagenaan den Leydschen straatweg, gaan betrekken. De minister van binnenl. zaken zal op Zaturdag aanst. geen verhoor verleenen. AMSTERDAM10 Mei. Gisteren hield de taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van wetenschappen eene gewone vergaderingdie bijgewoond werd dooi de hh. van Hall, Koenen, M. de Yries, Rutgers, Delprat, Jnynboll, G. de Vries Az.Millies, Leemans, Janssen, de Wal, Dirks, v. d. Bergli, Godefroi, Bakhuizen van den Brink, van Assen, Scholten, Dozij, Boot, Ilulleman, Brill, Moll en van Ileusde. De secretaris deelde mede dat Z. M. de benoeming heeft goedgekeurd van de hh. J. A. C. van Ileusde en W. C. Mees tot gewone ledenvan den heer Freidrich te Batavia tot buitengewoon lid, en van de hh. van Hall en MoII tot voorzitter en onder-voorzitter. De heer Mees heeft verzocht zijne be noeming in beraad te houden. De heer M. de Vries, die een exemplaar van het door hem uitgegeven werkje: de Visscherijen geheelcn het Vroonaan de akademie had aangebo den deed opmerken dat bij daarin zorgvuldig had vermeden zich op regts- kundig gebied te begeven en protesteerde tegen den titel, waaronder zijn werkje in den beschrijvingsbrief was vermeld.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1