LEYDSCHE COURANT. 1858. WOENSDAG 12 MEI. N 57. Uv De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond éê-j -aü m. r. v*» V IV Yn V* vv.s #S*-T *'M k -■ i m/ De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven Uit hoofde van den HEJSELTAA.RfSffiAffi zal de "Vrlj- dagsclie Courant Woensdag avond worden uitgegeven. KINNENLANDSCHK BEKRITEN, LEY DEN, 11 Mei. De 48sle verjaardag van IE K. 11. prinses Marianne is eergisteren alliier op de gewone wijze gevierd. De studenten der hoogeschool aan Z. K. II. den prins van Oranje een bewijs van gehechtheid willende geven en tevens verlangende hunne erken telijkheid aan den dag te leggen voor de hooge gunst hun verleend van tot Z. II., gedurende zijn verblijf alhier, toegang gehad te hebben, hadden hel plan gevormd den prins, voor zijn vertrek van hier, een feest aan te bieden. Thans vernemen wij dat Z. K. II. de commissie, tot de aanbieding van dit feest door het studentencorps afgevaardigd, met de meeste welwillendheid heeft ontvangen en het hem aangeboden huldebewijs goedgunstig aangenomen, liet feest zal bestaan in een vauxhall en in de eerste helft der volgende maand op eencn nader te bepalen dag op Zomerzorg gegeven worden. Bij de op heden plaats gehad hebbende aanbesteding van wege Let kerkbestuur der Israëlitische gemeenteis de verbouwing en herstelling van het kerkgebouw dier gemeente aangenomen door S. van der Kamp alhier, voor de som van 2,250, en het bouwen van eene school- en badplaats door J. Rietbergen, mede alhier, voor 7,244. Door de muziek van het bat. jagers, alhier in bezetting, is Zaturdag avond eene serenade gebragt aan den nieuw benoemden luit.-kolonel Swec- mer, van het 5dc reg. inf., vroeger majoor bij het reg. grenadiers en jagers. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelenten behoeve dezer gemeente gehevengedurende de maanden April 1857 en 1858, alsmede van die opbrengst over de vier eerste maan den dier beide jaren. MIDDELEN. Geslagl(5(7ojt?cewfeM en invoer Binnenl. Gedistilleerd [idem] Buitenl. Gedistilleerd (idem) Likeuren (idem) Gemaal eigen middel) Wijn, Fruit-enKunstwijn(«"rf Turf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) Zuivere opbrengst over de maand April. 1857 2143.305 3919.73 174.38 4509.48 j 1512.15 ƒ12319.11 1858 2426.715 4097.43: 294.19| 06.23 j 0051.77 1802.25 1469.62j 1.15 204.27: ƒ10533.05 Zuivere opbrengst over de 4 eerste maanden. 1857 7321.71 15103.88 883.155 58.391 17873.125 5846.17J- f 47080.44 1858 8086.62; 14400.10 1092.32 219.27i 20365 29" 5993.85 2024.55 1710.15 580.97J 54479.13.; Dezer dagen werd door de boekhandelaars Gebr. van Es, te Amsterdam,eene inteekening opengesteld op de uitgave van een werk, getiteld: Reistogt van Z. K. II. den prins van Oranje, naar Spanje, Portugal en Napels, door J. C. van Lier. De Amst. Cour. had op die uitgave de opmerkzaamheid gevestigd, maar zegt thans in haar nommer van Maandag 11. daaromtrent het volgende: Sedert hebben wij bespeurd, dat velen dit werk als officieel beschouwen, zooals, wij erkennen het, de titel oppervlakkig kan doen onder stellen. Voor zoo verre men dit, ofschoon dan ook ten onregte, uit ons artikel mogt hebben afgeleid, gelooven wij, na ingewonnen information, te moeten medcdeelen dat de aangekondigde reisbeschrijving niet uit zooge naamde officiële bescheiden is geput, noch van wege of met autorisatie van Z. K. II. of met medewerking van iemand van 's prinsen gevolg, wordt uit gegeven. Wij hopen hiermede onjuiste gevolgtrekkingen en verkeerde oordeel vellingen te voorkomen. Het spreekt van zelf dat wij de waarde van het werk, welke dan ook eerst later zal moeten blijken, niet willen betwisten, maar ter aanvulling onzer vroegere aankondiging alleen wilden doen uitko men, dat deze reisbeschrijving geenerlei officieel karakter bezit. Door den schrijver, den lieer J. C. van Lier, wordt in het volgend nommer der Amst. Cour. ook erkend dat dit werk in het minst niet uit officiële bron nen geput is. Op den 6dcn dezer zijn te Amsterdam voor het eerst des jaars dop erwten en peulen, afkomstig van Roelof-Arendsveenter markt gebragt, en verkocht door II. Baggelaar, de doperwten a 4 en de peulen a f1\ de 5 Ned. oneen. Den 30slcn dezer zal aan het Nieuwe Diep embarkeren aan boord van de Elisa, kapt. W. Visser, bestemd naar West-Indie, een detachement troepen, sterk 50 man, onder bevel van den 2dcn luit. A. Boomgaardt, en Bet medcgeleide van den officier van gezondheid 3de ld. C. B. J. van Vugt. De kerkeraad der herv. gemeente te Franeker heeft eene som van p. m. 0000 ontvangen, ten voordeele van het diakonie-weeshuiszijnde een geschenk van mej. J. S. aldaar. Ten vorige jare ontving gemeld col- legie, mede ten voordeele van die inrigting, eene som van ƒ4000 van eenen onbekenden gever. In de vorige week is een koopman op den weg van Beeslerzwaag op Draglen (Friesland) des nachts beroofd en vermoord. Men heeft vermoeden dat een persoon, die reeds vroeger in handen der justitie is geweest, deze euveldaad heeft bedreven. De leden van het departement Vlissingen der maatschappij tot Nut van 't algemeen hebben op den 5dcn dezer het 40 jarig bestaan van dat depar tement plegtig gevierd. Het lokaal de Prinsentuin was daartoe allerkeurigst ingerigt en prijkte met de afbeeldsels van J. Nieuwenhuizenstichter der maatschappijen van de Ruyler. De heer D. Uytlenhoovenmedcoprigter van het departement en lid van het bestuur, schetste bij die gelegen heid in korte trekken de geschiedenis van het departement, waarna de heer mr. A. A. Sifilé, uit Middelburg, in een dichtstuk hulde bragt aan de maatschappij in het algemeen. Ten slotte bragt de lieer J. F. II. Schultz eene warme hulde aan den heer J. C. Dutilhmede-oprigter en sedert 37 jaren secretaris van het departement. Het bestuur bood aan dien heer een fraaijen kristallen bokaal op zilveren voel met een toepasselijk opschrift ter gedachtenis aan. De aldaar bestaande zangvereeniging Apollo heeft door de uitvoering van eenige zangstukken veel tot de opluistering van dit feest bijgedragen. De Nederl. bark Ida Elisabeth (kapt. Cramer, van Rotterdam), van Cardiff naar Batavia, is op den 4den dezer in botsing gekomen met de stoom boot Candacc, van Afrika naar Plymouth De stoomboot is gezonken en de bark zeer gehavend te Cadix binnen geloopen. De passagiers van de stoom boot, waaronder ook de kapitein A. Munninckhuyzenkommandanl van de vaste bezetting der Nederl. bezittingen ter kust van Guinea, die huiswaarts keerde, hebben al hunne goederen en bezittingen verloren. 's GRAVENHAGE, II Mei. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer J. G. A. Gallois, oud-resident van Java. Door Z. M. is vergunning verleend aan den lieer A. J. F. Jansen, resident van Mcnado, lol hel aannemen der onderscheidingsteekenen van kommandeur der kon. orde van Isabella la Catolica, hem door de koningin van Spanje geschonken; aan den heer J. II. Tobias, resident van Riouw, tot het aannemen der onderscheidingsteekenen 'van ridder van het Legioen van Eer, hem door den keizer der Fransehen geschonken, en aan den officier van gezondheid 2dc kl. van het leger in Oost-Indië, G. J. Wieneeke, tot het aannemen der gouden medaille voor burgerlijke verdiensten, hem door den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken. Tot burgemeester der gemeente Hasselt is benoemd jhr. P. Z. Junius van Hemert. Tol referendaris bij liet depart, van binnenl. zaken is benoemd de lieer H. Weymansthans hoofd-commies. Bij kon. besluit is aan den lieer J. F. R. S. van den Bossche verleend een eervol ontslag, als gouverneur van de Nederl. bezittingen ter kuste van Guineaen tot gouverneur van gemelde bezittingen benoemd de heer C. J. M. Nagtglas, thans die betrekking tijdelijk waarnemende, niet toekenning van den rang van luitenant-kolonel. Z. M. de koning en Z. K. H. prins Frederile hebben op milde wijze deelgenomen in de kosten van oprigting van een Ned. gasthuis, te vestigen binnen Utrecht, uitsluitend bestemd tot verpleging van minvermogende ooglijders. Uil. KK. IïII. prins en prinses Hendrik der Nederlanden hebben gis teren morgen deze residentie verlaten lot het doen eener builenlandsche rcize. Z. D. H. de hertog Bernard van Sakscn-Wcimar, vergezelt hen tot Coblcntz. Voorts worden HH. KK. HH. vergezeld door 's prinsen adjudant ridder van Rappard, den kamerheer baron Rengers van Warmenhuyzen en de hofdame freule van Pallandt. Zondag 11. is alhier, op de gebruikelijke wijze, de verjaardag gevierd van II. K. II. prinses Marianne der Nederlanden. Des namiddags ten 3 ure werd door de bezetting in de Maliebaan eene groote parade gehouden. De minister van staat baron van Hall is van zijne builenlandsche reis alhier teruggekeerd. Alhier is aangekomen de generaal majoor C. A. de Braauw. Het is algemeen bekend hoe verdienstelijk deze hoofd officier zich in Ncd. Indië heeft gemaakt. De eerste kamer der staten-generaal zal op den 26stcn dezer hare werkzaamheden hervatten.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1