LEYDSCHE COURANT. 1858. MAANDAG 10 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke JSommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Uit hoofde van den IIEJIEILVAARTSBAG aal de Vrij- dagsche Courant Woensdag avond worden uitgegeven. B1NN KNLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN8 Mei. Bij kon. besluit zijn benoemd tot 2de luitenants bij de dienstdoende schutterij alhier de hh. J. van Kaathoven en P. Iloekema Kingma. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 95 tot 104 personen. Heden nacht is er een buitengewoon hevige brand uitgebarsten onder de gemeente Oudshoornwaardoor de eerst onlangs nieuw opgerigle stoom- houtzaagmolen van den heer Piek met aanhoorigheden is vernield. De schade daardoor geleden is zeer aanzienlijk, maar naar wij vernemen is die door verzekering gedekt. Men kan over de hevigheid van den brand oordeelen, als men in aanmerking neemt, dat hij van vvege de vuurroode lint der lucht hier ter slede duidelijk merkbaar was. In April zijn op den IIolI. spoorweg vervoerd 96,349 personen en Is ontvangen 96,112.92iop den Rijnspoorweg vervoerd 67,602 personen en ontvangen 134,672.02j. De taal- en letterkundige afdceling van de kon. akademie van weten schappen zal overmorgen te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Gedurende het afgeloopen jaar zijn van de landmagt en van het korps mariniers 90 manschappen gedeserteerd, omtrent wier lot bij de korpsen, waartoe zij behoorden, op 1° Januarij 1858 nog niets stelligs bekend was. Er zijn ook weder een 30-tal schepelingen van handelsvaartuigen gedeserteerd. Te Schiedam is eergisteren door den bisschop van Vree de eerste steen gelegd van de r. k. kerk, waarvan de grondslagen in hel vorige jaar aan de zuidzijde van de nieuwe haven zijn gelegd. Eergisteren is 'slands korvet Pallas, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee H. F. Valentinivan de rcede van Vlissingenen 's lands korvet Juno, onder bevel van den kapitein ter zee A. baron Collot d'Escury, van de reede van Texel naar zee gezeildde eerstgenoemde naar Oost-Indië en de laatsigemelde naar West-Indië. Een paar jaar geleden had zich een gepensioneerd luitenant met den rang van kapitein te 's Hertogenbosch vrijwillig aangegeven om in eene be delaars-kolonie te worden opgenomen, omdat hij met zijne hoogbejaarde vrouw gcene uitkomst meer wistdaar ook zijn pensioen was in beslag ge nomen. Door welwillende lusscheukomst werd hij echter weder ontslagen. Onlangs ontving hij uit Frankrijk de St. Heleua-medailleen tevens het berigt dat hem eerstdaags de orde van het Legioen van Eer zou worden toegezonden, welke keizer Napoleon hem in 1813 had toegedacht, maar die hij tot nog toe niet had ontvangen. Dezer dagen ontving het gemeentebestuur zijner woonplaats een brief uit Nijmegen, werwaarts hij zich begeven had, waarin hij zijn besluit kenbaar maakte om zich van het leven te berooven omdat hij wanhoopte aan verbetering van zijnen toestand, en te gelijk de tijding dat de man, die niet alleen in het Franschc leger, maar ook in dat van zijn vaderland eervol had gediend, zijn voornemen had ten uitvoer ge- bragt. Yoor zijne 77-jarige vrouw was dit berigt zeer treurig. In de gemeente Heesch (Noordbrabant) is dezer dagen eene 55-jarige weduwe, die op eenen afgezonderden hoek van het dorp woondeterwijl haar zoon en hare dochter naar de kerk waren, en zij alleen te huis verbleef, op eene verraderlijke wijze door een jongman, die eerst onlangs uit de ge vangenis ontslagen was, aangevallen en zwaar verwond. De aangevallene had vroeger in eene regtszaak tegen den boosdoener getuigd en dit schijnt de oorzaak dezer aanranding te wezen. Er had eene hevige worsteling tusschen den schuldige en de verwonde vrouw plaats, blijkbaar uit de won den aan het hoofdde hals en de handen bekomen. De justitie heeft onmiddellijk de zaak onderzocht. Volgens berigten uit Curagao, in de U. C. opgenomen, was aldaar de koloniale secretaris, de heer J. A. Quast, overleden, en ter vervulling dier betrekking benoemd de heer mr. J. H. Beaujon, griffier van de regt- bank, en lot griffier de heer mr. D. Rammelman Elsevier, commies ter secretarie; beiden onder nadere goedkeuring des konings. De gezondheids toestand was zeer gunstig; doch hel had in langen lijd niet geregend. 's GRAVENnAGE8 Mei. Z. M. heeft den lieer jhr. mr. G. L. U. Hooft, die met den 15Jcn dezer als burgemeester dezer residentie aftreedt, benoemd tot groot-officier der ■orde van de Eikenkroon met de Ster. Z. M. heeft aan jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeest, staatsraad in buitengewone dienstvergunning verleend tot het aannemen der versierselen «an ridder grootkruis der orden van Medjidie' en van de Zon, hem door den sultan van Turkye en den schah van Perzie geschonken, alsmede aan den heer mr. E. Zilcken, commies bij het dep. van builenl. zaken, lot het aan nemen der orde van Medjidie, 4de kl.hem door den sultan van Turkye geschonken. Tot notaris te Rauwerd, arrond. Leeuwarden, is benoemd de heer A. Wiersma. T- Door Z. M. is de apotheker der 3de kl. J. C. Bernelot Moens, bestemd voor de dienst in West-Indië, in zijnen rang overgeplaatst bij de genees kundige dienst van het leger in Oost-Indië. Z. M. heeft aan R. Vette, huisvrouw van J. Boendermaker, te Wie- ringen, en aan M. C. Swaters, huisvrouw van W. Roesson, te Amsterdam, gratie verleend van de doodstraf, waartoe zij door het prov. geregtshof in Noordholland waren veroordeeld, de eerste wegens kindermoord en de laatste wegens brandstichting; zijnde de straf van Vette gewijzigd in 12 en die van Swaters in 20 jaren tuchthuisstraf. Z. M. de koning en Z. K. 11. prins Hendrik der Nederlanden hebben liefdegiften doen toekomen aan de commissie voor de nagelaten betrekkingen der visschers te Enkhuizen. Het vertrek van HH. KK. IIII. prins en prinses Hendrik is lot Maan dag uitgesteld. De minister van oorlog heeft den l»ten luitenant G. L. Bouraan, plaat selijk adjudant te Vlissingenovergeplaatst r.aar Amsterdam. De minister van marine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor vcrleenen. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 6 Mei. Op het feestmaalbij gelegenheid van de opening der tentoonstelling van schilderijen enz. op Zaturdag 11. gehouden, heeft lord Derby, ter be antwoording eener feestdronk, eene scherpe toespraak gehouden. Hij ver klaarde o. a. dat hij gehoopt had bij deze gelegenheid minstens een paar uren van de onophoudelijke verzoeken te zullen bevrijd zijn, waarmede in hooge betrekkingen geplaatste personen onophoudelijk worden bestormd. Zoo gebeurde het dal hij vier malen daags aanzoeken van kerkelijke per sonen kreeg, om plaatsen te verkrijgen die niet vacant waren; van advoka- ten om bij de regtbanken posten te hekleeden welke volstrekt niet beslaan en zoo vervolgens. In die hoop zag hij zich echter bedrogen, want de voorzitter der Akademie had, bij zijnen toast, ofschoon op de beleefdste wijze, ook weder een verzoek lot hem en zijne ambtgenooten gerigt, na melijk dat zij meer dan lot hiertoe geschied was voor de uitbreiding dei- lokalen en over het algemeen tot nut der akademie doen zouden. Het was eene aangename herinnering voor den spreker, dat hij en de tegenwoordige kanselier der schatkist, ten jare 1852, de eersten geweest zijn om 11. M. zoodanige ondersteuning dier nuttige inrigting aan te raden, maar kort daarna waren, 6 jaren achtereen, liberale en den vooruitgang toegedane kabinetten opgetreden, welke echter, tot zijn leedwezen, den tijd niet schijnen gehad te hebben om hunne beginselen van vrijzinnigheid eu zucht tot vooruitgang ter bevordering der sehoone kunsten, langs den door hem gewenschten weg, toe te passen. Wat hem en zijne tegenwoordige ambt genooten betrof, zij hoopten te toonen dat, mogt men hen al geene mi nisters van den vooruitgang noemenzij toch geene mannen van den terug gang zouden kunnen genoemd worden. De gouverneur-generaal van Indië had na de bemagtiging van Lucknow eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij het geheele grondgebied van Oude, met uitzondering van de bezittingen van 6 grondbezitters, die de zaak der Engelschen waren getrouw gebleven, ten behoeve van de O. I. compagnie verbeurd verklaard werd. Dit gedrag heeft aanleiding gegeven tol eene in terpellatie in hel lager huis. De heer Disraëli heeft verklaard dat de regering deze proclamatie afkeurde, en dat de gouverneur-generaal daarin slechts gehandeld had naar zijne persoonlijke inziglen. Natuurlijk is er dus weder sprake van eene terugroeping van lord Canning. Berigten uit China melden dat de opperbevelhebber van het Chinesehe leger, Y welk het beleg voor Nanking heeft geslagen, de mandarijn Tschang- Kuo-Lcang, in een hinderlaag, hem door de opstandelingen gelegd, is ge vallen. Na hem gevangen te hebben genomen, heeft men hem naar Nanking gebragtwaar hij veroordeeld werd om levend verbrand te wordenaan welk vonnis uitvoering is gegeven. In hel keiz. leger had de dood van dezen generaal grooie verslagenheid veroorzaakt; hij werd voor den groolstcn veld heer in China gehouden, en had vroeger, toen hij dc partij der opstandelin gen was toegedaande keizerlijke partij groote verliezen doen ondergaan. De koningin van Portugal is heden alhier aangekomen.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1