le doen trekken. Nu weet hij niet of zoodanige organisatie dadelijk tol inkrimping van het éijfer zal leiden. Hij kan en mag op dit oogenblik geene bepaalde belofte daaromtrent afleggen. Wat in billijkheid van hem kan verlangd worden, zal hij naar geweien verriglen. Hij hoopt, dal het hem moge gegeven zijn, innerlijke sterkte aan het leger bij te zetten, en dat hij zonder uitbreiding daaraan meer kracht zal kunnen geven. Na de goedkeuring der onderscheidene artikelen werd het hoofdstuk met algemeene (52) stemmen aangenomen. Nadat ook hel ontwerp tot regeling der uitgaven wegens verstrekkingen door het dep. van oorlog voor 1858 met algemeene stemmen Was aangeno men, is de kamer tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. Voor de opheffing der zitting is nog in comile'-generaal behandeld een voorstel van den heer Hoffmann, of het niet wenschelijk zou zijn om de beraadslagingen, laatstelijk in eene zitting met gesloten deuren gehouden, over het met België gesloten verdrag, openbaar te maken. Men wil weten dat daartoe vooralsnog niet zal worden overgegaan. BIHTENLANDSCHE BERIGTEN. es sh: i. <- I k- BRUSSEL, 5 Mei. Gisteren namiddag is de koningin van Portugal alhier aangekomen en aan het station van den spoorweg met vorstelijke eerbewijzen ontvangen. Ten hove had dien ten gevolge een groot diner plaats. Van deze gelukkige aankomst is terstond per telegraaf berigt gezonden aan den koning van Portugal. Heden morgen is H. M. van hier naar Ostende vertrokkenom zich aldaar naar Engeland in te schepen. De stad Huy werd dezer dagen in opschudding gebragt door eenen woedenden stier, die los was gebroken. Bij de pogingen om hem meester te worden nam hel dier een man tweemalen op de horenswierp hem tegen een muur en vertrad hem. De hulp der militaire magt was vruch teloos, want het dier was moeijelijk te treffen. Eindelijk is het aan een koopman, den heer Burton, gelukt het in den kop te treffen. De man, zoo zwaar door den stier geteisterdis spoedig overleden. ENGELAND. LONDEN, 4 Mei. Sir Colin Campbell is tot pair verheven, ter belooning van de diensten door hem in lndië bewezen. Door het lagerhuis is ook het tweede regerings-voorstelbetrekkelijk het beheer van lndië, aangenomen. Daardoor is vastgesteld dat het admi nistratief gezag, hetwelk thans de O. I. compagnie bezit, zal worden opgedragen aan een van de voornaamste secretarissen van staat dei- koningin. Ook de aanstaande hervatting der Parijsche conferentie is in het lager huis ter sprake gebragt. De heer Gladstone verlangde dat aan den gezant de noodige instructiën zouden gegeven wordenten einde de bepalingen van het vroeger gesloten vredes-verdrag, met betrekking tot de vereeniging der Donau-Vorslendommenten uitvoer te doen leggen. Dit voorstel werd door de ministers en ook door lord Palmerston bestredenmaar door lord Russell ondersteund. De heer Disraëli verklaarde dat de aanneming van het voor stel de regering in verlegenheid zou brengen. Na langdurige beraadslaging is hel voorstel met 292 legen 114 stemmen verworpen. Bij deze gelegen heid heeft de regering te kennen gegeven dat de Sardinische regering ver klaard had in de zaak van de Cagliari in overeenstemming met Engeland te zullen handelenen dal ook zij van eene scheidsreglerlijke uitspraak niet afkeerig is. Aan de beide huizen is door de bestuurders van een 20-lal genoot schappen tot uitbreiding van christelijke kennis eene petitie ingediend. Zij verzoeken dat alle hinderpalen tegen de verbreiding van het christendom in Britsch-Indië worden weggeruimd, dat de regering er voorlga de maatschap pelijke instellingen te verbeteren dat zij er den schijn zelfs van ontzag voor bet heidensche of mobammedaansche geloof of van achterstelling der christelijke godsdienst vermijde, maar dat zij tevens in lndië aan alle gods diensten openllijk vrijheid en burgerlijke gelijkstelling verleene, en geen dwang noch verlokking aanwende om iemand tot hel christendom le bren gen. Bij het genootschap tot verbreiding van het evangelie in China is eene mededeeling ontvangen van den minister van buitenl. zakeninhou dende dat lord Elgin ook in last heeft van de Chinesche regering, zoo mo gelijk, godsdienstvrijheid voor alle christenen te verwerven. Dit de jongste berigten uit lndië kan men met zekerheid opmaken dal het plan van sir Campbell, om te Lucknow den opstand in e'e'n slag te vernietigen, geheel is mislukt, en dat door de verspreiding der opstandelingen en het heete jaargetijde, de toestand onzer troepen minder gunstig is dan vroeger. Men spreekt thans ook van eenen vernieuwden tegenstanddie men zal te overwinnen hebbenzelfs van eenen algemeenen opstand tegen ons gezag, maar deze berigten kan men als overdreven aanmerken, en als zeker aannemen dat de opstand voor goed is overwonnen. Donderdag zal de Army and Navy Club aan den maarschalk Pélissier een groot feestmaal aanbieden. De hoogleeraar in de scheikunde, William Gregory, is te Edimburg overleden. Te Knockindnam in Ierland is een pachter, Janus Nalan genaamd, in den ouderdom van 116 jaren overleden. Te New-York is berigt ontvangen van een vreesselijk bloedbad, in het Britsche gedeelte van Honduras door de Indianen onder de blanken aange- rigt. De Indianen hebben de stad Beccalaw aangetast en vermeesterden daarbij 104 personen gedood40 gevangenenonder welke 30 vrouwen voor welke een hooge losprijs geëischt, doch geweigerd was, zijn mede om hals gebragt. De Mississippi is buiten hare oevers getredenwaardoor eene aanzien lijke schade is te weeg gebragt. De heer Maxwell, een Amerikaansch planter, had eenigen tijd gele den twee zijner slavinnen, wegens een vergrijp, een bepaald getal zweep slagen gevenen was daarop ter verrigting van eenige bezigheden uitgegaan. In den laten avond terugkomende, werd hij, op eeniger, afstand van zijn huis, slaande gehouden door drie zijner negerslaven, die met knuppels op hem aanvielen, en tegen welke hij zich met zijn mes zoo wel wist te ver dedigen, dat hij een der aanranders in de hand en een ander in den arm kwetste. Hierdoor nog meer in woede ontstoken, sloegen zij hem zoolang op de hersens, tot hij dood voor hunne voelen nederzeeg. Hiermede hun doel bereikt ziende, lieten zij het lijk op den weg liggen en maakten ter stond een vuur aanom de werktuigen hunner wraak te verbranden. Het is der overheid gelukt de daders in handen te krijgen. Te Melbourne is een valsche wissel van 20,000 op de Australische Joint Stock-bank, met de teekening van Baring Brothers, ontdekt. FRANKRIJK. PARIJS 4 Mei. Het vertrek van den keizer en de keizerin naar Fontainebleau is op 22 dezer vastgesteld. Zij zullen aldaar eene maand verblijvenen alsdan naar S'. Cloud gaan. Naar men zegt zal de keizer en de keizerintijdens hun verblijf le Biarritz, met een bezoek van de koningin van Spanje vereerd worden. Eergisteren heeft de heer Lighlenvelt, buitengewoon gezant en gevol- magtigd minister van den koning der Nederlandende eer gehad in een bnitengevvoon gehoor door den keizer ontvangen te worden om hem een ge- meenschappelijken brief van zijnen meester en van Z. H. den hertog van Nassau over le reikenalsmede de versierselen van de onlangs ingestelde orde van dep. Gouden Leeuw van Nassau. De commissie, die zich heeft bezig gehouden met het vraagstuk eener nieuwe regeringsvorm voor Algerië, heeft een voorloopig ontwerp vastge steld gebouwd op de volgende grondslagenEen sledehouderschap in Fransch-Afrikate bekleeden door een prins van het keiz. huis, de aan stelling van 3 algemeene bewindhebbers, die men als ministers kan be schouwen alsmede van een onder-secretaris die in Frankrijk zal ver blijven en door wiens tusschenkomst de gemeenschap lusschen de kolonie en het moederland zal onderhouden worden. De Oostenrijksche gezant, baron Hubner, is dezer dagen naarWcenen vertrokken. Uit hoofde de leden der conferentie eerstdaags zullen bijeen komenzoo schrijft men aan deze reis een staalkundig doel toe. Men gelooft dat hij de Oostenrijksche regering mondeling zal inlichten omtrent de gezindheid van de Fransche regering ten opzigte van Italië, waarover de gezant bij zijn vertrek den keizer had gepolst. Waarschijnlijker is het dat de gezant zich met het kabinet wil verstaan omtrent het vraagslnk der Vorstendommen en het traclaat nopens de vaart op den Donau, om daar naar zijn gedrag in te rigten. Het wetgevend ligchaam heeft zich met algemeene stemmen vereenigd met het ontwerp van wetstrekkende om uit de schatkist jaargelden te verleenen aan hen, die bij den aanslag van 14 Januarij zijn gekwetst, en aan de nagelaten betrekkingen dergenen welke ten gevolge daarvan zijn overleden. Men verneemt dat de commissie, die aan het depart, van buitenl. za ken is bijeenkomen, om te beraadslagen over de belooning, die uit naam der belanghebbende regeringen aan den heer Morse zal worden geschonken voor de door hem uitgevonden toepassing der eieclricileil op de telegrafen, het bedrag daarvan op 400,000 fr. heeft vastgesteld. liet verbod tot toelating der Indép. Beige wordt streng gehandhaafd. De directeur van het blad, de heer Berardi, bevindt zich alhier. Hij heeft een onderhoud gehad met den minister van binnenl. zaken. Hel in beslag nemen van het werk van Proudhon heeft de uitwerking gehad dat er reeds exemplaren voor 60 fr.in plaats van 12 fr.in 't ge heim worden verkocht. Het slot van genoemd werk heeft niet nagelalen de opmerkzaamheid lot zich te trekken. Daarin wordt aan den kardinaal aartsbisschop van Parijs het volgende voorstel gedaan vereeniging der geestelijke en der wereldlijke magt; onderwijs door de geestelijkheid over eenkomstig de leer der omwenteling; verrigting door de geestelijkheid van alle plegtigheden op de eenvoudige aanvrage der burgers; opheffing der kloosters; afschaffing der geloften ten eeuwigen dage bij de geestelijkheid; afschaffing van het bisschoppelijk en pauselijk gezag enz. enz. Op deze voorwaarden zal de heer Proudhon zich aan de kerk verbindenzijne twee dochtertjes laten doopen en met zijn gezin aan de voeten van den aarts bisschop knielen. Gisteren ontstond er brand in het paleis der Tuileriën, en wel in de vertrekken van den bevelvoerenden generaal van het paleis; niet dan met groole inspanning is het aan de wachthebbende manschappen gelukt de vlammen meester te worden. De gouverneur der Reunie-eilanden heeft van den admiraal Rigault de Genouilly, die in de Chinesche wateren bevel voert, versterking gevraagd, ten einde het hoofd van den stam Mena-Bé, aan de westkust van Mada gascar, le tuchtigen, wegens het vermoorden van de bemanning van het schip Marie Caroline. SPANJE. MADRID, 2 Mei. Het tegenwoordige bewind heeft onlangs aan de Cortes voorgesteld om de goederen der wereldlijke geestelijkheid, welke bij de wet van 1 Mei 1855 aan de schatkist zijn toegeëigend, aan die geestelijkheid terug te ge ven zoo ver zij niet reeds door verkoop in de handen van particulieren overgegaan zijn. Het daartoe betrekkelijke wets-onlwerp bepaalt ook, dat het reeds verkochte gedeelte dier goederen aan de geestelijkheid vergoed

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2