LEYDSCHE COURAZr 1858. N". 55. VRIJDAG 7 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BINNENLANDSCHE BERIfiTEN. LEYDEN6 Mei. Dingsdag, den lslcn Junij aanst.zullen er twee verkiezingen plaats heb ben voor leden der prov. stalen van Zuidholland, als: 1°. in hel hoofdkies- dislrict 's Gravenhage, Ier vervanging van den heer F. W. Conrad, die in 1862 moest aftreden, maar reeds nu zijn ontslag heeft genomen; en 2°. in het hoofdkieslrict Leyderdorp, ter vervanging van den heer mr. N. van Beeflingh (overleden)die in 1859 moest aftreden. Indien er eene herslem ming mogt worden vereischt, zal deze plaats hebben op Dingsdag, 15 Jnnij a. s. De algemeene vergadering van de Ned. vercenïging tot afschaffing van sterken drank zal te Haarlem in de tweede week van de maand Julij e. k. gehouden worden. De gemeentebesturen dezer provinciën zijn uitgenoodigd om, naar aanleiding van het door den minister van binncnl. zaken te kennen gege ven verlangen, te antwoorden op de navolgende vragen: 1°. Iloe wordt de naam uwer gemeente en van elk der daarbij behoorende dorpen en ge huchten doorgaans geschreven? Is dat gebruik vast en eenparig of wan kelend en onzeker? En, in het laatste geval, welke spellingen zijn daar nevens in zwang? 2°. Wat is uit de gemeentelijke archieven of van elders bekend omtrent den oudsten en oorspronkelijken vormwaarin de naam in de geschiedenis voorkomt? 3°. Wat is u welligt bekend omtrent den j oorsprong of de beteekenis van dien naam? Die antwoorden moeten die nen, om de kon. academie van wetenschappen in staat te stellen lot het leveren van een plan ter algemeene regeling van den vorm en de spelling der Nedcrlandsche plaatsnamen. Aan den Lcydschendam had Zondag avond een twist plaats tusschen vier bovenlanders, die met eene hevige vechtpartij eindigde. Van een hunner is de polsader doorgesneden, terwijl een ander mede gevaarlijke wonden ontving. De anderen zijn op de vlugt gegaan. Den 3dcn dezer heeft de heer C. Mol, die in 't jaar 1798 als klerk hij de secretarie der stad Haarlem is aangesteld, het zeldzaam voorregt genoten van den dag te belevenop welken hij gedurende 60 jaren onaf- j gebroken bij deze secretarie is werkzaam geweest. De waardige grijsaard die thans den ouderdom van 75 jaren heeft bereikt, heeft van burgemeester en wethouders als een blijk hunner deelnemingeene fraai bewerkte zilver- vergulde snuifdoos ten geschenke ontvangen, met de dagteekeningen van 3 Mei 1798 en 1858, terwijl zijne mede-ambtenaren hem een gouden pot lood hebben aangeboden. Te Amsterdam werd Maandag 11. eene algemeene vergadering gehou- i den van aandeelhouders in de Ned.-Hanoversche spoorwegmaatschappij onder voorzitting van baron van Heeckeren van Wassenaar. In die vergadering werd verslag gegeven van den toestand der onderneming, en van de talrijke bezwaren die men óf reeds overwonnen óf nog te overwinnen had. De hoofdzaak, de regeling der aansluiting, was tot hiertoe nog niet verkregen. De voorzitter deelde levens den inhoud mede van een schrijven van den minister van binnenl. zakenden heer van Tetswaaruit de belangstelling der regering in deze zaak bij hernieuwing bleek en tevens werd betuigd, dat de bezwarendie zich hebben opgedaandoor de ondernemers niet kon den worden voorzien. In dat zelfde schrijven werd nog berigt: 1°. dat de regering ongeneigd is eene spoorweg-lijn van Zulphen naar Enschedé te ondersteunen en 2». dat de regering geneigd is, later aan de slaten-generaal voor te stellen, de opbrengst der Ncd.-Ilanov. lijn te guarandeeren. Tus schen de aandeelhouders hadden vervolgens hevige beraadslagingen plaats over het al of niet voortzetten der zaak en het teruggeven der gestorte geiden, waaromtrent echter, op voorstel van het bestuur, thans nog geen besluit werd genomen. Met de stoomboot de Stad Vlissingen zijn in de vorige week te "Vlis- singen aangebragt 100 vaatjes zilveren specie, ter waarde van 1,000,000, om met de korvet Pallas naar Indië te worden verzonden. 's GRAVENHAGE, 6 Mei. Door Z. M. is benoemd tot regter in de arrond.-regtbank te Sneek mr. E. Jongsma, burgemeester der gemeente Docknm. Tot burgemeester van de gemeente Heeswijk is benoemd de heer G. Dobbelsteenthans secretaris. Bij kon. besluit is vrijstelling van zegel- en regislratie-reglen verleend voor de getuigschriften van goed zedelijk gedrag, ingevolge art. 21 dei- onder wijzers wet af te geven aan hen, die tot hoofd- of hulponderwijzer wenschen te worden benoemd. Bij kon. besluit is aan jhr. mr. G. L. II. Ilooft, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit zijne betrekking van burge- g meester dezer gemeente. H. M. de koningin en de prinsessen Fredcrik en Hendrik hebben prachtige geschenken doen toekomen aan de commissie voor eene loterij ten behoeve der armen kinder-bewaarschool te Medeinblik. IIII. KK. 11II. prins en prinses Hendrik zullen zich aanst. Zalnrdag naar Weimar begeven, ten einde een bezoek te brengen aan HD. zuster. HH. KK. HH. zullen daarna hunne buitenlandsche reis voortzetten en zich ook naar Zwitserland begeven. Heden, bij gelegenheid van den naamdag van II. M. de keizerin moeder van Ruslandheeft er in de kapel op het paleis van H. M. de koningin-moeder eene pleglige dienst plaats gehad, waarbij de luit.-generaal Mansouroff, Russisch gezant, tegenwoordig was. De arrond.-regtbank alhier heeft dezer dagen de volgende aanbevelings lijsten opgemaakt ter voorziening in twee betrekkingen van regter-plaalsver- vanger, als: I. M™. .1. P. Vaillant, J. J. de Ia Bassecour Caan en C. A. van der Kemp; II. Mrs. C. van Bell, A. A. de Pinto en A. J. Hoekwater. -— Door den minister van oorlog zijn in hun rang overgeplaatst: de kolo nel D. W. F. Pichot, prov. adjudant in Limburg, in het prov. kommande ment van Groningen en Drenthe; de luit.-kolonel C. Neteson, plaats-kom- mandant te Grave naar 's Bosch; de lslc luit.-kwartiermeesler J. A. Saltet van het 4dc reg. infanterie bij het 2dc reg. van genoemd wapen; en de kapitein J. Ekkart van het 8stc reg. infanterie bij het lslc reg. van gen. wapen. Bij den Minister van Finanliën is ontvangen 9.70, door een onbe kende, onder hel postmerk Geertruidenbergtot voldoening van aan 's rijks schatkist verschuldigde gelden ingezonden. Men verneemt, dat de eerste kamer der slaten-generaal voor het einde dezer maand zal bijeenkomen tot hervatting harer werkzaamheden. Bij de op gisteren in het hoofdkiesdistrict 's Gravenhage plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor de tweede kamer der slaten-generaal is geene volstrekte meerderheid verkregen. Van de 1086 geldig uitgebragte stemmen waren 530 voor den lieer mr. L. Metman, 367 voor den heer I. P. Dclprat, en 177 voor den heer Schifïer van Bleiswijk. Er zal mitsdien tus schen de heide eerstgenoemden eene herstemming moeten plaats hebbendie bepaald is op Dingsdag 18 Mei aanst. De vergaderingen van de synodale commissie zijn lieden, onder voor zitterschap van den wel eerw. heer ds. van Doesburghaangevangen. Zondag aanst. zal bij gunstig weder voor de eerste maal in dit saizoen muziek voor de grooie sociëteit in het Bosch worden uitgevoerd. jFspeecJe JEismes* ales* Sttstem-G-etiss'iseai. Zitting van Woensdag 5 Mei. In deze zitting is het wets ontwerp lot verhooging van hoofdstuk X der staatsbegrooting voor 1857 en 1858 (onderstand aan de gemeente Haarlem mermeer) met 27 tegen 21 stemmen aangenomen, alsmede hel wets ontwerp tol onderhandschen verkoop van een perceel rijksgrond aan den polder Haarlemmermeer, met algemeene (49) stemmen. Vervolgens heeft de kamer in comité-generaal behandeld de raming van uitgaven der kamer voor het dienstjaar 1859. Door den heer Dullert werden aan den minister van binnenl. zaken cenige inlichtingen gevraagd over het verhandelde in eene vergadering der maat schappij voor den aanleg van den spoorweg van Zevenaar naar Rheir.e, welke ophelderingen door den minister gegeven werden. Z. Exc. zegt dat de mededeeling van het verhandelde onjuist is. De rege ring zal voorlcopig geene vergunning geven tot den aanleg van de lijn van Zutphen naar Hanover. Zij heeft zich wel bereid verklaard om eenige ondersteuning aan de vertegenwoordiging voor te dragen, maar geen waar borg van rente toegezegd. De kamer heeft daarna hare werkzaamheden geschorst tot de komst van den minister van oorlog, die berigt had de beraadslagingen over de nadere begrooting van oorlog voor 1858 te zullen komen bijwonen. Bij de hervat ting der zitting werd die begrooting in behandeling genomen. Daarover traden in algemeene beschouwingen de heeren Thorbecke, Storm, van Lyn- denWeslerhoff, Storm van 'sGravesande en de minister van oorlog. De lieer Thorbecke zeide dat hij aan dit ontwerp zijne stem zou geven om de dienst niet te laten stilstaan. De afstemming der vorige begrooling was het gevolg van een jaren lang gevoerdeu strijd tegen hare inrigting. Hij verlangt eene bezadigde maar algeheele hervorming. De andere sprekers lieten zich mede in dien geest uit. De minister verklaarde daarop dat hij bij eene volgende gelegenheid hoopte aan te toouen wat noodig is om het leger in tijden van oorlog aan zijne roeping te doen beantwoordenalsmede om hel te doen beantwoorden aan de groote sommendie in vredestijd daartoe worden aangewend. Ook zal hij alsdan nagaan, wat noodig is, om het leger in den korist mogelijken tijd, bijv. van vier weken, te velde De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Nonwiers worden tegen 10 Centen afgegeven

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1