LEY IKS CIIË COURANT. 1858. WOENSDAG 5 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCIIE BEEIIGTEN. LEYDEN, 4 Mei. Gisteren morgen is de 2de compagnie van liet reg. rijdende artillerie, onder bevel van kapt. Elout, van hier naar 's 11 age vertrokken. De offi cieren van de bezetting deden de vertrekkende troepen uitgeleide, onder begeleiding van de muziek-corpsen van liet reg. rijdende artillerie en van het bataillon jagers. Met gelijke plegligheid werd de 3Je comp. veld-artillerie onder bevel van kapt. Nederburgh, uit 's Hage naar Utrecht terugkeerende ontvangen en door de stad geleid. De bibliotheek van Sebald Justinus Drugmans, in der tijd hooglceraar der kruidkunde, natuurlijke historie en scheikunde alhier, een' man, die zich, gelijk men weet, omtrent onze hoogeschool in velerlei opzigten zoo verdienstelijk gemaakt heeft, was na den dood des bezitters niet verkocht maar door zijne dochters, als een schoon aandenken door haren beroemden vader nagelaten, in haar geheel bijeen gehouden en bewaard. Thans, nu beide dochters overleden zijnzal deze boekerijmet cene verzameling van naturaliaenz.hier ter plaatse in het openbaar geveild worden. Ofschoon de natuurkundige wetenschappen sedert 1819, hel jaar van Brugmans' over lijden, zich aanmerkelijk ontwikkeld en uitgebreid hebben, en het dus van zelf spreekt dat eene bibliotheek als deze niet meer geheel en al aan de eischen van onzen tijd voldoet, zoo meenen wij toch dat zij ook nu nog, al ware het alleen om het aantal prachtige plaatwerken, belangrijk mag genoemd worden. Wij mogen niet in nadere beschouwingen tredenmaar verwijzen naar den catalogus, die bij Gebroeders van der Hoek is in het licht verschenen. De vcrkooping zal den 17,len dezer aanvangen. In de maand April 1858 zijn binnen deze gemeente overleden 95 perso nen, als: 15 mannen, 31 vrouwen, 26 zoons en 23 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 2. Geboren 119 kinderen, als: 56 zoons en 63 doch ters, waaronder zijn begrepen 2 paar tweelingen. Voltrokken 25 huwelijken. Onder de gemeente Lcyderdorp zijn dezer dagen, onder een meslstaal de lijkjes van twee pasgeboren kinderen ontdekt, die bjjjkbaar reeds sedert geruimen tjjd aldaar verborgen waren geweest. De lijkjes zijn herwaarts overgebragt, en door de justitie is een naauwkeurig onderzoek ingesteld. De provinciale staten van Utrecht, in buitengewone vergadering ver- eenigd, hebben heden verkozen tot lid van de eerste kamer der staten- generaal, ter vervanging van den heer mr. E. van Voortluiysen, thans lid van de tweede kamer, den heer jhr. mr. J. Huydecoper van Maarsscveen, te Nieuw Maarsseveenlid van gemelde staten. Bij kon. besluit is de vorming gelast van speciale comités van perma nenten aard, ten einde den minister van oorlog van advies te dienen, om trent alle onderwerpen die betrekking hebben tot het technische van elk wapen der landmagt, en alzoo op de indeeling, bewapening, kleeding, uitrusting, oefening enz. toepasselijk zijn. Die vaste comite's zullen daaren boven door den minister van oorlog geraadpleegd kunnen worden over alle andere onderwerpen, welke hij daarvoor dienstig of nuttig acht. Zij zullen ook zeiven de aandacht van den minister hebben te vestigen op zoodanige onderwerpentot het wapen betrekking hebbendeals aan hen zullen voor komen wenschelijk te zijn. Die adviesen, hetzij gevraagd of voorgedragen, zijn alleen voor den minister bestemd, die daarvan dat gebruik maakt, hetwelk hij met de op hem rustende verantwoordelijkheid bestaanbaar acht. liet lidmaatschap van de vaste speciale comite's is verbonden aan de militaire betrekkingen, welke daarvoor bij de onderscheidene wapens het meest in aanmerking komen, en is dus niet personeel. - Op Zondag 11, heeft de plegtige inwijding plaats gehad van de nieuw gebouwde kerk voor de protestantsehe gemeente in het Haarlemmermeer. Die plegligheid werd, bij ongesteldheid van ds. Prins, te Amsterdam, voor zitter der commissie tot bevordering der godsdienstige belangen van de pro testantsehe bewoners der gemeente, geleid door ds. van Limburg Brouwer, pred. te Amsterdamdie daarbij eene indrukwekkende rede hieldnaar aanleiding van Matth. 21 vs. 42. Dit is van den Hecre geschied. Behalve de genoodigden en vele vreemdelingenhad zich eene groote schare uit de gemeente in het nette kerkgebouw vereenigd. Na afloop der godsdienst oefening werd het eigendom van kerk en pastorie en den daarbij behoorenden tuin door de commissie aan de kerkvoogden der gemeente overgegeven. Men mag niet nalaten te vermeldendat nog in de laatste dagen van een lid der Amsterdamsche gemeente is ontvangen het tot de avondmaalsviering benoodigde tafellinnenterwijl op dezen zelfden dag van wege een geacht lid der 'sGravenhaagsche gemeente het nachtmaals zilver werd toegezegd, en een zilveren doopbekken werd aangeboden door hemdie reeds door het kosteloos afstaan van den grond voor kerk en pastorie zijne hoogc belang stelling in deze slichting had beloond. In de jongste zitting van den gemeenteraad van Rotterdam is inge komen een uitvoerig rapport met bijlagen van wege de commissie van finan- tiën, naar aanleiding vdn de aan die commissie gerigle uitnoodiging, om den raad te dienen van berigt en raadwat er behoort gedaan te worden om de gewone ontvangsten met de gewone uitgaven in overeenstemming te brengen. Aan het slot van dat belangrijke rapport werd voorgesteld: 1°. de belasting op de boter te brengen van 5 op 10 cents het ffi; 2°. n°. 2 van het tarief voor het havengeld te wijzigen als volgt: zeeschepen of vaar tuigen: melende 300 ton en daar beneden per gem. ton 15 cents, melende 301 ton tot 500 ton per gem. ton 20 cents en metende 501 ton en daar boven per gem. ton 30 cents 3°. te heffen eene belasting op gaz ad ƒ1. de 1000 kub. voelen steenkolen-gaz; 4°. te heffen eene belasting op wijn, ook kunstwijn, ad ƒ10 het vat of de 100 kannen; 5°. te heffen eene be lasting op hooi en stroo ad ƒ3.— de 1000 hooi en 1.50 de 1000 16 slroo; 6°. te heffen eene belasting op het gebruik van openbare gemeente werken en bezittingen lol een bedrag van ƒ10,000; 7°. eene leening aan te gaan van achtereenvolgens 2,000,000, tot bestrijding der kosten voor het aanleggen van werken van buitengewonen aard wordende de op brengst geraamd van de verhoogde belasting op de boter op ƒ50,000, van de verhoogde belasting op het havengeld op ƒ23,565.75van de belasting op gaz op ƒ60,000, van die op wijn op ƒ30,000, van die op hooi en stroo op ƒ10,000 en van die op het gebruik van openbare gemeentewerken enz. op ƒ10,000, alzoo te zamen ƒ183,565.75, welke som ruim voldoende is om zoowel liet bestaande tekort te dekken als de interest en aflossing ccner leening van ƒ2,000,000. De boekhandelaar van Cleef te Hilversum heeft zich tegen het vonnis van het prov. geregtshof in Noordholland, wegens het nadrukken van de gedichten van Tollens, in cassatie voorzien. Te Zwolle is in den nacht van Donderdag op Vrijdag 11. de voor een half jaar nieuw gebouwde sloom-houtzaagmolen van de firma Eindhoven af gebrand. Er zou juist op den volgenden dag eene aanzienlijke partij hout worden afgeleverd, dat, benevens cene groote hoeveelheid turf, thans een prooi der vlammen is geworden. Naar men verneemt was alles onlangs verzekerd. De geldleening van ƒ25,000, door de gemeente Assen, waartoe de inschrijving dezer dagen werd opengesteld, was binnen 5 minuten volge- teekend en wel door twee ingezetenen der gemeente, ieder voor ƒ12,500. liet Jlbl. deelt mede, als een bewijs van de waarde, die de school boekjes van den bekenden M. van llcyningen Bosch ook nuna cene halve eeuw, nog hebben, dat voor de copij van Moeder Anna en voor de 6019 exemplaren die daarvan aanwezig warenop cene verkooping van fonds artikelen van den lieer J. Oomkens te Groningen, dezer dagen gehouden, door den boekhandelaar Scholtens, te Groningen, de aanzienlijke som van ƒ7250 is besleed. Een treurig voorval had Woensdag 11. te Roderwolde (Groningen) plaats. Het kindje van den timmerman H. Ipema, 1; jaar oud, had het ongeluk op het hoofd in een waschketel met water te vallen hetgeen te laat ontdekt werd: want, toen men het kind er uit haalde, was het reeds overledenen dit in weerwil dat het water maar even den bodem bedekte en bovendien koud was. Door het prov. geregtshof in Zeeland is de persoon van K. Schaap, beschuldigd van valschheid in geschrift, door voor een ander op de registers van den burgerlijken stand dezer gemeente aangifte te hebben gedaan van eene tweeling-geboorte en met diens naam te hebben geteckendvrijgespro ken, op grond, dat het overtuigend gebleken is, dat de besch. volstrekt geen bedriegelijk oogmerk heeft gehad. De heer C. Pleyle, onderwijzer te Oost- en West-Souburg, in Zee land heeft zijn ontslag gevraagdna 62 jaren in die betrekking werkzaam te zijn geweest. Bij het onderzoek van het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1858 (uitgaven voor tijdelijke instandhouding van de koloniale instellingen der maatschappij van weldadigheid), hebben som mige leden der tweede kamer nadere inlichtingen gevraagd nopens den legenwoordigen stand der maatschappij. In antwoord daarop heeft de rege ring medegedeelddat zij aan de staats-commissie o. a. geantwoord heeft (alles na wettelijke goedkeuring): dal zij genegen is, te niet te doen de som van ƒ3,604,474.85, door de maatschappij aan den slaat verschuldigd, dat eene som van ƒ3,650,000 aan de maatschappij kan worden aangeboden tot uitdelging van alle zoogenaamde schulden ten laste dier maatschappij beslaande, mits de maatschappij zich verbinde om de gestichten te Ommer- schans en te Vcenhuizen met alle daartoe behoorende gebouwen, gronden, enz. vrij van alle lasten aan den staat over te dragen.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1