LEYDSCHE COURANT. 1858 N". 51. M m ii/ü WOENSDAG 28 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar g de afzonderlijke Tiommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCIIE BERÏGTEN. LEYDEN27 April. Gisteren hield men hier de vcrkooping der schilderijen, nagelaten door jonkvr. llrugmans en mevr. de \vede. Sandifort. YVij achten het niet onbe langrijk van eenige stukken de prijzen, die zij opbragleumede te deelen Willem van Mieris, een man met een glas in de hand (n°. 9), 825. dezelfde, eene jonge vrouw bij eene kooiwaaruit een vogel ontsnapt (n°. 10) ƒ840.—; (beide deze stukken zijn aangekocht door den heer A. J. Lamme, onder wiens bestuur de verkooping plaats hadhet eene voor binnen- en het andere voor builenlaudsche rekening); Jan Steen, een vrolijk gezelschap voor eene herberg (n°. 19), ƒ500.Thomas Wyckeen wever in zijne werkplaats (n°. 23),ƒ221.Hieronymus van der Myeene keuken waarin een meisje met een opengebroken mosselschelp in de handen andere figurenin de manier vanW. van Mieris (n°. 13), ƒ191.Klaas Molenaar, eene haven (n°. 45), ƒ131.Cornelis de Man, eene keuken met figuren, in de manier van P. de llooge (n°. 8), ƒ100.Jan Molenaar, een boerenbin- nenhuis met drinkende en zingende personen (n°. 11), ƒ87.S. F. Beest, eene markt, met hel jaartal 16C4 (n°. 43), ƒ71.liet doet ons genoegen Ie kunnen melden dat de schilderij van Jan Steen in onze stad gebleven is. Omtrent de opbrengst der paarlen en andere kostbaarhedendie na de schilderijen geveild werdenmeenen wij het volgende te moeten vermelden een paar rijk gezette oorknoppen braglen de som op van ƒ500.een paar dtto kleiner ƒ426.een paar f raatje oorbellen met buitengewoon grootc peren ƒ2210.een ring met grooten fraaijen steen f 410.een knoop met grooten brillant f 455.twee snoeren fraaije paarlen117 stuks, wegende p. m. 90 karaat ƒ502.twee snoeren id. 119 stuks, p. m. 82 karaat 307.twee snoeren id. 98 stuks, p. m. 150 karaat ƒ1500.twee snoeren id. 84 stuks, p. m. 200 karaat 5165. Van wege het gemeentebestuur te dezer plaatse zijn voor de tentoon stelling van vaderlandsche oudhedendie thans te Amsterdam door de maatschappij Arti et Amicitiae gegeven wordt, onder andere voorwerpen de volgende opgezonden: een doornenslokje aan een zijden koord, zijnde de roede van justitiewelke de bode van Leyden in de vierschaar in de hand hield; het kussen, waarop in het jaar 1515 aan Karei V bij zijne komst te Leyden door bnrgemcesteren de sleutels der stad zijn aangeboden; tapijt, als Gobelin geweven, voorstellende het ontzet der stad in 1574, lang 4, breed 3 cl, vervaardigd door Joost Jansz. Lanekeert, tapylsier te Delft, met wien op den 23slcn Februarij 1587 door burgemeesteren een accoord is gemaakt voor de som van 12 gulden de vierkante el. Omtrent dit werk, dat in het geheel 274 gulden gekost heeft, worden eenige bijzonderheden medegedeeld door jhr. Rammelman Elsevier, archivaris dezer gemeente, in het tijdschrift de NavorscherVII. bl. 66; copie van eene figurative kaart der stad Leyden van den jare 1579; een verguld-zilveren kop met deksel van het droogscheerders- en lakenbereidersgild te L.omgeven van de wa pens der 12 hoofdliedeneen van zilver gedreven blazoen van het chirur- gijnsgild te L., van het jaar 1677, voorstellende den barmhartigen Samari taan met de wapens van drie hoofdliedeneen van zilver gedreven blazoen van het S'. Lucas- of schilders- en glazenmakersgild te L.van het jaar 1692rondom behangen met 13 kleine schildenwaarop de wapens van eenige hoofdlieden van 1645 tot 1705; tinnen schenkkan en 2 tinnen drink kroezen, van de te L. gevestigde rederijkerskamer De witte Acoleyen, met de spreuk Liefde is 'tfondament, opgerigt bij octrooi van het jaar 1498; een buitengewoon groote verguld zilveren beker met deksel, op den 18,ic° Maart 1641 door Elisabethkoningin van Bohemen aan de stad Leyden ver eerd lot erkentenis dat aan haar en hare kinderen gedurende eenige jaren het Prinsenhof (op den hoek van het Rapenburg en de Langebrug) ten ver- blijve was afgestaan; eene zoo genoemde lazarus-klepzooals er door het Sl. Jacobs gasthuis te Haarlem aan de leprozen werden afgegeven, met een diploma van 6 Januarij 1572; groote gouden penning op het ontzet der stad geslagen (van Loon, N. H. P. 1. 194), met oog en ring, aan den burge meester van der Werf vereerd; eene koperen halve maan, zoo als de matro zen van Boysot bij het ontzet der stad aan den hoed droegen, in 1763 aan den Soelermeersclien weg of de landscheiding opgebaggerdmetalen pot bij het ontzet der stad in de schans van Lammen gevonden (afgebeeld bij SeverinusB. en O. der stad L. 5dc druk, bl. 128). Bovendien zijn nog gezonden oude wapenenafdrukken van verschillende zegels der stadenz. De ministers van finanliën en van binnenl. zaken hebbenin verband met de overwegingen omtrent het rijks en plaatselijk belastingstelselver langd, dat door elk gemeentebestuur worde ingevuld een uitgewerkte staat van de in het jaar 1857 werkelijk geheven plaatselijke belastingenzoodanig jugcrigt dat daaruit duidelijk blijke, welke de zuivere opbrengst der ver schillende belastingen geweest is, en naar welke maatstaven of laxen die zijn gelieven. Volgens bcrigt uit Vlissingenzou Z. K. II. de prins van Oranje ge durende dezen zomer waarschijnlijk een togt doen naar Rusland en Ame rika, met het sloomfregat Admiraal Evertsen. Door de algemeene synode der hervormde kerk in Nederland is aan Z. M. den koning een adres ingediend waarbij ernstig aangedrongen wordt op eene spoedige opheffing der slavernij in onze koloniën. Naar men verneemt, zullen de studenten van het 4de studiejaar van de kon. militaire academie te Breda van 1 Junjj tol 15 Jnlij kamperen. Boor den gemeenteraad van Gouda is tot conrector aan het stedelijk gymnasium aldaar benoemd dr. W. A. Scheurleer. De Amst. C. zegt, het berigt te hebben ontvangen, dat mr. G. Groen van Prinsterer, ofschoon zeer gevoelig voor het hernieuwd bewijs van in hem gesteld vertrouwen, echter bepaald verlangt bij de aanst. verkiezing in de hoofdstad niet in aanmerking te komen. Bij gelegenheid dat thans de betrekking van organist bij de groote kerk te Haarlem vacant komt, deelt men mede dal dit speeltuig sedert 1738 (het jaar der inwijding) slechts door 3 opvolgende organisten is bespeeld. Te Zulphen had Donderdag 11. op eene der houtzaagmolens nabij die stad een treurig voorval plaats. Drie kinderen speelden bij een hoop opeen gestapelde planken. Twee hadden zich voor de planken nedergezet, terwijl de derde er langs speelde en over heen liep, met zulk een ongelukkig ge volg, dal de hoop kantelde en viel en een der kinderen letterlijk werd ver pletterd en het andere zwaar gewond. Zalurdag 11. heeft de heer mr. O. van Rees de betrekking van bui tengewoon hoogleeraar in de regten bij de hoogeschool te Groningen aan vaard. In de bij die gelegenheid gehouden rede deelde hij een overzigt mede van de geschiedenis der staathuishoudkunde in ons vaderland. Onder de gemeente Serooskerke (Zeeland) is Donderdag II. op de hof stede Leeuwendamme eene schuur, stal en wagenhuis afgebrandwaarbij 13 koebeesten en 2 paarden omkwamen. Ook verneemt men dat te Geleeu (Limburg) een brand heeft gewoed, waarbij een meisje van 20 jaren is omgekomen. Vroeger is door de Indép. Beige medegedeeld dat er sprake was om den koning der Nederlanden tol scheidsregler in de zaak van de Cagliari te benoemen. Thans zegt genoemd blad dal de Sardinische regering slechts het gevoelen van het 's Gravenhaagschc kabinet heeft, gevraagdmaar dat liet twijfelachtig is of daaraan voldaan zal worden, omdat het eene zaak is waarin Nederland noch als regler, noch als partij, is betrokken. 's GRAVENHAGE, 27 April. Door Z. M. is de kapitein ter zee R. van Voss, bevel voerende over 's lands brik Venus ill West-Indië, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Men verneemt dat Z. M. tot officier der orde van de Eikenkroon heeft benoemd den gepensioneerden ritmeester der cavalerie A. W. Ramdohr. Het bevel over de brik de Zeehond is met 1 Mei opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee F. A. A. Gregory. Men wil weten, dat Zr. Ms. adjudant-generaalde luit.-generaal baron Forslner van Dambenoy, aan den koning zijn eervol ontslag als IIDa. adju dant-generaal zou hebben aangevraagd. Door Z. M. den koning-groothertog is pensioen verleend aan den kolonel P. Mertens, als contingents commandant en bevelhebber der troe pen in Luxemburg, en in zijne plaats en betrekking met den rang van luit.-kolonel benoemd, de majoor E. G. van Heemskerck, thans adjudant van Z. M. in gewone dienst. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein W. F. Del Campo, genaamd Camp, van het corps mineurs en sappeurs, thans op non-activiteit, op pen sioen te stellen en hem levens den rang te verleenen van majoor, alsmede aan den lstco luit. Kallenberg van den Bosch, van genoemd corps, thans op non-activiteit, op verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst te verleenen. Ook is de officier van gezondheid 3de kl. G. A. Magnin, dienende op het stoomschip Samarang in O. Indië, tegen Augustus aanst. op verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen. De commissie van inspectie over hel kon. instituut voor de marine te Willemsoord, zal voor dit jaar bestaan uit: den vice-admiraal 11. Fergu son, als voorzitter, en als leden: den hoogleeraar C. van Ileynsbergen president der commissie tot liet examineren der zee-officierenenz.den kapitein ter zee A. J. Voet, kommandant van het corps mariniers; den kapitein ter zee J. Spanjaard en den gepens. kapitein ter zee A. C. van Braam Ilouekgecsl.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1