LEYDSCHE COURANT. 1838. WOENSDAG 21 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avo?id. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Notnmers worde?i tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCI1E BERIGTEN. LEYDEN20 April. Bij de op heden plaats gehad hebbende aanbesteding van het bouwen van een gesticht, van wege de commissie der liefdadige instellingen aan den Hoogen Rijndijk onder Soeterwoude, onder de benaming «Liefdewerk van den goeden Herder," is dit werk aangenomen door de hh. A. Verhoog en P. van der Kamp alhier, voor de som van 81,500. De minister van marine heeft bekend gemaakt, dat op den 3i5tcn Mei aanst.bij de directie der marine te Hellevoelsluis, ter aanvulling van een 12-tal open plaatsen, een vergelijkend examen zal plaats hebben van jonge lingen, die als machinist-leerling der 2de klasse bij 's rijks stoomvaartdienst wenschen aangenomen te worden. De voorwaarden van toelating, alsmede de vereischten, worden in de Staats-Cour. van heden medegedeeld. Te Schiedam is de betrekking open van gemeente-architect, waaraan eeue jaarlijksche bezoldiging van ƒ2,000 is verbonden. Zij die verlangen daartoe in aanmerking te komen, moeten voor 1 Mei aanst. daartoe hun verzoekschrift bij den burgemeester indienen. Uit Rotterdam wordt gemeld dat de schroefstoomboot Nagasaki, be stemd voor de Japansche regering, aldaar gereed ligt om binnen weinige dagen de reis te aanvaarden. Vrijdag morgen 11. is de woning van den hoefsmid L. Jacobi, in de gemeente Haarlemmermeer, geheel afgebrand. Het is opmerkelijk dat juist op den middag van dien dag de verkooping van die woning op regterlijk gezag zou plaats hebben. De heer C. J. de Bruyn Kopsburgemeester der gemeente Haarlem is ten gevolge van een aanval van beroerte plotseling overleden. In de vorige week heeft de bloemist K., onder Overveen woonachtig, des nachts in een aanval-van krankzinnigheid getracht zijne echtgenoot terwijl zij slapende wasvan het leven te berooven door haar met een mes eenc belangrijke snede in den hals te geven; de vrouw is bij de verdediging van haar leven mede aan de hand, waarmede zij het mes wilde afkeeren, gewond geworden. De dader is daarop naar hel gesticht Meerenberg onder Bloemendaal gebragt. De wonde is, hoezeer gevaarlijk, niet doodelijk. Te Amsterdam is door de kiesvereeniging Nederland en Oranje als eandidaat voor het lidmaatschap van de tweede kamer gekozen de heer mr. Groen van Prinsterer. Men verneemt dat de heer Vrolik voor de hem aan geboden candidatuur heeft bedankt. Van onderscheidene zijden wordt de verkiezing van den heer van Reenen aanbevolen, en het is niet onwaar schijnlijk dat deze laatste candidatuur de sympathie van het meerendeel der kiezers in de hoofdstad zal verwerven. Te Eist (Gelderland) zijn Vrijdag II. 7 woningen afgebrand, waardoor 11 huisgezinnen van alles zijn beroofd; alleen het vee heeft men kunnen redden. Een persoon heeft bij de biussching aanmerkelijke brandwonden bekomen. Nabij Culenborgh werd eene boerderijbewoond door J. den Hartog, mede een prooi der vlammen. 6 koeijen en 30 schapen kwamen daarbij om. Ook is een zeer uitgebreid bosch, lusschen Oisterwijk en Boxtel (Noordbrabant) gelegen, en 60 bunders groot, bijna geheel uitgebrand. Te Bergen-op-Zoom is Vrijdag II. de muur ecner half gesloopte stalling ingestortop het oogenblik dat 2 werklieden een ladder daar legen ge plaatst en beklommen hadden. Hoewel zij spoedig van onder het puin gered werden, is de toestand van een hunner zeer bedenkelijk. Te Tilburg is door het gemeentebestuur den openbaren verkoop aange kondigd van de vroeger voor rekening dier gemeente gebouwde kavalerie- kazerne en aanhoorigheden. Het Evangelie van Mattheusvertaald in het Land-Friesch door J. II. Halbertsma, te Londen gedrukt, op verzoek en op kosten van prins Louis Lucien Bonaparte, neef van den tegenwoordigen keizer van Frankrijk, «n waarvan wij vroeger reeds melding hebben gemaakt, is thans in het licht verschenen. Er zijn slechts 250 exemplaren van dit werk gedrukt. 's GRAVENHAGE, 20 April. Tot ontvanger te Vriesenvecn is benoemd de heer II. G. Smits Verburg, thans surnumerair van 's rijks belastingen. Bij kon. besluit is de kapitein ter zee H. J. van Maldcghem eervol ontheven van het bevel van het fregat de Ruyter, en dat bevel opgedragen aan den kapitein ter zee J. C. du Cloux. II. M. de koningin heeft Zondag morgen de godsdienstoefening in de VVaalsche kerk, onder het gehoor van den wel-eerw. heer dr. A. Bert, predikant te Turyn, bijgewoond. Zooals men weet heeft gemelde predikant het stoffelijk overschot van den baron van der Dnyn, van Turyn herwaarts «vergebragt. II. M. de koningin en Z. K. II. de jeugdige prins Alexander, verge zeld van een talrijk gevolg, zijn gisteren morgen met een buitengewoncn trein uit deze residentie naar Rotterdam vertrokken, om van daar de reis naar S'.ultgart voort te zetten. Z. K. II. de prins van Oranje heeft de doorluchtige reizigers tot aan het stationsgebouw begeleid. U. M. wordt legen het laatst der volgende maand alhier terug verwacht. Bij beschikking van den minister van binncnl. zaken is lot opzigler van den waterstaat der 4de kl. benoemd, om dienst te doen in het 10dc dis trict (Zuidholland), de heer G. Uylenbroek, gewezen opzigler bij de werken tot droogmaking van het Haarlemmermeer. De gewone audienliën van den minister van koloniën zuilen niet plaats hebben op Woensdagen den 21slen en 28slen dezer; zij zullen in liet vervolg, in plaats van des middags teil 12 ure, aanvangen des namiddags ten 1 ure. De afdeelingen van de tweede kamer der slaten-gencraal hebben zich bezig gehouden met het onderzoek van de ontwerpen van wet 1°. tot vast stelling van hoofdstuk X Oorlogder staatsbegrooling voor 1858; 2". tot wijziging van hoofdstuk VIII der staatsbegrooling voor 1857; 3°. lot ver hooging van hoofdstuk V der staatsbegrooling voor 1858; en 4°. lot ver hooging van hoofdstuk V der staatsbegrooling voor 1858 (Apeldoornsche kanaal). Het ontwerp van wet lot inkoop en amortisatie van rentcgevende na tionale schuldZaturdag 11. bij de tweede kamer ingediendstrekt om thans weder voor een bedrag van ƒ12,000,000 te amortiseren. Uil de toe lichting van het ontwerp blijkt, dat de gehcele opbrengst der middelen over 1857 heeft bedragen 115,227,940.81 Jwaaronder 41.000,000 nitkceringen uil de O. I. geldmiddelen. De uitgaven bedroegen 94,104,889.04zijnde dus een batig slot van ƒ21,123,051.77. Een der redenen, waarom de rege ring voor'shands hare aanvrage lot 12 millioen beperkt, is gelegen in het bezwaar dat 's rijks finantiën in zoo hooge mate afhankelijk zijn van bij dragen uit de koloniale fondsen. De regering wenscht, bij de voordragt der begrooting voor 1859, dienaangaande een voorstel te doen en een bepaald stelsel aangenomen Ie zien. Zij verlangt het denkbeeld, om de koloniale bijdragen niet, althans niet uitsluitend, uit nog te verwachten inkomsten der koloniën te nemen, aan een naauwgezet onderzoek te onderwerpen. Thans is een aanvang gemaakt met de uitwendige werkzaamheden aan het paleis van wijlen koning Willem II, dal door Z. K. U. den prins van Oranje zal betrokken worden. Zaturdag 11. werd de eerste steen gelegd voor het alhier in aanbouw zijnde hotel voor den baron van Brieuen. Deze plegligheid geschiedde in de uiterste eenvoudigheid door den oudsten en jongsten zoon van dien heer. Na den afloop der plegligheid ontvingen het groot aantal werklieden een aanzienlijk geschenk in geld. Naar men verneemt zal het hotel, wanneer het eenmaal zal voltooid wezen, een der, zoo niet het prachtigste zijn, dat ooit alhier voor bijzondere rekening gebouwd is. Heden morgen beeft op de begraafplaats Eik en Duinen de ter aarde bestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen den heer mr. W. B. Donker Curlius van Tienhoven. Achter het lijk volgde de eenig overgebleven zoon van den overledene, wijders de heer Boot, minister van justitie (als bloedverwant) en de heer Nierstrasz. Op het kerkhof bevonden zich de president en de leden van den hoogen raad benevens eenige vrien den van den afgestorvene, die hem de laatste eere hebben bewezen. lieden is voor den hoogen raad behandeld het beroep in cassatie inge steld door Sidin c. s. (de Maleijers van de Twenthe) tegen het arrest van het hof in Gelderland, waarbij zij veroordeeld zijn tot eene tuchthuisstraf van 10 en 8 jaren. Hel rapport in deze zaak werd uitgebragt door den raadsheer de Vos en de middelen van cassatie werden voorgedragen door de hh. m". Stipriaan Lniscius en Pols. De conclusie van den adv.-generaal Romer is bepaald op 3 Mei. Dezer dagen is de aandacht gevestigd op een onderwerp, dat en uit een geschiedkundig oogpunt, en als voortbrengsel van kunst merkwaardig mag genoemd worden. Het betreft de vervaardiging der naamlijst van de heeren ordinaris en extraordinarii gedeputeerden ter vergadering van HIJ. RH. MM. de heeren staten generaal der Vereenigde Nederlanden, die van 1576 lot 1796 geleefd hebben. Groole moeite en zorgen heeft het gekost, dat aantal namen, ongeveer 3000, vermeerderd met die der griffiers en secretarissenzoo naanwkeurig mogelijk bijeen te brengen. Onder het toezigt van den heer rijks-archivaris Bakhuizen van den Brink, wiens mede werking den besten waarborg voor de deugdelijkheid van het werk levert, is die veelomvattende arbeid door ambtenaren van die instelling ten uitvoer gebragt. De namen van al de leden zijn, op vrjf paneelen, in gothische karakters, op uitnemende wijze geschreven door den heer D. W. Roobol. De hierboven cursijf gedrukte woorden vooral zijn bijzonder fraai door hem

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1