pis ris sex. dubbelen. De Europesche officieren van de ontbonden inlandsche regimen ten zullen daarbij geplaatst worden. Het getuigenverhoor in de zaak van Bernard is afgeloopen. De uit spraak van de jury wordt met ongeduld afgewacht. Het bestuur van de Western-Bank van Schotland, le Glasgow, heeft bekend gemaakt, dat in het begin van Mei de helft der schulden van de bank zal worden betaald. Ten gevolge van bet voorloopig onderzoek, ingesteld omtrent het ge beurde le Dublin tusschen de polieie en de studenten, zijn 14 studenten en 11 andere personen naar de regtbank verwezen. Te llempnall, in Norfolk, overleed in de vorige maand de heer Hol mes, in den ouderdom van 100 jaren. Hij mogt zijne nakomelingschap tot in het zesde geslacht aanschouwen. I'KA\ li» 3.9 Si. PARIJS, 15 April. De keizer heeft een uilstapje gedaan naar zijn landgoed la Motle-Beuvron in Sologne. De keizer heeft aan den maire van Biarritz 20,000 fr. gezondenom eenige verfraaijingen te maken, welke gereed moeten zijn, vóór dat IIIIMil. zich dezen zomer derwaarts begeven. Naar men zegt is de keizer voornemens de koningin van Enge land tot de bijwoning der feestendie tegen het midden van Ju'iij te Cher- burg zullen plaats hebben, uit te noodigen. Lord Cowley was naar Londen vertrokken om zulks aan het hof ter sprake te brengen. De maarschalk Pélissier heeft gisteren deze hoofdstad verlaten en is heden te Calais aan boord van de Corse naar Dover vertrokken. Het regerings voorstel tol verfraaijing van Parijs, waartoe in 10 ja ren 180 millioenen frs. zullen besteed worden, vindt in het wetgevend ligehaam vele tegenstanders. De bh. Cassignac en Jubinal hebben het ont werp verdedigd, de eerste om staalkundige redenen, de tweede, omdat Frankrijk er belang bij heeft dat Parijs de eerste stad van Europa blijft. Men twijfelt aan de aanneming niet. Men verneemt dat het rapport van de Europesche commissie tot reor ganisatie der vorstendommen op 13 April te Bucharest is geteekend. De heer Talleyrand had zich reeds op weg naar deze hoofdstad begeven. Men kan nu de opening der conferentie alhier stellig legen het begin van Mei verwachten. Het blad le Droit deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent eenen moord die alhier heeft plaats gehad en gepleegd is door eene 81-jarige vrouw op haren 83-jarigen echtgenoot. De man was een koopman, die tot welstand gekomen, zijne zaken had vaarwel gezegd, waartoe eene ligehaamskwaal mede hem gedwongen had. Tusschen de heide echtgenooten hadden voort durend twisten plaats, omdat de vrouw haren echtgenoot onder allerlei vormen verweel dat hij haar met le groote koelheid behandelde. Eens, bij gelegenheid dat de man met de dienstmaagd, die van wege een 20-jarig verblijf als huisgenoot werd geacht, kaart speelde, werd de twist zoo hevig dat de vrouw haren man hij de keel greep en eene poging deed om hem te worgen. De dienstmaagd wist hem le ontzetten en bragt de woedende vrouw naar haar bed. Later leide zich ook dc man in hetzelfde vertrek le beden de dienstmaagd ging boven in hare kamer slapen. Des nachts stond de vrouw weder op, sleurde haar man bel bed uit en kneep hem met beide handen de keel digtwaarbij hare nagels in het vleesch doordrongenver volgens sloeg zij hem met een voorwerp, waarschijnlijk een gouden snuif doos, bij herhaling op het hoofd en in het aangezigl, waarna zij weder als ware er niets gebeurd naar bed ging. Des morgens was de dienstmaagd zeer verwonderd haren meester in dien toestand te vinden. Hij kon nog spreken, hoewel zeer weinig, en de zorgen door de meid aan hem besteed waren vruchteloos. Toen de commissaris van politie, van het gebeurde onder- rigl, in de woning kwam, kon het slagtoffer de vraag, of zijne vrouw de oorzaak van zijnen locstand was, slechts toestemmend beantwoorden: want een oogenblik daarna overleed hij. De vrouw scheen geen besef van hare misdaad te hebbenmaar kon dc daad niet loochenenwant zij had bij de worsteling eene verwonding bekomen. Zij stelde zich echter hevig legen de agenten te weêr, en om ze in bewaring te brengen moest men haar in een deken wegdragen. Te Abbeville heeft tusschen de bh. Pascal en Delamotte, onder-lui tenants bij de jagers, een tweegevecht plaats gehad. De eerste is op de plaats dood gebleven en de tweede is gevaarlijk gewond. Volgens berigl uil Pondiehéry genieten onze Indische bezittingen eene volmaakte rust. Den 5den Maart was het feest der aanbidding van de zon op eene pleglige wijze gevierd, waarbij onze soldalen tegenwoordig waren. Een Fransch kolonist, de heer de Molac, is tot hoofd der Batla's gekozen eene stam, welker gebied aan dat van Nederland en aan het rijk Achem grenst. ÏTALIE. Onlangs had er te Velletriniet verre van Romeeen looneel van rustverstoring plaats, <Jat volgens l'Vnivers de donkerste dagen van de Italiaanschc republiek in de IS1"11 eeuw herinnert, maar levens den vurigen godsdienstzin der bevolking en de zachtmoedigheid der pauselijke regering doet uitkomen. Vrijdag voor Paschen ontving mgr. Giordani, welke te Velletri aan het hoofd van het burgerlijk bestuur staat, een briefje, onder teekend Vendetta en inhoudende dat het madonnabeeld uit de domkerk daar ter stede gestolen was door den ondergetcekendc, maar dat hij hel onge schonden terug zou geven, indien hem en zijnen broeder de'straf voor cenigc misdaden kwijt gescholden en buitendien eene som gelds uitgekeerd wierd. Dc prelaat schreef naar Rome en kreeg last om aan den roover straffeloosheid voor hem alleen toe te zeggen, maar de overige bedingen af te wijzen. Inlusschen vernam de bevolking dat het wonderdoende en hoog vereerde beeld was verdwenen, en zij liet zich door medestanders van den briefschrijver diets maken, dat de madonna door de jesuilen geroofd was. Hierdoor in woede ontstokendrong het volk op Paaschdag in het jesuiten- klooster, plunderde het en mishandelde de paters. De gewapende magt, bestaande uil 10 of 12 veteranen, was magteloos; de bisschop klom op den kanselom de menigte toe le spreken en tot bedaren te brengenmaar hij vond geen gehoor, en werd uitgejouwd. Toen verscheen een man, in het gewaad van eenen landlooper met een slagtmes in de handop den kansel en vermaande de menigte tol kalmtezeggendeDe goede paters zijn onschuldig; ik, en niemand anders, heb uwe madonna gestolen; maar ik zal ze terug geven indien de regering binnen den gestelden lijd mijne be dingen aanneemt. Zijt dan bedaard, en houdt u stil, want mijne vrienden zijn hier, gewapend als ik." De afloop dezer zaak wordt door genoemd blad later volgendervvijze medegedeeld. De bandiet Vendelta had in de eenzaamheid van het woud, waarheen hij voor de vervolging der justitie geweken was, gepeinsd over middelen om eenen grooten slag te slaan, en besloten zich daartoe van de gehechtheid der Vellelriners aan hnn wonderdadig Mariabeeld te bedienen. Koen en schrander als hij is, had bij een geheel plan, waarin de roof van het beeld door heimelijke opruijingen en door eenen volksopstand gevolgd werd, beraamd en uitgevoerd, met het doel om de regering te noodzaken tot eene daadwaardoor hij weder een vrij man zoude worden. Maar toen zijne verraderlijke streken aan het licht gekomen waren, werden door den prelaat Giordani. die aan het hoofd van het burgerlijk bestuur in Velletri staat, krachtdadige maatregelen genomen. Plotseling ontzonk aan Vendetta de moeden schreijende kwam hij schuld bekennen. Hij verklaarde dat men de madonna in de woning van zijnen vader zou vinden, en dat hij zijn lot aan de goedertierenheid van den Heiligen Vader overliet. Onder geleide van gendarmes is hij te Rome aangekomen en dadelijk in de ge vangenis gebragt. Het volk is met dc geestelijkheid in statigen optogt naar de woning van den bandiet getrokken, en de madonna, geheelen van de genadenismet hare wijgeschenken versierdnaar de domkerk van St. Clemens terug gebragt. Deze gelukkige terugkeer is met vurige gebeden en opregte tranen gevierd. BERLIJN, 15 April. Thans is alhier de tentoonstelling geopend van de geschenken, welke Z. K. H. prins Frederik Wilhelm en zijne gemalin, bij gelegenheid van hun huwelijk, hebben ontvangen. Eene commissie van de eerste kamer heeft zich bezig gehouden met het onderzoek van een gedaan voorstel tot opheffing der speelbanken. Dat veorslel ondervond bij de commissie niel de eenparige goedkeuring, welke gevorderd wordt om in overweging te kunnen worden genomen. De com missie heeft evenwel met eenparige stemmen besloten, om de regering uit te noodigen zoodanige maatregelen te nemendat de speelbanken ophouden de bescherming der overheid te genietendal geen nieuwe vergunningen lot oprigting van speelbanken worden verleeud, en dat dezulke, die thans bestaanzoo spoedig mogelijk opgeheven worden. - Te Munden (Hanover) is dezer dagen plotseling een bejaarde en kin- derlooze weduwenaar overleden, die op het punt stond om in het huwelijk le treden. Hij had voor zijnen dood de meening geuit dat hij vergiftigd was en werkelijk had men de sporen daarvan later ontdekt. Men heeft vermoeden op eene zuster die bij hem inwoonde. Te Christiania, in Noorwegen, heeft in den nacht van 13 op 14 April een hevige brand gewoed in het middengedeelte der stad. Drie wijken der stad zijn afgebrand, waaronder de gebouwen der credielbank; de papieren en waarden heeft men kunnen redden. Men berekent de schade op 4} millioenen gulden. HRRTB, Te Konslantinopel is het gerucht in omloop dat lord Redcliffe, nadat hij zijne brieven van terugroeping heeft overhandigd, zich aan de oevers van den Bosporus zal vestigen, om zijne overige levensdagen in dat schoone oord te slijten, terwijl hij zich zou bezig houden met het verzamelen van belangrijke geschiedkundige stukken, betreffende de zaken van het Oosten, van 1798 tot op den legenwoordigen lijd. Men verneemt dat in Circassiü eene uitgebreide zamenzwering is ontdekt. Dc zoon van Sefer-Pacha had eene briefwisseling onderschept, ten gevolge waarvan reeds twee personen waren ter dood veroordeeld. Omer-Paeha is aan het hoofd van eenige troepen uit Bagdad tegen de om de stad zwervende stammen opgetrokken. KEBSK.N 8 EfWS. ZWOLLE, 14 April. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeenteis uit het vroeger vermelde C-tal predikanten het volgende 3-ial gevormd: DD. Me- rens, le Baarnvan Rijn, te Amersfoort, en Steinfort, te Bloemendaal. Te Overschie is tot pred. beroepen ds. Merens, theol. doet., te Baarn. si '8' a «19 s» - as K KIUIKII BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN Gezien bet adres ran Jan van deb Lelie, Goudsmidwonende alhier, waarbij deze vergunning vraagt om in bet. buis op de Hooigracht, Wijk VII. N". 833, een Goudsmidsfoumuis te mogen doen plaatsen. Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824, rakende vergunningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken. Doen te wetendat tot bet hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd, op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 22sten April aanst., des voormiddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dit verzoek op dien tijd in te brengen; terwijl bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen wordenzich tegen de inwilliging niet le hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 17 April 1858. van LIMBURG STIRUM, Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2