LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 19 APRIL. N°. 47 ms. i De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. Prijs der Courant is f 12 t» het jaar Je afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNEIYLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN17 April. Naar wij vernemen zal op aanst. Dingsdag, 20 April, door de alhier geves- ligde rederijkerskamer Tollens eenc Soiree déclamatoire et musicale in de stadsgehoorzaal worden gegeven, met medewerking van den heer D. van Ollefen van Amsterdam. Geeft genoemde rederijkerskamer het bewijs dat zij waardig voortgaat op den ingeslagen weg, aan het geinlroduceerde pu bliek wordt een genotvolle avond bereid en het is te verwachten dal de kamer van die zijde de wel verdiende belangstelling zal mogen ondervinden-. Gisteren morgen trof eene vrouw, in de lange Hoefstraat of Kijfhoek alhier woonachtig, terwijl zij bezig was het door haar gewasschen goed over een muur, die hare woning van eene andere scheidt, te hangen, het ongeluk dat de muur omviel, waardoor zij op verschillende plaatsen belang rijk werd verwond, en haar toestand thans nog zeer bedenkelijk is. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 123 lot 147 personen. Het bestuur van de Nederl. bank heeft het dividend over hel afgeloopen boekjaar, aan deelhebbers uit te keerenop ƒ135 per aandeel bepaald. De St.-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's Lands mid delen over de drie eerste maanden van 1858, waaruil blijkt, dat die be dragen heeft 13.044,037.30;zijnde 130,768.64} minder dan in genoemd tijdvak van 1857. Men verneemt dat aan de geplaatsten bij 's rijks veldwacht gelast is hun naam en qualiteit, met zwarte letters op een wit bord, aan hunne woningen te plaatsen. Aan het stedelijk gymnasium te Delft worden tegen 1 Augustus ver langd: een leeraar in de wiskunde en allereerste gronden der natuurkunde, den graad van phil. doctor bezittendeen een onderwijzer in het handteekenen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten een adres in te dienen bij de tweede kamer der slaten-generaal, om op de wcnschelijkheid te wij zen van de verbetering der gemeenschap te water van Rotterdam naar de Noordzee. In de jongste zitting is het door burgemeester en wethouders voorgestelde ontwerp-adres met algemeene stemmen aangenomen. Bij de eergisteren te Amsterdam plaats gehad hebbende kofïijveiling is alles verkocht; ord. soorten 27Jbetere soorten van 31 lot 46£. De Sumatrasche olifant, voor den zoölogischen tuin te Amsterdam bestemdis te Nieuwe Diep aangekomen. Te Beest (Gelderland) is Woensdag morgen 11. een felle brand uitge barsten in de bakkerijdie in hel dorp naast de pastorie der herv. en tegen over hun kerkgebouw staat. In weinig tijds werd niet alleen de bakkerij maar ook nog 18 huizeneen prooi der vlammen. De heer mr. B. J. Gratama heeft Donderdag 11. de betrekking van hoogleeraar in de reglsgeleerdheid te Groningen aanvaard. Mr. O. van Rees is echter door ongesteldheid verhinderd geworden zijne intree rede uit te spreken. Zulks is nu op den 24slen dezer bepaald. 's Lands fregat de Ruyteronder bevel van den kapt.-luit. ter zee van Maldeghemis uit de Middellandsche zee te Ylissingen aangekomen. De maatschappij van landaanwinning in Zeeland heeft besloten hare werkzaamheden te stakenen het personeel der beambten is tegen 1 Mei ontslagen. Deze omstandigheid is treurigomdat in het afgeloopen jaar ruim 3000 menschen aan die werken hun brood verdienden. In het gehucht 'l Zand (Noordbrabanl) zijn in den morgen van Dings- dag 11. 3 huizen met schuren afgebrand. Volgens een berigt uit Parijs aan de Indép. Beige zonde er thans sprake zijn om den koning der Nederlanden lot scheidsregter te benoemen in de bekende zaak van de Cagliaritusschen Napels en Sardinië. De berigtgever zegt daarover, dal er geene gelukkiger keuze kon gedaan wor den, want daaruit zou blijken dat de groote mogendheden zich niet, bij uitsluiting van andere staten, het regt willen aanmatigen, om beslissingen mit te brengen die voortaan als regtsregelen bij de diplomatie van de be schaafde natiën zullen gelden. 's GRAVENHAGE, 17 April. Tot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Gorinchem is benoemd mr. E. van Heloma, thans gemeente-ontvanger te Harderwijk; en tot kan- ionregter te Hccrenveen mr. J. Bieruma Oosting, lid van de tweede kamer der staten-generaalte Oranjewoud onder Oudeschoot. De heer C. T. Kamp, landmeter van de 2de kl. bij het kadaster, is be vorderd tol landmeter van de l»tc kl., en de heer L. E. Krabbendam, ont vanger te Eelhen c. a.is in gelijke betrekking geplaatst te Stavoren. De commissie van de tweede kamer, belast met het aanbieden van de lijst van candidaten voor het voorzitterschap der kamer, is gisteren middag bij den koning toegelaten. De keuze van Z. M. is gevallen op den heer mr. TV. A. baron Schimmelpenninck van der Oye. In de Staats-C. leest men de bekendmaking dat de koning-groothertog eene wijziging heeft gebragl in de orde van de Eikenkroon. Er is eene nieuwe klasse ingesteld tusschen die van commandeur en die van ridder, waarvan de leden den naam van officier zullen dragen. De ridders van de tweede klasse der orde, die thans den titel voeren van ridders met de ster, zullen voortaan die van groolofficier dragen. Z M. heeft de doodstraf, waartoe Jan Edel, van Dordrecht, wegens brandstichting was veroordeeld, verwisseld in 20 jaren tuchthuisstraf. De minister van binnen], zaken heeft bepaald dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer in het hoofdkiesdistrict 's Gravenhage, welke moet plaats hebben ten gevolge van de bevordering van den heer I. P. Delpral tot generaal-majoor, zal geschieden op Dingsdag den 4dcn Mei aanst. Ten gevolge van de benoeming van den heer Bieruma Oosting tot kantonregler zal er ook in het district Leeuwarden eene verkiezing moeten plaats hebben. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de lst0 luit. Good, van het West-Indisch leger, die herwaarts is teruggekeerdbij een corps infanterie zal ingedeeld worden. Gisteren morgen is alhier in 79-jarigen ouderdom overleden de heer mr. W. B. Donker Curtius van Tienhoven, minister van staal, oud-president van den hoogen raad der Nederlanden, commandeur der orde van den Nederl. Leeuw en ridder met de ster der orde van de Eikenkroon. Ilij was geboren te 's Hertogenboschden 29steD Dec. 1778. Gedurende eene reeks van jaren vervulde hij de betrekking van advocaat te Dordrecht. Vele jaren werd hij door de prov. staten van Holland als lid van de tweede kamer der stalcn- getieraal afgevaardigd. Als zoodanig nam hij aan den gewigtigen arbeid lot vervaardiging van onze nationale wetgeving, een ijverig deel. Gedurende langen tijd vervulde hij de betrekking van president der reglbank van eersfen aanleg alhier. In 1838, bij de invoering der nieuwe wetgeving, werd hij aan het hoofd der magistratuur van Nederland geplaatst, en wel eerst als vice-president, later als president van den hoogen raad der Nederlanden. Nog kort voor zijnen dood gaf hij zijne denkbeelden in het licht over het hooger beroep in strafzaken, in: Een woord ami mr. de Bosch Kemper, waaruit o. a. blijkt dat zoolang hij zitting had in den hoogen raad, hij sléchts éénmaal tegen hel verieenen van gratie van de doodstraf had gestemd. 1Ticecde Kamer dep Staten-Genepaaï. Zitting van Zaturdag 17 April In deze zitting heeft de heer Schimmelpenninck van der Oye het voor zitterschap met eene korte rede aanvaard. Hij verklaarde steeds art. 8 van het reglement van orde te zullen handhavenen volgens hem moet niet de betuiging maar de daad later loonen of hij beantwoordt aan de eischen van een president. Na de mededeeling van de ontvangst eeniger stukken, wordt de beraad slaging over het wets-onlwerphoudende verbod van den invoer van vuur wapenen in Palembang, bepaald op Woensdag aanst., alsmede die over het wets-onlwerp nopens het kol. batig slot over 1855, nadat de minister zich daartoe bereid had verklaard. Vervolgens wordt overgegaan tot het zamenstellen der afdeelirigenwaarna benoemd worden, tot voorzitters de heeren van LyndenDullerl, Jespers, Hugenhollz en van Heiden; tot ondervoorzitters de heeren Thorbecke, de Kctnpeuaer, Meeussen, de Brauw en Wintgens, en tot leden van de com missie tot de verzoekschriften de heeren Gevers Deynoot, van Voorlhuysen, SchimmelpenninckOlivier en de Poorter. Daarna wordt de vergadering gescheiden. BUITENLANDSCHE BEHiGTEA. UAGELASII. LONDEN, 15 April. In de maand Junij zal de koningin de stad Birmingham bezoeken, en het nieuw aangelegde volkspark aldaar inwijden. De geschenken, door de koningin van den koning van Siam ontvan gen, zullen opentlijk ten loon gesteld worden. liet te Spilhead gereed liggende eskader stoomboolen maakt toebe reidselen om ter gelegenheid van hel huwelijk van den koning van Portugal naar Lissabon te vertrekken. De prinses Stephanie van Hohenzollern zal de koningin vroeger te Osborne bezoeken. Ter harer beschikking wordt het koninklijke jagt Victoria and Albert gesteld. De nieuwe Fransche gezant, Maarschalk Pélissier, is in deze stad aangekomen. De moeijelijkhcden met Frankrijk, betreffende de rcispassen, zijn uit den weg geruimd. Te Dover, Folkestone, Liverpool en Southampton zullen bureaux gevestigd wordenalwaar personen van eene voldoende aanbeveling voorzienpassen kunnen verkrijgen voor 2 sh. Bewindhebbers der O. I. Compagnie hebben besloten om drie der in hare dienst zijnde Enropesche en in Bengalen staande regimenten Ie ver-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1