zich na het ontslag van den heer Piélrieenige nachten bezig gehouden met het verbranden van papierenen de heer Piélrideswegens gehoord heeft verklaard dat die stukken betrekking hadden op verdachte lieden, wier onschuld later was gebleken. De jongste Indische landpost is in 10 uren tijds van Marseille naar Parijs overgebragt. Dit is de snelste reis welke tot heden langs dien spoor weg gemaakt is. De trein bestond slechts uit een wagen, welke den ge leider en de brieven bevatte. De Engelsche regering betaalt 3200 fr. voor dezen sneltrein, welke 22 mijlen in één uur aflegt. Heden morgen was door de stad het gerucht verspreid dat er een afschuwelijke moord was gepleegdwaarvan het slagtoffer in de Morgue was tentoongesteld. Bij onderzoek bleek het dat er slechts aan een zelf moord kan gedacht worden. Aan handen en voeten van dit lijk waren de aders doorgesneden; bovendien vond men nog onderscheidene openingen nabij het hart, aan den hals, en op meer plaatsen aangebragt. Deze persoon was hier geheel onbekend. De bekende leeuwendooder Gérard begeeft zich eerstdaags weder naar Algerië, vergezeld door eeuige Russische officieren, die aan zijne onderne mingen willen deelnemen. Dezer dagen werd door deze officieren aan den onverschrokken jager een feestmaal aangeboden, na welks afloop een dei- gasten een panther in de zaal bragt, die zoo tam was dat men er mede kon spelen als met cene kat. Eenige dagen geleden werden de reizigers in een der rijtuigen van den spoorweg tusschen deze stad en Versailles eensklaps eenen zwaveldamp gewaar, die oogenblikkelijk door eene groote vlam werd gevolgd. De klee deren van een der reizigers hadden vlam gevat ten gevolge van het ont branden van een pak lucifers. Hoewel men den onvoorzigligen reiziger terstond de kleederen van het lijf scheurde, was hij echter zwaar gebrand. Van den persoon, die naast hem zat, was het geld dat hij in den zak had zwart geworden. IPAIJB. MADRID, 5 April. In eene goudsmederij hier ter slede heeft des nachts eene gasontplof fing plaats gehadwaardoor het gebouw in brand geraakte. Negen per sonen zijn daarbij omgekomen. Onder hen was eene mindie men vond met haren zuigeling in de armen. Te Sevilla is weder eene werkplaats van valsche munters ontdekt. Te Lissabon heeft op den lsicn dezer een Fransch Jezuit gepredikt. Hij beschouwde de aldaar geheerscht hebbende gele koorts als eene straf des hemels voor de opheffing der jezuilenkloosters en de herstelling daarvan als het beste middel om zich voor dergelijke plagen te vrijwaren. PISITISSEÏÏ. Uit Leipzig wordt gemeld dat dr. Brugsch, dezer dagen uit Egypte teruggekeerd, eenige berigten heeft medegebragt omtrent dr. Vogel, die hoop geven dat deze reiziger nog in leven is. Pelgrims uit Wadai, welke hij ge- gesproken heeft, berigten, dat men wel wist, dat Vogel gevangen genomen was, doch van zijn dood droeg men geene kennis. Daarentegen zegt men dat de Sultan hem tegen de dweepzuchtige bevolking beschermt, en dat hij den Heiligen Berg bij de hoofdstad Wadai niet beklommen had, maar dien sleehls was omgeloopen. Men hoopt dat de naar Wadai gezonden personen deze berigten zullen bevestigen. llet in faillissement verklaarde bankiershuis Weiss te Stuttgart had eenige dagen voor het de betalingen staakte een lot in de Oostenrijksche loterij voor 250 fl. aan een koopman te Ulm verkocht. Later is daarop ƒ250,000 gevallen, en sommige schuldeischcrs, die van meening waren dat die som ten voordeele des boedels zou kunnen verkregen worden, hebben zich te leur gesteld gezien. Onder de fabriekarbeiders hier te lande heerscht groot gebrek. De meeste fabrieken hebben den werktijd moeten bekorten en het aantal der arbeiders verminderen. Dr. Luther heeft den 4den dezer op de sterrewacht te Dusseldorp in het sterrcbeeld van de Maagd eene nieuwe planeet ontdekt. De polytechnische school te Zurich heeft van de erven van den heer Escher Zotlikofer aldaar eene rijke verzameling insecten ten geschenke ont vangen. Die verzameling bevat 22,280 soorten in 66,300 exemplaren. OOSTEÜKI.I K. WEENEN, 7 April. Hel gerucht van het ontslag der aartshertogen Ferdinand Maximiliaan en Albert, als gouverneurs van Lombardye en llongarye, wordt thans be paald tegengesproken. In den loop dezer maand zal er te Ofen een groot regtsgeding worden behandeld, wegens de vervalsching van crediet-papieren. Hel getal aange klaagden bedraagt 42, van welke slechts 4 zich op vrije voelen bevinden. 134 getuigen zijn in deze zaak gedagvaard. IttSLAN 19. Bij de ministeriële departementen hebben vele veranderingen plaats gehad. De bh. de Broek, minister van finantiën, Nóroff, minister van hel open baar onderwijs, en Viasemskitoegevoegd aan dat departement en belast met de censuur, hebben hun ontslag aan den keizer ingediend. De eerste is vervangen door den heer Kniaschewitzlid van den senaat, en de heer Nuroff is opgevolgd door den heer Kovalevski, rector van de hooge- school te Moskou en een van de beroemdste leeraars aan die inrigting. Door den minister van het openbaar onderwijs is aan den keizer het verslag ingediend over den toestand van het onderwijs in 1856. Daarin treft eene bijzonderheid vooral de aandacht. In weêiwil van de zorgen gedurende een aantal jare„n door de opvolgende ministeriën aan het onder wijs besleedbedraagt het getal der scholieren slechts 125,577en dat op eene bevolking van 60 millioen zielen. De regering heeft zeer gunstige berigten omtrent den toestand der Russische bezittingen aan de Amur. Aan den mond van de rivier zijn ge duchte werken aangelegd, zoodat eene vijandelijke vloot moeijelijk dien stroom zou kunnen opvaren. De groote vestingwerken te Nicolajeff, welke plaats bestemd is om het middelpunt der opcratiën tegen China te worden zijn in den zachten winter niet geschorst. De handel was in het afgeloo- pen jaar aanmerkelijk uitgebreid. Duitsche, Amerikaansche en Chinesche kooplieden hadden kantoren in die stad gevestigd en eene geregelde stoom vaartdienst was tusschen Nicolajeff en San Francisco in werking. Dezer dagen is hier te lande een belangrijk werk verschenen, name lijk een Japanseh woordenboek, dat zeer nuttig is voor de Russische amb tenaren, die, ten gevolge van het vroeger gesloten verdrag met Japan, in betrekking met dat rijk staan. Omtrent de zamenstelling van dat werk wordl hel volgende medegedeeld. Een Russisch onderdaan, de heer Hosch- kevitsch bevond zich tijdens den Oosterschen oorlog in Japan en verliet dat rijk met een vaartuig dat naar Kamschatka was bestemd. Hij was vergezeld van eenen leelijken maar schranderen Japanees, dien hij, naar men zegt, in een vat had verborgen. Genoemd schip werd door de Engel- schen genomen en de beide reizigers waren daardoor krijgsgevangenen. Met het sluiten van den vrede kwanten zij te Petersburg terug. De Ja panees leerde het Russisch en onderwees den heer Hoschkevitsch in het Japanseh; vervolgens hebben zij te zanten bovengenoemd woordenboek ver vaardigd, dat naar het oordeel van bevoegde personen beter is dan de tot hiertoe beslaande. De Japanees is gedoopt en later in Russische dienst getreden. Hij zal aan het hoofd slaan eener klasse bij de school voor Oostei'sche talen, en onderwijs in zijne taal geven. De heer Hoschkevitsch is benoemd tot consul in Japan en zal eerstdaags naar de plaats zijner bestemming vertrekken. TDUKÏE. In het ministerie hebben wederom eenige veranderingen plaats gehad. Safetli-pacha is tot minister van finantiën benoemd, ter vervanging van Massib-pacha, die het dep. der liefdadige instellingen verkrijgt, waarvan de tegenwoordige minister het dep. van koophandel op zich neemt. De benoeming van Safetli-pacha tot minister van justitie draagt aller goed keuring weg. De heer de Lesseps zal binnen kort naar Alexandrië vertrekken en van daar naar Parijs terugkeeren. De opperbevelhebber der troepen in HerzegowinaHussin-pachaheeft eene proclamatie uitgevaardigd aan de opstandelingen, waarbij hij aan hen, die binnen 10 dagen de wapenen nederleggen, kwijtschelding van straf be looft. Deze proclamatie moet nog al goede vruchten dragen. Op den 23sle" Maart jl. is een klein gedeelte van den spoorweg tusschen Smyrna en Aïdin, hetwelk reeds nagenoeg voltooid is, voor het eerst met eene locomotief bereden. Deze proefneming is naar wensch geslaagd. Geene andere spoorwegonderneming in Turkye is nog zoo ver gevorderd. Uit Bosnië wordt het volgende voorbeeld van wreedheid der Turksche grondeigenaars medegedeeld. In het dorp Nahia de Norlia waren 40 inwo ners, die hunne lasten niet, zoo als men zulks vorderde, konden voldoen. Zij werden ontkleed en twee aan twee aan boomen vastgemaakt. Daarna goot men hen water over het lijf tot dat zich daarop eene ijskorst had gevormd. In dien toestand liet men hen den nacht doorbrengen. Drie dezer lieden zijn door de koude omgekomen. Men verneemt dat de post-stoombool Egyptns schipbreuk heeft geleden. Het vaartuig is weg, maar de passagiers en de lading zijn gered. AISVERTEMTBENl. Bevallen van een' ZOON, ADRIANA JOHANNA BOOGAARD RYSHOUW ER. Leyden, 9 April 1858. Eenige kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij de voltrekking van ons Hu welijk ontvangenbetuigen wijook namens onze wederzijdsche Betrek kingen, onzen opreglen dank. A. BARENBRUGH Leyden, 9 April 1858. A. M. BAREN BRUGÏIvan Witzenburg. Voor de vele blijken van deelneming, ontvangen zoo gedurende de ziekte als na het overlijden van mijne veelgeliefde Tante Mejufvrouw A. M. IIUYSER Wed. den Heer W. D. van dek Smit betuigt de Ondergeteekende haren welgemeenden dank. II. M. KIEBERT Leyden, 10 April 1858. Mede uit naam der verdere Familie. De bekende en onbekende Schnldeischers van den onder het voorregt van boedelbeschrijving aanvaarden Boedel van wijlen den Heer JAN FICHET, in leven Hoofdcommies-titulair der Posterijengewoond hebbende te Leyden, en aldaar op den 6,icn Augustus 1857 ab-intestato overleden, worden bij deze, in voldoening aan Art. 1082 van het Burgerlijk Wetboek, opgeroepen om te compareren op Donderdag den 22ste'1 April 1858, des voormiddags ten elf ure, ten Kantore van den Notaris J. A. PRYN, in het Noordeinde te Leyden, ten einde aan te hooren de Rekening en Verantwoording van het beheer in gcmelden Boedel gehouden en in dien er geen verzet heeTt plaats gehad, hunne schuldvorderingen te ont vangen voor zoo ver het hedrag der Nalatenschap toereikende zal zijn. De gemelde Rekening zal, gedurende acht dagen te voren, ter inzage den be langhebbenden liggen ten Kantore van genoemden Notaris. De Rangregeling in het Faillissement van A. 1100NH0UT, te Leyden, is ter Griffie van de Arrondissements-Reglbank alhier nedergelegd, om daar gedurende 14 dagen te verblijven ter inzage van een ieder. Leyden, 12 April 1858. F. BOOY Fz.Curator.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3