LEYDSCHE COURANT. 1858. MAANDAG 12 APRIL, De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij ileze Courant toehoort Bijblad S°. 5. BINNKNLANDSCHB BKRIGTEN.J LEY DEN, 10 April. De laai- en letterkundige afdeeling van de kon. academie van wetenschap pen zal op Maandag aansi. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 138 tot 181 personen. De wettige en feitelijke bevolking was op 31 Dec. 1857 in de onder staande gemeenten als volgt: Brielle: wettig 4513; feit. 4485; Delft: wettig 18,018; feit. 19,397Dordrecht: welt. 22,570; feit. 22,658; Gorinchem welt. 8703; feit. 8992; Gouda: welt. 14,660; feit. 15,035; 's Gravenhage welt. 78,315; feit. 79,151; Leyden wett. 36,366; feit. 36,728; Rotterdam: welt. 102,812; feit. 102,322; Schiedam: welt. 14,896; feit. 14,748. Het totaal der wettige bevolking in Zuidholland was: mann. 296,595, vrouw. 319,801, te zamen 616,456; feitelijke bevolking: mann. 299,940; vrouw. 322,045, te zamen 621,985. 1'e Katwijk aan den Rijn hebben een aantal boeren van Rijnsburg, op tweeden Paaschdag, een knaapje beneden 10 jaren zooveel sterken drank laten drinken, dat hel, naar men verneemt, den 8slen aan de gevol gen daarvan is overleden. [N. R. C Eergisteren had in den Haarlemmermeerpolder de aanbesteding plaats van het bouwen van twee r. k. kerken en eene pastoriein e'e'n perceel. De minste inschrijvers waren de hh. C. de Zwaan jr. en Koper voor 9-1,800. Gedcp. staten der provincie Noordholland hebben bepaald dal op Dingsdag 18 Mei de verkiezing zal plaats hebben van een lid der provinciale staten van die provincie, ter vervanging van den heer mr. C. II. B. Boot, thans minister van justitie. De gezamenllijke binnenloodsen voor de rivieren of binnenwateren en zeegaten van Texelhebben zich tot de tweede kamer gewendmet verzoek zich hunne belangen en die hunner huisgezinnen aan te trekken cn het daarheen te rigten dal zij niet alleen in hunne inkomsten worden gehand haafdmaar integendeel verbeterd, en mitsdien ruimer bezoldigd. - Aan het kon. Ned. Meteorologisch instituut te Utrecht zijn door 44 stuurlieden van haringschepen waarnemingen geleverd, door hen in 1857 gedaan ten behoeve der zamenstelling van eene haringkaarl. De minister van binnen), zaken heeft dien ten gevolgewegens het leveren der hestc waarnemingen, de navolgende premiën toegekend, als aan: M. den Admirant, stuurman van de Noordstervan Vlaardingenƒ100; A. Kaars, stuurman van de Hopende Visser, van Wormerveer, ƒ50; K. Storm, stuurman van de Toekomst, van Vlaardingen, ƒ50; G. Visser, stuurman van Zcelust, van Vlaardingen25W. Schouten, stuurman van 's Lands Welvaren, van Vlaardingen 25 eene zesde premiegroot 25 door den hoofd directeur uitgeloofdis toegekend aan K. Visserstuurman van Johanna Margaretha, van Enkhuizen. De arrond.-reglbank te Amersfoort heeft den persoon van J.v. d. Broek, nachtwacht aan het paleis te Soestdijk, schuldig verklaard aan het ontvreem den eener gouden bracelet, verloren door en loebehoorende aan de barones van Pallandt, hofdame van 11. M. de koningin-moeder, en hem veroordeeld tol 6 maanden cellulaire gevangenisstraf. Het prov. gereglshof van Gelderland heeft Woensdag 11. uitspraak ge daan in de zaak van Martin Schmilz, beschuldigd van poging tot moord, den 16den December jl. aldaar op zekere dienstmeidmet name Johanna Roelofs, gepleegd, en waarvan wij alstoen verslag hebben gegeven, liet hof heeft, met aanneming dat uit verschillende vooraf door den beschuldigde gepleegde handelingen als bewezen kon worden beschouwddat bij hem een vooraf beraamd plan heeft bestaan om gezegd meisje met eene scherpe vijl van het leven te beroovenden beschuldigde tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 15 jaren veroordeeld. Te Arnhem is in deze week de verkooping aangevangen van hel zoö logisch museum van prof. van Lith de Jeude. Een aantal vreemdelingen werden daarbij opgemerkt. In den morgen van Donderdag werden de ingezetenen van 's Hertogen bosch hevig verontrust, niet alleen door hel luiden der brandklok, maar ook door het vernemen van een hevigen slag en schokwelke zich verre deed hooren en gevoelc-n. De ontsteltenis was algemeen, die nog grooler werd toen men vernam, dat er brand was bij den vuurwerkmaker Ilamclion, nabij de Groole Markt, en dus de ernstigste rampen te vrcezen waren. Gelukkig bleek hel echter ras, dat de ramp niet zoo groot was als men aanvankelijk moest vreezen. De brand was ontslaan in de speldenfabriek van genoemden H.achter diens woning gelegen, cn dus nog al verre ver wijderd van de plaats, waar diens kruid bewaard werd. Weldra was ook het kruid van zijne gevaarvolle plaats verwijderd. Ten 7 ure reeds was men den brand geheel meester, welke echter zoo hevig was geweest, dat binnen dat korte tijdbestek de geheele speldenfabriek en een daaraan belend timmermans werkhuis met bewaarplaats van hout, almede aan II. loebe hoorende, geheel en al waren uitgebrand en er niets meer dan de buiten muren van overig waren. Later is het gebleken dat de ontploffing veroor zaakt was door het springen van een ketel. Op de heide nabij Bladel had op den 7den dezer een gevecht plaats lussehen den opziener der jagt uit Iloogeloon en een Belgischen slrooper. Boor den opziener aangemaand tot vertooning zijner akte, dreigde hij dien ambtenaar neder te schieten, zoo hij naderde; deze echter loste onmiddellijk zijn geweer op den stroopcr, doch zonder hem te treffen, althans de slrooper betaalde hein met gelijke munt, waarop de opziener zich uil de voeten maakte. De stroopcr schijnt de grenzen te zijn overgestoken, daar de marechaussee uit Bladel, van het voorgevallene spoedig onderrigt, hem niet heeft kunnen achterhalen. Thans is openbaar gemaakt het programma der tentoonstellingen van de merkwaardigste voortbrengselen van kunst en nijverheid van alle landen, in de hoofd- en andere groote stedenwaar zij door de regeringen zijn ge autoriseerd, om de bevolkingen dier landen in de voordeelen dezer tentoon stellingen te doen doelen. De eerste tentoonstelling zal plaats hebben te 's Gravenhage van 15 Mei tot 30 Junij 1858. Drie andere dergelijke tentoonstellingen zullen achter eenvolgens, in den loop van ditzelfde jaar, plaats hebben in drie andere groote steden van Europa, die aangewezen zullen worden, zoodra de ge schikte tijd daartoe voor elke in het bijzonder opgegeven zal zijn. De inzending van voortbrengselen voor deze tentoonstellingen wordt toegestaan aan die fabrikanten en andere industriëlen, aan wie reeds belooningen toe gekend zijn, en aan allen die nieuwe verbeteringen of nuttige uitvindingen aanbieden. Wanneer in een of anderen tak van kunst cn nijverheid niet door de voornaainste fabrikanten wordt geëxposeerd, kan hunne plaats worden ingenomen door anderen, die, bij minder algemeene bekendheid, nagenoeg gelijke verdiensten bezitten. Ten einde aan de inzenders een middel te verschaffen, om zich te verze keren, dat de programma's dezer tentoonstellingen zorgvuldig uitgevoerd wordenwordt er te 's Gravenhage een raad van fabrikanten uit alle natiën gevormd, om uit hen de leden voor een blijvend comité te benoemen, aan hetwelk opgedragen zal worden, om te waken voor de goede behandeling van al de voorwerpen, die zich zullen bevinden op de tentoonstellingen. Dit blijvend comité zal zich verzekeren dat de programma's dezer tentoon stelling met de stiptste naauwgezelheid uitgevoerd worden. Door dit middel zullen de fabrikanten zeiven een regt van controle op die lenloonstellingen hebben. Een dergelijk comité zal ingesteld worden in elke stad zoolang aldaar eene van de tentoonstellingen wordt gehouden. Als leden van den raad der fabrikanten zullen toegelaten worden al de inzenders wier voort brengselen aangenomen zullen worden. Zoodra een genoegzaam aantal fabrikanten uit alle landen hunne voorstellen ingezonden zullen hebben zal de vergadering van den raad plaats hebben len einde de leden van het blijvend comité te benoemen. De consul-generaal voor Nederland te Alexandrië heeft medegedeeld, dat de voorbereidende werkzaamheden voor de doorgraving van de landengte van Suez met kracht worden voortgezet en reeds zoo ver gevorderd zijn dal de doorgraving zelve zal kunnen aangevangen worden, zoodra de Porie daaraan hare goedkeuring zal hebben gehecht. 's GRAVENHAGE, 10 April. Z. M. heeft den hier te lande teruggekeerden gegageerden korporaal van het wapen der infanterie van hel leger in Oost-Indië S. Zijlaar, benoemd tol ridder der 4dc lil. van de miliilaire Willcms-ordeIer zake zijner ver- rigtingen op den 3dcD Junij 1852, hij het stormenderhand innemen der versterking de Marga Boelan Tanga (Palembang). Z. 31. heeft den Russischen kapitein-luit. ter zee Islomini benoemd lot ridder der 3dc klasse van de militaire Willemsorde. Door Z II. is aan den heer mr. J. 11. Donker Curlins, Nederl. Com missaris in Japan, vergunning verleend tol het aannemen van de onder- scheidingsteekenen in diamanten der orde van Sl. Ar.na 2de kl.hem door den keizer aller Russen geschonken. Z. M. heeft lot burgemeester van Amsterdam benoemd mr. J. Mes- schert van Vollenhoven, lid van gedep. slalen van Noordholland. Z. M. heeft goedgevonden den luitenant-kolonel hij hel corps mari niers L. Oudraat, wegens langdurige dienst, met 1 Mei aanst. op pensioen te stellen; en voorts bij dat corps !c benoemen tot majoor, den kapitein der ls,e kl. F. C. R. baron Quarles de Qnarles, tot kapitein lslc UI.dien

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1