JSurgcrltjffc Stanb. Te Nantes is een persoon tot 8 dagen gevangenis en eene boete van 16 fr. veroordeeld, omdat hij de kreet leve Hendrik V! had doen hooren. In het Journ. de V Ain leest men dat de amandel- en abrikozenboomen in de omliggende streken vol bloesem staande peerenboomen zijn beladen met knoppen en de wijnslok doet de beste vooruitzigten koesteren op eene krachtige ontwikkeling. Ten gevolge van het gemakkelijker vervoer sedert het aanleggen der spoorwegen, begint men zich in het zuiden des lands algemeen op den ooftbouw toe te leggen. ITA ME. Er is op nieuw sprake van eene reis die de Paus zal ondernemen naar eenige plaatsen, welke in het vorige jaar niet door hem zijn bezocht. In dien de Paus de Napelsche grenzen naderde, dan zou waarschijnlijk koning Ferdinand II hem komen begroeten. De Fransche regering heeft van haren eisch, aan de Sardinische re gering gedaan, tot uillevering van den Engelschman liodges afgezien. Hij zal dus in vrijheid worden gesteld. I* iS U18 8 E Ni BERLIJN, 6 April. Prins Frederik Wilhelm en zijne gemalin hebben zich op reis begeven ten einde eenige Duitsche hoven te bezoeken. Hunne afwezigheid zal een 10-ial dagen duren. De kroonprins en de kroonprinses van Wurtemberg zullen den zomer te Petersburg doorbrengen. De kroonprins zal echter vooraf nog een bezoek aan het Fransche hof brengen en den lslen Mei derwaarts vertrekken. De Kiiln. Zeit. berigt vernomen te hebben, dat het door de technische commissie te Keulen ingestelde onderzoek tot de overtuiging heeft geleid, dat de weigering om de vaste Rhijnbrug aldaar van een beweegbaar vak te voorzien even zeer in het belang van de scheepvaart is, als in dal van het spoorwegverkeer. Een beweegbaar vak zou ondoelmatig en onuitvoerbaar wezen. Minder eenstemmig was hunne uitspraak omtrent de hoogte, die aan de brug zou moeten worden gegeven; inlusschen was het meeste, wat gevorderd werd, eene verhooging van 5 voet, en over de mogelijkheid om deze vordering te bewilligen wordt thans in Berlijn beraadslaagd. Blijkens het verslag over het beheer der Pruissische telegraaflijnen hebben de ontvangsten de uitgaven met 241,000 th. overtroffen, van welke 200,000 tol het verlengen der telegraaflijnen zullen worden aangewend, wier gezainentlijke lengte bij hel einde des tegenwoordigen jaars4625 mijlen zijn zal. Tot aanleg dezer lijnen heeft Pruissen reeds 1,700,000 th. te koste gelegd. Sedert 300 jaren bestaat in Oost-Friesland een gereformeerd kerkge nootschap. Thans heeft de regering van Hanover aan de zelfstandigheid van dat kerkgenootschap een einde gemaakten wel door dezes synodale vertegenwoordiging (Coetus) ondergeschikt te maken aan het consistorie der lulherschen, met de verpligting voor den super intendent-generaalom slechts aan dat consistorie verantwoording te doen. Ten gevolge van dezen maatregel hebben de Oost-Friesehe gereformeerden een der bekwaamste reglsgeleerden van het land met de handhaving hunner reglen heiast. Deze heeft zich dan ook reeds met een uitvoerig bezwaarschrift, waarin de on wettigheid van de bedoelde regerings daad wordt uiteengezet, lol de rege ring gewend. OOüTESKlJH. WEEN EN, 5 April. Men verzekert dat de generaal Guilay, bevelhebber onzer troepen in Italië, tot militair kommandant dezer stad is benoemd. De uitgifte der nieuwe munt zal op 1 Nov. aanst. geschieden. Te Triëst is een jong mensch gevangen genomen, die in woede ont stoken zijne moeder had omgebragt. liet volgende had daartoe aanleiding gegeven. Hij leefde met zijne moeder in eenen armoedigen toestand, en kon haar door zijnen arbeid slechts met moeite een gulden per week geven. Eensklaps komt hem voor den geest zijn geluk in de loterij te beproeven, en voor den gulden die hij in die week aan zijne moeder zoude geven kocht hij een lot. Hij stelde hel aan zijne moeder ter hand, en gaf haar den raad voor die week eenige stuivers te lecnen. In de volgende weken gaf hij haar als naar gewoonte den gulden. Eindelijk had de trekking plaats en wie kan zijne vreugde schetsen toen hij vernam 16,000 fl. te hebben ge trokken. Hij kwam te huis en vroeg naar het bewijs, maar moest verne men dat het reeds sedert lang verkocht was. Van zijne drift niet meester bragt hij haar eenige messteken toe. Nabij Szymanow is eene suikerfabriek, de grootste in Polen, afgebrand. TIIKHÏE. Uit officiële beriglen verneemt men dat de Sultan, om aan de bezwa ren van de Christenen in Bosnië en Uerzegowina te gemoet te komen, al dal gene zal doen wat zijne waardigheid slechts eenigzins toelaat. Voor Bosnië heeft hij eenen nieuwen gouverneur benoemd, Kiamil Pacha, en hem van vredelievende voorschriften voorzien. Maar al deze beschikkingen van den Sultan, aan wiens goede gezindheid men niet twijfelde, zullen schip breuk lijden op den onwil van de plaatseiijke besturen en den tegenstand der Turksche bevolking. Vooral in Bosnië en Uerzegowina leven de Turksche grondeigenaren in volslagen onafhankelijkheid en maken daarvan misbruik om de afstammelingen van de Christenen door hunne voorouders onderworpente verdrukken. De nieuwe gouverneur moet zich dus niet alleen verzoenend beloonen jegens hen die de wapenen hebben opgevat maar tevens de geestkracht en de magl hebben om aan dien ondragelijken toestand een einde te maken en aan de wet op de burgerlijke gelijkheid der inwoners, van welk geloof ook, volledige uitvoering le geven. Dat hieraan nog niet wordt gedacht, blijkt uil hel voorgevallene in de omstre ken van Scutari, alwaar de Christen bevolkingin weèrwil zij zich van de krijgsdienst had afgekocht, door den gouverneur der provincie gedwon gen is om de wapenen op te vatten en tegen de Montenegrijnen op te rukken. Als nu de regering slechts mannen kiest met eenen vasten wil bezield en hen in staat stelt aan hunne roeping te voldoendan zoude zij voor eene tusschenkomst van vreemde mogendheden geen vrees behoeven te koesteren. Men verneemt dal Vukalowieh hel opperhoofd der Christenen in Bosnië, die zich naar Konslantinopel had begeven om de belangen zijner geloofsge- nooten bij den Sultan te bepleitenhet door hem verlangde gehoor niet heeft kunnen verkrijgen. Hollandeene Kennisgeving, dat de derde Zitting des Mililie-Raads voor deze Ge meente, zal gehouden worden in de Lakenhal aan den Ouden Singelop Don- dag den IS11™ April 1858, des morgens ten half 11 ure, ter beourdeeling der Plaats vervangers en Numnierverwisselaarswelke de dienstpligtige Lolelingen dezer Gemeente zullen verlangen te stellen, alsmede tol het afdoen der belangen van zoodanige f.otelingenwier zaak tot deze Zitting is verdaagd, doen te weten aan de daarbij belanghebbenden, dat lot hel opmaken van de bij de Wet gevorderde certi ficaten voor Plaatsvervangers en Nurnmerverwisselaars(welke laatste zulks echter niet dan met toestemming hunner ouders vermogen te doen,) zal worden gevaceerd Ier Secretarie dezer Gemeente, van heden af, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, 's morgens ten 10 ure, alwaar zij tevens de noodige informatiën, zoo omtrent het opmaken dezer certificaten, als ten aanzien der vereischten, welke de Plaatsver vangers ingevolge de Wet moeien bezitten, kunnen bekomen. Voorts vermanen Burgemeester en Wethouders, die Lotelingen welke verlangen zich in de dienst het zij bij Plaatsvervanging of Nornmerverwisseling te doen ver vangen, zich deze gelegenheid te nutte te maken, daar er na hunne inlijving, niet dan in zeer buitengewone omstandigheden daartoe eene speciale vergunning zal wor den verleend. Ten slotte nog meenen Burgemeester en AVethouders de belanghebbenden, of wel hunne ouders, Ie moeten waarschuwen voor zoodanige personen, welke ben onderden naam van Commissionairs, somwijlen misleiden, zoo door met hen krachtelooze over eenkomsten te sluiten, als door hen, welke Plaatsvervangers verlangen te stellen, onder voorwending van alles voor hen te zullen bezorgen, een aantal onnoodige kos ten doen maken, ja die zelfs veelal, door beding van al de gelden daartoe benoo- digd, dadelijk in eens of bij kort op elkander volgende termijnen te moeten ontvan gen, hen voor bet vervolg in vele onaangenaamheden wikkelen, alzoo van het geld, door de Lolelingen ten behoeve der Plaatsvervangers te geven, volgens Art. 98 der Wetvanden 8sl™ Januarij 1817, nimmer meer dan een vijfde aan dezen mag wor den uitbetaald, en de overige vier vijfde in de kas van liet Korps moeten worden gestort, en alsdan zoodanige Commissionairs, na bet volle geld genoten te heb ben, dikwijls (zoo als de ondervinding heeft doen zien) niet in staat zijn de betaling der verdere termijnen aan het Koips Ie voldoen, de belanghebbenden genoodzaakt worden die gelden nog eenmaal te betalen. Eindelijk wordt den belanghebbenden nog herinnerd de bepaling van Art. 33 der Wet van den 27ste[1 Apiil 1820, hou dende: dat hij, wiens Plaatsvervanger gedurende 13 maanden gediend beeft, (de dienst bij reserve niet mede gerekend) van alle verdere verantwoordelijkheid voor dezen bevrijd zal kunnen blijven, mits stortende een som van 150, wanneer in de aanvulling var. den Plaatsvervanger, ingeval hij mogt komen te ontbreken, door vrijwillige werving zal worden voorzien. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsche Cour. worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 1 April 1858. VAN LIMBURG STIRUM, Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris. Van den 1 tot en niet den April 1858. BEVALLEN: P. J. Klikee, geb. Rijk, D. C. Faes. geb. van der Arecr, Z. E. C. de Haan geb. de JongZ. C. P. Roozendaalgeb. van HestD. E. van der Marltgeb. de Vries D. G. Blansjaargeb. NiehotZ. J. La ven, geb. van der Wijngaard, Z. E. Keyset', geb. Mieremet.Z.P. van Leeuwen, geb. van den Burg, D. J. CromberghD.A. A. M. Harmeijer, geb. van SchaickZ. A. M. Taffijn geb. TasseronD. B. de Leeuw geb. Koelser, D. M. Veeuings, geb. van der Weyden, D. A. A. van de Ven, geb. de Latnaar, D. E. C. van llasselgeb. Weggen D. E. RaakvvatD. M. W. Straathof, geb. Velthuyzen, D. 11. Zitman geb. Dirkzwager, D. 11. J. M. Fontein, geb. van Niehoff, J. D. Rietbergen geb. VogelZ. J. Knotter, geb. Iluitman, Z. M. A. vanA'loten, geb. Noordeloos, Z. F. Klein, geb. Vrijman, Z. levenl. A. M. Matve!d,geb Cavalini,Z. M. A. Froot, geb. Schrellen, Z. A. C. van Dijk, geb. Stevens, Z. E. van der Woerdgeb. Landa Z. D. Mattaar, geb Seys, D. A. Essers, geb. NoestZ. GEHUWD: J. van A'een, Wedr. en M. Alberse, Wede. B. Elverding, Jm. en J. van GenenJd. J. H. C. van der Velden Wedr. en M. W. J. 11. MolkenboerJd. STABS- 11E K 1 tt T E N BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, ter voldoening aan art. 228 der Wet van 29 Junij 1851 Staatsblad N°. 85), dat alle Prelenstën over het jaar 1857, len laste der Gemeenle, voor of op den laalsten Junij dezes jaars moeten worden ingeleverd, en dat de vorderingen, welke niel binnen den genoemden termijn ingediend zijn, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 8 April 1858. van LIMBURG STIRUM, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leyden, Gezien art. 31 der wet van 4 Julij 1850 Staatsblad N°. 37); Doet te welen, dal de lijsten der Kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeente raad op heden zijn gesloten, en dat zij van heden af gedurende acht dagen voor een ieder ter Secretarie dezer gemeente ter inzage zijn nedergelegd terwijl een exemplaar van ieder op de kleine Pers van het Raadhuis is aangeplakt. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Cour. worden afgekondigd. De Voorzitter voornoemd, Leyden, 8 April 1858. van LIMBURG STIRUM. Derde Zitting van den Militie-Raad over het Kanton LeydenN°. 15. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS van LEA'DEN, ontvangen hebbende van den Luitenant-Kolonel Militie-Commissaris over de Kantons 1521, Provincie Zuid-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3