De hooge raad der Nederlanden liceft gisteren uitspraak gedaan in de «aak van den officier bij de regtbank te Gorinchetn, tegen een vonnis in zake P. Kuijpers c. s., waarbij de gereq. van alle reglsvervolging zijn ont slagen op gronddatnaar het oordeel der reglbankhet vissehen op Zondag niet verboden is. De raad heeft het vonnis bevestigd en mitsdien beslist, dat het vissehen op Zondag geoorloofd is. Heden morgen hebben zieh de miliciens van de Iigting van 1857 uit deze provincie in de Koekamp verecnigd, van waar zij onder geleide naar hunne respectieve regemenlen zijn afgemarcheerd. eene redevoering gehouden, waarin hij hoofdzakelijk de Indische zaken ter sprake bragl. Volgens hem zou de wet op het regeringsbeleid van Indië geen kabinets-quaestie zijn. De wet, zeide hij, was na rijp overleg en onderzoek door de ministers ontworpenen zij verwachten de medewerking van het parlement om ze tol stand te brengenmaar de zaak was niet van dien aard om tot eene staalkundige partijstrijd aanleiding te geven. Met betrekking lot den opstand verklaarde de minister dat Engeland, na regt te hebben geoefend, in slaat zal zijn ook genade te oefenen en aan Indië te toonen, dat, als de Engelschen de overhand behouden, zij geene baatzuchtige oogmerken bejagen, maar in het belang der Indische bevol king werkzaam zullen zijn. Het heeft de opmerkzaamheid gelrokken dat ditmaal de gewone toast op hel corps diplomatique niet is uilgebragt. Bewindhebbers der O. I. compagnie hebben eene vergadering van aan deelhouders belegd, ten einde over de door de regering ingediende wet op het bestuur van Indië te beraadslagen. Naar men zegt is ongeveer de helft der toryleden van het lagerhuis voornemens hel op Oosl-lndië betrekkelijk wets ontwerp te bestrijden, en zullen daarin door de regering gewigligc wijzigingen moeten worden gebragt. De regering heeft magtiging verleend om in Canada een corps vrijwil ligers van 1000 man voor ons leger aan te werven. Buiten de grenzen van het Engelsche gebied aldaar mag echter geene verbindlenis daartoe worden aangegaan. Het huis Maitland, Ewing en Comp.dat op Indië en China handel drijft, is gefailleerd, met een passief van meer dan 200,000 Men heeft hoop op eene schikking. Men verneemt dat de belanghebbenden bij de landaanwinning in Zeeland voornemens zijn eene memorie aan den koning der Nederlanden in te zen- J den. Zij zouden eenige wijzigingen in de vergunning en geldelijke onder- I steuning van de regering verlangen. De directeur en de inspecteur van politie te Dublinbenevens 9 agen- teri, zijn, ten gevolge van het gebeurde met de studenten aldaar, naar de regtbank verwezen. Een vermogend inwoner van Liverpool wil eene weddingschap om 50,000 aangaan, dat hij in 6 jaren eene voetreis zal volbrengen door Frankrijk, Duitsehland, Pruissen, Rusland, Siberië. Tartaryevoorbij den grooten Chineschen muur, in zijne geheele lengte, door Indië, Perzië, Zuid-Rusland, over Konstantinopeldoor Griekenland, Italië en Frankrijk, j en dat hij op 1 Januarij 1865 alhier zal terug wezen. Beriglen van de Kaap de Goede Hoop van 20 Februarij melden, dat de gouverneur, sir George Grey, voornemens is eene reis naar Engeland te ondernemen. Overigens hield hij zich onledig een regiment Kaffers voor Indië te organiseren, waarvoor zich vele vrijwilligers aanboden. Door den senaat der Vereenigde Stalen is het regerings-onlwerptot opneming der landstreek Kansas onder de verbonden staten, met wijziging van sommige bepalingen aangenomen. Volgens het aangenomen ontwerp is de slavernij als eene der instellingen van den nieuwen slaat erkend, j Een der dagbladen uit de Vereenigde Stalen geeft het landelijk vermogen op van den heer Jacob Carroll, in Texas, dien men als den voornaamsten landbouwer in de Vereenigde Stalen beschouwt. Hij bezit 250,000 morgen gronds; 1000 paarden en muilezels, hebbende eene waarde van 50,000 dollars; 1000 stuks vee, ter waarde van 7000 dollars; 600 varkens, ter waarde van 2000 dollars; 300 Spaansche hengsten, die op eene waarde van 15,000 dollars worden geschat, alsmede 50 spin machines enz. enz. Men schal zijn jaarlijksch inkomen door den veehandel op 10,000 dollars en door den verkoop van katoen op 20,000 dollars. In Mexico, alwaar de burgeroorlog steeds blijft voortwoeden en de generaal Zuloaga als president den generaal Comonfort heeft verdrongen, is thans door den eerstgenoemden hel bevel uitgevaardigd dat al de goederen aan kerken en kloosters toebehoord hebbende, en die door zijnen voorgan ger in de laatste twee jaren waren verkochtmoeten teruggegeven worden, j De tegenwoordige bezitters verkrijgen geene schadevergoeding; alleen zal jjegens vreemdelingen eene uitzondering gemaakt worden, indien zij kunnen bewijzen te goeder trouw gehandeld te hebben, en onkundig te zijn geweest I omtrent de algemeene wetten der republiek. Men gelooft niet dat deze maatregel, die door de geestelijkheid met genoegen is vernomen, zijn gezag zal bestendigen, want in de handelsplaatsen is men weinig met de reaction- naire beginselen van den president ingenomenen in het zuiden des lands begint Alvarez, reeds van vroeger bekend, weder het hoofd op te steken, om hem te verdringen. FKAAKRUH. PARIJS, 6 April. Geheel Parijs was gisteren op de been om de plegtige opening bij te wonen van den boulevard van Sebastopol. Deze fraaije weg moet de ge heele stad van het noorden naar het zuiden doorsnijden en zal eene lengte hebben van 1600 ellen. Het thans afgewerkte gedeelle was voor deze ge legenheid rijk met groen en vlaggen versierd. De keizer reed de geheele uitgestrektheid van den nieuwen weg over tot aan het station van den spoorweg naar Straatsburg, waar hij door het gemeentebestuur ontvangen werd en waar de eigentlijke inwijding plaats had. Z. M. reed alleen, zijn talrijke en schitterende staf ongeveer 15 passen vooruit; aan het hoofd van dien staf waren de maarschalken Pélissier, Vaillant en Magnan. Daarop volgden de rijtuigen der keizerin, begeleid door lansiers der garde. Het keizerlijke paar werd overal met gejuich ontvangen. De nationale garde en de troepen stonden aan beide zijden van den weg geschaard en het geheel leverde een waarlijk fraai gezigt op. De keizer heeft in eene aan spraak het gemeentebestuur dank gezegd voor de verfraaijingen in de hoofd stad lot stand gebragt, en voor zijne pogingen om het welvaren der be hoeftige klasse te bevorderen. Z. M. betuigde ook zijnen dank aan het wetgevend ligchaam voor zijne medewerking en aan den heer Haussmann, prefect van het dep. der Seinevoor de spoedige uitvoering dezer groote werken. Toen de keizer de namen der nieuwe straten laszeide hijde nakomelingschap zal zich den roem der Fransche wapenen herinneren van den slag van Rivoli af lot aan de verovering van Sebastopol. Nadat IIH. MM. eenige oogenblikken in eene rijk versierde zaal van het genoemde station hadden vertoefd, zijn zij, in plaats van hunnen weg langs den boulevard van Sebastopol te vervolgen, waar de militaire magt geschaard stond, langs eenen anderen weg naar het palcis teruggekeerd, maar ook daar, waar geene magts-ontwikkeling plaats had, werden zij met vreugde begroet. Alles liep in de beste orde af. Des avonds was de nieuwe boule vard alsmede de omtrek schitterend verlicht. Ter herinnering aan de pleg- ligheid van den dag zal er een gedenkpenning worden geslagen. Tot den aanleg van den boulevard van Sebastopol werd in 1854 beslo ten; spoedig daarna werd met de werkzaamheden een aanvang gemaakt, en in 1855 waren die reeds geheel voltooid lot de rue des Lombards. In 1856 werd het werk voortgezet tot aan de rue de Ramhuteau; in 1857 werd het gedeelte voltooid tusschen laatslgemelde straat en de rue Grene'ta; terwijl het laatste gedeelte, dat thans is ingewijd, in den tijd van 6 we ken voltooid is. In den lijd van 4 jaren is dus een weg lot stand geko men die wat schoonheid betrefteenig in zijn soort mag genoemd worden. Le Pays deelt in een brief uit Canton eenige bijzonderheden mede uit China. Het keizerlijk leger heeft thans het beleg geslagen voor Nanking, welke stad de opstandelingen reeds gedurende 14 jaren in hunne magt heb ben. De voorspoed der keizerlijken is toe te schrijven aan hunnen aanvoer der Tchang-Kouo-Leang, een eerzuchtig, maar kundig militair, die vroeger in dienst der opstandelingen was, maar, door schoone aanbiedingen verlokt, hunne zijde heeft verlaten. BU1TKNLANDSCHK BKR1GTEA. K I G I fr>. BRUSSEL, 7 April. Bij kon. besluit is bepaald dat de scheepvaarlregten op het kanaal van ter Neuzen en op dat van Maastricht naar 's Hertogenbosch tot nader order, even als thans, zullen worden geheven naar het verlaagde tarief, hetwelk bij het besluit van 17 Febr. 1852 is vastgesteld. Voorts is nog door den koning bepaald dat de Nederlandsche schepen tot nader order de gelijk stelling met de Belgische ten aanzien van het patentregt zullen blijven genieten, zoowel voor het vervoer binnen België als voor den in- en uitvoer. Tusschen de regering en de geestelijkheid is weder een geschil ont staan door de benoeming van den heer Considérant tot leeraar in de Fransche letterkunde bij de militaire school alhier. De aartsbisschop van Mechelen verzet zich daartegen en dreigt met de terugroeping der aan de school verbonden geestelijken. De minister van oorlog schijnt niet gezind te zijn hierin toe te geven. Aan de regering zijn door eene vereeniging van kapitalisten schoone aanbiedingen gedaanom de vergunning te erlangen tot oprigting eener speelbank te Ostende. Men spreekt van 100,000 fr. voor de gemeentekas 25,000 fr. voor het bureau van weldadigheid25,000 fr. voor openbare feesten enz. De regering blijft echter in hare weigering volharden. In eene kolenmijn in Henegouwen zijn ten gevolge eener ontploffing weder 13 werklieden omgekomen. Het dagblad van Luik deelt mede dat zich aldaar dezer dagen bij de justitie eene jonge dochter, vrijwillig, als gevangene aanmeldde. Zij ver klaarde minne te zijn van een kind van ongeveer 5 maanden, en het des nachts bij zich op het bed te hebben genomen om de borst te geven. Des morgens echter had zij de kleine verstikt gevonden, hetgeen aan hare on achtzaamheid moest worden toegeschreven. Voor den vader van het kind is deze gebeurtenis des te treuriger omdat de moeder bij de geboorte daarvan was overleden. Aan het station van den spoorweg te Verviers is op den 6den dezer een der beambtendie den weg nog wilde oversteken toen de trein aankwam door de locomotief overreden. Hem is later een arm en een been afgezet. ENGELANO. LONDEN, 6 April. De regering heeft ten behoeve der parlements-Ieden 157 stukken open baar gemaakt, betrekkelijk het geschil over de Cagliari, tusschen de Na- pelsche en de Sardinische regeringen. Daaronder trekt vooral de aandacht een memorandumdoor de laatstgenoemde regering aan hare vertegenwoor digers buiten 's lands gezondenmet last om het ter kennis van de onder scheidene hoven te brengen. Het blijkt daaruit dat graaf Cavour niet rekent noch op de tussclienkomst noch op de bemiddeling van eene der mogend heden. Hij geefL zelfs le kennen dat hel kabinet van Turyn voornemens is om door alle mogelijke middelen zich eene behoorlijke voldoening te ver schaffen voor de beleediging zijne vlag aangedaan en voor de berooving zijner onderdanen. Hoewel deze laai niet zeer vredelievend is, is het echter te verwachten, dat de goede gezindheden waarvan de koning van Napels in den jongsien lijd blijken heeft gegevenzullen medewerken om dit vraagstuk lot eene minnelijke oplossing te brengen. Op een gastmaalter gelegenheid van het Paaschfeest door den lord- mayor op het stadhuis gegeven, heeft de president-minister, lord Derby,

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2