LËYDSCHE COURANT. VRIJDAG 9 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uil Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 t» liet jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEY DEN, 8 April. De 34stc verjaardag van 'skonings zusler, de groothertogin van Saksen- Weimar-Eisenaeh. is heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. In de zitting van den gemeenteraad van heden is lot lid van de plaatselijke schoolcommissie benoemd dr. YV. G. Pluygers. Bij de op gisteren te Rotterdam plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal, is als zoodanig verkozen de heer mf. N. Olivier, wethouder alhier. Er waren 1002 stembriefjes in gekomen, waarvan 11 van onwaarde; de meerderheid was dus 496 slem- men. De heer Olivicr verkreeg 572 stemmen; mr. L. Metman 294 en graaf van Bylandt 110 stemmen. In het hoofdkiesdistrict Utrecht is tol lid van de tweede kamer gekozen de heer mr. E. van Voorthuysen Hz., thans lid van de eerste kamer, met 952 stemmen. Indien die heer zich de keuze laat welgevallen, moeten de prov. staten van Utrecht binnen 30 dagen bijeenkomen, ter benoeming van een nieuw lid voor de eerste kamer. Heden is te Rotterdam de 17de tentoonstelling geopend der kon. Ne- derl. maatschappij lot aanmoediging van den tuinbouw, in de groote zaal der sociëteit Harmonie. Uit het proces-verbaal der bekrooningen blijkt, dal aan mr. P. van Hoorn, te Voorschoten, eene zilveren medaille is toe gekend voor de uitgebreidste verzameling vervroegde groenten en aan zijn tuinbaas mede eene dergelijke medaille. Ook heeft de commissie van bcoor- deeüng eene beschikbare medaille toegewezen aan den hoogleeraar W. F. R. Suringar alhier, voor de inzending van twee Gonioplebium Reinwardlii. De Staats-C. van gisteren bevat het kon. besluit waarbij vastgesteld worden de navolgende programmata: 1°. voor het examen ter verkrijging eener acte van bekwaamheid als hulponderwijzeres en als hulponderwijzer; 2". voor het examen ter verkrijging eener acte van bekwaamheid als hoofd onderwijzeres; 3°. voor het examen ter verkrijging eener acte van bekwaam heid als hoofdonderwijzer; 4". voor het examen ter verkrijging eener acte van bekwaamheid als onderwijzer en onderwijzeres in de vakken, vermeld onder letters k—p van art. I der wet op het lager onderwijs, en 5°. voor het examen ter verkrijging eener acte van bekwaamheid als onderwijzer en onderwijzeres in de vakken, bedoeld bij art. 72 der genoemde wet. In Maart zijn op den Holl. spoorweg vervoerd 78,353 personen en is ontvangen 87,449.54op den Rijnspoorweg vervoerd 58,089 personen en ontvangen 162,471.64;. Bij besluit van den minister van binnenlandsche zaken van 11 Maart II. zijn aan het stedelijk gymnasium te Zutphen benoemd tot leeraar in de wis- en natuurkunde dr. G. J. Greve, thans aan het gymnasium te Deven ter en tot leeraar in de algemeene geschiedenis en aardrijkskunde dr. W. J. A. Huberts, thans aan het gymnasium te Gouda. Op Donderdag den 6den Mei aanst. zal aan het ministerie van oorlog de aanbesteding bij inschrijving plaats hebben van de leverantie van bloed zuigers voor de militaire zieken-inrigtingenvan 1 Julij 1858 tot 30 Junij 1859, waarschijnlijk ten hoogste 50,000 en ten minste 20,000 stuks. Op den 5dcn dezer is van Kellevoctsluis naar Batavia vertrokken het barkschip Luconiamet een detachement supplelielroepensterk 125 man, onder bevel van den l,lcn luit. Eras cn begeleid door den 2de" luit. Geerlsema en den officier van gezondheid H. B. Iloskes. De minister van biunenl. zaken heeft bepaald, dal de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in hel kiesdistrict Am sterdam ter vervanging van den heer J. Bosschazal geschieden op Dings- dag den 27ste" dezer. De behandeling der zaak van II. Bulder c. s.beschuldigd van betover boord werpen van den stuurman Sjoerd Zeelt, van Ylst, die gisteren bij het prov. gereglshof van Noordholland zon plaats hebbenis uitgesteld tol 27 April, uithoofde dat een der beschuldigden nog voortvluglig is. Uil Zutphen wordt gemeld, dat men aldaar het herigt had ontvangen dat het plan tot den aanleg van eeuen spoorweg van Zevenaar cp Rheine was afgesprongen. Door gedep. staten van Drenthe is aan de onderwijzers in die pro vincie de verzochte goedkeuring tot hel waarnemen der betrekking van voorlezer cn voorzanger bij de godsdienstoefeningen verleend. Uit Hellendoorn (Overijssel) wordt gemeld, dat de aldaar wonende M. C. Re ves, wed. Fönke, den 25sten Maart den zeldzamcn ouderdom van 103 jaren bereikt heeft. Ofschoon zij in zeer armoedige omstandigheden verkeert, is zij te vreden en opgeruimd, waartoe medewerkt de liefderijke ondersteuning, welke zij van tijd tot tijd van ccnige weldoeners geniet. Uit 's Hertogenbosch wordt het overlijden medegedeeld van den lieer II. F.die men gelooft dat de eenig nog overgeblevene garde van Prins Willem V was. Bij die garde had hij eerst als tamboer en later als tam boer-majoor gediend. Op den 5den dezer is er op de Calmthoutsche heide, op Belgisch grond gebied een hevige brand uitgebarsten in de mastbosschen van mevr. de wed. Gehoul. Nadat de brand 4 uren had geduurd, is het gelukt hem te bhissehen. De schade is echter aanzienlijk. De bekende goochelaar Bosco heeft zich nabij Manchester, na eene twist met zijne vrouw, in eene steengroef geworpen. Hij is echter, hoe wel gewonddoor een policiedienaar gered. Aan de twistzieke geaardheid der beide echtgenooten schijnt dus geen einde te komen, want die trok reeds bij hun verblijf hier te lande, de aandacht. 's GIIAVENHACE, 8 April. Z. M. de koning heeft benoemd tot ridder der militaire Willemsorde 3dc kl. Z. 11. Willem Augustus Eduard, prins van Saksen-Weimar Eisenach, kolonel bij de Engelsche grenadier-garde, adjudant van II. M. dc koningin van Engeland. Z. M. heeft den heer Syben, voorzitter van het prov. gereglshof ip Limburg, benoemd lot commandeur der orde van de Eikenkroon. Tot regter in de arr.-reglbank alhier is benoemd mp. G. N. de Kem- penaer, advocaat bij den hoogen raad en regter-plaalsvervanger in de ge melde reglbank. Bij kon. besluit zijn benoemd lol burgemeesters: te Woudenberg, de heer W. J. Lagerwey; te Westbroek en Achttienhoven, de heer M. La- gerwey; en te Hasselt de heer II. J. B. Roessingh Udink. Tevens zijn benoemd tot ontvangers, te 't Zandt, de heer D. Toewater, thans te Mid- delslum, en te Sliedrecht, de heer W. Hopmans van Wurmond, thans te Veghcl. De heer S. A. van Hoek, thans ontvanger van hel succcssieregl te Amsterdam, is benoemd tot bewaarder der hypotheken, van hel kadaster en der scheepsbewijzen te Rotterdam. Tot militie-commissaris in de provincie Noordholland is benoemd de luit. kolonel P. Pistorius, adjudant in het prov. kommandement van Zeeland. Men verneemt dat II. M. de koningin zich den 17de0 dezer naar Stuttgart zal begeven cn van daar de kciz. familie in Frankrijk zal gaan bezoeken. 11. M. zal o, a. vergezeld worden door hare grootmeesteres mevr. van der Oudermeulen. Gisteren middag was er hij HH. KM. UII. prins en prinses Frederik groot diner, waartoe genoodigd waren de leden van het kon. gezin, de minister van justitie, belast geweest met het beheer van hel depart, voor de herv. ccredienst, de heeren Ruitenschild, Molenaar, Secre'tan en Boucher, en de overige personendie bij hel afleggen der geloofsbelijdenis van Prinses Maria zijn Tegenwoordig geweest. De verjaardag van H. K. H. de groothertogin van Saksen-Weimar- Eisenacli, is heden door het uitsteken der vlaggen en het houden van eene groote parade van hel garnizoen in de Maliebaan herdacht. Bij gelegenheid van dezen verjaardag heeft heden middag bij H. M. de koningin-weduwe een dejeuner plaats gehad, waaraan 1111. MM. de koning cn koningin en de overige leden van het kon. gezin hebben deelgenomen. De geueraal-majoor van Mcurs, minister van oorlog, heeft gisteren middag in het hotel Pauiez aan de hoofdambtenaren van zijn departement een diner aangeboden. De minister van llnantiën heeft gemeend den ambtenaren der belasting in hel algemeen ernstig te moeten aanbevelen te waken voor het niet overtre den of ontduiken der wet op de posterijen, maar die krachtig te handhaven. Aan leiding toL deze waarschuwing is het volgende: Door eene der prov. direcliën van de directe belastingen enz. zijn als dienstbrieven paketlen verzonden, die op vermoeden van fraude met. port werden bezwaard. Bij opening der paketlen bleek, dat zij bevallen jaarboekjes voor de ambtenaren der directe belastingen enz. uitgegeven bij Noorduyn cn Zoon te Gorinchem. De minister voor de zaken der hervormde ceredienst enz. zal op eiken Donderdag, des namiddags ten één ure, gehoor verleencn. Het stoffelijk overschot van den baron van der Dnynin leven zaak gelastigde van Z. M. den koning der Nederlanden hij hel hof van Sardinië, wordt alhier verwachtom in hel familiegraf te worden bijgezet. Gisteren is alhier in den ouderdom van 84 jaren overleden de gepens. luitenant-generaal graaf van Stirum ridder van onderscheidene orden. Aan de leden van de tweede kamer is thans rondgedeeld het door den gemeenteraad van Amsterdam op 31 Maart jl. vastgesteld adres, waarin het hooge belang wordt aangetoond van den aanleg eener spoorweglijn van hel Nieuwe Diep naar hel cntrepöt-doken vooral van het grootsche ontwerp der doorgraving van Holland op zijn smalst.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1