LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 7 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avo?id. De Prijs der Courant is f 11 in liet jaar j de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Ce?ite?i afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN6 April. Op gisteren avond werd bij de Ned. hervormde gemeente alhier het paasch- feest weder besloten door eenen plegtigen zangstondwaaraan ook nneven als bij vroegere gelegenhedeneen liefdadig doel was verbonden. Eene aan zienlijke schare had zich daartoe in de Pieterskerk verzameld. Voor het orgel was eene eenvoudige doch smaakvolle tribune opgerigt, waarop de weezen der gemeente plaats namendie zich onder de leiding van hunnen bekwamen onderwijzer de Haas en den volijverigen organist Hepp tol de uit voering der gezangen hadden voorbereid. Ds. Laurillard had de leiding der piegligheid op zich genomen, die zich, gelijk te verwachten was, van deze taak op eene voortreffelijke wijze kweet. Zoowel de toespraken van den redenaarop de liederen toepasselijkals het koor der weezenwaar door het gezang der gemeente werd afgewisseld en het gevoelvolle orgel spel maakten op al de aanwezigen een diepen indruk. Vooral vonden spre kers woorden tol de weezen geriglweerklank in elks gemoed. De ge meente verliet het kerkgebouw onder dankbaar gevoel voor de hartverhef fende oogenblikken die spreker en zangers haar hadden verschaft en er kentelijk jegens allen die tot bereiking van dat doel zich zoo veel moeite hadden getroost, waarvan de orde die in het kerkgebouw hecrschtte, aan de zorgen van het collegie van hh. diakenen verschuldigd, een zoo spre kend bewijs opleverde. Z. M. de koning heeft goedgevonden, den majoor J. A. van den Boschvan den generalen staf, chef van den staf van den inspecteur der cavalerie, toe te voegen aan Z. K. 11. den prins van Oranje. In de maand Maart 1858 zijn binnen deze gemeente overleden 131 perso nenals: 27 mannen, 37 vrouwen, 38 zoons en 29 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 5. Geboren 115 kinderen, als: 65 zoons en 50 doch ters. Voltrokken 9 huwelijken. Niet lang geleden kwam van de Mittheilungen aus Justus Perthes' geogr. Ansla.lt, voor 1858, de 2de aflevering tot ons. Het opstel, waarmede deze aflev. geopend wordt, handelt over de stammen der Hottentotten en strekt ter beantwoording der vraag, waar dit volk oorspronkelijk te huis behoort en langs welken weg het in hel zuidwestelijk deel van Afrika ge komen is. Hel tweede opstel, waaraan eene kaart is toegevoegd, is geti teld: de Indische Archipel, en heeft lot schrijver H. Zollinger op Java, die inzonderheid over de geologische gesteldheid, en de menigvuldige vulkanen der in den Archipel gelegen eilanden, belangrijke opmerkingen mededeelt. In hel derde opstel bespreekt H. Berghaus het afbeelden van den aardbol door zoo genoemde projectie in hel algemeen, en in het bijzonder de wijzennaar welke de Engelschman U. James en de Franschman J. Babinet te werk zijn gegaan bij het ontwerpen van planigloben; in eene kaart geeft hij onder meer eene aanschouwelijke voorstelling van James' geometrische hori zontaal-projectie van twee derde deelen des aardbols en van Babinet's ho- malographische projectie van de oostelijke helft der aarde. Op deze opstellen volgen de kortere mcdcdeelingen geographische Notizen) de nieuwste aardrijkskundige literatuur (waarin ook onder anderen de door hel Delftsche studenten-corps verleden jaar gehouden optogt en de door de fecst-commissie uitgegeven Beknopte beschrijving ter sprake komt) en een bibliographisch overzigt der in de laatste drie maanden van 1857 op het gebied der aardrijkskunde verschenen geschriften en kaarten. Bijna gelijktijdig met deze aflevering werd van wege dezelfde geographi sche inrigting verzonden eene uitstekend bewerkte, met geschiedkundige en statistieke tafels toegeruste, kaart van hel Britsch-Indische rijkomtrent het midden van 1857, een deel uitmakende van Berghaus' beroemden Atlas van Azië, alsmede len behoeve der bezitters van Adolf Slieler's Hand-Atlas (die om zijne voortreffelijkheidgepaard aan een betrekkelijk geringen prijsthans te regt algemeen gezocht en boven andere werken van dien aard gesteld wordt) een omslag met drie nieuw bewerkte kaarten van 1857, door ophelderende aanmerkingen voorafgegaan, zijnde 11°. 35b llongaryeZevenbergen, YVoiwodina en Slavonicn°. 38aEuropeesch Turkye, Griekenland en de Jonischc eilanden, en n°. 38°: Griekenland en de Jonisehe eilanden. Tot hoofdingeland-plaatsvervanger in het Gde district van Rijnland is verkozen de lieer m1'. J. de Martini, le Amsterdam. Het eerstvolgend examen voor car.didaten, tol bekoming van de ver schillende akten van bekwaamheid als onderwijzer, zal plaats hebben tus- schen den 14dcnen den 28s,co Junij van dit jaar. De uitgewerkte programma's zullen spoedig bekend worden gemaakt. Aan allen, die nu, zonder aan de vereischlen der wet le voldoenin eenig vak of op eenige school onderwijs geven^ wordt ten dringendste aangeraden examen af le leggendaar elke overtreding der wet na dit tijdstip zal worden tegengegaan. Zoo zal na het eerstvolgende examen niet langer kunnen toegelaten worden het zonder behoorlijke akte van toelating onderwijs geven in die vakken, welke in de vorige wel niet afzonderlijk als leervak werden opgenoemd, of waarin geen afzonderlijk examen werd afgenomen, zoo als de wiskunde. liet denkbeeld van het houden van algeuiecne wereldtentoonstellingen van voortbrengselen van kunstvlijt en nijverheid uit alle landen is in En geland, i:i 1851, voor het eerst verwezenlijkt geworden. Het vond navol ging te Parijs en reeds zijn van verschillende zijden plannen geopperd, die de herhaling van zulk eene tentoonstelling binnen weinige jaren en in ver schillende hoofdsleden van Europa kunnen doen verwachten. Intusschcn heeft zich uil dit denkbeeld een ander Ontwikkeld. 'Iet is dat, om als 't ware, hel wereldverkeer der industrie te bestendigen, door hel houden van tentoonstellingen, welligl van minderen omvang, maar altoos van den- zelfden aardin onderscheidene hoofd- eu andere groole steden van Europa. De medcdeeling van dit denkbeeld heeft een gunstig onthaal gevonden bij verschillende vorsten en regeringen van Europa. Toen hel Z. M. den koning der Nederlanden werd voorgedragen heeft het in zulk eene male diens hooge goedkeuring mogen wegdragen, dat hel Z. M., na gehoord rapport van den minister van binnen!, zaken, heeft behaagd tot hel houden dier tentoonstel lingen in Nederland autorisatie le veriecncnten gevolge waarvan door het gemeentebestuur van 's Gravènhage hel locaal der teekenacademie aan de Bosrhkant aldaar ter beschikking is gesteld. De ad minis tralie der tentoon stellingen heeft diensvolgens vóorloopig aangekondigd, dat de eerste ten toonstelling in den loop der maand Mei a. s. le 'sGravenhage zal worden geopend. Hel programma wordt eerstdaags te gemoel gezien. Deze tentoonstelling is slechts een klein begin van eene groole zaak; zij is slechts de eerste in eene reeks van tentoonstellingen, welke achtereen volgens worden geopend in die groole steden van Europa, waar zij, even als hier, door de regering zijn vergund. Alsdan zal de Nederlandsche nij verheid onder de oogen van den vreemdeling worden gebragt, even als de zijne thans in Nederland zullen worden aanschouwd. Allen, die aan het hoofd staan van den vooruitgang en de ontwikkeling dor industrie, zullen zonder lot het tijdstip ecner groole wereldtentoonstelling le moeten wach tenin de gelegenheid zijn, hunne uitvindingen en producten als onder het oog van geheel Europa te brengen. Geenc enkele vervulling van de behoefte des volks, niets wat, ter bevrediging van den kunstzin en den smaak der vorsten en aanzienlijken, door nijvere menschenlianden wordt voorlgebragt of het zal door deze tentoonstellingen spoedig en algemeen over geheel Europa hekend en verspreid kunnen worden. liet oprigten van een socieleits-gebouw in de diergaarde te Rotterdam is thans aangenomen door den heer C. Akveld, voor/ll,417. Het onder houd van den tuinmet bij levering van planten en bloemenis voor 2 jaren aangenomen door den bloemist Vroom te Kralingen, voor ƒ1275 'sjaars. Op den 15,le,i zullen le Amsterdam 25 policie-beambten ingescheept wordenmet bestemming naar Wcst-Indië. Op de hoogte van Velzen is gestrand de Engclsche brik William Packet, gciaden met steenkolen. De kapitein is, met de 6 aan boord zijnde schepelingenmet de sloepbehouden aan wal gekomen. Te Utrecht zijn zoo als men weet tot eandidaten voor het lidmaat schap der tweede kamer gesteld de hh. van Voorlhuysen en Pabst. Be halve deze worden nog aanbevolen de lib. van der Brugghcn en de Jong van Beek en Donk. Laatstgenoemde heeft echter verzocht niet in aanmer king te komen. De hoogleeraar Yreede is in de U. C. opgekomen legen het beweren, dat hij de caudidatuur van den heer Pabst zal ondersteu nen; integendeel verklaart hij met een aantal achtingwaardige mannen de keuze van den heer van Voorlhuysen le zullen bevorderen terwijl hij wenscht dal. de heer Pabst door de zamenwerking van alle weidenkenden worde geweerd. Te Rotterdam heeft de heer Mijer voor de hem aangeboden candidalutir bedankt, en heeft de kiesvereeniging Nederland en Oranje thans als zoodanig verkozen graaf van Bylandt, lid der prov. staten, die zich die keuze heeft laten welgevallen. Ook wordt aldaar behalve de lieer Olivier ook nog aanbevolen de heer L Metmante 's Gravenhage. Te Arnhem zal in den loop van den zomer, behalve de verceniging der Nederlandsche liederlafelseen concours plaats hebben van verschillende zoo Nederlandsche als Duitsche scherpschutters-genootschappen, welk concours zal worden uitgeschreven door de heide schutters genootschappen aldaar Mile wis en schiet niet mis en Willem III. Te Odoorn heeft in den nachl van 1 op 2 April een hevige brand ge woed. Vijf huizen zijn vernieldwaarvan de bewoners slechts ter naauwer- nood hun leven konden redden. Te Groningen is op de provinciale gcldlecning van ƒ95,000, die daar

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1