LEYDSCHE COURANT. 1858. MAANDAG 5 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond, De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 3 April. Be St.-C. van gisteren bevat het verslag omtrent den staal van de rijksver zameling van oudheden alhieren de vermelding van de aanwinsten in het jaar 1857 verkregen. Onder de Romeinsche oudheden wordt bij uitnemend heid van belang geacht de aanwinst van eenen Romeinschen geloftesteen die in 1686 in den Kabelberg te Ruimel of Rummel, gemeente S'. Michiels gestel, in Noordbrabanl opgegraven, het eerst door den 's Herlogenbosschen schepen mr. II. Copes aan G. Cuperus te Deventer geschonken, een tijd lang in het huis van dien geleerde ingemetseld, bij den verkoop dier wo ning door den laalsten eigenaar uit het geslacht des heeren Schoutennaar eene nieuwe woning medegenomenna diens dood met zijne nalatenschap in eigendom was overgegaan aan de echtgenoot van den heer van Trighl, te Deventer. Na het overlijden der ouders, werd de beer W. G. H. van Trightpred. van Ooijen en Persingen, eigenaar van den steen, en be rustte deze gedurende eenen geruimen tijd te Ubbergen. Die steen is thans legen eenen billijken prijs voor bet museum overgenomen. Het opschrift op de voorzijde van den steen, bevat eene toewijding aan den Magusaan- schen Hercules, door Flavius Vihtirmas zoon, den hoogsten overheidspersoon van den slaat der Batavieren. Behalve een aantal Germaansche en andere vaderlandsehe oudheden voor hel museum verworvenis ook nog in bewaring genomen een Boeddha beeldje van gebakken aardedoor eenen matroos van het Nederl. koop vaardijschip Voorwaarts uil een tempel te Rangoon medegenomen en door den stuurmansleerling A. Hooiberg aan hel museum geschonken. Met het behoorlijk op- en tentoonstellen der voorwerpen in de kasten werd voortgegaan, zooveel de beschikbare middelen het toelieten. De Griek- sche, Elrurisehe en ltomcinsche bronzen, waaronder die der beroemde ver zameling der gebroeders Corazzi van in den omtrek van Corlona opgedolven Elrurisehe bronzen, erlangden in het afgcloopen jaar hunne beurt. Bij der gelijke schikkingen doet zich meer en meer de rijkdom van voorwerpen in vele afdeelingen der verzameling, maar levens ook het gebrek aan de noodige ruimte kennen. In dit laatste zal in dit jaar op eene verblijdende wijze en lot eene zekere hoogte voorzien worden. Om te gemoet te komen aan de gevaren die des winters vooralten gevolge van de eigenaardige zamen- slelling der dakendie het gebouw bij sneeuw of regen bedreigen werden iu het najaar voorloopig nooddaken aangebragt; eene veranderde inrigling van het dakwerk, waarvoor thans de noodige gelden beschikbaar zijn ge steld, zal voor goed in de kwaal genezing aanbrengen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 177 lot 188 personen. Een geacht magistraatspersoon, mede directeur van het Zeeuwsch ge nootschap van wetenschappen, schrijft aan een' hoogleeraar alhier: «Onze provincie lijdt inderdaad een gevoelig verlies aan den heer van Tets van Goudriaan, groot en klein stemt in omtrent zijne uitmuntende administratie van dit gewest. Ook het Zeeuwsch genootschap verliest in hem een zeer belangstellend directeur. Er was geen trouwer comparant op de vergade ringenen menigen goeden wenk, waarvan gebruik gemaakt is, hebben wij aan hem te danken." Donderdag aanst. zal de commissie voor r. k. in den Haarlemmermeer polder aanbesteden het bouwen van eene nieuwe r. k. kerk met pastorie bij het dorp aan het kruisalsmede het bouwen van eene nieuwe kerk aan den Spaarnwouder dwarsweg. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft bekend gemaakt dat aldaar de betrekking zal vacant worden van stads-organist en klokkenist. Zij die daartoe in aanmerking wenschen te komen moeten zich voor 24 dezer bij den gemeenteraad aanmelden. Aan de genoemde betrekkingen is verbonden eene jaarwedde van ƒ400 en vrij aanzienlijke voordeelen. Te Nieuwe Diep werd eergisteren het berigt ontvangen dat bij het in komen van het Wesigat twee visschersvaarluigen door den hevigen wind waren omgeslagen en dat al de visschers, 9 personen, daarbij waren om gekomen. Later heeft zich deze tijding bevestigd. Hel zijn Enkhuizer vis schers, waaronder vaders van talrijke gezinnen. Uil Balk (Friesland) wordt gemeld dat het, tijdens de stormen van 5 tot 15 Maart, scheen alsof alle zeevogels voor de sneeuwjagt en de kracht van het drijlijs de vlugt naar het vasteland en in de gemeente Gaasterland namen; althans, waar men zijn oog wendde, overal zag men duizenden van die dieren. De meesten waren van die soort, die men rotganzen noemt. Men ving er verscheidene met de hand; honderden zijn met stokken dood geslagen. Een persoon ving alleen door middel van een stuk hout over de ■30, terwijl een geoefend schutter er met gemak 100 per dag schoot. De vangst was zoo algemeen en groot dat de vogels voor 8 centen per stuk te koop werden aangeboden. Ook zijn er wilde zwanen geschoten. Te Enschede' is het berigt ontvangen dat de aansluiting van den Zeve- naar-Rheineschen spoorweg door de gemagligden van Nederland, Pruissen en Hanover geregeld is. Nadere mededeelingen omtrent de vastgestelde rigting ontbreken. Ilbl In den loop dezer maand zal de kanonneerboot n". 64, onder bevel van den opperstuurman J. Hobein, te Groningen worden gestationeerd, om te dienen als kweekschool voor jongelieden die genegen zijn als matrozen in 's lands dienst te treden. Be kanonneerboot zal bemand worden met 10 koppen en in de haven bij de Kranenpoort liggen. Als voorbeeld van hondentrouw wordt uit Groningen van den 30stcB Maart het volgende gemeldIn een der afgeloopen nachten strandde een Engelsche schooner, met steenkolen van Sunderland naar Hamburg, op het Borkumer rif. Hel scheepsvolk redde zich met groote moeite in eene sloep en bereikte het land, doch een der manschappen was op het punt van in de golven om te komentoen een honddie zich op het schip had bevon dennaar den in doodsgevaar verkeerenden zeeman zwom, de tanden in zijne kleederen zette en hem met de uiterste uitspanning boven water hield, tot dal het den afgemallen matroos gelukte zich op een voorbijspoelend voorwerp te redden en daarmede het land te bereiken. De hond werd echter hel slagtoffer van zijn hulpbetoon en vond zijnen dood in de golven. De gemeenteraad van Zierikzee heeft besloten zich tot den koning te wenden ten einde de vergunning te erlangen aldaar eene kamer van koop handel en fabrieken op te rigten. In een bijzonderen brief uit de Kaapstad van 18 Jan., door de C. medegedeeld, leest men dat de heeren Truter en Hoome aldaar op nieuw aanvrage hebben gedaan om een aantal jongelieden uit Holland. De briefschrij ver voegt er bij Het is te hopendal vele door de fortuin min begunstigde ouders in Holland het ware belang van hunne kinderen zullen behartigen door hunne gereede toeslemming te geven tot het vertrek hunner jongens en meisjes. Hier zullen zij tot gezonde, krachtige meuschen zich ontwik kelen, en de meeslen zullen zich in lateren leeftijd, in onafhankelijkheid en welvaart verheugen. 's GRAVEN!!AGE3 April. Door Z. M. is benoemd tot voorzitter der hoofdcommissie,van de West- Indische maatschappij te Amsterdam de heer J. Brouwer Ancher, wet houder te Amsterdam. Tot commissaris van politie te Breda is benoemd mr. F. J. A. Fles, advocaat aldaar. Z. M. heeft aan den kapitein ter zee, jhr. H. J. L. T. de Vaynes van Brakell, vergunning verleend tol het aannemen der versierselen van kom- mandeur der orde van den Verlosser, hem door den koning van Grieken land geschonken. Uil. MM. de koning en koningin IIH. KK. HH. de prins van Oranje, prinses Hendrik, prins en prinses Frederik en prinses Maria hebben gisteren middag de voorbereidende godsdienstoefening in de Kloosterkerk, onder het gehoor van den hofprediker, d9. Ruitenschild, bijgewoond. HH. Dl). HH. de hertogen Bernhard, Eduard en Gustaaf en hertogin Anna van Saksen-Weimar-Eisenach hebben gisteren avond aan de bediening van het H. Avondmaal in de evang. Hoogduitsche kerk, onder de leiding van ds. Kogeldeelgenomen. De minister van koloniën heeft bekend gemaakt, dat de gouverneur- generaal van Nederl. Indië bij kon. besluit gemagligd is, om in den loop van dit jaar, van de aan de regering geleverd wordende suiker, op Java in het openbaar te doen verkoopen eene hoeveelheid van 100,000 pikols; en dal, vermoedelijk, de eerste veiling, tot een bedrag van 40,000 pikols, om streeks half September zal plaats hebben, en de tweede, tot een bedrag van ongeveer 60,000 pikols, omstreeks half December. Men kan als zeker aannemen dat bet berigt, in sommige dagbladen voorkomende, alsof de aanleg van den Zeeuwsch-Limburgschen spoorweg geheel zou zijn afgesprongen, en dat de concessionarissen zich zouden heb ben teruggetrokken onjuist is De tegenwoordige voorwaarde van vergunning moet dus den lsle" April vervallen en dien ten gevolge hebben de ondernemers verzocht hun waarborgkapitaal terug te trekken. Er is nog geen sprake van weigering door den minister omtrent den waarborg van rentenen de ondernemers moetenwel verre van zich terug te trekkenzeer ernstig er op hebben aangedrongen de onderhandelingen op nieuw op te vatten. Men mag dus vertrouwen, dat deze onderneming, die zich door zoo vele opofferingen en moeite onderscheiden heeft, eenmaal slagen zal en spoedig zal tol stand komen. Door den bouwman J. Lievaart, te Delft, is op 31 Maart de eerste I Delftsche versche grasboter aan Z. M. den koning ten geschenke aangeboden.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1