herhaaldelijk met de generaals Franck en Outram waren slaags geweest, hadden zij niet kunnen verhinderen dat de laatste met 6000 man en 30 stukken eene stelling ten oosten van Lucknow innamtegenover de tuinen van Dilkooska, alwaar het hoofdkwartier van sir Campbell is gevestigd. Deze opperbevelhebber is omringd door de bekwaamste hoofdofficieren van de genie, zooals generaal Napier en de kapitein Taylor, die zich reeds bij het beleg van Delhi heeft onderscheiden. De toestand van de stad Delhi is voldoende. Bij voortduring hebben al daar vele strafoefeningen plaats. Op 4 Februarij werden er 41 muitelingen opgehangen, waarvan 12 in familie-betrekking stonden met den koning. De gevangenissen worden echter niet ledig, want andere schuldigen nemen hunne plaatsen in. De stad wordt zeer verfraaidmen legt open pleinennieuwe stratenwandelplaatsenenz. aan. De slechting der vestingwerken gaat geregeld voort en zal binnen eenige weken afgeloopen zijn. Hoewel ieder soldaat zijn leven zou geven om Nena-Sahib levend te van gen is hel dezen echter gelukt de waakzaamheid van drie troepen-afdeelingen te ontsnappen en de Ganges over te steken. Hij moet zich in Buldilkund schuil houden. Te Calcutta heeft een geheimzinnig voorval plaats gehad. Op den 15dcn is aldaar een vreemdeling aangekomendie op het oogenblik dat hij zich in het hötei Wilson aan tafel wilde zetten, door de politie werd overvallen en het bevel ontving oogenblikkelijk Engelsch-Indië te verlaten. De regering moet bijzondere aanwijzingen omtrent dezen persoon hebben ontvangen en gegronde redenen hebben om aldus te handelen. Men heeft noch den naam noch de landaard van den vreemdeling kunnen te weten komen. Uit Canton wordt gemeld dat lord Elgin en baron Gros uit de in die stad gevonden papieren de hoop hebben opgevat, dat de keizer van China zelf niet afkeerig is van eene schikking der zaak. De genoemde heeren hebben met den Amerikaanschen zaakgelastigde eene bijeenkomst gehouden. Tusschen de Fransche politie en de ontscheepte Cipayers had eene botsing plaats gehadwaarbij een der laatste gedood en twee gekwetst werden. Een gering misverstand had daartoe aanleiding gegeven. Alhier is de uitgave aangekondigd eener Lijk- en Lofrede op Orsini waarvan de schrijver zich verbergt onder den naam van Iconoclast. Dit stuk zal tevens de verdediging bevatten der thans door de regterlijke magt vervolgd wordende vlugschriften. In den nacht van Zaturdag op Zondag is alhier een zware brand uit gebarsten in de zeer naauwe Gilberslreet, waarbij niet minder dan 15 per sonen het leven hebben verloren. Van het huis, waarin de brand ontstond, werd het benedenste gedeelte door den timmerman Taylor bewoond, ter wijl de bovenverdiepingen aan verschillende gezinnen waren verhuurd. De voorzijde werd door zekeren Eastwoodzijne vrouw en 3 kinderenbe woond, de achterzijde door zekeren Smith, diens vrouw en 7 kinderen, en de hoogere verdieping door zekeren Hedger en diens zoonzekeren Sawbery en anderen. Zoodra een der politie-konstabels ontdekte dat er brand in het pand ontslaan was, maakte hij alarm, waarop sommige der bewoners, die echter niet vlug in het opslaan waren, zich langs den trap poogden te reddenmaar daarin door de vlammendie zich reeds door het geheele benedenste gedeelte verspreid haddenbelet werden. Eastwood en zijne familie verschenen nu weldra voor het venster en riepen om hulp welke hun met gewenscht gevolg geboden werdmaar tot in de kamer van Smith door te dringen was volstrekt onmogelijk. Een der zonen van dezen bewoner sprong uit het venster, maar bezeerde zich zoo deerlijk dat hij kort daarna in het hospitaal bezweek. Zijn vader, zijne moeder en hunne 6 overige kinderen kwamen in de vlammen om, of werden door den rook verstikt. Hetzelfde vreeselijk lot trof ook Hedger en diens zoon, en 4 der overige bewoners, zoodat van 20 personen die zich in het pand be vonden, Eastwood, benevens diens vrouw en 3 kinderen, alleen gered zijn. Naar men zegt is het aan onhandigheid in het omgaan met de brandladders te wijlen, dat er niet meer personen zijn gered. Bij het instorten van het gebouw werden al de omstanders door eene huivering aangegrepenwetende hoevelc slagtoffers daaronder hunnen dood vonden. De lijken zijn alle onder het puin gevonden. De oorzaak van den brand wil'men daarin zoeken dat een der bewoners, die bet laatst was te huis gekomen, een vonk heeft laten vallen in eene hoop krullen die in het benedenhuis lag. Uit de Yereenigde Staten verneemt men dat de Mormonen zich tot eenen gedachten tegenstand voorbereiden; zij gieten kanonnen en vervaar digen geweren, alsmede kruid, in eene aanzienlijke hoeveelheid. FRANHItfJH. PARIJS 30 Maart. De keizer heeft 10,000 bunders heidegrond aangekocht, die voor zijne rekening in cultuur zullen worden gebragt. De Moniteur berigt, waarschijnlijk als een leeken dat de vriendschaps betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland niet zijn verbroken, de ont vangst door den keizer van bet kanonhem door koningin Victoria gezon den. De keizer had aan den Engelschen gezant verklaard dat hij door dit bewijs van toegenegenheid zeer was getroffen. Aan het hof is eene groote plegtigheid gevierd. Het haar van den keizerlijken prins is voor het eerst geknipt. De kapper kreeg als belooning 1000 fr. en de haren zijn onder de garde verdeeld. Een Engelschman bood te vergeefs 10,000 fr. voor de gebruikte schaar en kam. De goede verstandhouding tusschen Frankrijk en Zwitserland loopt gevaar verbroken Ie zullen worden. De heer Kern begeeft zichnaar men verneemt, naar Bern, om verslag te geven van hetgeen tusschen hem en de Fransche regering is voorgevallen. Familieaangelegenheden strekken tot voorwendsel van deze reismaar welonderrigtc personen verzekeren dat de gezant de oplossing gaat beproeven van de moeijelijkheden die ontstaan zijn uit den tegenstand van Zwitserland ten opzigle der vestiging van Fransche consuls te Bazel en te Chattx de Fonds, en ten opzigte van de nieuwe bepalingen op de paspoorten. Naar men zegt zouden Frankrijk en Rusland een gemeenschappelijk vertoog bij de Engelsehe regering hebben ingediendbetreffende de in bezit neming van het eiland Perim. Dit berigt verdient echter nadere bevestiging. De maarschalk Pélissier is voornemens den 12den April naar Londen te vertrekken. Gedurende de jongste 45 jaren heeft het tabaks-monopolie aan den staat 2,784 millioen fr. opgebragt. Van wege het toenemend tabaksverbruik blijft de opbrengst steeds stijgende. De ontworpen werken ter beveiliging van die departementen, die ge woonlijk aan overstrooming zijn blootgesteld, zullen eene uitgave van 32 millioen fr. vorderen. Men verwacht dat eerstdaags het daartoe betrekke lijke wets ontwerp bij het wetgevend ligchaam zal worden ingediend. Eerstdaags zal alhier de verkooping plaats hebben van de verzameling snuifdoozen, nagelalen door den zanger Lablache. Deze rijke verzameling is afgedeeld inkeizerlijkekoninklijkevorstelijke en republikeinsche doozen; snuifdoozen van kunstenaars, letterkundigen en romanschrijvers; reuzendoozen voor kolossale neuzen en minialuurdoosjes voor fijne dames- neuzen eenvoudige Russische boerendoozenuit schors van lindenboomen vervaardigd en gouden pracht exemplaren met de becldtenissen van hoogge plaatste personen, in diamanten gevat. De beroemde zanger had slechts eene hartsloglelïjke liefhebberijde liefde voor de snuifdoos. De lijkkist noemde hij de laatste doos." Bij de teregtsielling van Orsini was een brigadier van de Parijsche garde, Vénot genaamd, de strafoefening willende zien, reeds vroeg op de place de la Roquette tegenwoordig en lot het schavot doorgedrongen. Toen de bijl viel, gevoelde hij eene beving door het geheele ligchaam en reeds gis teren is hij ten gevolge der ontroering overleden. Te Macon heeft zich een comité' gevormd, ten einde eene inschrijving te openen om den heer de Lamartine, die zich in groote finanliële moeije lijkheden bevindt, te hulp te komen. Daartoe werd de toestemming ver- eischt van den minister van binnenl. zaken en op de gedane aanvrage heeft de generaal Espinasse geantwoord dat de keizer zeer getroffen was over den toestand van den heer de Lamartine, dat hij nimmer de diensten zou vergeten door dien heer in 1848 aan de zaak der orde bewezen, en dat hij begeerde zijnen naam boven aan de lijst te plaatsen. Het vonnis van den eersten krijgsraad te Lyon, waarbij luitenant de Mercy is ter dood veroordeeld, is, wegens een gebrek in den vorm, ver nietigd, en zijne zaak naar den tweeden krijgsraad aldaar verwezen. SPANJE. MADRID, 28 Maart. Door de regering zijn aan de vertegenwoordiging eenige verzachtende bepalingen voorgesteld in de bestaande wet op de drukpers, o. a. is de borgtogt, door ieder dagblad te storten, verminderd. Uit Lissabon ontvangt men de tijding dat op den 26slen dezer de kamer van volksafgevaardigden door den koning is ontbonden, en dal er in de maand Mei algcmecne verkiezingen tot zamenstelling eener nieuwe kamer zullen plaats hebben, ten einde op 7 Junij aanst. te kunnen bijeenkomen. De regering ondervond van de ontbonden kamer veel tegenkanting en de koning was mede zeer tegen haar ingenomen van wege de laauwheid welke zij had doen blijken tijdens het heerschen der gele koorts te Lissabon. ITALIË. Mazzini, op nieuw door het hof van Genua bij verstek ter dood ver oordeeld heeft daarop geantwoord met een hevig manifestdat opgenomen is in het te Genua uitkomende dagblad Italio del populo. Genoemd blad is daarom door de politie in beslag genomen. Dit is reeds de 17ie maal dat die maatregel op dal blad wordt toegepast. Te San Reno, in l'iemont, heeft men op de deuren van sommige woningen, o. a. ook bij den Franschen vice-consul, geschreven leve Orsini! Het Siamesche gezantschap, dat eenigen lijd in Engeland heeft door- gebragt, heeft op de terugreis op hel eiland Malta vertoefd. Aldaar had het volgende voorval plaats. In het hotel waar het gezantschap zich bevond nam een der Siamesche personen van bet gevolg de vrijheid om over den schouder te zien van een heer, die zat te schrijven, en ging daarmede voort in weerwil van het verzoek dat hij heen zou gaan, waarop die heer driftig werd en den Siamees een slag gaf. Op zijne beurt vertoornd ge worden, laadde de Siamees nu zijn geweer en wilde zijnen beleediger dood schieten, maar werd gelukkig nog gegrepen alvorens hij los kon branden. PlêriSSENI. BERLIJN, 30 Maart. De koning en de koningin hebben aan de vereeniging tot hel oprigten van een gedcnkleeken voor Luther, te Worms, eene bijdrage van 1000 gul dens geschonken. In Zwitserland hebben ten gevolge van de veranderde weêrsges'.eldheid, onderscheidene sneeuwvallen plaats gehad. Vele personen zijn daarbij om gekomen. Te Bredstedt, in West-Sleeswijkzijn in den nacht van 27 dezer 80 a 100 huizen door brand vernield. OOÜTElt'It S.ï K. WEENEN, 29 Maart. Volgens een berigt in de IFien. Zeit.het officiële blad onzer rege ring, zou de komst van den buitengewonen commissaris der Porte, Azis Pacha, aan de Christenen in Bosnië weinig vooruitzigt geven op herstel hunner grieven. Ilij had verklaard dal de belasting van een derde van alle veldvruchten niet kon worden kwijt gescholden; ook had hij geweigerd de Christen bisschoppendie als verdacht van oproerige gezindheid in hechtenis genomen waren, te ontslaan, hoewel hunne onschuld door de voor den regter afgelegde getuigenissen van een groot aantal Christenen gestaafd was, als reden opgevende dat het getuigenis van Christenenwanneer het tegen dat van Turken streed, niet in aanmerking genomen kon worden.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2