Te Canton is nader niets bijzonders voorgevallen. Eenige kleine verschillen tussehen de admiraal Rigault de Genoully en baron Gros zijn uit den weg geruimd. Een Engelsch-Chineesch dagblad geeft den raad zich van twee steden meester te makendezer dagen door de keizerlijken op de opstande lingen veroverd, en vooral van Kan-tcheou, eene groote stad, en de hartader van den Chineschen handel. Het nieuw aangestelde bestuur te Canton werkt goed en door deszelfs invloed zijn reeds 3 christenendie in het binnenland gevangen zaten, ontslagen. Van Yeh verneemt men nog dat hij aan boord van de Inflexible vergund heeft om een portret van hem te schilderen. Hij beroemde zich in den strijd tegen de opstandelingen, gedurende een tijdvak van 4 jaren, 120,000 hoofden te hebben doen vallen. Hij was ook over de laatste voordeelen der keizerlijke troepen zeer verheugd. De geldleening voor de O. I. compagnie is thans uitgeschreven. Men verlangt 5 millioen verdeeld in aandeelen van 500 en 1000 legen eene rente van 4 pCt. Zoowel onze regering als die van Frankrijk nemen den aanleg van eenen onderzeeschen tunnel in het kanaal, ter verbinding van de kusten, in ernstige overweging. Ook verneemt men dat onze beide spoorwegmaat schappijen, die bij de zaak belang hebben, aangeboden hebben een deel der kosten van de voorbereidende werkzaamheden op zich te nemen. Op den- 9dcn dezer is het Amerikaansche oorlogschip Niagara van New-York naar Engeland vertrokken om bij de nieuwe poging tot tele grafische virbinditig van Ierland en Newfoundland, welke weldra onderno men zal worden, wederom behulpzaam te zijn. Te Whitby heeft eene belangrijke grondverzakking plaats gehadvoor afgegaan van een onderaardsch gerommel. De groote aldaar gevestigde werkplaatsen eener maatschappij zijn groolendeels vernield, waarvan men de schade op 15,000 berekent. Hoewel niemand eenig letsel heeft be komen, zijn er toch 100 arbeiders broodeloos door geworden. FRANKRIJK. PARIJS, 25 Maart. De benoeming van den maarschalk Pe'lissier lot gezant te Londen heeft alhier groot opzien verwekt, omdat er onder de personen, welke voor deze betrekking in aanmerking kwamenvan hem geene sprake was. De keizer heeft zoo als meer, ook nu weder de publieke opinie verrast. Sommige personen beschouwen deze benoeming van eene oorlogzuchtige strekking, maar het meerendecl is geneigd daarin op nieuw een middel te zien lot bevestiging van het Engelsch-Fransch verbond. De naam van den hertog van Malakoff herinnert den schoonsten tijd van dat verbond gedu rende den Oosterschen oorlog en de twee zwaarden, in zijn wapen ge plaatst, zijn daarvan het zinnebeeld. Er zijn er die vreezen dat de bekende militaire ruwheid van den maarschalk, die in de Krim tot de uiterste grenzen van onafhankelijkheid werd gedreven, zal verhinderen dat hij zich aan de fijne vormen van de diplomatie onderwerpt, en daardoor nieuwe moeijelijkheden zal aanbrengen. Maar dit is niet meer dan eene veronder stelling. De maarschalk heeft zichzelfs nog in den laatsten tijdvoor liet behoud van de goede verstandhouding tussehen beide rijken in de bres gesteld, en van de drie bevelhebbers, die ons leger in de Krim hebben aangevoerd, kon hij zich het beste met onze bondgenooten verstaan. Men beeft het noodig geacht in den Moniteur een artikel te plaatsen tot geruststelling der gemoederen, ten opzigte van de toepassing, tot hier toe gemaakt of in het vervolg te maken van de wet op de algemecne vei ligheid. Daarin wordt gezegd dat de gevangenneming van slechts weinige personen voldoende is geweest om de openbare veiligheid te handhaven en dat de personen die in het bereik vallen van de bepalingen der nieuwe wet niets te vreezen hebben zoolang zij geene nieuwe misdrijven begaan. Ten opzigte van de paspoorten heeft men zich tot hiertoe slechts bepaald bij de uitvoering van de bestaande reglementen. Een officier van het Engelsche leger is alhier aangekomenals over brenger van het kanonwaarvan het model vroeger door den keizer op Osborne werd bewonderd, en dat thans door de koningin vam Engeland aan Z. M. wordt geschonken. Gisteren avond is alhier aangekomen prins George van Saxen. Hij heeft zijn intrek genomen op de Tuilerfën en zal slechts eenige dagen hier vertoeven, om daarna naar Engeland over te steken. De regering houdt zich onledig met het plan om onze West-Indische bezittingen door den telegraaf in verband met Europa te brengen. In Zwitserland bestaat eene groote verbittering over de maatregelen door onze regering noodig geacht lot verzekering der veiligheiden de meeste dagbladen geven daaraan niet weinig voedsel. Hel bestuur van Nenchalel over het vestigen van eenen consul te Chaux-de-Fonds gehoord, heeft verklaard dat zij gaarne zoude zien dat zulks achterwege bleef, maar zich aan de beslissing van den grooten raad onderwierp. Te Marseille hebben zich 4 Spaansche jesuiten naar Manilla ingescheept, alwaar zij zich weder mogen vestigen, daar de wet, waarbij hun het verblijf aldaar was ontzegd, is opgeheven. Op de Afriliaansche kust is een geschil ontstaan tussehen de rortn- gesche gezaghebbers van Congo en Fransche scheepskapiteins, die daar vrije neger-arbeiders wilden halen. Toen de schepen dier kapiteins de Congo- rivier wilden opvaren liet de gouverneur van San Paolo da Loanda hun weten, dat hij den uitvoer der negers niet zon gedongen, omdat die stre ken tot 5° 12' zuiderbr. aan de Porlugesche kroon behooren. In de vorige eeuw was over dat gebied reeds een oorlog tussehen Frankrijk en Portugal uitgebarsten, en toen kwam door (usschenkomst van Spanje de conventie van 1786 tol stand. Men zal trachten deze aangelegenheid door diploma tieke onderhandelingen te vereffenen of anders het geschil aan eene scheids- rcgterüjke uitspraak onderwerpen. patmssENL HERLIJN, 25 Maart. De prins van Pruissen heeft op zijnen verjaardag twee schoone paarden, uit de Trakehner stoeterij van den koning ten geschenke ontvangen. Prof. Tholuck, van Hallo, heeft zich naar Algerië begeven, tot het 1 doen van eenige wetenschappelijke nasporingen. De gebroeders Sehlagiutweitbekend door hunne reizen in Aziëzijn door den groothertog van Saksen met het ridderkruis der Valkenorde be giftigd. TURKYGi De regering heeft de groote mogendheden uitgenoodigd om bij de Euro- pesche commissarissen in de Vorstendommen aan te dringen op eene spoedige indiening van hun verslag. Men zag deze zaak gaarne ten einde gebragt. Men heeft vernomen dat 800 Montenegrijnen het Oosten rij ksch grond gebied hebben geschondendoor tot Sutorina door te dringen en aldaar alles te verbranden. Dit zou eene geschikte aanleiding zijn voor Oostenrijk om zich in die streken te doen gelden. Op de Ionische eilanden heerscht eene groote gisting, die aangevuurd door de Grieksche dagbladen niet van beleekenis is ontbloot. Men eischt aldaar een nationaal parlement, en de omgang met de Engelschen heeft geheel opgehouden. Naar men wil zal het Engelsch bestuur op Corfu vvor- 11 ER-IJ R. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien hebbende de No tificatie van Gedeputeerde Stalen van Zuidbolland, in dato den 12 Januari) jl. (Prov.- Blad V'. 7) betreffende den Herijk der Maten en Gewigten in Zuidbolland, en gelet op de voordragt van den Arrondissemenls-IJker alhier, van den 23 dezer maand, herinneren hij deze den Ingezetenen dezer Gemeente hunne verpligting, tot het doen herijken van alle de bereids te voren geijkte Lengte- en Inhouds maten en Gevviglen benevens de bij de Inhoudsmaten van diooge waren behoorende strijksels, waarmede deze, overeenkomstig Art. 8 van Z. M. Besluit van den 21 Decem ber 1822 Staatsblad N°. 54), moeten worden afgestreken. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde Maten en Gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, in de Lange Schoolsteeg zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk I, op den 12 en 13 April. II, 14 en 15 April. III, 16, 19. 20 en 21 April. IV, 22, 23, 26, 27 en 28 April. V, 29, 30 April 3, 4, en 5 Mei. VI, 6, 7. 10, 11, 12. 14 en 17 Mei. VII, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 27 en 28 Mei. VIII, 31 Mei, 1 2, 3 en 4 Junij. de Buitenwijk op den 7 Junij. met uitzondering echter van de Goud- en Ziiversmids-benevens de Apothekers-, of Medicinale gewigtenvoor welker herijking afzonderlijk zitting zal gehouden worden, te welen Voor de Goud- en Zilversmids-gewigtenvoor Wijk I, II, III en IV op den 1 April. V, VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 6 April. Voor de Medicinale gewigten, voor Wijk I, tl, III en IV, op den 7 ApriI V pn VIop den 8 April. VII, VIII en de Buitenwijk, op den 9 April, telken dage des morgens van 9 tot des namiddags 1 ure. En waarschuwen Burgemeester en Wethouders voornoemd, allen wie het aan gaat, met herinnering tevens aan Arl. 2 \an Zijner Majesleits Besluit, in dato 30 Maart 1827 StaatsblN°. 13), om op bovengemelde dagen, na welke de Arrondis sementsijker zich, overeenkomstig Art. 10 der Notificatie van Gedep. Staten van Zuidhollandin dato 18 Januarij 1822, tot het verrigten van den Herijk naar de Buitengemeenten van zijn Ressort moet begeven, en alzoo buiten de mogelijkheid is, om gereedelijk aan hel \erfangen van hen die verzuimd hebben Ie voldoen, zich over eenkomstig hunne verpligting omtrent dezen Herijk stipte!ijk te gedragen, ten einde buiten bekeuring te blijven; zullende er, na den bepaalden termijn, ingevolge dispositie van Gedep. Staten van Zuidholland, in dato 22 November 1831, geene verlenging van tijd, of zoogenaamde nadagen, gegeven worden. Wordende aan de belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd de Notificatie van Gedep. Stalen van Zuidholland in dato 4 Augustus 1820, volgens welke de ijkpligtigheid zich uitstrekt tot alle handel en neringdoende lieden, Fabriekeurs en Ambachtslieden, die in bunnen bande! of hun bedrijf, eenige maten of gewigten gebruiken, en de Apothekers of Medicijnbereiders in het bijzonder, aan Art. 3 en 5 van Zr. Ms. Besluit dato 21 October 1819 StaatsblN°. 52), bepalende hunne gehoudenheid tot het bezit van een vol stel gewigten, en medeverpügting tot den jaarlijkschen Herijk daarvan, alsmede aan liet Koninkl. Besluit van den 5 Fe bruary 1826, N°. 153, volgens hetwelk de, bij den eersten Ijk gestempelde greingewigtenzonder die eene nadere stempeling te doen ondergaan, jaarlijks door den Ijker moeten worden nagezien en onderzocht. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1858 voor den Ijk der Maten en Gewigten bepaald is de letter 0. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leyd. Cour. worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 27 Maart 1858. VAN LIMBURG STIRUM Burgemeester. y. PUTTKAMMER, Secretaris. den zamengetrokkenwelk eiland alsdan tot eene volkplanting zon worden verklaard. Op Malta wordt mede een lievige twist gevoerd over de gods dienst, de nationaliteit en de vervulling der ambten. De onderkoning van Egyple heeft maatregelen genomen tot oprigting van eene bijzondere reglbank, om de geschillen, tussehen de inboorlingen en de Europeanen ontslaan te vereffenen. Naar men verneemt hebben de twee voornaamste partijhoofden in Cir- cassiëdie elkander vijandig waren, zich verzoend, een voorval dat weinig goeds voor Rusland kan uitwerken. Zoo verneemt men dat de Russen tot driemalen toe de Circassiërs hebben aangevallenmaar telkens werden terug geslagen. De eerslgenoemden zouden daarbij 1000 man hebben verloren. De beriglen uit Klein-Azië luiden bij voortduring zeer treurig, van wege de verwoestingen door zware sneeuwstormen aldaar aangebragt. Te Damasluis rekent men op eene schade van 6 millioen gulden. r A fi» - s*LRH>TK»

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2