LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 29 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 tVt het jaar afzonderlijke JSommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN27 Maart. Gisteren is te Amsterdam de tentoonstelling geopend van bloemen en gewassen van wege de Amst. afdeeling der Holl. maatschappij van landbouw. Die tentoonstelling onderscheidt zich door een buitengewonen rijkdom van keurige en zeldzame voorwerpen. Onder de bekroonden vinden wij ver meld onzen stadgenoot, den heer 11. Witte, horlulanus in den aeademi- schen kruidtuin; aan hem zijn twee zilveren medailles uitgereikt voor de inzending van Anoectochilus of Physurus-soorfenen van Araliaceën. liet getal der in het Werkhuis alhier opgcnomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 132 lot 193 personen. Men verneemt dat de minister van oorlog cene circulaire aan het leger j! heeft gerigt, inhoudende dat er voor onderofficieren de gelegenheid beslaat I om eenmaal hij de rijksveldwacht geplaatst te wordenen eene zoodanige plaatsing in de militaire dienst af te wachten. Woensdag avond 11. werd te Rotterdam de 18de algemeene vergadering van het Rotterdamsch-Engelsch vrouwen-hulpzendelinggenootschap .gehou den. In deze bijeenkomst traden onderscheidene sprekers op, namelijk de weleerw. heer Ostide heer Esser en de drie oudste kweekelingen uit het zendeling-instituut, de hh. Smeding, l'obi en Kruyt, en voerden het woord in de Engelsche en Hollandsche talen over vele zendelings-aangelegenheden inet belangrijke mededeelingeninzonderheid over Java en de Javanen. Op den 7dcn April aanst. zal bij het prov. geregtshof van Noord-Hol land behandeld worden de zaak van H. Bulder, J. F. Vegler, A. Lorenz Eeck en P. Storm, beschuldigd van 1° op of omstreeks 21 Augustus 1856, zeilende met het kofschip Ilenriëite in de Middellandsche zee, op de terug reis vaa Galalz naar Nederland, op welk schip de lstc beschuldigde als gezagvoerder en de drie overige als schepelingen geplaatst warenmet voor bedachten rade en in vereeniging met elkander, moedwillig aangegrepen en opzettelijk over boord in zee geworpen te hebben den stuurman Sjoerd Zeelt, van IJ 1stdie in zee liggende nog de rust van het want greep, doch genoodzaakt werd die los te laten, door eenige trappen met den voet, hem door den 2tlcn beschuldigde moedwillig toegebragt; ten gevolge waarvan ge- j noemde stuurman den dood in de golven heeft moeten vindenen 2° van vroeger gedurende dezelfde reis, moedwillig, aan genoemden stuurman, op onderscheidene tijdstippenschoppen en slagen toegebragt te hebben. Te Amsterdam zijn reeds de eerste nieuwe aardappelen aangebragt, geteeld op den kouden grond in den Haarlemmermeerpolder op het land (Sloterweg bij den Lisserweg), bebouwd door J. van der Wal en loebehoo- rende aan den heer Douwe Feikema. Op de palmpaardemarkt te Zwolle, Woensdag II., waren 865 paarden aangebragt en was de handel zeer levendig. Na den afloop der markt heb ben er, zooals zulks meermalen gebeurt, weder onderscheidene vechtpartijen plaats gehad. Een daarvanbuiten de Diezerpoort voorgevallennam eene ernstige wending, verscheidene personen werden hevig gewond, en een zoodanig dat men voor het behoud van zijn leven bevreesd is. Te Groningen is ontdekt een metalen stuk, vervaardigd lot nabootsing van eenen gulden, doch vermoedelijk niet, althans niet genoegzaam uil zilver bestaande en alzoo valsth. De beeldenaar stelt voor het borstbeeld van 'Z. M. Willem II, en op de keerzijde slaat hel jaartal 1848. Het randschrift: «God zij met ons" ontbreekt. liet prov. geregtshof van Groningen heeft uitspraak gedaan in de zaak van Geessien Elzinga en Johan Daniel Schetter, beschuldigd de eerste van twee vergiftigingen en de tweede van medepligligheid aan cene derzelve. Het hof heeft aangenomen: dat de man der eerste beschuldigde, Elzo Mul der, cn de vrouw van den tweeden, lleheltje de Boer, aan het inwendig gebruik van vergif en wel van rattenkriiid zijn overledendoch heeft als niet bewezen aangenomen, dat dit vergift door de beide beschuldigden aan de overledenen is toegediend gewordenen heeft hen mitsdien vrijgesproken. Deze zaak had aldaar algemeene belangstelling verwekt. Te Aardenburg is dezer dagen gevankelijk binnengebragt de persoon van K. Schaapdie zich naar men verneemt heeft schuldig gemaakt aan valschheid in geschrift, door voor een ander op de registers van den bur gerlijken stand eene geboorte-aangifte te doen cn met diens naam te teekencn. Nabij Maastricht, onder de gemeente Margraelen, heeft Dingsdag 11. ■een zware brand plaats gehad. Hjj ontstond ter. huize van den smid Gieles en behalve deze woning werden nog 5 andere in de asch gelegd. Eene -groole voorraad graan en eenig hoornvee is mede verbrand. Door de bergwerkvereeniging voor Nederland in Limburg is eene derde slceukolenader ontdekt, waarvan het beslaan door de bevoegde magt van Wifbach, gemeente Kerkrade, is erkend. 's GRAVENIIAGE27 Maart. Door Z. M. is de sergeant der infanterie van het leger in Oosl-Indië J. A. Bresier, benoemd tot ridder der 4dc ld. van de Militaire Willemsorde, als belooning voor zijne krijgsverrigtingen in 1850 in de wester-afdeeling van Borneo (Pamangkat). Bij kon. besluit is de ingenieur der l5te ld. H. G. Jansen met 1 April aanst. bevorderd tot hoofdingenieur der marine; alsmede aan den ingenieur der lste ld. C. Schetter met gemeld tijdstip de titulaire rang verleend van hoofdingenieur der marine. Bij kou. besluit is ter belooning van menschlicvende daden de zilveren medaille en getuigschrift loegekend aan: J. Edgehill en S. Proverbs, vis- schers, A. Hooft te Rotterdam, Frans, slaaf te Paramaribo, J. J. van Leeuwen, lstc stuurman op het stoomschip Ambon, A. N.Mooyart, matroos op de sloomkorvel Groningen cn M. van Gijzelen, zeilmaker op de brik Padatig-, en eene gratificatie van ƒ10 en getuigschrift aan S. Koortman, appointé van het 4dc rcg. dragonders en llermina Rense, dienstmaagd te Breda. Door den minister van oorlog is bepaald dat de l"te serie betreffende de normaal schietschool zullen aanvangen den 15dc» April aanst. en eindi gen den 10d,n Julij daaraanvolgende. De 2dc serie zal plaats hebben in de legerplaats van Zeist, van 15 Julij tot 1 October. De minister van marine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Gisteren hebben de vergaderingen van de inspecteurs voor het lager onderwijs, den lGdcD dezer aangevangen, een einde genomen. Eergisteren avond had er in den kon. Franschen schouwburg eene voorstelling plaats ten voordeele der armen, die 157.20 heeft opgebragt. BUtTENLANDSGHE BER1GTEN. BELGIü BRUSSEL, 26 Maart. De graaf van Vlaanderen heeft Woensdag II. zijnen 21slcn verjaardag ge vierd en is dus volgens de wet meerderjarig. Men verneemt thans dal de doop van de jonge prinses op Zondag aanst. in de kapel van het paleis zal plaats hebben. Die plegtighcid zal verrigt worden door den aartsbisschop van Meeheien. Als peter en meter zullen daarbij vertegenwoordigd worden de aartshertog Jan van Oostenrijk, gouv.- gen. van Tyrol en de voormalige koningin van Frankrijk Maria Amelia. In 1830 bestonden hier te lande slechts 4 Vlaamsche dagbladen, en thans worden reeds 38 bladen en tijdschriften in die taal uitgegeven. ENGEL AX 6». LONDEN, 25 Maart. In het lagerhuis is beraadslaagd over een reeds oud voorstel van het lid Roebuck, slrekkende tot afschaffing van de betrekking van lord-Iuite- nant van Ierland. Lord Naas, secretaris voor de lersche zaken, heeft het voorstel namens de regering bestreden. Ten slotte is het verworpen met 243 tegen 116 stemmen. De regering had dus hierbij cene meerderheid van 127 stemmen. Lord Malmesbury heeft in het hoogerhuis bekend gemaakt, dat de machinist Walt, in de zaak van de Cagliari te Salerno betrokken, reeds hier te lande is aangekomen en dat zijn makker Parker onder horglogt is ontslagen cn thans bij den Engclschen consul te Napels verblijf houdt. Deze vrijgevigheid van het Napelsche bewind doet de hoop verlevendigen op eene spoedige herstelling der staatkundige betrekkingen tusschcn beide rijken. De Times en de Morning-Post geven hunne goedkeuring te kennen over de benoeming van maarschalk Pe'lissier, tot Fransch gezant alhier. Opmerkelijk zijn daarbij de woorden van den Times: »alle redelijke wen- sclienin ronde en vriendschappelijke bewoordingen door cene vreemde mogendheid uitgedruktzullen door de Engelsche natie gunstig worden op genomen en onderhandelingen in denzelfden geest geleidzullen beter slagen dan dubbelzinnige nota's of dreigende redevoeringen." Onze koningin moet aan de Franscbe regering gemeld hebben dat zij zich door de keuze van een zoo hoog geplaatst persoon hoog vereerd achtte. De leden van hel corps diplomatique zien echter met leede oogen een militair optreden en zijn voor het behoud der goede verstandhouding beducht. De bcrigten uit Indie ontvangen melden, dat sir Campbell met 25 re- gcmenlen, 80 zware stukken en 63 veldstukken de Ganges was overtrok ken en naar Lucknow voortrukle. Men dacht dat de aanval op 27 Febr. zou plaats hebbenals wanneer nog aanzienlijke versterkingen op dal punt zouden aangekomen zijn. De kolonel M'Courland heeft op de muitelingen te Buchere een aanzienlijk voordeel behaald. Hij ontnam hun daarbjj 4 stukken.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1