Ëuvgcrltjfcc Jptattb. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN IUJiNLAJNDT zoeken en bepaaldelijk het zoo gewiglige stelsel om door eene enkele belas ting in de behoeften der schatkist te voorzien. De gemeenteraad dezer stad heeft besloten, om den afgetreden prefect van politie, den heer Pielridank te beluigen voor de diensten, die hij in zijne betrekking aan de stad Parijs bewezen heeft, alsmede zijn leedwezen te kennen te gevendat hij wegens redenen van gezondheid zich genoopt vond zijn ontslag in te dienen. Eene groote verbetering, even vernuftig als eenvoudig, is bij het me chanisme van het jagtgeweer ingevoerd. Een beambte bij de haven van Brest heeft het middel gevonden, om de jagers voor eene menigte gevaren te behoeden. Deze uitvinding bestaat in het verhinderendat het schot door eenig toeval of schok afgaat, zonder dat echter daardoor eenige ver traging bij het vuren wordt veroorzaakt, en geeft het voordeel, dat de jager zijn geweer voortdurend geladen kar. houden in al de phases der jagt, zonder eenig ongeval te vreezen te hebben. De ministers van marine en koloniën hebben deze uitvinding doen onderzoeken en den vernufligen ont werper allen lof toegezwaaid. Naar de berekening der regering zal de voorgestelde belasting op het gebruik van slaghoedjes voor vuurwapenen jaarlijks 1,500,000 fr. opbrengen. In de groote zaal van de Sorbonne heeft de uitreiking plaats gehad der prijzen aan de leden der onder het toezigt der regering staande vereeni- gingen van onderling hulpbetoon. Uit het verslag, bij die gelegenheid uit- gebragt, blijkt dal alleen in het departement van de Seine 90 dergelijke vereenigingen bestaantellende 22.500 leden met een gezamenllijk kapitaal van 2,705,136 fr. De generaal Espinasse heeft bij die gelegenheid gezegd, dat het keizerrijk steeds de verheffing van den toestand der arbeidende klas sen had in het oog gehouden en dat de middelendaartoe in het werk ge steld, met den besten uitslag waren bekroond geworden. Ook deelde hij nog mede, dat de keizer bad bevolen, dal de leden der bovenbedoelde vereenigingen, tegen den verlaagden huurprijs, zouden opgenomen worden in de te Viucennes gebouwde arbeiderswoningen. Dezer dagen overleed alhier J. B. Ferranl, een der meest onverschrok ken menschenredders op de Seine. Hij was met 12 eerepenningen voor deugdzame bedrijven versierd, had eens den grooten prijs Monthyon verwor ven en bovendien een gouden medaille van het Groot-Oosten van Frankrijk ontvangen. De heer Veuillot heeft op nieuw een zeer oorlogzuchtig artikel in l'Vnivers geplaatst, waarin hij Engeland met den toorn en de wapenen van Frankrijk bedreigd, even alsof het leger en de vloot onder zijne be velen stonden. Het schijnt dat de rol van godsdienstig schrijver hem be gint te vervelen en dat hij ook in de staatkunde een naam wil maken. Het Journ. du Loiret berigt dat voor de opvoeding van het kind, dat onlangs in een spoorweg-rijtuig werd gevonden, door de beambten aan den weg verbonden zorg zal worden gedragen. Zij hebben de noodige som bijeengebragl om eene voedster aan te stellenen zullen jaarlijks iets af zonderen voor den kleinedie voorlaan het spoorwegs-kind kan genoemd worden. Hel heeft van hen den familie-naam de la Gare ontvangen. Volgens beriglen uit Chalon-sur-Saöne moet er aan de oproerige be weging die aldaar heeft plaats gehad en thans voor hel geregishof te Dijon aanhangig is, niet te veel waarde worden gehecht. Er valt in deze zaak aan geene zamenzwering hoegenaamd te denken. De stad Rio de Janeiro heeft eene commissie benoemd, welke zich naar deze stad en naar Londen zal begeven, om te onderhandelen over de zuivering der stadswateren. Zoo als bekend is, heerscht in die stad ge durig de gele koorts, even als in den afgcloopen zomer te Lissabon. Dooi de steeds toenemende onreinheid der stadsgrachten wordt niet alleen die epidemie bevorderd, maar, bij buitengewone warmte, in het leven geroepen. Die stad heeft nuin navolging van Lissabonbesloten geene kosten te ontzien om het leven en de gezondheid zijner inwoners te beschermen en de grachten kunstmatig te zuiveren. De jaarlijksche prijs van 20,000 fr.voor de aanmoediging van den katoenbouw in Algerië, is voor 1857 toegewezen aan den heer Colouna de Cinarca, terwijl de heeren Masquelicr en Dupré de Saint-Maur, die in 1854 en 1855 werden bekroondthans eervolle melding verwierven. De katoen- bouw heeft in het afgeloopen jaar onder geene gunstige omstandigheden plaats gehad. Op Martinique heeft men op 24 Febr. twee schokken van aardbeving gevoeld; zij waren vrij sterk en gingen van het noorden naar het zuiden. Ook op Guadeloupe heeft men eenen schok waargenomen. Hoewel de bevol king zeer verschrikt was, hebben er echter geene ongelukken plaats gehad. ITALIË. De zaak van den hoogleeraar Bonaccioli, die gelijk men weet opgeko men was legen den uitersten wil van zijnen broeder, als hebbende zijne ziel tot erfgenaam van zijn vermogen gemaaktneemt thans eene geheel andere wending. Vroeger was hem veroorloofd door getuigen te bewijzen dat de erflater aan verstandsverbijstering leedthans is die vergunning inge trokken en moet de zaak op nieuw beplelen worden. Eene zoodanige on regelmatigheid in de beslissingen van een geregishof is ongehoord. Te Milaan hebben eenige gevangennemingen plaats gehad; vooral onder de personen aan wien door keizer Frans Joseph in Februarij van hel vorige jaar kwijtschelding van straf is verleend. Door de Sardinische regering is op nieuw eene nota gerigt aan die van Napels, om op de vrijlating van de Cagliari aan te dringen. PKDIS8EN. BERLIJN23 Maart. Bij gelegenheid van den verjaardag van den prins van Pruissen hebben er geene buitengewone feestelijkheden plaats gehad. De beide wetgevende kamers hebben hunne adressen van gelukwensching alleen door hunne voorzitters doen overhandigen. De akademie van kunsten en wetenschappen heeft een treurfeest ge vierd, aan de nagedachtenis gewijd van Ch. Daniel Rauch; de prinsen Frederik Wilhelm en Karei, met hunne gemalinnen, alsmede de prinses van Pruissen, vereerden dit feest met hunne tegenwoordigheid. Ook Alexan- der von Humboldt werd opgemerkt. De aanzienlijkste standen der hoofd stad alsmede alle takken van kunst en wetenschap waren daarbij verte genwoordigd. In den Rijn, tegenover het dorp Hamm, alwaar onlangs een aantal muntstukken zijn gevondenis op last der regering eene bagger machine geplaatst. Naar men zegt zouden de Spanjaarden tijdens het beleg van Neusz in 1583 aldaar de krijgskas hebben verloren. De uitgestrekte spiritusfabriek te Giesmannsdorf is geheel afgebrand. fiHSSTEJUROS, WEENEN, 22 Maart. De regering ziet met misnoegen dat in Rusland een aantal nuttige hervormingen worden voorbereid, en is beducht dat zulks eene terugwer kende kracht op den Oostenrijkschen staat zal uitoefenen. Inlusschen ver zekert men dat de ministers von Briick en von Bach van gevoelen zijn dat ook Oostenrijk den weg van vooruitgang moet betreden en alsdan van de in Rusland genomen maatregelen niets te vreezen zal hebben. Vooral zou men zich moeten toeleggen op verdraagzaamheid in het godsdienstige en op het eerbiedigen der vrijheid van de eerediensten. Onderscheidene groote fabriekanten zijn bij volslagen gebrek aan be stellingen lot het besluit moeten komen om hunne werkplaatsen te sluiten. Gelukkig dat het groot aantal broodelooze arbeiders gebezigd kan worden bij de uitlegging der staddie eerstdaags zal aanvangen. Voor den krijgsraad te Sluhlweissenburg. zullen niet minder dan 28 roovers teregt staan, onder welke men er aantreft, die jaren achtereen het land hebben verontrust. Naar Venetië is bevel gezonden om het aldaar liggende smaldeel naar Catlaro in Dalmalië te doen vertrekken, en eenige bataillons infanterie, al daar in bezetting, mede naar Dalmalië in te schepen. Deze maatregelen staan in verband met de gebeurtenissen in Montenegro. Te Munchen heerscht de typhus op eene schrikbarende wijze. AI de gasthuizen zijn opgepropt vol. Van den 18 tot en niet den 21 Maart 1858. BEVALLEN: A. Lempers, geb. Randoe, D. G. M. Staats, D. J. van Erkel, geb. Flamman, Z. E. II. Neuteboom geb. van der Borst, D. J. Mul der geb. BrakelD. E. A. M. Driessengeb. von ForckenbeckZ. E. Es- dertsgeb. van der NatZ. A. Ligtvoetgeb. SnappenburgD.levenl. E. Bourgeoisgeb. Chaudron D. J. M. van Campengeb. CofiVieZ. VY. C. Koreman, geb. WendelD. A. E. van der Lek, geb. de Ruyler, Z. S. M. Mazurelgeb. CartonZ. B. G. C. Bigheltiegeb. CampagneD. L. Macco geb. Kok D. M. llolstein D. E. van As, D. L. Harland, geb. Koevoet, Z. J. van der Meer, geb. Onwerkerk, Z. J. T'. Oldenburg, geb. Freund, D. M. Tegelaargeb. Arkeveld Z. GE11UW D J. van LeeuwenJm. en E. S. van Heusden Jd. OVERLEDEN J. Walle, geb. Groen, 79j. 11. Pardon 36j. J. C. Boom D.3 d. M. MeijersD.2 j. en 3 m. S. Jutting, geb. Pieters62 j. C. Nieuwenhuyzen D.11 d. A. G. Duyster, geb. Rijk 39 j. J. II. Randoe, Z.13 d. J. E. de NijsD.8 j. en 5 m. M. II. G. ChrisliaanseZ.2 m. D. Massaar, 40 j. D. Weerdenburg geb. van derKrogt, 28 j. G.Groen, geb. Holswilders, 54 j. J. G. Groen 61 j. A. van Pijpen 52 j. N. Ben- ning, Z.7 j. en 5 m. Anna Cath. Wijlenburg, 62 j. -— P. S. Aues, 55 j. J. Kloos, 58j A. J. Harms, geb. Bruins, 60j. W. L. Weijer, 26j. D. M. Boontje, 21 j. J. W. Groeneveld, 48j. J. Bornetgeb. Cornelisse84j. 6i E Is. A IEIT WS. AMSTERDAM, 24 Maart. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente is uit het vroeger vermelde 6 tal predikanten het volgende 3-tal gevormd: dd. Blaauvv te Rotterdam Poortmante Zwolle en Rauwenhoff, te Dordrecht, en daaruit beroepen ds. J. F. Blaauw, pred. te Rotterdam. ADVERTENTIES! Voor de vele blijken van belangstelling, bij de bevalling mijner Echtgenoot betoond, betuig ik langs dezen weg mijnen opregten dank. Leyden Maart 1858. Mr. G. G. van BUTTINGHA WICHERS. De Schuldeischers van den gefailleerden A. J. TRAP, Schrijnwerker te Ley denworden opgeroepen om op Woensdag den 31slcn Maart 1858, des voormiddags ten e// ure, te verschijnen ter Vergaderkamer der Arron- dissements-Regtbank te Leyden, ten einde hunne vorderingen alsnog te doen verifleeren. De Curator, Mr. NEEB. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van RIJNLAND brengen bij deze ter kennisse van de Ingelanden Dat de Lijsten der Stenigeregtigde Ingelanden van het Hoogheemraadschap voor het jaar 1858/1859, zooals die door de Vereenigde vergadering zijn vastgesteldvan den 25slen Maart lot den 8sten April (Zon en Feestdagen uitgezonderd) van des morgens negen tot twaalf ureter inzage zullen liggen in de Localen alwaar de Slembureaux zitting hebben gehouden en op het Gemeenlandshuis te Leyden. Djjkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland, Leyden, 24 Maart 1858. J. C. BUCA1LLE, Dijkgraaf a. i. J. T. BUYS, Secrelaris.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3