eenkomst plaats gehadzoowel ter viering van het 100-jarig bestaan van die loge als ter viering van den feestdag van den H. E. grootmeester nat. meester van eer der loge. Den 16dcn dezer werd bij den hoogen raad behandeld eene zaak, waarin de vraag zich voordeed, of het visschen op Zondag, zonder vergun ning van het plaatselijk bestuur, geoorloofd is. De reglbank te Gorinchem besliste deze vraag toestemmend. Van dit vonnis kwam de officier van justitie bij die reglbank in cassatie, bewerende dat dit visschen verboden was. Ten dage dienende werd deze voorziening door den verdediger der gereq mr. A. de Pmto, breedvoerig bestreden, met welk gevoelen de adv.-gen. Romer zich vereenigde. Volgens zijn oordeel is bij de Zondags wet van 1815 niet verboden op Zon- en Feestdagen te jagen en te visschen, onverschillig of dit geschiedt als kostwinning dan wel voor vermaak. De uitspraak is bepaald op 7 April. Dezer dagen heeft mede voor den hoogen raad gediend de zaak van een jongen van 9 jarenwelkewegens diefstaldoor den kantonregter te Winschoten is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 6 dagen. De wet tige vader is van dit vonnis in hooger beroep gekomen bij de arr.-regtbank aldaar ter slede, doch deze heeft hem niet ontvankelijk verklaard, opgrond, dat hij van geene behoorlijke volmagt was voorzienen de jeugdige jaren van den veroordeelde niet in aanmerking konden komenvermits de bepa lingen van het B. VV., nopens meerderjarigheid of minderjarigheid, in straf zaken niet geldende kunnen worden geacht. Van deze uitspraak is cassatie ingesteld, als in strijd met art. 225 van het Wetboek van Strafvordering, in verband met artt. 66 en 67 van het Wetboek van Strafregt en arlt. 354 en 355 van hel B. W. Het openb. ministerie, waargenomen door den heer adv.-gen. Bomer, heeft dit gevoelen bestreden en op verschillende gronden beweerd, dat aan een vader, wiens minderjarige zoon is veroordeeld, geens zins het regt is toegekend om zich van dergelijk vonnis in hooger beroep te voorzien. De adv.-gen. heeft, hoewel erkennende dat zijn beweren streed tegen het gevoelen van den hoogleeraar de Bosch Kemper en legen de op dit punt in Frankrijk gevolgde jurisprudentie, tot de verwerping van het beroep geconcludeerd. De uitspraak is bepaald op 7 April. De koninkl. bibliotheek ontving dezer dagen ten geschenke de vol gende boekwerken, door nu wijlen den baron L. de Geer van Jutphaas zamengesteld en voor die inrigling bestemdNotice hislorique sur Ia fa milie de De Geer par deux de ses membres a l'usage des autres. Suède et Hollande, 1843. in fol. Apostille posthume de l'ouvrage: Notice his lorique sur la familie de De Geer, 1857. in fol. Lodewijk De Geer van Finspong en Leufsta (1587—1652). Eene bijdrage tot de handelsgeschiedenis van Amsterdam in de 17de eeuw. 3de druk. Ulrecht 1852. in folio" Deze verschillende werkenmet platen en portretten voorzienzijn niet in den handel verkrijgbaar gesteld. BU1TENLANDSCHE BERIGTEX. BKLCIS. BRUSSEL, 24 Maart. De doop van de jonge prinses Louise Marie zal eerst na Paschen plaats hebben. Men verzekert datten gevolge van het overlijden van generaal Will- mar, gezant le 's Gravenhagebij het corps diplomatique de volgende ver plaatsingen aan de goedkeuring des konings zijn onderworpen baron Dujardin, van Frankfort naar 'sHage, en ridder Beaulieu, van Kopenha gen naar Frankfort. De heer H. Solvyns, Iegalieraad te Londen, zou als gezant le Kopenhagen optreden. liet bestuur van het congres, dat alhier in September zal bijeenkomen om alle vraagpunten betreffende den eigendom van kunstgewrochten en lettervruchten te behandelen, heeft thans een programma uitgevaardigd, waarin o. a. het volgende voorkomt. De regeringen moeien in deze zaak vrij blijven, en zelve beoordeelen, wanneer en op welke- voorwaarden zij nieuwe schikkingen betreffende den letterkundigen eigendom willen maken; maar men zou lyin ongetwijfeld voorlichten en de zaak der beschaving bevorderen, indien men zich be ijverde otn het beginsel van het eigendouisregt op voortbrengselen van den geest meer en meer in alle gemoederen te doen doordringen en als eenen regel ook voor de betrekking tusschen de slaten te doen beschouwen, in afwachting van den tijd waarop het voor goed onder de voorschriften van het volkenregt opgenomen wordt. Dat nu is bovenal de laak van het te houden congres; maar deze be paalt zich niet lot de theorie; zij strekt zich uil tot de toepassingen die van het algemeene beginsel kunnen gemaakt worden, en welke dadelijk in het oog loopen. Wel is waarhel congres kan de taak des wetgevers niet vervullen; het is niet in staal om alle noodig geachte hervormingen in de bijzondere wetten te brengen en om bet wetboek van den eigendom van voortbrengselen des geestes in al zijne deelen vast le stellen. Maar het is althans in staat om de gewigtigsle vraagpunten op te lossen en om de on misbare beginselen eener wetgeving, die op de hoogte van den tijd wil zijn, aan le wijzen. De door hel congres vastgestelde regelen zullen zich van zelf aan de wetgevers van alle landen opdringenindien zij wel door dacht zijn, met de billijkheid overeenstemmen en aan de behoeften beant woorden en zoo zal het congres de bouwstoffen voor eene algemeene wet op den eigendom van geestgewrochten geleverd hebben. Ook in eene andere rigling kan bet congres inet nut werkzaam zijn. Het is niet genoeg, de regten der schrijvers en kunstenaren te verzekeren en aan de daartoe strekkende wetsbepalingen eenen eenparigen grondslag te gevenmen behoort ookaltoos zonder aan de regeringen in het binnen- Iandsche bestuur ongerief te berokkenende verspreiding der voortbrengse len van den geest le bevorderen. De erkenning van den letterkundigen eigendom onder de volken zal dan eerst in volle kracht en omvang plaats gehad hebben, wanneer de boeken en kunstgewrochten niet meer aan de grenzen door tolregten of belastingen opgehouden worden. Nabij Charleroi is een persoon gevangen genomen, beschuldigd van nu 4 jaren geleden zijne vrouw in de Sambre geworpen te hebben. Men dacht toenmaals aan eenen zelfmoordmaar bij gelegenheid van eenen twist, dezer dagen voorgevallen, werd hem zijne misdaad in 't openbaar verweten, hetgeen tot zijne aanhouding aanleiding gaf. Door het Genlsche dagblad le Bien public wordt hevig uitgevaren tegen de nieuwe uitgave van de werken van Marnix van Sl. Aldegonde, en j de inteekenaren op dat werk, aan het hoofd waarvan zich prins Frederik der Nederlanden bevindt, worden daarbij niet gespaard. Ongelukkig staat op de lijst der inteekenaren ook de hertog van Brabant, maar men heeft j zich uit die verlegenheid weten te redden door te zeggen dat zijn naam zonder zijne voorkennis op de lijst is geplaatst, hetgeen echter, zelfs van de geringste uitgave, geen plaats heelt. De hertog moet dus uit belang stelling op het werk hebben ingeteekend. ENGELAND. LONDEN, 23 Maart. Baron von Brunnow heeft zijne geloofsbrieven als Russisch gezant aan de koningin overhandigd. Kort vóór of even na het Paaschfeest zal de prins van Wallis te Windsor zijne geloofsbelijdenis afleggen. Door het lagerhuis is thans weder in behandeling genomen het voor stel van lord Russell, lot wijziging van den eed door de parlementsleden af te leggenten einde den Israëliten gelegenheid te geven in bet parlement zitting te nemen. De heer Walpole, secretaris van het dep. van binnenl. j zaken en het lid Newdegate, hebben het voorstel bestreden, als strekkende om 's lands wetgeving van haar christelijk karakter te berooventerwijl het door lord Russell uitvoerig werd verdedigd. Ten slotte is het voorstel met 297 tegen 144 stemmen aangenomen. In dezelfde zitting heeft de heer Disraëli de aanbieding van het wets ontwerp betrekkelijk het regeringsbeleid in Indië aangekondigdalsmede de verdaging van het parlement tot 12 April. Ook is nog door een der leden, den heer Griffith, gezegd dat hij eene motie wil doen, om van de Napelsche regering schadevergoeding te eischen voor de gevangenhouding van Britsche onderdanen. Ook het paspoorten-stelsel in Frankrijk is in het lagerhuis ter sprake ge- bragt. De regering heeft verklaard dat zulks eene zaak van binnenlandsch bestuur in Frankrijk is. Echter is dat rijk niet ongezind daaromtrent in nader overleg te treden. In al de Engelsche havens zullen bureaux voor de afgifte van paspoorten gevestigd wordenten einde het verkeer gemakkelij ker te maken. Bij de regering zijn op nieuw berigten uit Canton ontvangen. De I blokkade der stad is opgehevenen den onder-koning Yeh heeft men naar Calcutta opgezonden. De Amerikaansehe en Russische regeringen hebben zich met die van Frankrijk en Engeland vereenigd en schriftelijk hunne eischen aan den keizer van China bekend gemaakt. Tegen het midden van Maart zag men het antwoord daarop te gemoet. In den laatsten tijd is er veel gesproken en geschreven over zamen- komslen hier ter stede van Italianen, die zich als voorstanders der consti tutionele volksvrijheid in hun vaderland voordeden, maar, volgens de dag bladen, niet altijd binnen de grenzen der gematigdheid bleven. Volgens de verklaring van den heer Walpole in het lagerhuis hebben er werkelijk zoo danige zamenkomslen van Italianen plaats gehadmaar daarin is niets onwettigs voorgevallen. Men verzekert thans dat de verslagen, redevoerin gen adressen aan de souvereinen en volken van Europadie van die ver gadering zouden uitgegaan zijnverzonnen zijn door eenen armen maar talentvollen Ier, die in zijn onderhoud voorziet door berigten aan de dag bladen ie leveren. De boekhandelaar Stanislas Zienowski, uitgever van het bekende vlug schrift van F. Pyat tegen keizer Napoleon, is alhier in hechtenis genomen. Hij zal waarschijnlijk zonder borgtogt ontslagen worden, maar deze vervol ging is veelbeteekenend. Het parlement van Melbourne in Australië heeft eene wel aangenomen, waarbij de vader van elk kind, dal 7 jaar oud is en niet kan lezen en schrijven, en niet school gaat, mei geldboete wordt gestraft. Bij de regering van de Vereenigde Staten zijn uitvoerige depêches ont vangen van Brigham Founghet hoofd der Mormonen. Hij verlangt, waarschijnlijk om tijd te winnen, dat er op nieuw eene commissie worde benoemd, ten einde op de plaats zelve onderzoek te doen omtrent de feiten aan de Mormonen ten laste gelegd. Tevens voorspelt hij de vernietiging van het expeditie-leger tegen Utah, bijaldien het met de heilige Mormonen slaags raakt. FRANKRIJK. PARIJS, 23 Maart. De keizer heeft het ontslag van den heer de Persigny, als gezant te Londen, aangenomen, en tot zijnen opvolger benoemd den maarschalk Pé- j iissier, hertog van Malakoff. Deze benoeming maakt een einde aan de sieeds loopende geruchten omtrent eenen vredebreuk met Engeland, waar door de gemoederen ernstig verontrust werden. De Monitcur bevat een keizerl. besluit lot reorganisatie van den ad- miralitcitsraad. De baron von Manderström had gisteren de eer in een bijzonder ge hoor door den keizer ontvangen te wordenom in de hoedanigheid van buitengewoon gezant en gevoluiagligd minister des konings van Zweden en Noorwegen afscheid le nemen. De baron zal in Zweden de leiding der builenlandsche aangelegenheden op zich nemen. Prins Jeröme neemt meer en meer in beterschap toe. Volgens den Constilutionnelis er eene staatscommissie benoemd om de onderscheidene vraagpunten betrekkelijk de indirecte belastingen te onder-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2