LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 26 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar j de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENBAN 0SCBE BERïGTEN. LEYDEN25 Maart. Dingsdag avond werd alhier in de Doopsgezinde kerk de vroeger aan gekondigde meeting gehoudenbestemd tot het doen van roededeelingen nopens de verblijfplaats van jeugdige ontslagenenonlangs door het genoot schap tot zedelijke verbetering van gevangenen alhier tot stand gebragt. Eene groote schaar van belangstellenden was daartoe opgekomen. De heer A. Rutgers van der LoefT, voorzitter van de Leydsche afdeeling van genoemd genootschap, trad bet eerst als spreker op. Hij schetste met fiksche trek ken den ongelukkigen toestand van die jeugdige personendie door een gering vergrijp in de gevangenis gekomen na volbragten straftijd worden ontslagen. Bij hen, door de maatschappij veracht en door ouders en be trekkingen dikwijls verstonten, was herhaling der misdaad schier onvermij delijk. Voorbeelden daarvan bijgebragt stelden dat in een helder licht, en misdadigers, die jaren lang in den kerker hadden doorgebragt, erkenden :g zeiven dat indien in dat tijdperk van hun leven eene reddende hand hun ware toegestoken, zij nooit in zulk een afgrond van ellende zouden gestort zijn. Aan dien toestand moest een einde komen en spreker legde als voor zitter der afdeeling de verklaring af, dat het genootschap zich schaamde niet eerder de hand aan het werk te hebben geslagen. Immers een ontsla gene kan noch bij het leger noch bij de marine worden opgenomenzoo h'j niet gedurende één jaar bewijzen heeft gegeven van goed gedrag, en wat is dan natuurlijker dan dat de wensch oprijst: o kon men hem dan miar gedurende dat jaar voor verleiding bewaren en aan zijne opvoeding arbeiden Om in dien nood te voorzien heeft het genootschap in deze stad een ruim lokaal aangekocht en tot een geschikt verblijf voor de bedoelde ontslagenen doen inrigten, alwaar zij in de noodige kennis onderwezen, en onder eenen bekwamen directeur aan waarheidsliefde, eerlijkheid en arbeid zaamheid worden gewend. Er zijn reeds in dat geslicht 8 jongelieden op genomen en voor 40 is er plaats. Voor die geheele inrigling heeft het genootschap zich eene uitgave getroost van bijna ƒ7000, maar de instand houding gaat bare krachten te boven en daartoe doet het een beroep op de liefdadigheid zijner landgenooten. Van verkregen resultaten kon nog geen sprake zijn, maar de opger.omenen betoonden zich allen zeer dankbaar. Dat er onder hen jongens zijn van veel aanleg, die zich naar de omstandig heden zoowel ten goede als ten kwade kan ontwikkelen, is onloochenbaar. Spreker bewees dit door het voorlezen van een dichtstuk, dooreen der opgenomenen uit aller naam vervaardigd op het overlijden van hel dochtertje van een der hh. bestuurders, welke voorlezing van wege den godsdienstigen zin en den dichterlijken gloed, die er in doorstraalde, op al de aanwezi gen een diepen indruk maakte. Aan het einde zijner rede spoorde de spre ker Leydens ingezetenen aan om in deelneming aan dit werk der liefde niet achterlijk te blijven. Na den heer Rutgers van der LoefT trad de heer Herman de Ridderuit 's Hage, op. Wij willen geene poging wagen om de woorden van dien talentvollen spreker hier weder te geven. Zijne geïmproviseerde rede tot aanprijzing van het gesticht, door hem, zoo als men weet, het reddings huis genoemd, was dikwijls hoog ernstig, maar leverde ook het bewijs dat spreker de kunst verslond zijne woorden met attisch zout te besprengen en waar zulks te pas kwam een meesterlijk gebruik van satire wist te maken. De geheele vergadering was aan des sprekers mond geboeid, een bewijs dal l>Q wel sprak en den populairen toon wist aan te slaan. Naar die belang stelling te oordeelenzullen zijne woorden schoone vruchten dragen. Als derde spreker trad op de heer E. Laurillard, die, gelijk tnen ver wacht had, de poézy dienstbaar maakte aan de behartiging der zaak. In een treffend dichtstuk, met hel talent hem eigen voorgedragen, bragt hij de talrijke noodkreten in herinnering, die den mensch op zijnen levensweg in de ooren klinken. Hij vond daartoe aanleiding in de gelijkenis van den barmhartigen Samaritaan, welke hij tol grondslag van zijn dichtstuk legde. Treffend vooral was het oogenblik toen de dichter het beeld schelste van «enen door het zwaard der geregtigheid gevelden misdadiger, die voor het hemelsch gerigt de menschheid aanklaagde, dat zij, toen hij de armen tot haar hield uitgestrekt, hem wreedaardig van zich had gestooten en vroeg dat een deel zijner schuld op haar mogt worden geladen. De dichter maakte zich levens het beeld van den Samaritaandie voor de verzorging van eenen ongelukkige zijnen buidel opende, ten nutte, om lot deelneming in de tol stand gebragte stichting op te wekken. Moge het later blijken dat het op dien avond gesprokene geene stem des roependen in de woestijn is geweest. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen zal op Zaturdag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering honden. Uit hel verslag, in eene algemeene vergadering der Neder!, lelegraaf- maatschappsjnopens dat ligchaam over 1857 uitgebragt, is o. a. gebleken, dat bet getal der verzonden berigten 9684 had beloopen. Omtrent den geldelijken toestand der maatschappij werd medegedeeld, dat hel saldo, na aftrekking van hel onderhoud en de exploitatiekosten, eene uilkeering van 27.50 per coupon gedoogde. Te Oudewater is op den IS1*»" dezer de vrouw van J. van Willigen voorspoedig bevallen van drie levende kinderen. Zij werd bijgestaan door den heer J. S. van Praag, zijnde dit nu de derde maal dal zich een zoo danig geval in de praktijk van dien verloskundige heeft voorgedaan. De begrooting voor de dienst van 1858, aan hh. ingelanden van den Ilaarlemmermeerpolder door hel dagelijkse!) bestuur ingediend, bedraagt in ontvangst ƒ248,642.71 J- en in uitgaaf 248,483 50. De heer L. J. Son, vroeger heelkundige te Kleef en aldaar onlangs overleden, heeft zjue boekerij aan de stads-bibliotheek te Amsterdam vermaakt. Als eene zeldzaamheid en bijzondere, waarlijk niet benijdenswaardige lols-bedeeüngwordt ons uit Hilversum gemeld, dat aldaar nog heden, ia ée'ue niet ruime kamer vier geslachten, bestaande uil drie weduwen met drie kinderen te zamen wonenvan welke de over grootmoeder 97, de grootmoeder 71 en de moeder 47 jaren telt. Tot deze bijzonderheid mag nog gevoegd wordendal de grootmoeder met haren echtgenoot onder Napoleon in dienst bij de 5lle afdeeling der zoogenaamde blaauvvkleppen als marketentster verschillende vcldloglen heeft bijgewoond; dat zij in hel jaar 1811 te Straatsburg gevangen genomen, in dc gevangenis bevallen is, en daarop na hare loslaling met haren echtgenootdie gekwetst wasen hare jonggeborene weken lang gemarcheerd heeft, om op vaderlandschen bodem terug te komen, alwaar haar echtgenoot kort daarna is overleden. Daar dit zedig en ordelijk huisgezin daarbij in behoeftige omstandigheden verkeert, wordt het door tusscheukomst van den burgemeester aan de liefdadigheid van velen aanbevolen. C Naar men uit 's Hertogenbosch mc-ldt, zou er plan zijn om met 1 Mei het algemeen depót van discipline van Medcmblik naar die stad over te brengen. De gezondheidstoestand te Medemblik zon daartoe aanleiding geven. Onder de gemeente Fynaart (Noordbrabant) is Maandag li. een hevige brand uitgebarsten, in de schuur vau een broodbakker R. B., die met zijn gezin in diepe rust lag. De brand nam zoo schielijk toe,.dal, behalve die schuur, ook weldra het woonhuis met geheel den inboedel een prooi der vlammen werd, en de bewoners zich met moeite konden redden; terwjjl ook vier daar naast aangelegene woningen geheel werden in de asch gelegd. In de genoemde schuur zijn, behalve andere goederen, ook nog vier varkens, een paard, een geit en een hond door de vlammen, verteerd. Het meeren- deel was tegen brandschade verzekerd. 's GRAVENIIAGE 25 Maart. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij de infanterie in Oost-Indie, lol 2Jcn luit., den lieer P. J. Heek, thans 2le luit. bij het Luxembnrgsch contingent, en bij dc geneeskundige dienst der landmagt, tot apotheker 3jc kl. den heer M. J. W. 11. Muysers. Z. M. heeft den apotheker der 3le klasse bij het personeel van de ge neeskundige dienst der landmagt, J. V. E. Gugneux, uil de dienst, ontslagen en hem een tijdelijken onderstand toegekend voor den tijd van 4 jaren en 6 maanden, ten bedrage van ƒ125 'sjaars. Z. K. H. prins Frederik beeft heden de afgetreden ministers ten ge- hoore toegelatentot bel nemen van afscheid. 11. K. H. prinses Maria zal Donderdag aanst. hare geloofsbelijdenis afleggen voor den hofkapellaan, den wel-eerw. beer Ruitenschild. Deze plegtigheid zal worden bijgewoond door de leden der koninklijke familie en vele genoodigden. Bij den hoogen raad heeft heden de beéediging plaats gehad van den heer mr. W. Tonckens, als voorzitter van het prov. geregtshof in Drenthe. Aan den heer C. E. Robbers, te Amsterdam, is vergunning verleend voor eene schrocfstoomhootdienst tot vervoer van reizigers, goederen en vee, van Amsterdam langs den Amstel, de Vecht, den Vaarlschen Rhijn, het Zcdcrikkanaalde Maas en de Diezc, naar 's Hcrtogenbosch en lusschen- plaalsenen terug. Z. Exc. jhr. mr. van Tets van Goudriaan, minister van binnenl. za ken, die voor cenige dagen de stad verlaten heeft, zal bij zijne terugkomst, voorloopig zijn intrek nemen in het hötel het Groot Keizershof, alwaar reeds door hem vertrekken zijn genomen. Gisteren avond heeft er in de loge 1'Union, Royale eene plcgtige bij-

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1