I'll!WIIIS- IN PAHASOLS-FABRIËK BIDSTOND VOOR ISRAEL, nairen inval in het Napelsche grondgebied, op vrije voeten te stellen. Hij blijft ten gevolge zijner opsluiting in eenen staat van krankzinnigheid verkeeren. Te Verona heeft de volgende gebeurtenis de bevolking met schrik vervuld. De heer Hora, secretaris der Italiaansche spoorwegmaatschappij een zeer geacht man van omtrent 30 jaren, is met zijne echtgenoot in zijn bureau vermoord gevonden. Een niet minder ontzettend voorval had te Milaan plaats. De heer Arvedi, directeur der veeartsenijschool, ging met zijne dochter naar het paleis van den aartsbisschop, om een' eisch tot echt scheiding tegen haren echtgenoot, den beeldhouwer Corte, uit Novarra, in te stellen. Deze, van dit voornemen onderrigt, trad op de trappen van het paleis vader en dochter te gemoel en doorstak beiden met een dolkzoodat zij dood aan zijne voeten nederstortten. De dader is nog op denzelfden dag in hechtenis genomen. Het hof van Genua heeft uitspraak gedaan omtrent de personen die aan de oproerige beweging in Junij 11. hebben deelgenomen. De doodstraf is alleen uilgesproken tegen afwezigen, onder anderen tegen Mazzini. Wat de aanwezige beschuldigden betreft, 29 zijn vrijgesproken, 9 veroordeeld tot 20 jaren dwangarbeid, 1 tot 13 jaren, 7 tot 12 jaren, 10 tot 10 jaren en 1 tot 7 jaren gevangenschap. In sommige deelen van het Napelsche gebied blijven de aardschokken steeds voortduren. PRUIS SE1V. BERLIJN, 21 Maart. De prins van Pruissen viert morgen zijnen 61sten verjaardag. Door eenige leden van de vertegenwoordiging is eenc interpellatie aan het ministerie gerigt betrekkelijk de onderhandelingenonlangs te Munster gevoerd tusschen Pruissische, Ilanoversche en Nederlar.dsche com missarissen over de spoorwegaansluiting. Die interpellatie was hoofdzakelijk van den volgenden inhoud. Naar men verneemt heeft de Ilanoversche re gering bij de onderhandelingen hel voornemen te kennen gegeven, om de spoorweglijn van Rheine uit over Benlheim ten noorden van die stad, met algeheele vermijding van hel Pruissische grensgebied, naar de Nederlandsche stad Enschedé te doen loopen. Door die bepaling zou het belang van den staat blijkbaar benadeeld worden, en het noordwestelijke gedeelte van West- falen met eene bevolking van meer dan 80,000 zielenen vooral de fa briekstad Gronau, welke van alle regtstreeksche verbinding met dien spoor weg zou worden uitgesloteneene onherstelbare schade lijden. Onder deze omstandigheden acht men zich verpligt aan het ministerie de vraag te doen: of hetzelve voornemens is aan de bedoelingen der Ilanoversche regering toe te geven en de rigting der spoorbaan van Rheine uit naar het koningrijk der Nederlanden op zoodanige wijze vast te stellen, dat de weg, met ver mijding van het Pruissische grensgebied en van de stad Gronau, naar En schedé zal loopen. De minister van koophandel heeft daarop geantwoord, dat door de gevol- magtigden van Nederland en llanover eene lijn was voorgesteld van Enschedé reglstreeks in het Hanoversche gebied overgaande, zonder den Pruissischen bodem te raken. Pruissen had zich daartegen verzeten men kon verze kerd zijn dal de regering het belang des lands hierin met kracht zal voorstaan. Ten gevolge van den verbeterden waterstand van den Rijn begint de scheepvaart weder te herleven. Te Mainz is thans de centrale commissie voor de Rijnscheepvaart ver gaderd, om, bijgestaan door eenige deskundigen, den aanleg van de vaste brug over den Rijn nabij Keulen nogmaals te onderzoekenen te beoordeelen of hel mogelijk is een gedeelte daarvan beweegbaar te maken. Door het hof van Rome worden pogingen gedaan om in het noorden van Duitschland, en wel te Hamburg, een aartsbisdom te vestigen. De raad der stad verzet zich ten sterkste legen dit plan. Uit Hamburg wordt gemeld, dat het schip Howard, van daar naar New-York vertrokkenna eene reis van 96 dagende plaats zijner bestem ming heeft bereikt. Van de 286 passagiers stierven er 37, deels aan de cholera, deels uit gebrek aan voedsel, daar gedurende het grootste gedeelte der reis de passagiers op half rantsoen werden gesteld en er volslagen ge brek aan drinkwater bestond. Men heeft zich met zeewater moeten behelpen. In Zweden is men weder eenigzins op den weg van ontwikkeling vooruitgegaan. Tot nu toe kon een vreemdeling de naturalisatie niet ver krijgen dan wanneer dit aan den koning behaagde en dan nog had hij geen burgerreglen. Daarin is nu verandering gebragt. Voortaan zal een vreemdeling de naturalisatie kunnen bekomenwanneer hij met goedkeu ring van de regering 3 jaren in Zweden heeft gewoond. Men heeft ook nog eene andere vrijheid ingevoerd, door verandering te brengen in de wet, welke niet toeliet openbare bedieningen te geven aan personen die de staats godsdienst niet beleden. De belijders van alle godsdiensten zullen voorlaan hooglecraren of slaatsgeneesheeren kunnen worden. T E IS. IJ H. YVEENEN, 20 Maart. De Britsehe gezant, lord Seymour, is thans door zijne regering terug geroepen. Volgens de verklaring van lord Malmesbury was hem eene andere betrekking toegedacht, maar men denkt, dat deze belofte slechts uitgedacht is om het eergevoel van den gezant niet te kwetsen. Aan de uitbreiding onzer marine wordt steeds ijverig gewerkt. Twee fregatteneene korvet en twee stoomschepen zullen eerlang eenen langdu- rigen oefeningslogt ondernemen. In de gevangenis te lllava, in het Trenchiner comilaat, waarin zich 409 veroordeelden bevonden, is een hevig oproer uitgebarsten, ten gevolge waarvan er een hevig gevecht tusschen de gevangenen en de troepen plaats greep. Van de gevangenen werden er 7 gedood en 6 gewond en de troe pen lelden een doode en verscheidene gekwetsten. Krachtige maatregelen zjjn genomen om de orde te handhaven. IIU S L A IN De keizer heeft thans den diensttijd van hen, die bij het leger worden ingelijfd, op 12 jaren gesteld. Er zijn berigten ontvangen van het kleine eskader dat in den vorigen zomer onder bevel van den admiraal Putiatine naar de Chinesche zeeën en Te Katwijk aan Zee is thans lot predikant beroepen ds. L. Tiddens, pred. te VVorkum. A11 VERTENTIEN. Heden overleed mijne geliefde Echtgenoole ANNA GERARD1NA RIJK, in den ouderdom van 39 jaren. Leyden 19 Maart 1858. C. B. DUYSTER. NOORDEINDE, Wijk I. N°. 29, Op Vrijdag den 26 Maart 1958, ,s avonds ten 7 ure. Spreker: Ds. GANN DUN, te Scheveningen. SCHEI»!*© VAN TAFEL E* BE». Uit een vonnis, gewezen door de Arrondissemcnls-Reglbank te Leyden den zesiienden Maart 1858, behoorlijk op de expeditie geregistreerd, blijkt, dat daarbij, tusschen P1ETER HAM, Bouwmanwoonplaats hebbende te Nieuwe Wetering, gemeente Alkemadeverblijf houdende te Schoorldam gemeente iSchoort, en zijne Echtgenoole MARIA BOSMAN, Bouwvrouw vroeger weduwe van Teokis vak Nieuwkerk, te Nieuwe Wetering woon achtig, op het door hun beiden gedaan verzoek, is uilgesproken Schelding van Tafel en Bed, met alle de gevolgen van dien. Voor uiltreksel deugdelijk verklaard, door mij Ondergeteekende Procureuren als zoodanig voor de genoemde verzoekers geoccupeerd hebbende. P. K. DOEFF. op de Aalmarkt te Ejei/dett. De Ondergeteekende berigt aan de geëerde Dames, dat zijn Magazijn wederom voorzien is van een buitengewoon groot en fraai assortiment HarquisesParasols en tout Ca'snaar de nieuwste dessins. J. GUBBI. Op Zalurdag den 20slcn Maart 1858, zijn de navolgende HUIZEN en ERVEN, staande en gelegen te Leyden, in bod gesteld als volgt: liet HUIS in het Noordeinde, Wijk I. N°. 30, op 1225. Nader ver hoogd met ƒ25. Hel AVINKELHUIS op de Mare, Wijk V. N°. 646, op 625. Zullende de afslag plaats hebben op Zalurdag den 27slen Maart 1858, ter wijl Verboogingen worden aangenomen ten Kantore van den Notaris P. MULLERte Leyden. Japan is vertrokken. Op de kust van Mantchourie heeft men twee fraaije havens ontdekt, waarin aanzienlijke vloten eene ligplaats zouden kunnen vinden. Te Nagasaki heeft admiraal Putiatine een handelsverdrag met Ja pan gesloten. Daarbij is bepaald dat er een Russisch consul met zijn gezin in Japan mag verblijf houden. Het eskader was op 14 November te Hong- Kong aangekomen. ©OS T-INDIE, BATAVIA, 25 Januarij. Door de Spaansche regering van de Philippijnsche eilanden is aan de Nederlandsche den afloop medegedeeld van twee expediliën tegen zeeroovers. Zij zijn goed geslaagd en van de gevangen genomen roovers hebben 7 de doodstraf ondergaan. Van Samarang wordt gemeld, dat in den morgen van den 20sten De cember 11. het gebouw der militaire kantine te Salatiga voor het grootste gedeelte is ingestort. Acht militairen van het garnizoen te Salatiga zijn bij die gelegenheid meer of minder zwaar gekwetst. Het regentschap Soemorolo, afd. Ponorogo, is in den avond van 29 Dec. 11. door eene overstrooming geteisterd. De anders weinig heleekenende rivier Bandoengan gelegen in het district Djebeng en ontspringende in het Paljitansche gebergte, heeft zich toen in eenen bergstroom herschapen. Het land tusschen dien stroom en de rivier Broto werd ter hoogte van eenige voeten onder water gezet. Door den snellen afloop van het water werden 88 woningen verwoest en 77 min of meer beschadigd; 20 bouws tweede gewassen werden geheel vernield en 70 hamatten padie gingen ver loren, terwijl 5 menschen, 1 paard en 4 koebeesten in den stroom zijn omgekomen. Niet ver van de plaats, waar de genoemde rivieren zich ver eenigen bij de dessa Slahoong, is de grootc weg ter lengte van 50 roeden weggeslagen. Het district Gernoelak werd bijna geheel onder water gezet; 4 bouws indigo, benevens 30 bouws tweede gewas, zijn geheel vernield. Van 6 bruggen zijn de steenen landhoofden gedeeltelijk vernield, terwijl de in die rivieren bestaande dammen alle zijn weggeslagen. De aangerigte schade wordt begroot op ongeveer ƒ4000. In den nacht van 2 Dec. ontdekte men in het ruim van de bark Timbangter reede van Muntok liggende3 voet water. Na lang vruchte loos zoeken naar de oorzaak van het lek vond men eindelijk een gat van 11 duim middellijn, waarin het zwaard van een zwaardvisch stak ter lengte van 4 a 5 Rijnl. duimen. Het zwaard was gedrongen door de buitenhuid van djatliplanken van 2j duim dikte, daarna door de zoogenaamde vulling van 5 duim dikte en vervolgens door de binnenhuid, mede van djatliplan ken van li Rijnl. duim. KERK* IEUWS.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3