wordt het volgende gemeld: Tol de zaken, welke in behandeling zijn, be- hooren in de eerste en voornaamste plaats het opmaken van programmata voor de examina van de verschillende acten van hoofd- en hulponderwijzers hoofd- en hnlponderwijzeressen en huisonderwijzers. In het algemeen helt men er toe over, omdat er gebrek aan hulponderwijzers is, bij de examina van de hulponderwijzers in den beginne de eischen laag te stellen. Met het afgeven van de acten voor hoofdonderwijzer wenscht men algemeen de 1100- dige gestrengheid in acht te nemen, omdat er thans genoeg hulponderwij zers van den tweeden rang zijnom in de vacatures van hoofdonderwijzers te voorzien. Verder houdt men zich bezig met de regeling van 's rijks kweekscholen voor schoolonderwijzers, waaromtrent advies en voorlichting van de vergadering gevraagd wordt. Of de beslaande te Haarlem zal blij ven voortduren, is wel denkelijk, doch dan zal zij op eenen geheel anderen voet ingerigt dienen te worden. Waar de tweede kweekschool zal komen is nog eene vraag, die onbeantwoord is. Er is wel een adres uit Groningen ingekomendoch daaromtrent is nog geen besluit bij de regering genomen. Het tijdschrift, de Nieuwe Bijdragen voor het lager schoolivezenzal, zoo niet in vorm, dan toch in inhoud belangrijke verandering ondergaan. Men heeft voorgesteld, om het mededeelen van advertenliën aangaande oproepin gen van sollicitanten verpliglend te maken. Er was ook sprake van het uitgeven van een weekblad voor onderwijs en opvoeding, opdat de berigtcn te spoediger ter kennis van het publiek konden komen. Eindelijk houdt de vergadering zich bezig met het maken van instruction voor schoolopzie ners, het maken van ontwerpen voor huishoudelijke reglementen voor de LONDEN, 21 Maart. De berigten uit IndiO vermelden dat er tegen het midden van Februarij te Allumbagh een krijgsraad zal gehouden wordenom te beslissen of het geraden is met de beschikbare magt Oude aan te tasten of dat men daartoe de nog op weg zijnde versterkingen zal afwachten. Indien men tot het laatste mogt besluitendan zouden de operation lol de herfst moeten uitge steld worden omdat het zomersaisoen al te moorddadig voor de troepen is, van wege de menigvuldig voorkomende ziekten. Men verzekert dat de hoofden der opstandelingen te Lucknow niet zon der vrees zijn. Reeds moeten er onderhandelingen over de overgave dei- stad hebben plaats gehad. Ook zegt men dat Nena Sahib, door zijne vol gelingen verlaten, in Oude wanhopig rondzwierf, telkens van kleeding en van verblijfplaats veranderende, ten einde niet in de handen der Engelschen te vallen. Berigten uit Canton melden dat de keizer van China geen antwoord heeft gezonden op de nota der verbonden commissarissenen dat deze bin nen twee maanden de rivier Pe-Ho zullen opvaren met een aantal kanon- neerbooten en een balaillon Fransche zeesoldaten. Het eskader zal door schepelingen, te Manilla aangeworven, versterkt worden. De bezetting van Canton beslaat uit 1000 Engelschen en 400 Frauschen. De vestingwerken zijn door de overwinnaars vernield. De bevolking der lagere klasse was in de stad teruggekeerd; doch de rijken vertrokken en namen hun geld mede. De voornaamste kooplieden van Hong-Kong, die hunne zaken hebben ge schorst hebben aangekondigd dat zij ze binnen drie weken zouden hervatten. Latere berigten voegen hier nog bij dat Canton na 10 Febrnarij Noor alle vreemdelingen zal opengesteld worden, echter voorwaardelijk. De staat van beleg zal duren zoolang de Europesche troepen in de stad verblijf hou den. Er is eene krachtige politie georganiseerd om de bevolking in toom te houden. Vrijdag avond is door de vrienden van wijlen den generaal Havelock eene vergadering gehouden, ten einde te beraadslagen over de meest ge schikte wijze, waarop de natie hare dankbaarheid voor de groote daden, door dien uitstekenden krijgsman verrigt, aan den dag zou kunnen leggen. In die vergadering is 1 esloten een standbeeld voor dien generaal op te rigten. Mogt het bedrag der daarvoor in te schrijven gelden meer beloopen dan he- noodigd is, dan behoudt de commissie van beheer zich het regt voor daar over te beschikken op eene wijze, welke in overeenstemming is met de bekende gevoelens van den overledene. Baron von Brunnowdie Rusland bij ons hof zal vertegenwoordigen, is alhier aangekomen. Lord Russell houdt zich thans bezig met het gereed maken van eene nieuwe uitgave van zijn treurspel Don Carlos, waarin onderscheidene ver anderingen zullen plaats hebben en dat eerstdaags ten tooneele zal opge voerd worden. Lord Derby daarentegen houdt zich onledig met een werk getiteldDe gelijkenissen van het IV. T.hetwelk reeds ter perse is. .- Men heeft het plan gevormd tot oprigting eencr maatschappijmet het doel om alhier weder een groot hótel voor reizigers van alle natiën te stichten. Dit gebouw zal al de reeds bestaande hólels in grootte overtreffen en 230 slaapvertrekken bevatten. Men schat de kosten op bijna 100,000 Men heeft eene inschrijving geopend om voor den beroemden schrijver Olivier Goldsmith, te Dublin, zijne geboortestad, een standbeeld op te rigten. De heer Barber, kassier en administrateur van de bankiers Gurney en O. te Great-Yarmouth is voortvlugtig. Hij laat eer. aanzienlijk tekort in zijne kas achter en heeft daarenboven nog 700 medegenomen. Er is eene belooning uitgeloofd voor zijne aanhouding. Het huis Lafone te Liverpool, dat handel drijft op de Plala-rivier, is gefailleerd met een passief van 100,000 Dezer dagen maakte de telegraaf een niet onbelangrijken misslag. Uit de Vereenigde Staten werd hel berigt overgemaakt dat op 4 Maart bij het congres een wets-ontwerp van algemeen bankroet zou ingediend worden. Het moest zijn een ontwerp voor eene algemeene bank. De bekende Amerikaansche commodore Perry is overleden. FRANKRIJK. PARIJS, 21 Maart. De heer de Persigny is reeds uit Londen alhier aangekomenen men verzekert dat hij niet meer derwaarts zal vertrekken. Zijn opvolger is nog niet gekozen. De nieuwe opera la Magiciennewaarvan de tekst door den heer St. George en de muziek door den heer Hale'vy is vervaardigd, heeft bij de eerste uitvoering algemeen teleurstelling verwekt. De keizer en de keizerin hebben deze voorstelling bijgewoond en het getal toeschouwers was zoo groot dat voor eene plaats meer dan 100 fr. werd hetaald. Van de bekende brochure Napoleon III en Engeland zijn reeds 35,000 exemplaren verkocht. Men verneemt dat de minister van marine de wapening bevolen heeft van eene afdeeling kanonnecrsloepenten behoeve van de Chinesche expedi tie. De admiraal Rigault de Genouilly moet geschreven hebben dat de eer der verbonden mogendheden het vorderde den togt tot Pekin voort te zetten. De Moniteur deelt een ovcrzigl mede van den toestand der voornaamste handelsplaatsen. Volgens ingewonnen berigten is die toestand over 't alge meen goed en zal de arbeid spoedig overal hervat worden. De heer Martin, een schrijver in ullramontaanschen geest, is door het bof van appel alhier tot 6 maanden gevangenisstraf en 2000 fr. boete ver oordeeldomdat hij in een onlangs uitgegeven geschrift de verdraagzaam heid in geloofszaken en de godsdienstvrijheid bestredenen beweerd heeft dat de kerk bevoegd en verpligt is om de ketterij ook met wereldlijke mid delen te bestrijden. Het hof zag daarin aanranding van de godsdienstvrij heid en der wettelijk erkende regten van anderen. Een beroemd schaakspeler, de heer llarwilz, heeft eene weddingschap aangegaanom drie partijen tegelijk te spelen zonder naar het bord te zien. In eene der zalen van het café de la Régence, waar de schaakslrijd zou gevoerd wordenbevond zich een groot aantal belangstellende toeschouwers. Zijne drie tegenpartijen waren de hh. F. AVertheimer, E. Chausson en P. allen uitstekende spelers. Niettemin had de heer Harwitz zijne tegenstan ders na drie uren overwonnen. De opening van den spoorweg tusschen Lyon en Genève heeft Dings- dag 11. plaats gehad. Van wege staatkundige verwikkelingen is het plan der commissie verijdelddie gaarne deze opening als een internationaal feest had willen vieren. Hel feest is dus alleen bij het Zwitsersch grond gebied bepaald gebleven. Een groot deel van Genève was des avonds ver licht en door het afsteken van een vuurwerk werd de feestvreugde verhoogd. De heer Schlemmer, die dezen aanleg van den weg heeft bestuurd, is lot ridder van het Legioen van Eer benoemd. De onkosten van dezen spoor weg beloopen 110 millioenen fr. Het Journ. du Loiret berigt dat men, nadat de reizigers de rijtuigen van eenen van Parijs komenden spoortrein hadden verlatenbij het nazien der rijtuigen eer. doos heeft gevonden, waarin zich een levend kind bevond. Een opschrift gaf te kennen dat het gedoopt was en Eduard Karei heette. In een der voorsteden van Lyon staan in een boomgaard twee appel- boomenwaarvan de een in vollen bloei is en de ander kleine maar rijpe vruchten draagt. A'olgens berigten van de Plata en van Rio Janeiro woedde de gele koorts aan boord der schepenen waren vele ontruimd. Op een Engelsch schip waren 30 personen der bemanning aan die ziekte bezweken. SPANJE. MADRID, 18 Maart. Hier ter stede zijn een aantal republikeinsche proclamation verspreid geworden. Daarin wordt de onmiddellijke bijeenroeping aanbevolen van eene opperste junta, voorts wordt er in aangedrongen op eerbied voor den eigen dom; onbeperkte vrijheid der drukpers; algemeen stemregt; het bezit van slechts ééne wetgevende kamer; vrijheid van eeredienst en van onderwijs; verkoop van al de goederen der geestelijkheid; de invoering eener jury voor alle vergrijpen; vermindering van het leger, dat alleen zal dienen tot bewa king der grenzen en bescherming der vestingenterwijl de nationale garde de reserve van het leger zal uitmakenvermindering der staatsuitgavenen verder een deuiocratisch-republikeinsche regeringsvorm met den nationalen wil tot grondslag in alles. De uitwerking dezer stukken op de bevolking is uiterst gering geweest. ITALIË. Op 15 Maart is te Rome het vroeger aangekondigde consistorie gehou den. Zeven prelaten zijn daarin door den Paus met de waardigheid van kardinaal bekleed, namelijk ingr. Antonucci, bisschop van Ancona; mgr. Orfei, bisschop van Cesena, mgr. Milesi, de pauselijke minister voor han delszaken en openbare werken; mgr. Mertelde pauselijke minister van jus titie; mgr. Silvestri, het oudste lid van het Romeinsche geregtshof van de Rotabenevens twee buitenlandsche prelatende aartsbisschoppen van Toledo en Sevilla. Het geregtshof te Salernothans bezig met de bekende zaak der Cagliariheeft bevel gegeven om Watteenen van de Engelsche machi nisten, die geregtelijk vervolgd worden als medepligtig aan den revolulio- versehillende provinciën, enz. lilTifE.ALAMlSLilE BERsGTKN. F LCI E. BRUSSEL, 22 Maart. Men verwacht dat tot gezant te 's Gravenhage zal benoemd worden graaf Léon de Baillet, thans gouverneur van Namen. Te Luik is, in de plaats van wijlen den heer Delfosse, tot lid der kamer van afgevaardigden verkozen de heer Muller, candidaat van de vrij zinnige partij, met 2245 stemmen. Zijn mededinger verkreeg 898 stemmen. Te Antwerpen is een geheel gezin bijna vergiftigd geworden door het gebruik van boter, waarin voor de gezondheid nadeelige beslanddeelen wa ren gemengd. ENGELAND.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2