LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 22 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 z'zz het jaar afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij <ieie Courant behoort Bijblad K1. 1. Hii\i\KALAAllSGI!iC KKIiIGTKN LËVI)EN 20 MaarL lieden middag (en 12 ure aanvaardde de heer J. G. Hulleman, benoemd hoogieeraar in de faculleit van bespiegelende wijsbegeerte en letteren, in bet groot auditorium der akademie zijne betrekking met het houden eener rede voering: De literarum, praesertim Laiinarumapud Romanos sludiis, Nerva Traiano Imperalore; d. i. over de beoefening der letteren, voorna melijk die der latijnschc, bij de Romeinen, onder de regering van Nerva Trajanus. Gisteren had hier cene eenvoudige doch niet te min vermeldenswaardige plegliglieid plaats. Wij bedoelen het examen van en de prijsuitdeeling aan ji de arme en havelooze kinderen van de bewaarschool in de Groenesteeg alhier. Het was voor de derde maal dat hh. bestuurders en dames-patronessen hel genoegen hadden hun 380-tal kleine kweekelingenweder door de zorgen :N der dames net gekleed aan een beschaafd en belangstellend publiek in de Üosterkerk te vertoonenen de nicest gevorderden onder deze, vooral de 113 die de school wegens den bereikten leeftijd van 6 jaren moesten vaarwel zeggenom op de tusschenschool evenzeer kosteloos in verdere kennis on derwezen te worden, proeven te laten geven hunner, in verhouding van hun nen jeugdigen leeftijd, aanmerkelijke vorderingen in het zingen, lezen, re kenen, de aardrijkskunde, vadcrlandsche en bijbelsche geschiedenis. De, volgens den rooster, thans aftredende bestuurder, ds. Rutgers van der Loeff, aan wiens trouwe zorgen en juist oordeel de school zooveel verpligt is, leidde de plegliglieid op zeer gepaste wijze, en deelde aan het einde fraaije kerkboeken uit aan de kinderen van verschillende gezindheden die de school gingen verlaten. Zoo b. v. ontving een kind van Israëlitische ouders een Ile- brceuwsch gebedenboek, die van de Roomsch-Kalholieke eeredienstboeken door hunne geestelijke overlieden goedgekeurdallen een levenslang aanden- ken van de school. Sprekers woorden hebben ongetwijfeld eenen diepen indruk gemaakt op de talrijke toehoorders van verschillenden rang en stand (waaronder leden van onderscheidene commissiën in deze stad) en zullen, gelijk wij van harte wenschen, ook wel medewerken tot den voorldnrenden bloei dezer zoo hoogst nuttige instelling. liet aanmoedigend voorbeeld van Z. K. II. den prins van Oranje, die het bestuur een sprekend blijk van zijne belangstelling heeft doen toekomen, vinde ruime navolging. Na den afloop der plegliglieid in de kerk begaf zich een aantal belang stellenden naar het schoolgebouw en de speelplaats, om in eerstgemelde ge tuige te zijn van de feestvreugde der kleinendie daar op krentebrood met chocolade (de laatste eenc gift van een hartelijk vriend der school) onthaald werden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 229 tol 348 personen. De berigten omtrent den slaat onzer rivieren luiden steeds gunstig. Zij zijn genoegzaam van ijs bevrijd en de scheepvaart is hersteld. Zelden zag men het ijs zoo spoedig opgeruimd. De Delftsche Cour. berigt dat er in de vorige week, in de gemeente Naaldwijk, zes adelaars werden gezien, waarvan er door een particulier opziener van 'skonings jagt twee werden gescholen; deze hadden ieder een vlugt van 7 rijnl. voelen. De voor de Roltcrdamsche diergaarde bestemde olifantvan welken reeds meermalen gewag werd gemaakt, is thans met de stoomboot Leo van Londen aldaar iu goeden welstand aangebragt en niet zonder groote moeite uit het vaartuig gelost, liet is een fraai dier en nog zeer jong. De verkiezingen te Utrecht en Rotterdam, voor leden van de tweede kamer der stalcn-generaalin de plaats der heeren van Goltslein en van Bosse, zullen den 7dt'° April a. s. plaats hebben. Door den raad van bestuur der kon. akademie van beeldende kunsten te Amsterdam zijn tol leden van genoemde akademie benoemdte Amster damde heeren A. van Bosse, A. Caramelliprof. J. van Gcuns, J. H. Lehman, L. Splilgerber, Mr. J. J. Teding van Berkhout en J. Yellen; te 's Gravenhage, de heeren dr. L. R. Beynen, II. F. G. N.Camp, II. H. A. Wenlzel en T. van AYcstrhecne Wzn.; te Dresden, de heeren prof. E. J. F. Bcndeman en dr. J. V. H. Schnorr von Carolsfeid; te Kleef, de heer J. G. Vogel. Tc Nieuwe Diep had Woensdag 11. een ontzettend voorval plaats. Een marinier, die door zijne minnares verlaten was en een ander zijne plaats zag innemen, trachtte haar met een pistoolschot van het leven te berooven, welk schot evenwel miste, waarna hij, andermaal geladen heb bende zich de pistool voor het hoofd afschootten gevolge waarvan hij dadelijk overleed. Eergisteren avond had te Purmcrende bij de Gebr. Engelen, hande laars in manufactureneen stoute diefstal plaats. Men heeft met vasthou ding van de deurschel, zachtjes de deur opengedaan, de lamp uitgedraaid en van de toonbank eene vracht laken medegenomen ter waarde van ƒ300 a ƒ400. Met hel sluiten van den winkel bemerkten de eigenaars den dief stal en gaven daarvan kennis aan den commissaris van policie. Het toeval wilde, dat juist iemand die hel gebeurde vernam, twee personen met zwart en wil goed de Amsterdamsche poort had zien uitgaan. Door de politie, in een rijtuig gezeten, werden de bewuste personen op een groot half uur a islands van de gemeente, aan den weg zittende achterhaald en, daar het gesiolene bij hen werd bevonden in hechtenis genomen. Door eenc commissie uit hel bestuur van den Rijnspoorweg is aan den gewezencn ingenieur der maatschappij, baron v. Ileede v. Oudtshoorn, een keurig geschenk in zilver aangeboden, tot dankbetuiging voor de vele diensten door hem, gedurende onderscheidene jarenbij de voltooijing van dezen spoorweg bewezen. Dit geschenk beslaat uit zeven verschillende stukken, waaronder bijzondere opmerking verdient, een zeer nette bouloir met toepasselijk opschrift, en een keurig bewerkt tafel-milieu, van kristal en zilver, met bijhoorende fruitschalen. Woensdag avond vierde het studenten-concert van de vereeniging Mutua Fides Ie Utrecht zijn 35-jarig bestaan. Tot de tnuziekale uitvoering van dien avond was de beroemde miss Dolby uit Londen geëngageerd en derwaarts overgekomen, die door haren voorlreffelijkcn zang het feest niet weinig op luisterde. De vereeniging heeft uit erkentelijkheid aan miss Dolby een keurig geschenk in edelgesteenten aangeboden. Uit Maastricht wordt gemeld dat Woensdag II. in het nabij gelegen dorp Kessclt (Belgisch grondgebied) eene groote bouwhoeve en belendende gebouwen zijn afgebrand. De schade wordt op ƒ25,000 berekend. Door den Amerikaanschen slerrekundige Richard Mac Cormick is be rekend dat er tusschen 1 en 2 April aanst.van 2 lot 3 ure in den mor gen een buitengewone vloed zal plaats hebbenwelke over alle deelen der aarde, maar meer bijzonder op bet noordelijk halfrond, zal worden waar genomen. Hij vermeent zelfs, dat er gedeeltelijke overstroomingen uit zullen voortvloeijen. De oorzaak van dit verschijnsel wordt toegeschreven aan den stand, welke de aarde op dat tijdstip met betrekking tot de zon zal inne men, vereenigd met den invloed der maan, die zich alsdan zoo digt moge lijk bij de aarde zal bevinden. (M. C.) 's GRAVENHAGE, 20 Maart. Men verneemt dat Z. M. de koning-groothertog van Luxemburg lot ridder der orde van de Eikenkroon heeft benoemd den heer T. Sanders, rustend pred. bij de herv. gemeente te Woerden. Z. M. heeft goedgevonden: jhr. W. G. van de Poll, op zijn daartoe herhaaldelijk gedaan verzoek, eervol te ontslaan als lid en voorzitter van den Raad van State, en hem gelijktijdig te benoemen, lot minister van staat. Tol Burgemeesters zijn benoemd: te Schoonhoven mr. F. J. van Voort- huysen, en te Dieden c. a. A. F. van Dijk. Aan den heer H. R. W. baron van Goltslein, laatst minister-resident der Nederlanden bij de llanzeesledenis op verzoek, eervol ontslag ver leend uit 's lands dienst. Tot adjunct-commies bij het dep. van buitenl. zaken is benoemd de heer A. M. Uuygens, thans lste klerk. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij het 2Je reg. infanterie tot lstrn luit., de 2de luit'. A. J. den F.xler van den Brink, van het corps, en A. J. Thyssens, van hel koloniaal werfdepot; bij het 3de reg. tol lslcn luit. den 2dcu luit. F. IC. 11. G. Diemont, van het corps; bij het 4de reg. tot kapitein 3de kl. den lsien luit.-adjudant C. L. Loder, van hel 8st0 reg.; bij het 5de reg. tot kapitein 3de kl.den lstcn luit.-adjudant A. E. J. Charlier, van hel 2de reg.; bij het 6de reg. tot majoor, den kapitein lstc kl. L. C. Bodmervan het 5de reg.over te plaatsenbij het reg. grenadiers en ja gers, den majoor J. C. W. Beekman, van het Gdc reg., en voor den tijd van een jaar op non-activiteit te stellen den luit.-kolonel J. Tegelberg, van het reg. grenadiers en jagers. H. M. de koningin heeft 100 geschonken aan de nagelalen betrek kingen der bemanning van de Scheveningscbe pink de Jonge Klaartje. Be minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt, dal hij, te beginnen met den 3den April, eiken Zaturdag ten 12 ure gehoor zal ver kenen. De minister van justitie zal voor belanghebbenden te spreken zijn des Dingsdags ten een ure, de minister van finanliën des Donderdags ten 12 ure, de minister van koloniën des Woensdags ten 12 ure en de minister tijdelijk belast met hel dep. voor de zaken der herv. en andere ccrediensten des Donderdags ten 1 ure. De minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbenden gc- bragt, dat in den loon dezes jaars voor drie jongelieden de gelegenheid zal

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1