13e gemeenteraad heeft bepaald dal er in Guildhall een standbeeld van generaal Havelock zal worden opgerigt. Aan sir Lawrence zal het ecre- bnrgerregt worden aangeboden. Het heeft hier de opmerkzaamheid getrokken, dat een lid der familie Bonaparte in de laatste dagen een aanzienlijk geldbedrag in Engelsche staats schuldbrieven heeft belegd. De beroemde reiziger dr. Livingstone heeft zichaan boord der stoom boot Pearl, naar Zuid-Afrika ingescheept, llij neemt eene groote menigte wetenschappelijke instrumenten lot voortzetting zijner nasporingen mede. Door den werktuigkundige Whitworth wordt thans voor den Times eene monster-drukpers vervaardigddie 25 a 30,000 exemplaren in het uur zal kunnen leveren. Er is een gerucht in omloop dat het fraaije stoomschip Himalaya op de reis naar lndië met man en muis is vergaan. Door de ontzetlende hoeveelheid sneeuw in sommige gedeelten des lands gevallen is het verkeer op verschillende spoorwegen gestremd. FRANHRH.IK. P/VRIJS, 7 Maart. Men verzekert dat ter gelegenheid van den geboortedag van den kei zerlijken prins op 16 dezer, verscheidene kwijtscheldingen en verminderin gen van straf zullen worden verleend. Zij zullen vooral schrijvers betreffen, die ter zake van drukpers-overtredingen veroordeeld zijn. Een der fraaiste Fransche linieschepen van den eersten rang, dat lot nu 1'Imperial heet, zal bij die gelegenheid zijn naam met dien van Prince Imperial verwisselen. Prins Jeröme die aan de griep lijdende is verkeert in min gunstige omstandigheden. De keizer en de keizerin hebben hem herhaaldelijk bezocht. De advocaat van de Rudio heeft zich tot den keizer gewend, met ver zoek om aan zijnen cliënt geene zwaardere straf dan aan Gomez op te leggen. Orsini's zuster, eene zeer achtenswaardige vrouw, heeft verlof bekomen haren broeder in de gevangenis te bezoeken. Hij is de held van den dag. Alle vrouwen, zelfs de hofdames, stellen bijzonder veel belang in hem, en zelfs de keizerin smeekt den keizer onophoudelijk hem het leven te laten maar staalkundige redenen zullen sterker spreken dan de tranen der keizerin. In hel laatst dezer week zal het hof van cassatie zich met de zaak bezig houden. Prof. Dubois, benevens eenige andere geneesheerenhebben zich tot den keizer gewendten einde strengere straffen te erlangen op het mis bruik, dat van zoogenaamde somnambules gemaakt wordt. De boeten van 5 lot 15 fr.lot nu toe daarop gesteld, zijn gebleken te gering te zijn. De heer Veuillot, hoofdredacteur van l' Universis dezer dagen bij der. keizer ten gehoore toegelaten. Hij heeft deze eer te danken aan een opstel door hem vervaardigd, waarin hij zeer strenge maatregelen aan de hand geeft tegen de uitgave van voor de godsdienst gevaarlijke boeken. Door den nieuwen minister van binnenl. zaken worden voortdurend krachtige matregelen genomen ter verzekering der rust. De maires hebben strenge voorschriften ontvangen op het geven van passenvooral aan die personenwelke zich naar Parijs willen begeven. Door het wetgevend ligchaam is het crediet van 1,200,000 fr.voor buitengewone uitgaven van de veiligheids-poliliemet bijna algemeene slem- men aangenomen. De gezanten van den koning van Siam zijn alhier aangekomen en aan het hotel du Louvre afgestapt. De meest tegenstrijdige geruchten zijn hier in omloop over de mededee- lingenwelke de Engelsche regering aan de onze zou gedaan hebben. Men kan als zeker aannemen dat tol op heden nog geenc depêche van lord Malmesbury is ontvangen. Er wordt een nieuw wets-onlwerp in gereedheid gebragt op het ver lof en de voorwaarden om eene boekdrukkerij te mogen openen. De uit oefening van dit bedrijf zal cenigzins worden bemoeijelijkt. Gelijk bekend is zijn dezer dagen een groot aantal personen in hech tenis genomen. Velen zijn spoedig weder ontslagen, en naar men zegt zullen de overigen naar Algerië of naar Zuid-Amerika overgebragt worden, welken maatregel de regering, krachtens eene onlangs gemaakte wet, zon der reglerlijk vonnis nemen kan jegens al zijne legenparlijders welke zij reeds vroeger vervolgd heeft. De generaal Bedeau zal mede van de vergunning om naar Frankrijk terug te keeren geen gebruik maken. De Patrie doet uitkomen, dat indien Japan voor de Wesiersche zee mogendheden geopend is, men dit aan de ijverige pogingen van Nederland heeft te danken. Het blad deelt levens een overzigt mede van de onder handelingen door Nederland met Japan gevoerd en van de goede diensten door de Nederlandsche regering bewezen aan de Amerikaansche, Russische en Britsehe admiraals, die met de Japansche regering verdragen hebben ge sloten. Later zal het blad de voordeden aantoonen, welke Nederland uit deze handelwijze heeft getrokken en welke pogingen het nog aanwendt, om de reeds verkregene uitkomsten nog te vermeerderen. SPAN Hi. MADRID, 6 Maart. Ten gevolge van onlusten, te Blancs in Catalonië voorgevallen, waren twee personen ter dood veroordeeld en 25 lot altijddurenden dwangarbeid. Toen de eerstgenoemde op het punt stonden hunne straf te ondergaan werd hun door den kapitein-generaal, van wege de koningin, gratie aange kondigd. Door de geheele bevolking werd dit gunstbewijs met groote vreugde vernomen. Dc beruchte zuster Patrocinio priores van hel nonnenklooster te Aranjuezdie zeer veel invloed op de koningin en op de leiding der staats zaken 'titoefende, zal, naar men verneemt, zich te Rome gaan vestigen. ITALIË. Te Napels heerseht de griep op eene onrustbarende wijze. Gewoonlijk sterven aldaar 50 personen per dag; dit getal is nu lot 200 per dag geklommen. Er is thans eene officiële opgave verschenen van het getal der dooden en gekwetstenten gevolge van de aardbeving die in December 11. op Sicilië heeft plaats gehad. Het aantal dooden in de provincie Salerno is geweest 1443 en dat der gewonden 347. Basilicata heeft 9360 dooden en 1359 ge wonden. Montemurro lelt onder 7002 inwoners 5000 dooden en 500 gewon den. Saponara bij eene bevolking van 4010 inwoners, 2000 dooden en 70 gewonden. Biggiaro met 6634 bewoners, 800 dooden en 200 gewonden, enz. PRVI98EN. BERLIJN, 7 Maart. De Koningin is ligtelijk ongesteld. Het geld is thans te Hamburg weder zoo overvloedig voorhandendat reeds de helft der somvroeger door de bank van Weencn aan den handel stand aldaar voorgeschotenis terugbetaald. Te Stuttgardt zijn in den zoölogischen tuin reeds een 12-tal vreemde dieren bezwekenten gevolge van gebrek aan drinkwater. Tusschen Rheinheim en Znrzach, aan de Zwitsersche grenzen, zijn ten gevolge van den lagen waterstand, 12 sfeenen pilaren van eene aloude Romeinsche brug zigtbaardaar het grootste gedeelte der bedding geheel droog ligt. Op verlangen van den directeur van het museum van oudheden te Karlsruhe, is een dier pilaren, die 10 voet diep in den grond stond, uitgegraven en als een merkwaardig overblijfsel der aloude tijden derwaarts overgebragt. Volgens berigt uit Stockholm heeft men in den nacht van 10 op 11 Febr. jl. te Moraslrand drie schokken van aardbeving waargenomen. tHSSTEH K Ï.S Si WEENEN, 6 Maart. Door den keizer is last gegeven om het stoffelijk overschot van den onlangs overleden Tyrolsehen held Joachim Haspinger van Salzburg naar Innspriick over te brengen en daar in de hofkerk naast dat van Andreas Hofer bij te zetten. Ook moet er naast het gedenkteeken van Ilofer een gedenksteen voor Haspinger worden opgerigt. Bij keiz. besluit zullen er thans in llongarye, Gallicië en Bukowina notarissen gevestigd worden. Die instelling was tot hiertoe aldaar onbekend. Men verneemt dat de Duitsehe bond ƒ300,000 aan de stad Mainz heeft toegewezenals schadeloosstelling voor den vroeger ondervonden ramp. Door den lagen waterstand liggen in den winterhaven te Mainz niet minder dan 165 vaartuigen aan den grond. De haven zal nu 2 voet dieper gemaakt worden. TURKTE. In Herzegowina zijn de strijdende partijen door de sneeuw genood zaakt geworden de vijandelijkheden grootendeels te staken. De opstande lingen zijn in het gebergte geweken en de Turken zijn mede teruggetrok ken. Naar men zegt zou een pope uit Montenegro door den bevelhebber van Sponz in een hinderlaag gelokt en gevangen zijn genomen. Na dat hem het hoofd was afgeslagen, zou de Turksche generaal Abdi-Pacha het op een staak naast de Turksche vlag op de citadel der stad hebben geplaatst. Tusschen de Montencgrijnen en Turken heeft bij de vesting Lessandria een scherp gevecht plaats gehad. De Montencgrijnen verloren 7 dooden en 17 gekwetsten, doch zij ontnamen aan de Turken een met kanonnen ge wapend vaartuig. 25 Turken vielen in hunne handen en werden onthoofd. De uitslag van het gevecht bleef onbeslist. T A 1.9 S - IS ERILTËJV. JACT E* VISSCHJiRIJ. De BURGEMEESTER van LEYDEN brengt bij deze ter kennis van hen. die zich vóór den lstcn Julij aanstaande in het bezit wenschen te zien van Jagt- of Vischactenof wel van kosteloose vergunningen tot uitoefening der Visscherijdat de blanco-verzoekschriften daartoe gratis verkrijgbaar zijn ter Secretarie dezer Gemeente; met uitnoodiging die, behoorlijk inge vuld en onderteekend, vóór den 20slcn April aanstaande, aldaar terug te be zorgen ten einde ze daarna onverwijld aan den Staatsraad-Commissaris des Konings in deze provincie zouden kunnen worden ingezonden. De Burgemeester voornoemd, Leyden 9 Maart 1858. van LIMBURG STIRUM. Alii DEMI E-Ni IK tl WS PROMOTIE AAN DE LEYBSCUE IIOOGKSCIIOOL. Den B"1™ Maart de heer P. C. E. Specht Grijp, van Tielin de Regten na openbare verdediging van zijn Akademisch Proefschrift over de wra king van den Regtcrontwikkeld volgens de beginselen ran het Neder landsche Wetboek van Burgerlijke regtsvordering. De Ondergeteekendeu brengen namens JOHANN A van OOSTEN, weduwe M. van der Lof, Korte Langegracht, AA'ijk V. N". 729, hunnen dank aan de vele menschenvrienden en vriendinnen voor de milde giften deze we duwe geschonkenwaardoor zij de toekomst minder bezorgd te gemoet kan zien. De God der liefde beloone hen ruimschoots voor deze hunne weldadigheid. Indien sommige menschenvrienden en vriendinnen alsnog onbekend zijn met den nood waarin deze weduwe verkeert en verlangen ook iets voor haar bijte brengenwordt uien beleefdelijk verzocht zich daartoe aan te melden ten huize van een der Ondergeteekendeuals met de inzameling zich volgaarne hebbende belast. J. RAAF, Opziener bij de plaatselijke belastingen Korte Langegracht, AA'ijk V. N°. 731b. Leyden, J. dp. la 111 JE, Heer der Gebuurte N°. 15, 9 Maart 1858. Onde A'est, AVijk Y. N". 318.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3