ven geweest om te onderzoeken, voor welke vermindering dat cijfer vat- r zou wezen, al ware het slechts om te gemoet te komen aan het be- lar, hetwelk de aanbesteding der fourrages door het stijgen der prijzen r dit jaar heeft opgeleverd. ,)e daling der graanprijzen heeft toegelalen om den prijs van het ration Dd met een halve cent te verminderen, ook zijn reiskosten en vacatiën het vroeger bedrag leruggebragt. Verder verklaart de minister dat hijwat betreft het plaatsen van maga- en tot het bewaren van buskruid buiten de vestingen in vredestijd, rtoe gaarne wil medewerkenindien het dep. van oorlog daarin wordt t j gemoet gekomen. 'sGRAVENHAGE, 9 Maart. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw mr. ,i. C. F. baron d'Aulnis de Bonrouill, procureur-generaal bij het prov. ge- ;tshof in Noordbrabant, en mr. L. J. Nepveu tot Ameide, officier van itie bij de arrond.-regtbank te Groningen. Tot burgemeester van de gemeente Roggel is benoemd de heer J. F. Leclercq. Tot ontvanger der in- en uitgaande reglen enz. aan het grenskantoor Holterhoek, is benoemd de heer H. Wichers, thans visiteur. Voorts tol 0 vangers der registratie en domeinen: te Bolswardde heer H. Rolff, ns te Dokkum; te Dokkum, de heer mr. J. D. Quintus, thans te Beet- zwaag; te Beetsterzwaagde heer mr. .1. F. d'Anmerie, thans te Lem- r; te Lemmer, de heer F. T. Posthumus, thans te Kortgene, en te Kort- e, de heer C. Jiskoot, thans surnumerair. Door Z. M. is aau den heer E. C. B. ridder van Rappardingenieur aa den waterstaat van de lsle klasse, op verzoek eervol ontslag verleend 1 die betrekking, en bevorderd: tot ingenieur van den waterstaat van de 'Rl., die van de 2de kl. H. S. J. Rose; tot ingenieur van den waterstaat kl.de adspirant-ingenieur J. van der Toorn, en tot adspirant-inge- nieur van den waterstaat, de surnumerair J. H. Bungenberg. De luit. ter zee lste kl. H. Engelsman Kleynhens is op verzoek eervol het corps zee-officieren afgevoerd en benoemd tot inspecteur van het Iswezen. Men verzekert dat de onderhandelingen over de zamenstelling van het K uwe ministerie voortduren. Men wil welen, dat de heeren van Reenen oud-minister en Sloetgriffier der staten van Utrecht, voor de hun aan gebodene betrekking van minister van binnenlandsche zaken hebben be drukt. Ten gevolge daarvan zouden wederom andere personen gepolst ordenom zich met die betrekking te belasten en daardoor zou de vorming van een nieuw kabinet worden vertraagd. Gisteren avond heeft e koning wederom ten gehoore ontvangen den minister van staat, den heer 'ochussen. Men houdt het algemeen daarvoor, dat de heer van Bosse in het nieuwe ministerie zal optreden, en men zegt zelfs, dat hij dezer dagen mede door den koning ontvangen is. Men verneemt wijders, dat in de residentie verwacht wordt de heer Tets van Goudriaan, commissaris dts niiigs in de provincie Zeeland, wiens komst, naar men wil, met de sa menstelling van het nieuwe kabinet in verband zou staan. Ten gevolge van het bedanken van sommige andere staatslieden, die gevraagd zijn, zou hij, naar men verzekert, voor de betrekking van minister van binnenl. zaken in aanmerking komen. Intusschen heeft gisteren nog de gewone minister raad, zamengesteld uit leden van hel bestaande ministerie, plaats gehad. 11. M. de koningin heeft 50 geschonken aan de nagelaten betrek kingen der bemanning van de pink de Jongste Wees. De minister van finantiën zal Donderdag aansl. geen gehoor verleenen. De St.-Cour. bevat de volgende bekendmaking. Blijkens ontvangene kennisgeving van den Fransehen gezant alhier, zijn onlangs met opzigl lol ie toelating en het verblijf in Frankrijk van vreemdelingen door de keizer lijke regering eenige poliiie-verordeningen vastgesteld, onder anderen ook n aanzien van het viseren der paspoortenzullende dien ten gevolge oortaan de houders van passen naar Frankrijk vcrpügt zijn zich, zoo veel mogelijk, in persoon Ier Fransche kanselarij alhier,te vervoegen, ten nde het verèisohle visum te bekomen en alsdan op een daartoe aangelegd register hunne handteekening moeten stellen. Wijders zal, met afwijking van het tot dus verre gevolgde gebruik, om slechts ée'nmaal 'sjaars op het uitenlandsch paspoort een visum der Fransche legatie te doen plaatsen, et voor het vervolg noodig zijn, voor elke reize naar Frankrijk zoodanig visum te vragen. De aanbesteding van het maken van een gemetseld droog dok te Willemsoordaan het ministerie van marine op Zaturdag II.heeft geen gunstig gevolg opgeleverd. Hoewel er meer dan 80 aannemers waren op gekomen, heeft niemand een inschrijvings-billet ingeleverd. De herbesteding zal thans plaats hebben op Dingsdag den 161™ dezer. Onlangs is melding gemaakt, dat een aschman was gearresteerd ter ake van het stelen van zilveren voorwerpen uit hotels hier ter stede, leden is door de regtbank alhier een aschman veroordeeld tot 0 maanden evangenisstruf, wegens het ontvreemden van een zilveren vork uit het ótel de Oude Doelen alhier. Gisteren morgen is de vroeger aangekondigde tentoonstelling van •loem-bouqnettenkamerbloemversieringen en bloembolgewassen in de zaal op den Fhtweelen Burgwal geopend. Deze tentoonstelling trekt in hooge •nale de aandacht en is in alle opzigten fraai te noemen. In den nacht van Zondag op Maandag zijn in hel Bosch verscheidene boomen omvergewaaid. AMSTERDAM8 Maart. De letterkundige afdeeüng van de kou. akademie van wetenschappen hield heden ecne gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh.van Hall, Koenen, Sloet, DelpratMoll, de Wal, Bakhuyzen van den Brink, Boot, Hullemann, Millies, Bake, van Lennep deGreuve, Godefroy, G. de Vries Az. Brill, M. de VriesJanssenBosscha en Knoop. Van den minister van binnenl. zaken is het prospectus ontvangen van een i nieuw werk van dr. A. Namur, getiteld: VEcho archéologique de V Alle- magnemet een rapport van dr. Leemans. Aangenomen voor kennisgeving. Nadat de heer Delprat, namens de commissie ad hoe, rapport had uitge- bragt over de brieven van de hh. Frknkel en Mulder, over de philologische nasporingen in Spanjewerd ook door dien heer verslag gegeven omtrent de ingezonden lalijnsehe prijsverzen. Zes stukken waren ingekomen: 1°. de dood van koning Filips 2°. de lach van een slapend kind; 3°. Andro mache's klagt bij het graf van Hector; 4°. de laatste nacht van Marcus Tullius Cicero; 5". de droom van Ennius; 6». Holland, een zevendaagsche reis. Alleen n°. 5 werd eene eervolle vermelding waardig gekeurd. Vervolgens hield de heer Brill eene voordragt over den oorsprong en den aard der Engelsche taal. Hij trachtte te bewijzen dat die taal eene Duitsche is, doch waarin vele Fransche woorden waren opgenomen. Hier over ontstond eene discussie tusschen' de hh. de Vries en Brill. Daarna deed de heer Knoop het voorstelomten einde lot meer volle digheid in onze krijgsgeschiedenis te geraken, een of meer te 's Hage wo nende deskundigen uit te noodigenom in 's rijks archief en elders te onderzoeken naar bescheiden daartoe strekkende, en de uitgave daarvan te bevorderenof andere maatregelen te nemen om meer bouwstoffen tot onze krijgsgeschiedenis aan het licht te brengen. Dit voorstel werd gesteld in handen van de hh. Bakhuyzen van den Brink en Bosscha. De heer Janssen vestigde de aandacht op de onderneming der Hollandsche maatschappij van kunsten en wetenschappen de uitgave der kolossale gewelf-schilderijen in de kerk te Naarden. De heer van Lennep beval de te houden tentoonstelling van oudheden in Arti et Amicitiaein de belangstelling der leden aan. De vergadering ging daarna over in eene buitengewone. niet in te zien dat het bondgenootschap voor beide landen noodzakelijk is. De keizer is daarbij te goed met de zeden der Engelsche natie bekend, om niet te weten dat zij nooit maatregelen zal aannemen, haar door eene vreemde magt voorgeschreven. Gelijk men weet was de heer Buttlid van het lagerhuis voor een Iersch graafschap, beschuldigd van geld ontvangen te hebben voor diensten, door hem in het parlement bewezen aan zekeren lndischen vorst, die be weerde door de O.-I. Compagnie ten onregte van zijn gebied ontzet te zijn. De commissie door het lagerhuis benoemd om de zaak te onderzoeken, heeft den heer Bult vrijgesproken, daar hel wel gebleken was dat hij als advocaat, maar niet dat hij als parlementslid aan den bedoelden vorst bezoldigde dienslen bewezen had. Voorloopig zijn uit Indië de volgende berigien ontvangenHet is nog onzeker of lord Campbell zijnen togt op Bareilly of op Lucknow zal rigten. Te Cawnpore was eene bezending van 1200 wagens aangekomen voor de belegering van Lucknow. De Bombay-Times gelooft dat hel heele jaarge tijde dat men te gemoel gaal nadeeliger voor de Engelschen zal zijn dan voor de opstandelingen. Sir Rose, die zich te Mundesore bevindt, heeft de koning van dal gedeelte van lndië laten ophangen. Door de troepen van den kolonel Raines waren de vestingwerken van Arrah en het paleis van den radjah aldaar verbrand. In den handel begon zich meer leven te verloonen. Naar men verneemt zal alhier in 1861 weder eene wereldtentoonstel ling worden gehouden. BL'ITENLANDSCHE BERiGTEN. Sï E s, m BRUSSEL, 8 Maart. Daar het wels ontwerp tot herziening der strafbepalingen betreffende misdrijven, welke stoornis in de betrekkingen met andere stalen kunnen brengendoor de vertegenwoordiging is aangenomenziet men de afkondi ging spoedig te gemoet. In de gemeente Assche heeft in de vorige week een treurig voorval plaats gehad. De vrouw van een werkman was uitgegaan en had hare beide nog zeer jonge kinderen alleen gelaten. Hare afwezigheid had nood lottige gevolgen. Toen zij terugkeerde stond de woning in brand. Door haar moederlijk gevoel gedreven ging zij door de vlammen heen om haar kind, 4j jaar oud, te redden; het andere had reeds middel gevonden om te ontkomen. Hare zelfopoffering mogt echter niet baten. De lijken van moeder en kind werden later onder het brandende puin gevonden. E.VGELA A ïi. LONDEN, 7 Maart. Lord Stanley, secretaris voor de zaken der koloniën, die eenen hoogen rang in de aristocratie bekleedt, heeft in eene rede, voor de kiezers te Lynn uitgesprokenzich duidelijker uitgelaten over den tegenwoordigen staat van zaken dan zijne amblgenoolen. Hij heeft verklaard dat het ministerie, ten opzigte van het wels-ontwerp van lord Palmerston, geene verpligting op zich had genomen, en dat het, alvorens te onderzoeken of de wetten des lands moeten gewijzigd wordenden uitslag van het aanhangig reglsgeding zal afwachtenwaaruit zal blijken in hoeverre de wetten van den slaat onvoldoende zijn om de misdaad te beteugelen. Indien wijzigingen nood zakelijk waren, moest dit niet geschieden op verzoek van eene vreemde, zelfs bevriende mogendheidmaar alleen uit gevoel van regtvaardigheid. Eene zoodanige houding kan niet anders dan voldoening schenken aan het Britsche gevoel, want lord Palmerston's handelingen hadden den schijn alsof hij door eene builenlandsche mogendheid werd aangezet. Of deze staatkunde het Franseh-Engelsch verbond in gevaar zal brengen is nu nog moeijelijk te beslissen. In Frankrijk zijn er in hooge kringen vele lieden die den keizer tegen Engeland trachten op te zetten, maar L. M. is persoonlijk zeer met het verbond ingenomen en waarschijnlijk zal hij te verstandig zijn om

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2