^Eljcdtrc a £etïïi\ In den Constitutionnel leest men de volgende niet onbelangrijke bijzon derheden omtrent de gevangenneming van Yeh. De Engelsche consul, de heer Parkcs, meende met grond te kunnen vermoeden dat Yeh in de Tartaarsche wijk verscholen was. Men ontving naauwkeurige aanduidingen van het verblijf waar hij zich moest verborgen hebben, en hel werd door een detachement Engelschen overrompeld en omsingeld. De Tartaarsche wachten namen de vlugt; men drong het huis binnen, en de ongelukkige Yeh gevoelde weldra de zware handen van twee matrozen op zijne schou ders. Hij had zoo juist met eenen zijner officieren van kleederen geruild. Maar men had zijn signalement: een groot hoofd, vierkante schouders, een ongemeen groote romp, het gehcele uiterlijk gekenmerkt door gedrogtelijke leelijkheid. Hij werd in zijnen draagstoel geplaatst, en de Engelsche ma trozen zetteden alle zeilen bij en riglten den steven naar het hoofdkwartier. Verkropte woede was zigtbaar op het gelaat van dien man, eenen van de grootste misdadigers welke er thans op aarde zijn. Eerst werd hij verbol gen omdat men hem vragen durfde doenen hij antwoordde met grofhe den. Maar weldra werd het hem duidelijk, in welke gesteldheid hij zich bevond, en deed hij het aanbod om met de overwinnaars in onderhandeling te treden. De vlootvoogden gaven hem ten antwoord, dat hij hun gevangene was, en dat hij de man niet meer was, van wien zij vredesvoorstellen kon den ontvangen. Hij werd overgebragt naar de Inflexible, het Engelsche admiraalschip, beneden op de rivier voor anker liggende. Hij begint nu te begrijpen dal hij niet aan de groote ra zal worden opgehangen, is bedaard, toont eenen verwonderlijken eetlust, en schijnt met uitstekend genoegen te zien dat hij met alle aan zijnen rang verschuldigde eerbewijzen bediend wordt. Zoo is de onderneming nog beter geslaagd dan wij hadden durven hopen. De kooi is in onze handen de vogel ookde verschrikkelijke valk, die sedert 8 maanden alle middelen tegen de Europeanen te werk ge steld heeftom hen te vergiftigente vermoorden of te verbranden. De onder-koning Yeh-Minchen, gouverneur-generaal der twee kwangs, tweede voogd van den kroonprins, groot minister van het paleis van Ei-Yen, voorzitter van den oorlogsraad en erfelijk baron van de eerste klasse, is een man van 46 jaren. Zijne gelaatstrekken geven te kenner, dat hij eenen slechten inborst bezit en zeer geslepen is. Toen men hem vroeg waar de 18 Engelsche gevangenen warendie hij in hel vorige jaar in handen had gekregenzeide hij men kon daarover gerust zijnhij had ze allen op eene behoorlijke wijze doen begraven. Volgens een brief uit Canton had hij voor zijne gevangenneming, ten einde zijne woede over de inneming der stad te koelen450 Chinezen doen onthoofden. De Chinezen zijn van verbazing over het gebeurde als verbijsterd. De trots op hunne hoofdstad is bij hen voor altijd gebroken; thans ziet men hen in de straten van Canton buigen en nederig het hoofd onlblooten voor eenen eenvoudigen matroos, die zingende voorbijkomt. ITALIË. In een brief uit Genua worden de volgende bijzonderheden medege deeld omtrent eenen aldaar ontdekten aanslag. Het schijnt zeker te zijn, dat den 22slcn dezer maand eene poging had moeten gedaan worden om deze stad door overrompeling te vermeesteren. Hel was eene zamenspan- liing met een republikeinsch doel, doch men kan nog niet met zekerheid zeggen dat Mazzini ook ditmaal weder de hand in hel spel had. De be weging moest beginnen met eenen opstand in het arsenaal van de marine, hetwelk te gelijk als galei-kerker dient. Zoodra de regering lucht van dat plan kreeg, legde het een oorlogschip Mozambanomet geladen kanonnen voor bet arsenaal. Tevens gaf de burgerlijke gouverneur der provincie krachtige bevelen, waarvan talrijke arrestaliën en naauwkeurige huiszoe kingen hel gevolg waren. De huiszoekingen hebben vrij stellige uitkomsten opgeleverd. De onder verdenking liggende personen zijn meerendeels uitge wekenen, vooral Napolitanen, naar gezegd wordt. De wapenen en de geld middelen kwamen uit de Vereenigde Stalen. Den 22stcn is een vaartuig onder Noord-Amerikaansche vlag de haven van Genua binnengekomen, en bij onderzoek is bevonden dat hel eenen grooten voorraad wapenen van allerlei soort aan boord had. Ook wordt verzekerd dat er eene mijn ontdekt is onder het locaal voor de artillerie, hetwelk de stad Genua, naar den kant der inrigtingen voor de marine, bestrijkt. Men heeft opgemerkt dat, se dert den aanvang der openbare behandeling van het reglsgeding wegens den aanslag van 29 Junij 1857, vele gewelddadigheden en nachtelijke aanran dingen gepleegd werden, en bij het vatten der schuldigen bleek dat het geene gewone dieven zijn, maar zamenzweerders die handelen naar het voorschrift van Mazzini om de gemoederen in spanning en onrust te houden. l'Kl ISSEA. HERLIJN, 28 Februarij. II. K. H. prinses Frederik Karei is van eene dochter bevallen. Te Breslau heeft II. More Leipziger, een koopman, bij laatslen wil aan de Israëlitische gemeente een kapitaal van 20,000 th. vermaakt, voor de oprigting van eene school voor studerenden in den Talmud. In Zweden is mede eene ministeriele crisis te verwachten. TURK YE. Ruchdi-Pacha, voormalig minister van oorlog, is benoemd lot grootmees ter der artillerie, in de plaats van den overleden schoonbroeder des Sultans. De ellende is te Konstaniinopel zoo groot dat daardoor eene volksbe weging is uitgelokt. Het volk heeft den Sultan omringd en zijne regtvaar- dige tusschenkomst verlangd tot wering van sommige misbruiken, die de duurte der levensmiddelen veroorzaken. De opzigler over de inkomende regten is reeds afgezet. Men is zeer ongerust over den voortgang van den opstand aan de grenzen, die zich ook nu tol in Albanië heeft uitgebreid,. Volgens de Presse d'Orient zijn de belastingendie bij uitzondering van de Christenen alleen worden gehevende voornaamste oorzaak van den tegenstand. De dagbladen zijn opgevuld met verhalen van schipbreuken. OOST-IXDIE. 13ATAVIA, 11 Januarij. Van regeringswege zal er eene commissie naar Nieuw-Gtiinea worden ge zonden vooreerst om door de oprigting van een etablissement het gezag der regering krachtiger te handhaven en ten andere om wetenschappelijke nasporingen met betrekking tol natuur-, land- en volkenkunde te doen. De bedoelde commissie is opgedragen aan de heeren H. D. A. van der Goes, resident van Banda, dr. J. U. Croockewit IIz., G. Rooijer, luit. ter zee Is10 kl.F. G. Beekman en H. C. B. von Rosenberg, 's Lands stoomschip Etna, dat ter beschikking der commissie gesteld is, zal de reis naar Nieuw- Guinea legen uit. Jan. aanstaande aannemen. De commissie zal vergezeld worden door een detachement van 50 man onder bevel van kapt. Beekman zoo om aldaar eene redoute op te werpenals ombij togten in de bin nenlanden, legen mogelijke aanvallen van de zijde der woeste bevolking tot j bescherming te strekken. Aan den heer F. C. van Hengel, predikant bij de Evangelische ge meente alhieris wegens ziekte een tweejarig verlof naar Nederland verleend. Ten vervolge der mededeeling nopens de aan de Nederlanders in Japan verleende vergunningenkan nog worden medegedeeld dat de gouverneur van Nagasaki aan den Nederlandsehen commissaris in Japan heeft kenbaar gemaakt, dat de Nederlandsche ambtenaren en onderwijzers (officieren van het marine-detachement), mits de lands instellingen eerbiedigende, de jagt mogen uitoefenen. Van Ternate wordt gemeld dat in den morgen van 18 Nov. aldaar eene schok van aardbeving is waargenomenzoo ook te Menado op 1 Sep tember. Op Ternate waren in de kasematten van het fort, 29 Soloksche zeeroovers, verdeeld bij troepen van 6, opgesloten, aan wie in den mor gen van 25 Nov. het doodvonnis zou worden ten uitvoer gelegd. In den nacht vóór dat de tereglstelling moest plaats vindenhebben 17 dier roovers zich uil de voetblokken en van hunne boeijen weten te bevrijden en pogin gen in het werk gesteld om te onlvluglen. Daar zij volstandig weigerden zich over te geven en zich, met alles onder hun bereik, wanhopig verde digden, is men genoodzaakt geweest van vuurwapenen gebruik te mak n waardoor 9 roovers zijn nedergclegd. Aan de overigen is hel doodvo voltrokken. AKADEMIE-XIËUWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCUOOL. Den lsleD Maart de heer L. J. Ilerckenralhvan Amsterdamin de ge neeskunde, na openbare verdediging van akademisch proefschrift: Bijdrage tot de kennis van den bouw en de verrigting der vesicula seminalis en van het verdikte einde van het vas deferens, bij den tnensch. Nog ontvangen bij Prof. Prins, ten behoeve van de drie onverzorgde Weezen van een' Noordhollandsch Predikant, van D. S. een coupon ƒ4.95; van N. N. te W.een coupon ƒ4 95; van N. N. een coupon 12.37;. Bij Ds. Fangman, van N. N. ƒ3.van N. N. ƒ2.50. Met dankzegging aan de welwillende gevers zijn de Ondergeteekende, b; voortduring bereid tot de ontvangst van giften voor bovengemeld doel J. J. PRINS, Leyden, 2 Maart 1858. H. FANGMAN. AD VERTENTIEN. De DEELHEBBERS in de Sociëteit de Grofsmederij te Leyden, worden uilgenoodigd ter bijwoning der Jaarlijksche Algemeene Vergadering op Woensdag den 17üe" Maart 1858, des namiddags ten half twee ure aan het Locaal der Fabriekten einde ingevolge Art. 17 der Statuten aan te hooren het Terslag van den Staat der Sociëteit; liggende de BALAAS ter inzage voor Deelhebbers aan het Bureau der Grofsmedery van heden af, van 10 ure des voormiddags tot 1 ure des namiddags. Namens het Bestuur, Leyden, 3 Maart 1858. A. LIBRECHT LEZWYN, Secretaris. Deuxième Representation donnée par la Troupe du The'atre Royal Frangais de la Haye. MARDI 9 MARS 1858. Le Barbier de Seville, ope'ra comique (arrange' en 3 acles) paroles de Castil Blaze musique de Rossini. 1'EscIave du Marl, comédie en un acte, par M. RnEiL. On commencera a six heures et trois quarts. 1°. Le Barbier. 2°. I'Esclave du Mari. La pause après le Barbier. Prix des Places: Balcon ƒ2.50. Parterre ƒ1 50. Galerie 0.60. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, zijn van meening, voor den tijd van drie jaren, gerekend in te gaan den lsten Januarij 1858, en zullende eindigen den 31stcn December 1860, in het openbaar te verhuren, bij opbod en afslag, bet BEVISSCHEN van: 1°. De Mare en Marepoelen. 2°. Het water genaamd: de Zijl. De Vroonwateren of Plassengelegen 3°. Aan de westzijde van de Kaag. 4°. Aan de oostzijde van de Kaag. 5°. De Braassemer-Meer. En zulks op het Raadhuis van de gemelde Gemeente, op Maandag den 8sten Maart 1858, des voormiddags ten 12 ure. De Voorwaarden zullen van heden af dagelijks (uitgezonderd den Zondag) ter Secretarie dezer Gemeente ter lezing liggen, van des voormiddags ten tien tot des namiddags ten twee ure.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 3