von Humboldt, wegens liet doen van magnetische en meteorologische waar nemingen in Nederl. Oost-Indië. Dat verslag zal aan den minister wor den medegedeeld. Ook bragten de hh. van der Hoeven, Blnme en Buys Ballot rapport uit over de door den heer Schneiter aangeboden topografie van Palembang. Dal verslag strekt tot niet aanneming in zijn geheel, maar tot opneming van eenig gedeelte er van in de verslagen en mededeelingen. De spreekbeurt werd vervuld door den heer H. C. van Hall, door het doen van botanische mededeelingen en opmerkingen, ill twee gedeelten ge splitst; waarvan het eerste gaf morphologische opmerkingen omtrent de bloemen, en het tweede mededeelingen omtrent eenige inlandsche planten. Deze stukken zullen worden opgenomen in de verslagen en mededeelingen. Naar aanleiding van liet door den heer Vrolik in het levensberigt van den heer Temminck aangevoerdewerden door eenige leden nog opmerkin gen medegedeeld omtrent de bronnen, waaruit 's rijks museum te Leyden is ontstaan. Daarna is de vergadering gescheiden. BUITENLANDSCIIE BER1GTEN. 18 E t, G I E. BRUSSEL, 1 Haart. De kamer van afgevaardigden heeft het ontwerp van wet lot herziening der artikelen van het strafwetboek, ten opzigle van misdaden en overtre dingen welke stoornis in de betrekking met andere staten kunnen bren genaangenomen. Slechts 10 leden verklaarden er zich tegen. In de genoemde kamer heeft hel lid Coomans eene interpellatie aan het ministerie gedaan, omtrent de verwerping van het Hollaiidsch-Belgisch ver drag door de tweede kamer in Nederland. De minister van builenl. zaken heeft daarop gezegddat hijdaar de beraadslaging met gesloten deuren had plaats gehad, de redenen niet kon opgeven. Overigens was hij de ont werper niet van het verdrag en het stond niet aan hem de redenen te doen kennen, welke het Belgisch gouvernement bij zijne onderhandelingen geleid lebben; doch hij vermeende, dal aan zijn voorganger niet dan lof toekwam oor liet ontwerpen van een traclaat, dat voor de Belgische belangen zóó vnordeelig was, dat het door de wetgeving van het land waarmede het as aangegaanmet eenparigheid van stemmen werd verworpen. Een ieder in daaromtrent zijne meening behouden, intusschen is zoo veel zeker, dal et stelsel van handel en nijverheid der beide landen van dien aard is, dal et bestaan of niet bestaan van het traclaat van geen groot gewigt kan zijn. De heer Yilain XI1II (minister van buitenl. zaken bij het vorige kabi net) verklaarde, dat hij niet voornemens was geweest, een nieuw tractaat te sluiten, en dal hij daartoe alleen op bepaalden aandrang van het 'sGra- nhaagsche kabinet was overgegaan. In den senaat heeft de minister van buitenl. zakenin een antwoord n den heer Loos, te kennen gegeven dat de regering het nemen van eprésaille omtrent Nederland voor het belang des lands ondienstig achtte. De wilde beer uit California; in den zoölogischen tuin alhier, is op 6 Febr. overleden. Het is een moeijelijk te herstellen verlies: want onder d dieren, die naar Europa worden overgebragl, komt hij slechts zelden voor. Naar men verneemt zal de heer Henri Conscience benoemd worden •l hooglecraar in de Vlaamsche letterkunde, waarvoor eene leerstoel bij di hoogeschool te Gent zal opgerigt worden. Op de hoogte van Blankenbergen is een visschers-vaartuig van Katwijk strand. De bemanning, uit 6 personen bestaande, is gered en het vaap- g heeft zeer weinig geleden. De stuurman verklaarde dat hij reeds ver scheidene dagen tegen den hevigen wind had geworsteld en van wege de uilputting der manschappen het had moeten opgeven. Aan boord was eene groote hoeveelheid visch aanwezigdie te Blankenbergen is verkocht. De groote spinnerij van Rahlenbeck te Dalhcm nabij Luik is geheel afgebrand. ENCELAIV. LONDEN, 28 Februarij. Het parlement is lot Haandag verdaagdals wanneer de zamenstelling van het kabinet zal worden aangekondigd, zoodat men nog omtrent de staatkunde der nieuwe regering in het onzekere blijft. Intusschen geeft het manifest door lord Derby aan de kiezers uitgevaardigd reeds eenig licht omtrent de hoofdpunten. Hij zegt daarin: Een smarielijk misverstand is gerezen met de regering van dien getrouwen en magligen bondgenootdie bij zoo vele gelegenheden zijne goede gezindheid en getrouwheid aan ons land bewezen heeft. In het vaste geloof dat een hartelijk bondgenootschap tusschen Engeland en Frankrijk aan de belangen van beide landen bevor derlijk is, spreek ik mijne hoop en overtuiging uit, dat door maatregelen, standvastig en tevens van verzoenenden aard, de oorzaken, die tot misver stand hebben aanleiding gegeven, spoedig en ten eenenmale zullen uit den weg geruimd worden, indien het land met liefde en gehechtheid de rege ring van II. 51. in deze gelegenheid wil ondersteunen, ten einde eene uit komst worde verkregen zoo zeer wenschelijk voor den vrede en de welvaart van Engeland. De circulaires van de overige leden van het kabinet zijn onbeduidend; alleen vindt men in die van den heer Walpole eenige uillegging omtrent het gedrag van lord Derby in de jongste omstandigheden. De koningin wilde niet gaarne haar ministerie zamenstellen uit mannen, die men als aan Frankrijk vijandig zou kunnen beschouwen. Daarom vervoegde zij zich tot de conservative partij, als gunstig jegens keizer Napoleon gestemd. Deze laatste, tegen lord Palmerston gestemd hebbende, kon niet anders dan aan de roepstem van de koningin gehoor gevenaan het volk en aan de verte genwoordiging de zorg overlatende om den weg aan te wijzen dien Enge land moet betreden. En reeds nu doen krachtige demonstratie!) zien, dat de maatregelen die het nieuwe bewind zoude willen voorstellen om aan de opmerkingen van de Fransche regering regt te laten wedervaren, weinig kans hebben om te worden aangenomen. De openbare meening drukt zich in dit opzigt sterk uit, en gaat zelfs zoo ver om den staatkundigen moord bijkans goed te keuren. Het is te voorzien dat ook lord Derby niet zal slagen op een punt, waar lord Palmerston, met al zijne bekwaamheid, zich onmagtig gevoelde. Volgens den Globe zou de heer de Persigny van lord Derby en den heer Disraeli de verzekering hebben ontvangen dat zij de wetdoor lord Palmerston ingediendkrachtig zouden ondersteunen. De heer Disraëli zou zelfs gezegd hebben dat de wet in kracht nog maar half voldoende was. 5Ien moet echter in 't oog houden dat de Globe aan het nieuwe kabinet vijandig is. De berigten uit Indië bij de regering ontvangen melden dat sir Camp bell voornemens was op 25 Febr. het rijk van Oude aan te tasten. Nabij Lueknow slaan 100,000 opstandelingen, aan wie de moed schijnt ontzon ken te zijn. Ratyark en Avas zijn bemagligd en Sangar is ontzet. In deze laatste plaats had men een 100-tal vrouwen en kinderen verlost. In een bijzonderen brief uit Calcutta leest men dat 4 door de oproerlingen gevangen genomen officieren met het kanon zijn doodgeschoten. Te ver geefs was voor ieder hunner 1 lac ropijen als losgeld aangeboden. De kolonel Grant is ter belooning van zijn gedrag in Indie tot gene- raal-majoor bevorderd. De jury heeft uitspraak gedaan in de zaak van bewindhebbers der Royal British Bank, vervolgd wegens bedriegelijke handelingen. Allen zijn schuldig verklaard. Brown, Esdaile en Cameron zijn veroordeeld tot eene gevangenisstraf van een jaar, Kennedy, tol eene gelijke slraf van 9 maan den, Owen, van 6 maanden, Mac Leod, van 3 maanden, en Slaplelon tot eene geldboete van een shilling. De oudste van de twee prinsen der alhier aanwezige kon. familie van Oude is overleden. - De uitgaven voor de policie dezer hoofdstad hebben in 1857 444,212 bedragen. Het personeel beslaat uit 17 superinlendanten, 140 inspecteurs, 630 sergeanten en 5296 konslabels. De onlangs overleden admiraal Duff, wiens nalatenschap, behalve zijne twee uitgestrekte landgoederen Drummuir en Hopeman, op ongeveer 80,000 geschat wordt, heeft, onder anderen, aan elke der 12 grootste steden van Engeland en Schotland 1000 vermaakt, ten einde tot ver spreiding der kennis van den Bijbel te worden aangewend. In een steenkolenmijn te Faunbon in Slassachusetls heeft weder eene gasontploffing plaats gehad. 19 personen verloren daardoor het leven. Aan de Kaap de Goede Hoop is men voor eenen aanval der Kaffers beducht. De gouverneur heeft zich reeds aan het hoofd van een klein corps naar het westen begeven. FRANKRIJK. PARIJS, 28 Februarij. Door het hof van assises van de Seine is in de zaak van den aanslag op 's keizers leven op 14 Jan. de volgende uitspraak gedaan. Orsini, Pieri en de Rudio zijn veroordeeld tot de doodstraf, zooals die omtrent vader moorders wordt voltrokken. De jury had van 173 vragen haar voorgelegd 148 bevestigend beantwoord. Ten opzigte van Gomez, had de jury ver zachtende omstandigheden aangewezen; dientengevolge is hij lol allijddu- renden dwangarbeid veroordeeld. Pieri en de Rudio hebben zich in cassatie voorzien, en Orsini heeft na eenige aarzeling een gelijk besluit genomen. Gomez berust in zijn vonnis, niet zonder blijkbare vreugde dat hij aan de doodstraf is ontkomen. De heer J. Favre heeft voor Orsini eene zeer indrukwekkende pleitrede gehouden. Hij schetste den afschuw welke het feit bij hem had verwekt, en de aanleidende oorzaak, die Orsini lot het bedrijven eener daad had ge- bragt, waarover hij thans met het diepste berouw was vervuld. Een lang gekoesterde droom, hel herstellen van de onafhankelijkheid van Italië, had hem geleid lot het plegen van den aanslag; staatkundige hartstogt, maar geen persoonlijke haat, moest als de drijfveer zijner daden worden be schouwd. Ook las hij een brief voor den llde° Februarij door Orsini aan den keizer geschrevenwaarin hij zegt geen genade te willen vragen, doch hem slechts smeekt Italië zijne onafhankelijkheid te laten hernemen. Het getal der in deze dagen door geheel Frankrijk gevangen genomen personen bedraagt 1300; in deze hoofdstad beloopt dit getal 360. De Moniteur berigt thans dat met 31 Blaart het monopolie van den vleeschhandel zal worden opgeheven. Er zullen op den verkoop van vleesch bepalingen worden vastgesteld. De generaals Changarnier en Bedcau hebben vergunning verkregen om naar Frankiijk terug te keeren. Van de Correspondentie run Napoleon I is thans het eerste deel in 't licht verschenen. De Moniteur deelt een uitvoerig verslag mede van de inneming van Canton. Na het bombardement, dat 27 uren heeft geduurd, waren 5000 Europeanen voldoende deze Chincesche stad van een millioen inwoners, en verdedigd door 7000 Tarlaarsehe en 35,000 Chinesche soldaten te veroveren. Gelijk men weet was het verlies der Europeanen onbeduidend, waartoe ook veel bijdroeg dat de Chinesche stukken op den muur onbewegelijk liggen en niet op den vijand kunnen vuren of hij moet er zich voor plaatsen. De stad heeft minder geledendan men aanvankelijk dacht. Op 9 Januarij heeft in het paleis van den gouverneur van Canton eene indrukwekkende plegligheid plaats gehad. Nadat men aan den gevangen genomen gouverneur van Can tonPeh-kwe, gevraagd had of hij genegen was het bestuur der provincie op zich te nemen en zulks was aangenomenis hij door lord Elgin en baron Gros in die betrekking opentlijk bevestigd. De nieuw benoemde heeft be loofd zoo veel mogelijk de orde te zullen handhaven, en wierp de schuld van al het gebeurde op den onder-koning Yeh.

Leydse Courant | 1858 | | pagina 2