LEYDSGHE ÉJ If COURANT. 1838. v r WOENSDAG 3 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdas Avond. ikii. jV° 0)7 ii «ii X-C. i «r! ViièA De Prijs der Courant is f 12 im het jaar j de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BI1VNENLANDSCHE BlilUöTEJJ. LEYDEN, 2 Maart. De verjaardag van Z. K. li. prins Frederik der Nederlanden werd eergis teren alhier op de gewone wijze gevierd. Door de bezetting werd des namiddags ten half 2 ure eene parade op het Ruïne-plein gehouden. Bij de nieuwe verkiezing van een' hoofdingeland-plaatsvervanger voor het hoogheemraadschap van Rijnland, in hel kiesdistrict, hoofdplaats Leyderdorpzijn op heden 2 Maart uitgebragt 477 geldende stemmen waarvan op de hceren mr. P. L. F. Blussé 263 stemmen, mr. P. G. llu- brecht 148, E. H. J. Cunaeus 54, ntr. II. Cock 10, mr. P. v. Outeren 2, zoodat eerstgemelde is verkozen. Uit het verslag van de Roll, ijzeren spoorweg-maatschappij over 1857 blijkt dal in 1857 de opbrengst van het reizigers-vervoer is geweest ƒ977,752.90 en die van goederen ƒ194,595.80. De winst over genoemd jaar bedraagt 260,369.12, zoodat er een dividend van ƒ40 per aandeel zal kunnen be;aa d worden. Bij het gymnasium te Gouda is onlangs de betrekking opengevallen van conrector. Curatoren roepen doctoren in de letterentot de vervulling daarvan genegenop zich voor uit. Maart bij hun coliegie aan te melden. De cjurtctor zal voo al belast zijn met het onderwijs in de Gricksche taal en cene jaarwedde van ƒ1600 genieten. Het Nederlandsch cüpperschip Kosmopolietkapt. J. Bouten, den 28st™ December 11. van Rotterdam ter reede van Batavia aangekomen, heeft de reis van Brouwershaven derwaarts in den tijd van 74 dagen volbragt. In de zaak der Maleijers heelt de adv.-generaal bij het prov. geregts- hof te Arnhem, inr. J. T. Pnngle, geeischt de schuldigverklaring der vier beklaagden aan rebellie jegens den kapilein en eersten stuurman van het schip, doch, op grond van gebrek aan genoegzaam bewijs, hunne vrij spraakvan rebellie jegens denk11™ en 3d™ stuurman; voorts voorden eersten beschuldigde, Sidiu (serang) tuchthuisstraf van 10, voor de drie overige tuchthuisstraf vau 8 jarenmet veroordeeliug in de kosten en last tot aan plakking van het arrest te Arnhem en te Botterdam. Daarna hebben de verdedigers der beschuldigdenm". Slipriaan Luiscius en Pols, liet woord gevoerd, en de schuld van bet gebeurde geheel op rekening van den kapi tein gesteld. De advocaat-generaal kon zulks niet toestemmen, maar was van gevoelen dat de heer Luiscius in zijne verdediging eene overdreven sympathie voor de Maleijers aan den dag legde. Deze laatste heeft zich van dien blaam gezuiverd eu op nieuw bel schuldig gedrag van den kapi tein doen uitkomen. Dingsdag 11. was voor de bewoners van het dorp Eernewoude, (Fries land) een dag van angst. Reeds sedert eenige dagen had men opgemerkt, dat er iu de rigting van Oudega op het vlakke veld hevige vuren waren ontstoken, en dat zij, bij de sterke droogte, door den aanhoudenden hevi- gen oostenwind, ligt derwaarts konden overgevoerd worden. Den daarop volgenden dag zag men het vuur weder hoog opvlammen en met snelheid het dorp naderen, en weldra waren de landen, oostwaarts van het dorp gelegen, als in eene vuurzee herschapen. De bewoners der eerst bedreigde buizen namen de vlugt, en hunne meubelen werden voorloopig bij anderen geborgen. Na deze maatregelen van voorzorg trokken de bewoners als één man uit, om te beproeven liet vuur te blusscben, in verecniging met diege nen, die daarmede reeds een aanvang hadden gemaakt, en door de ver- eenigde pogingen mogt bel gelukken den brand in zooverre meester te worden, dal er geeue nieuwe uiibarsting volgde. De schade echter aan ver woeste landerijen ouder Oudega, Eernewoude en Garijp valt niet te berekenen. Op 26 Fcbr. had te Groningen eene hardrijderij op schaatsen van de studenten der vereeniging Vindicat atque Polit plaats, waaraan 32 stu denten deel namen. De prijs is behaald door den heer G. Busseher Sissingii van Groningen, terwijl de premie is te beurt gevallen aan den lieer W. J. R. van der Zwaagvan Dronrijp. Te Steen wij kerwold (Overijssel) zijn in hel laatst van de vorige week drie woonhuizen afgebrand, waardoor vijf gezinnen van huisvesting zijn beroofd. Te Munster zijn dezer dagen onderhandelingen gevoerd tusschen Pruis ische, Hanoversehe en Nederlaudsche commissarissen, over de aansluiting van den spoorweg van Zevenaar naar Rbeine. Een eigenlijk besluit over de rigting van den weg is niet tot siand gekomen. Van Pruissischc zijde werd verlangd, dat de kleine, sedert ccnigen tijd zeer in bloei toegenomen, plaats Gronau, aan de Nederlandsch-Pruissische grenzen gelegen, waar vele katoenspinnerijen zijn, in de lijn werd opgenomen en een station zou krij gen, terwijl van Nederlandsche en Hanoversehe zijde eene meer noordelijke rigting gewenscht werd. 's GRAVEN 11 AGE, 2 Maart. Tot regters in de arrond.-regtbank te Amsterdam zijn benoemd j!;r. mp. E. Lintelo de Geer, en mr. 11. L. M. Lttden, beiden thans rcgters-plaats- vervanger in genoemde regtbank. Tot notaris te Putten (arr. Arnhem) is benoemd de heer A. M. Beijer- man, cand.-notaris te Noordvvijk-Binnen. Bij kou. besluit is lol secretaris van de hoofd commissie tot de zaken der israëiilen benoemd de heer A. B. Wolfï', thans adjunct-secretaris dier commissie. Gisteren is er nog een ministerraad gehouden, die door al de minis ters werd bijgewoond. Wat daarin besloten is, is niet bekend, maar men blijft het daarvoor houden, dat hel voorbeeld, door twee ministers gegeven, door anderen zal worden gevolgd. Naar men wil hebben ook de ministers van binnenl. en buiten), zaken hun ontslag aan Z. M. ingediend. Nopens hunne vermoedelijke opvolgers is nog niets met eenige zekerheid bekend. Volgens bekendmaking van den opper-cercmoniemeesierheeft het hof den rouw aangenomen voor 8 dagen, wegens hel overlijden van Z. K. B. den groothertog Lodewijk van Baden. Zondag werd met de gebruikelijke plegligheden de 61ste verjaardag ge vierd van Z. K. H. prins Frederik. Des middags was er receptie bij den prins. Ten gevolge van eene ligte ongesteldheid des konings, had er des namiddags geen diner ten hove plaats; alleen was er familie-diner hij II. M. de koningiu-moeder. Ten 3 ure werd er groole parade door de bezetting gehouden. De minister van finantiën zal op Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Zondag morgen had in de Willemskerk de bevestiging tot predikant plaats van den candidaat lot de H. dienst P. A. C. van lleyningen, beroe per. naar Lijdenbiirg in de Transvaalsehe republiek. De broeder van den bevestigde, ds. Kits van lleyningen, pred. te Deventer, verrigtle de inzege ning en hield daarbij eene rede over Matth. XXVIII. vs. 20a. Ziet ik bsn met ii. De oplegging der handen geschiedde, behalve door den bevestiger, door de bh. 11. P. Timmers Verhoeven., G. Ruitenschild, prof. W'. A. van Hengel en K. N. Meppenals leden tot de commissie voor de zaken der prot. kerken in Ned. Oost- en West-Indië. Van wege de commissie, be last met de godsdienstige en zedelijke belangen der Transvaalsehe republiek waren afgevaardigd de hh. G. L. van Limburg Brouwer, J. E. de Voogt eu J. Swart, van Amsterdam. 'Tweede ffaeter der Stat en-Generaal. Zitting van Maandag 1 Maart. (He hoofdinhoud hebben wij reeds gisteren afzonderlijk medegedeeld.) In deze zitting, die door geen der ministers werd bijgewoond, is inge komen eene missive van den minister van llnantiënwaarbij deze kennis geeft, dat hij door den koning gemagiigd is, om al de wels-onlwerpen be trekkelijk de herziening van bet belastingstelsel, in verband met dat der gemeenten, in te trekken. Ilij deelt daarbij tevens mede, dat hij den koning verzocht heeft, een eervol ontslag als minister van finantiën te bekomen, waarop door Z. M. vooralsnog niet is beschikt. Ook is ontvangen eene missive van den minister van justitie, houdende kennisgeving, dal Z. M. hem gemagtigd heeft, hel wetsontwerp nopens de zamensielling van de regleriijke magt en liet beleid der justitie in te trekken. Hij deelt tevens mede, dat hij den koning eerbiedig verzocht heeft, als minister van justitie te mogen aftreden. Beide missives worden voor kennisgeving aangenomen. Is ingekomen eene koninkl. boodschap ten geleide van een wets-onlwerp strekkende tot nadere vaststelling van de staatsbegrooiing voor het depart, van oorlog voor 1858. Verzending naar de afdeelingen. De vergadering wordt tol nadere bijeenroeping gescheiden. AMSTERDAM, 1 Maart. Zaturdag 11. hield de wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. aka- demie van wetenschappen eene gewone vergadering, 'i genwoordig waren de hh. Simons, van Hall, van Rees, van der Boeven, Halbertsma, Illume, van der Boon Mesch, Lobatto, Slamkart, Storm Buysing, Buys Ballot Verloren, van Hasselt, Vroük, Sehroedcr van der Kolk, van Breda, Don ders, van Geuns, en van de letterkundige afdeeling de lieer Boot. Onder de ingekomene stukken bevond zich een brief van de douairière Temmiiick, kennis gevende van hel overlijden van haren echlgenoot, lid der akademie. De heer Vrolik gaf daarop het Ievensberigt van dat lid, direc teur van 's rijks musrum van nat. historie te Leydenaan vvien de welen- schap zoo groole verpligtingen heeft. Door ce heeren van Ilces, Slamkart en Buys Ballot werd erslag uitge bragt nopens de in cene vroegere vergadering in hunne handen gestelde missive van Z. Exe. den minister van koloniën ter zake een voorstel van den heer

Leydse Courant | 1858 | | pagina 1